Birdy

Birdy https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2730/bmid_birdy-Bsl-2730.jpg 4 40 6

Je to kniha dvou nerozlučných přátel z dětství: Ala, potomka italských emigrantů, a Birdyho, podivínského snílka, který strašně moc touží létat. Román začíná v okamžiku, kdy pozvou zraněného Ala z vojenské nemocnice do blázince, kde se léčí Birdy. Psychiatr chce vyzkoušet, zda by Al, jako starý kamarád svého přítele nějak neuzdravil. Al prosedí mnoho hodin u Birdyho a vzpomíná na společné zážitky. Román je fascinujícím sledem nezapomenutelných epizod, a především strhujícím podobenstvím o touze člověka po svobodě.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Birdy , 1978

Zemlja
24.09.2023 4 z 5

Smutný příběh, hlavní postavy mi bylo hrozně líto. Skončil v kleci.

zuzulique
13.02.2020 4 z 5

Viete aký je môj najobľúbenejší sen? Že lietam. Vraj sa to ľuďom sníva často, ale mne to zatiaľ nikto nepotvrdil. Neviem ani opísať ten úžasný pocit po zobudení a už vôbec nie ten pocit pri samotnom lietaní. Smiešne na tom je, že sa brodím vzduchom plaveckým štýlom prsia :))
Často som na svoj obľúbený sen myslela pri čítaní tejto knihy a dúfala som, že si ho tak privolám, ale teda dlho neprešiel. Birdy nie je kniha na jedno posedenie, má ešte aj blbý font, kvôli ktorému som ju nedokázala dlho čítať a odkladala po pár stranách, no určite stojí za pozornosť. Kniha bola naviac sfilmovaná. Vizuálne to môže byť ešte silnejší zážitok ako pri čítaní. Veľmi by som nerozmýšľala nad posolstvom knihy a nehľadala možnosti interpretácií, ako už uvádza samotná anotácia, túžba po slobode sa tiahne celým príbehom.

magnolia
14.02.2019 4 z 5

Nedokáži napsat, že se mi knížka líbila celá, ale zase 3 hvězdy jsou málo. Předešlé komentáře trochu napovídají o složitosti díla a stejnojmenném hrdinovi. Moc se mi líbilo vyprávění jeho kamaráda Ala, o společných zážitcích i jeho komentování a postoje k situacím, během návštěvy v blázinci, i k tomu, co prožil sám. Birdyho chovatelské a létací pokusy jsem zpočátku četla, ale později, přiznávám, už ne tak poctivě a obdivuji každého, kdo to dokázal (a to mám veškeré ptactvo ráda). Také kapitolu s odchytáváním psů jsem nedočetla. Za jiné části knihy a působivé pasáže jsem však ráda, že je přečtené mám.

Alex_Jura
04.11.2018 3 z 5

Ten sugestivní popis Birdyho prožívání světa v jeho tíživosti ve mně zůstal docela dlouho po přečtení.

Když jsem poprvé letěl, tak jsem opravdu žil. Nic pode mnou mě netlačilo. Žil jsem tím, jak byl vzduch plný. Vzduch byl všude kolem mě, nic mě nedrželo a nerušilo vzdušný prostor. Dal bych za to všechno, být sám ve vzduchu, být naživu.

Velmi zvláštní kniha...

Bonda
23.09.2016

Chytře napsaná a sympatická knížka. Po jejím přečtení věřím, že člověk může sám sebe naučit, aby na sebe jeho noční sny navazovaly, čímž si vypěstuje paralelní snový život. Přes den pak v podstatě jen čeká, až bude zase snít. Je bdělý a duševně živý ve snu, v tzv. realitě naopak mentálně spí.

Pak taky trošku věřím, že se autor dokáže převtělovat do kanárka. Pasáže vyprávěné z ptačího pohledu (o tom, jaké je létat, pářit se po kanárčím způsobu, starat se o mladé…) pro mě byly úžasně přesvědčivé. Nikde jinde jsem nic podobného nečetla.

A když už se nakonec zdá, že román všechny svoje poklady ukázal, přijde skvělá, realistická válečná scéna viděná očima vojáka, kterého úplně ovládá strach a který myslí hlavně a to, jak se co nejdřív dostat do bezpečí, a přitom si neutrhnout velkou ostudu. Dost možná je to na bojištích převládající postoj. Každopádně myslím, že se tady do hrdiny dokáže každý vžít. Klasická protiválečná pasáž, která by v čítankách zazářila a dobře odvedla svou úlohu.

Gizminek
30.04.2013 3 z 5

Tato kniha je zvláštní. Nepamatuji si, že by se mi obvzlášť líbila (četla jsem ji před lety), ale zanechala ve mě takový zvláštní mysteriozní pocit a do dnešního dne si pamatuji popis toho krásného ptáčka a vznikajícího citu k němu - velmi věrohodné.

přátelství prvotina zfilmováno americká literatura svoboda protiválečná kanáři

William Wharton
americká, 1926 - 2008