Bezpečná zóna Goražde

Bezpečná zóna Goražde https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6433/bmid_bezpecna-zona-gorazde-iaR-6433.jpg 5 119 119

Bezpečná zóna Goražde není příjemná kniha. Ukazuje a líčí to, co většina z nás nikdy nezažije, ukrutnosti a zvěrstva, která si většina z nás sotva dokáže představit. Ještě před pár lety si je nedokázali představit ani muslimští obyvatelé Goražde a přece k nim došlo. Saccovi se tu podařilo zachytit příběhy obětí války, které překračují rámec běžné deníkové žurnalistiky a jež by jinak jistě upadly do zapomnění. Bezpečná zóna Goražde však není jen válečnou kronikou, katalogem hrůz a odsouzením lhostejnosti mezinárodního společenství, ale i dojemným líčením lidské schopnosti přestát takřka jakékoli strádání.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Safe Area Gorazde , 2005

Dera
27.11.2013 4 z 5

Válka v bývalé Jugoslávii formou komiksu. Komiks podle mého názoru mohou číst i lidé, kteří mají slabší žaludek. Je citlivější formou vyprávění hrůzných událostí, knihy jsou vždy děsivější. Neumím vysvětlit proč, ale mám ten pocit..

vekune
22.05.2013 5 z 5

Přečteno za jeden večer. Úžasná kniha. Lepší jak všechny dokumenty dohromady. Mrazilo mě a zároveň jsem si i poplakala.

Black bro, yo
06.04.2013 5 z 5

Tak toto byla bomba, podle mě jeden z nejlepších komiksů roku 2007, naprosto skvěle převedení Bosenského konfliktu kolem Goražde do komiksové reportáže. Není to jenom o něm, ale hlavně o lidech, kteří si ho museli vytrpět. Je syrový a citlivý zároveň, sice se pomalinku rozjíždí, o to víc v některých brutálních pasáží brutálně smete (na scény u řeky Driny jen tak nezapomenu), bylo neuvěřitelný, jak stokrát v komiksech viděná scéna zastřelení nakresleného člověka na mě působila mrazivě. Na ty lidi (zdůrazňuji lidi), co vedle Sacca vystupovali, jsem si ke konci tak zvykl, že se mi je těžce opouštělo, což se mi stalo asi poprvé. A když se spojí výborná kresba (Sacco je mnohem vykreslenější než v Palestině) a civilně poutavé vypravěčství, plus podle skutečné události, tak musím dát 100%.

Skip
05.04.2012 4 z 5

Jedinečná reportáž formou komiksu z války v Bosně v letech 1992 - 1995. Tohle musí chytnout každého vnímavého člověka. Při čtení mi rozum nebral, jaká bestie člověk je, a také jsem se už poněkolikáté utvrdil, že OSN, je opravdu jen Organizace Stupidních Negramotů, což předvedla i ve Rwandě, předvádí to v Súdánu a Kongu a bude předvádět dál, kdykoliv se bude někde něco dít. Ty byrokrati tam umí jen vydávat rezoluce, vetovat a vyzívat znesvářené strany k příměří. To je prostě výsměch

janha
07.07.2011 5 z 5

Sacco, věren svému stylu, splétá drobné osobní – vesměs tragické – příběhy obyčejných lidí uprostřed války s faktografickým výčtem až neuvěřitelných dějinných událostí, které se před pár lety děly kousek od hranic České republiky. Je to velmi smutná historie, kterou má cenu si připomínat.

komiksy válečné zločiny Bosna a Hercegovina válka v Jugoslávii (1991-2001)

Joe Sacco
maltská, 1960