Až delfín promluví

Až delfín promluví https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44800/az-delfin-promluvi-44800.jpg 4 281 32

Román francouzského spisovatele, vydaný prvně roku 1967, je satirou na americký způsob života i myšlení, v níž autor transponoval dosavadní vědecké poznatky o delfínech a nejnovější experimenty s výzkumem jejich schopností. Děj se odehrává na Floridě, kde se vědci seznamují s životem delfínů i s jejich náklonností ke světu lidí. Vědecký výzkum je financován vojenskými kruhy, které chtějí využít delfínů k válečným účelům. Boj mezi vědou a organizátory války vede autor až k momentu (v roce 1973), kdy delfíni mají zachránit svět před atomovou válkou..... celý text

Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

Un animal doué de raison , 1967

ber-tram
28.12.2015 4 z 5

Po ubohém Víkendu za Zuydcoote mě rafinovaně stylisticky komponovaný a námětem pozoruhodný román (z říše zvířat a v jádru protiválečný) na pár dní přikoval k židli. Merle dokáže být sugestivní, děkuji soundtracku k filmu, že mě přitáhl k literárnímu předobrazu! 4/15

FMMMM
29.09.2015 2 z 5

Přečteno vydání z roku 2013. Kniha velice dlouhá až nudná, což by mě tak nevadilo. Ale co mě velice zklamalo, byl styl psaní. Nevím jestli to byl úmysl pana Merleho nebo překladatele, ale souvětí o 3 stranách a více mě fakt velice rušilo. Skoro až "romantický" konec mě odradil od Merleho dalších sci-fi počinů. Jinak Merle psal skvělé knihy o historii.

Kaaatka1999
06.07.2015 5 z 5

Geniální kniha, geniální autor.
Tento román měl úplně všechno, co by správný román mít měl. Zpočátku jsem se nad knihou docela trápila, dělal mi problém způsob, jakým byla kniha napsána (ano, myslím například ty nekonečné souvětí na celou jednu stránku). Ale jakmile jsem si na to jaksi zvykla, byla jsem dějem úplně unešená.
Do příběhu je úžasně zanesena nálada ve světě, která v té době panovala. Myslím tím to, jak nedaleko bylo k tomu, aby vypukla třetí světová válka.
Jednoduše řečeno, je to naprosto nádherná a poučná kniha. Robert Merle je podle mě velice zajímavým autorem, který svá díla píše nadčasově. Kniha totiž svým příběhem a dějem zasahuje i do dnešní doby.
Nádherný byl podle mě i doslov pana Miroslava Drápala, který knihu i přeložil. Doslov shrnuje naprosto všechno. Vrací se v něm i k jiným dílům tohoto autora a krásně tím uzavírá i dílo Až delfín promluví.

betys6914
21.10.2014 4 z 5

Naprosto odmítám ten konec, kdyby nebyl Merle už mrtvý tak ho za to zabiju! Herdek, já si to snad dopíšu!

Manifest blech
17.10.2014 3 z 5

Příběh silného muže a jeho delfínů.

(Přišlo mi neuvěřitelné, co Sevilla s delfíny dokázal a nevzdal se i za své situace.)

"Úspěch je výsledkem řady nezdarů, které je třeba překonávat." (Sevilla)

LPG
04.09.2014 5 z 5

Obrovské překvapení. Kniha čtená u moře s totálním prožitkem. Lehounce asi tuším kde je ta hranice faktu a fikce. Delfín je nádherný tvor a tohle je ještě nádhernější čtení.

Missty.
11.02.2014 5 z 5

Krásně napsaná kniha, i když krutá. Jako vše od Roberta Merle je to kniha s nápadem.

playada
14.03.2013 1 z 5

Myslím, že je to kniha spíše pro muže... Je tam hodně politiky a špionáže, na což ženské buňky nejsou stavěné ( aspoň myslím...).Ale zas třeba pasáže o delfíní lasce byly šité na míru ženám. Takže pro každého něco...

eraserhead
02.09.2011 5 z 5

Nejen ve své době, ale i dnes výborné dílo (jemuž se Merle v podobném duchu věnoval i ve Výlučné vlastnosti člověka) o ambivalentním a antagonistickém vztahu člověka k ostatním živým bytostem, o vzájemném dvoucestném působení tohoto vztahu a o jednostranném zneužívání tohoto vztahu. Merleovy knihy jsou vždycky o lidech a to i v případě, že jejími hlavními hrdiny lidé (jako právě zde nebo v již zmíněné Výlučné vlastnosti člověka) nejsou. U jeho knih dostává čtenář coby člověk, lidská bytost, dost často přes hubu a mnohdy se za svou lidskou povahu musí stydět. Přiznám se, že jsem svého času (Merleho jsem, ke svému obrovskému potěšení, objevil hodně brzo, cca ve 13-14-ti letech a v tomto věku mají jeho knihy neuvěřitelnou sílu) tu knihu obrečel.

Márinka
30.11.-0001 2 z 5

Téma skvělé, ale ani Čapek ani Clarke to není ... na můj vkus příliš rozvláčné.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

knihu mám, četl jsem několikrát, několikrát jsem viděl film, dnes jsem si smlsnul na dvouhodinové rozhlasové hře - (Osoby a obsazení: komentátor (Luděk Munzar), profesor Sevilla (Karel Höger), Addams (Čestmír Řanda), dále hrají Josef Patočka, Josef Větrovec, Nelly Gaierová a další. )
Skvělé zpracování, skvěle odvedená práce ........ prostě super

Matej
30.11.-0001 5 z 5

V mnohém mi to připomínalo Čapkovu Válku s mloky. Utopistické dílo, ale co kdyby..?