Bleška a veška

Bleška a veška https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243202/bmid_bleska-a-veska-243202.jpg 4 45 6

„Do kopce pěšky, z kopce koloběžkou jela teta veška za tetou bleškou...“ Tak začíná veršovaná bajka Bleška a veška, kterou Jan Werich již v 50. letech zpíval s hudbou skladatele Jiřího Baura, klavíristy Vlachova orchestru. Při svém prvním knižním vydání v roce 1970 byla báseň napsaná na motivy pohádky bratří Grimmů vnímána jako jinotaj k obsazení Československa sovětskými vojsky v srpnu 1968. Tento malý skvost literatury pro děti i dospělé vychází v řadě literárních děl, které by neměly upadnout v zapomenutí, podobně jako Werichovy…... celý text

Vera Silent
27.06.2022 5 z 5

Skvěle rymovane a vtipné vyprávění s velice zvláštním obsahem a hrdiny.

radusak9806-2
12.08.2020 4 z 5

Není co říct

jaroiva
03.02.2019 5 z 5

znám to zpívané přímo panem Werichem a nemá to chybu. Doporučuji poslechnout, protože i když člověk už umí text, stihnout ho bezchybně zazpívat na melodii vyžaduje opravdu trénink :)

triatlet
25.02.2018 5 z 5

"Humor se nedá naučit.
A snad ani odnaučit.
Humor je vztah k životu
a k lidem. Kdo humor
nemá, je chudší než ten,
který se s humorem
narodil..."
Úvodní motto na předsádce má i vypointovaný dovětek v zadní části knížky.
Jan Werich vychází z tradice bajky. Zápletka založená na jazykové hravosti (veška - bleška - vařečka - koloběžka) je jednoduchá.
Nezvykle působí oživení koloběžky, naopak mluvící vařečka mi nevadila.
Poučení je dokonalé...
"Vidí to a slyší to
veliký mrak,
chtěl by taky pomoct,
ale neví jak."
Jak mrak poznamená osudy blešky, vešky, vařečky a koloběžky?
Ilustrace Vlasty Baránkové jsou milé. Poučný je doslov Františka Cingera.

KattyV.
05.01.2016 5 z 5

Dcery oblíbená a právě kvůli ní knížku dávám do Čtenářské výzvy.
... jsou v ní opravdu krásné obrázky...

bibi.r
18.05.2015 3 z 5

Nové vydání s půvabnými ilustracemi Vlasty Baránkové, bylo milé, ale předpokládám, že zpívané je to milionkrát lepší :).

veršované pohádky

Jan Werich
česká, 1905 - 1980
2008  92%Fimfárum
1957  76%Balada z hadrů
1965  87%Osel a stín
1965  86%Italské prázdniny
1980  92%Kat a blázen

Kniha Bleška a veška je v