Bezpečná zóna Goražde

Bezpečná zóna Goražde https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6433/bmid_bezpecna-zona-gorazde-iaR-6433.jpg 5 118 25

Bezpečná zóna Goražde není příjemná kniha. Ukazuje a líčí to, co většina z nás nikdy nezažije, ukrutnosti a zvěrstva, která si většina z nás sotva dokáže představit. Ještě před pár lety si je nedokázali představit ani muslimští obyvatelé Goražde a přece k nim došlo. Saccovi se tu podařilo zachytit příběhy obětí války, které překračují rámec běžné deníkové žurnalistiky a jež by jinak jistě upadly do zapomnění. Bezpečná zóna Goražde však není jen válečnou kronikou, katalogem hrůz a odsouzením lhostejnosti mezinárodního společenství, ale i dojemným líčením lidské schopnosti přestát takřka jakékoli strádání.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Safe Area Gorazde , 2005

Lka
08.11.2022 5 z 5

Výborně napsaný komiks, včetně působivé kresby. Ale můžu jen říct, že to byla hrůza a hrůza. Opravdu děsivé...

tomexx
20.04.2022 3 z 5

Mrazivý príbeh vojny, ktorá sa diala len pár kilometrov od českých a slovenských hraníc. Škoda, že veľmi jednostranne podaný. Zaujímalo by ma, ako by kniha vyzerala, keby autor strávil rovnaké množstvo času so zástupcami Srbského národa a keby čerpal aj z iných sekundárnych zdrojov...

lencin
28.08.2020 5 z 5

Autor vypráví příběh svého pobytu v bosenské enklávě Goražde. Pocity obyčejných lidí z války a současně historický a politický kontext konfliktů. Neuvěřitelně strhující, ale bohužel děsivé čtení.
(2008)

Osice
27.09.2019 5 z 5

Tuto knihu si přinesl domů manžel, když připravoval pro starší děti besedu na téma komiks. Komiksy cíleně nevyhledávám, ale tenhle mě tehdy zaujal. A teď mi ho připomněl komentář Tomas@Se:-)
Hodně mě oslovil. Předtím jsem ani netušila, že nějaké Goražde existuje, teď to místo jen tak z hlavy nedostanu. Silný zážitek, nutí člověka k zamyšlení! Když slyším "bezpečná zóna", tak si představuji mnohem klidnější místo. Co popisoval J. Sacco bylo otřesné. A ke konci knihy jsem dostala osobní "wake up call", protože jsem si uvědomila, že nahlížím na přistěhovalce, kteří tou dobou proudili ve velkém do střední Evropy, stejně jako na lidi z Goražde nahlíželi lidi ze Sarajeva, kam odcházeli v touze, mít se líp. I když autor líčí problematiku jednostranně, nic to nemění na faktu, že zachytil vyprávění lidí z masa a kostí.

Hanka_Bohmova
27.08.2019 4 z 5

"Před válkou měli všichni všechno, auta, jídlo, práci. Žilo se jim dobře... a pak začali střílet. Do smrti nepochopím proč. Ti Srbové nám zničili život, zničili však taky svůj vlastní."

Vedle příběhů obětí jsem při čtení pociťovala ještě jednu silnou emocionální linku, a tou byly rozpaky a stud člověka, který je ve válce přítomen "jako host", jak to sám autor v komiksu nazval. Který se těší privilegiím, například privilegiu odejít. Snažila jsem si to představit, ale pořád nevím... jestli bych to dokázala (sama před sebou) dlouhodobě unést, vytvořit si nějaký modus vivendi.

Mercatino
26.11.2018 5 z 5

Při čtení bylo nejtěžší si přiznat, že podobná věc se může stát úplně kdekoliv a kdykoliv :( Nakresleno opravdu poutavě, na ty obrázky jsem se nemohl vynadívat.

puml
14.04.2018 5 z 5

Je to opravdu dobrý dokumentární komiks. O válce v bývalé Jugoslávii jsem již něco četl, takže mi téma nebylo neznámé. Myslím, že je t odobrý úvod do toho, co tento konflikt znamenal (a stále ještě znamená). Množství příběhů a rozhovorů skládá portrét konfliktu, který se vzpírá rozumovému chápání. Specifičnost války v Jugoslávii je ta, že je velmi snadné ukázat prstem na toho a toho, ale velmi obtížné určit, kdo je vítěz a kdo poražený, kdo viník a kdo oběť... Někdy mi připadá, že tahle válka neměla vítěze ale jen poražené, jen množství obětí. Tento komiks dává nahlédnout i takříkajíc za frontu, do života běžných lidí. Je to sice občas trochu schematické, ale to je možná i problém samotného komiksu, který staví vždy, i přes veškerou autenticitu výpovědí, na subjektivním záznamu a pohledu kreslíře.

Banny_L
15.02.2018 5 z 5

Dá-li se to tak říci - nádherná knížka! Silné téma, úžasné provedení..

Tomas@S
22.09.2017 5 z 5

Cteni tohoto komiksu byl pro mne docela intenzivni zazitek, pravdepodobne zejmena kvuli autenticite pribehu, kterou autor vyslechl a prevedl do komiksove podoby. Bylo to spise jako sledovani nejakeho dokumentu v televizi nebo dokonce nahrada takoveho dokumentu, ktery ze zrejmych pricin nemohl byt nikdy natocen. Prislo mi to vlastne az genialni, ze timto zpusobem se da dokumentarni tvorba v podstate nahradit. Nicmene tento nazor jsem prehodnotil po precteni nekolika komentaru k teto knize zde na techto strankach, ktere zpochybnuji realnost vypovedi, coz mne docela zklamalo. Bohuzel asi pravda je takova, ze se nakonec prece jen jedna o subjektivni pohled na historicke udalosti i kdyz s velmi intenzivnim pocitem autenticity. Celkove jsem presto nadsen z tohoto druhu vypraveni a uz mam rozectenou dalsi autorovu poradnou "cihlu".

jarynek
21.08.2017 5 z 5

Je až neskutečné, co se mohlo dít pár stovek kilometrů od našich hranic. Válka je věc jedna, která je samozřejmě sama o sobě špatně, ale spíše se člověk pozastavuje nad tím, jak se jednalo s civilisty, se zajatci, … Stejně tak je až k neuvěření, jak se k sobě mnohdy chovali lidé, kteří po desetiletí žili vedle sebe na jednom místě.
Nelze od knihy čekat zcela objektivní zprávu, ale určitě vás donutí si zjišťovat další informace o konfliktu, o historii daného území, o roli, jakou v konfliktu sehráli nejen jednotlivé státy bývalé Jugoslávie, ale i další světové státy a mezinárodní společenství.

JankoSvec
05.01.2017 5 z 5

Veľmi silný komiksový príbeh ukazujúci pohľad obyčajných ľudí na vojnu v Bosne.
Doporučujem všetkým ktorí si myslia že komiks je len pre deti.

Fastard
27.11.2016 5 z 5

První komiks, který jsem přelouskal v originále. Není to zcela objektivní, ale autor jistě neměl v plánu poskytnout objektivní referát o válce v Bosně. Povedlo se mu zachytit hodně sugestivní příběhy obětí války. Stejně tak historický kontext rozpadu Jugoslávie je podán jasně a srozumitelně. Rozhodně skvělá věc, povedená kresba výsledný dojem jen podtrhuje.

CorneKraan
13.10.2016 5 z 5

Hodně expresivní výpověď...souhlasím s tím, že díky formě komiksu si příběh, lidi a prostředí dokážu lépe vybavit a také zapamatovat než u knižní románové podoby...nakreslené je to někdy až moc reálně, nepředstavoval jsem si, že budu odvracet zrak u některých situací ...je to ale válečná reportáž, snad je tam vše pravdivě, Saccovi se ale dobře věří...

Kapis
08.06.2016 5 z 5

Je k neuvěření a moc smutné, co si jsou lidi, sousedi, kteří se znají celý život, schopni udělat za masakry. Hluboké křivdy, které se na Balkáně, nazývaném správně "Sud se střelným prachem", staly za ta dlouhá staletí - ten ostrý břit - neotupí žádný čas, jak by zazpíval Jirka Zmožek. Ta nenávist tam je tak silně zakořeněná, pochybuju, že to může být kdy jinak, stačí si po Balkáně trochu pocestovat a člověk to slyší i cítí na vlastní kůži.

Nemyslím si ale, že veškerá vina leží na Srbech, jsou zdokumentovány stejná zvěrstva ze všech stran a krev na rukách tam má každý z národů. Některá je třeba už víc zaschlá, ale je tam. Sám Sacco na konci píše, že si kniha neklade ambici být zcela vyčerpávajícím způsobem objektivní. Nicméně celý tenhle cirkus nakonec odneslo především Srbsko a jsem přesvědčen, že bombardování a vytvoření mafiánského Kosova byla historická chyba, které ještě budeme v Evropě litovat. Je jistě jen shodou náhod, že Albrightová na Kosovu zprivatizovala Telecom, Wesley Clark - generál, který vedl útoky NATO - zprivatizoval na Kosovu největší lignitový důl v Evropě a staví tam dálnice za miliardy, či že tam stojí největší Americká vojenská základna v Evropě. Při mých cestách jsem zjistil, že Kosovce nemá rád (možná slabé slovo) žádný okolní národ, ani v Albánii žádné nadšení nebudili. Také jsem se teď dočetl, že v mešitách, kolem ulice Billa Clintona, se za Saúdské peníze šíří wahábismus a k IS se přidal, na počet obyvatel, zcela rekordní počet lidí v Evropě.

Velice silný komiksový příběh a musím Saccovi poděkovat za osobní odvahu a všechnu tu práci, kterou s tím měl. Jen tak dál.

hanka0706
17.05.2016 5 z 5

totální srdcovka

LordSnape
10.12.2015 4 z 5

Knihy Joeho Sacca mají u mě stoupající tendenci, protože Palestina byl škvár a Šíbr docela ušel, je pro mě Bezpečná zóna Goražde takové milé překvapení. O bosenském konfliktu jsem i předtím něco věděl, ale tahle komiksová sonda vám celkem otevře oči. Je dobré, jak už i kresba samotná mi nepřišla jako karikatura a vyprávění o lidech žijících uprostřed nesmyslného konfliktu, a to i přesto, že se předtím vzájemně znali a respektovali napříč celou bývalou Jugoslávií. Sic některé příběhy je asi nutno nahlížet s trochou té kritické nadsázky a nevěřit všemu, co je tady vykresleno, tak mohu říci s čistým svědomím, že se tentokrát Sacco objektivně strefil do mého vkusu aniž by roztáčel už tak umanutý morální kompas.

martinstefko
09.12.2015 5 z 5

Kniha "Bezpečná zóna Goražde" mě snadno přesvědčila o tom, jak skvělý je Joe Sacco dokumentarista, ale stejně tak, jak dobrý je umělec, protože dokáže podat pravdu tak, jak ji chápe, ale také tak, jak ji můžete uvěřit, že se skutečně stala. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/08/985-bezpecna-zona-gorazde-100.html

Makrela Liška
28.07.2014 5 z 5

vynikající, strhující a syrová

kosmi
07.06.2014 5 z 5

to se mi nechce ani komentovat, to je třeba přečíst

10.6.2014 - potom co jsem promluvil s pár lidmi kteří tam (v bývalé Jugoslávii) byli během války sloužit bych doporučil všem aby udělali totéž než si začnou utvářet názor na základě tohoto komixu

těch 5 hvězd dávám za výborné provedení komixu, obsahově si ale musí každý zapátrat sám

splichalka
19.02.2014 5 z 5

Definitivně jedna z nejpůsobivějších a nejrealističtějších knih o válce v bývalé Jugoslávii, která se mi kdy dostala do rukou! Zajímala mě už delší dobu, ale pořád jsem měla problém s tím, že je to komiks. Nějak jsem si nedovedla představit to podání války v obrazech, a pak jsem byla překvapená, jak silný je ten zprostředkovaný prožitek. Dimenze lidskosti zde převažuje a celý příběh se vám zaryje pod kůži víc, než by dokázal kdejaký film nebo literatura faktu. Mistrné!***Po půl roce doplňuji komentář - když vás kniha donutí navštívit místo, kde se její děj odehrává, není pochyb, že vás skutečně zasáhla. Srdcovka!

komiksy válečné zločiny Bosna a Hercegovina válka v Jugoslávii (1991-2001)

Joe Sacco
maltská, 1960