Ať žijou mikrouti

Ať žijou mikrouti https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396001/mid_at-zijou-mikrouti-XU1-396001.jpg 4 39 11

Láska možná prochází žaludkem, ale celý náš život řídí útroby… Známý psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog píše poutavě, poučně, originálně i s humorem o střevním mikrobiomu, jemuž se také říká “střevní mozek”. Tento nově objevený hybatel se podílí na našem metabolismu, imunitě i řídících procesech. Mění náš pohled na léčbu cukrovky, deprese i mnoho dalších nemocí. Jak střevní mikrobiom ovlivňuje naše chování? Jaký je vztah mezi složením mikroorganismů v našich střevech a rozvojem civilizačních chorob? Jaká je spojitost mezi mikrobiomem a obezitou? A jaké potraviny konzumovat a kterým se raději vyhnout, aby byli mikrouti spokojení a pracovali pro naše dobro?... celý text

DaNDee
29.03.2022 4 z 5

Ať žijou mikrouti je dokonalá záchodová četba. Teda až na to, že během ní budete vydávat různé skřeky a posunky, takže si zbytek vaší rodiny bude myslet, Bůh ví, co tam děláte. A Bůh vědět bude.

hu_87
22.02.2021 3 z 5

Honzák zůstane Honzákem, tudíž i tato růžová knížka je napsána jeho stylem. Tj. neformálním, poměrně čtivým, leč občas kombinovaným s jeho pokusy o vtip, které občas trochu pobaví a sem tam působí hodně krkolomně a křečovitě (hlavně se snažit působit jako vtipnej stařík). Není to vyloženě odborná literatura, navíc k jádru věci se dostává až za zhruba polovinou obsahu. Hodnotím jako průměr, ideální pro čtenáře-laika, který s mikroby takříkajíc začíná.

vampyrcik
15.11.2020 5 z 5

Skvělá popularizační kniha o významu mikrobů.

Berta099
20.06.2020 3 z 5

Četla jsem i lepší od pana doktora

jprst
03.10.2019 2 z 5

Se svým přibývajícím věkem ztrácí autor svůj, někdy i dokonce vtipný, nadhled a stává se z něho zapšklý a zneuznaný genius, bohužel!

Xylitka
30.07.2019 5 z 5

Výborná kniha, nejen, že je vtipná, ale je také zdrojem velice zajímavých informací.

Veve131
26.06.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila, pěkně a poutavě popsaný "Mikrouti". Mile mě překvapil doporučením knihy Margit Slimákové. Mám ji přečtenou a je skvělá.

Greenfingers
11.05.2019 5 z 5

Radkin Honzák mě opět nezklamal. Jeho "Mikrouti" jsou pohodovým čtením pro zvídavé laiky, mezi které se řadím i já. Ačkoliv o mikrobiomu ve střevech jsem nedávno četl vysoce odbornou knížku od manželů Sonnenbergových (Zdravá střeva), Honzákovo pojednání okořeněné humorem jemu vlastním se mně líbilo mnohem více. Takhle přesně si představuji popularizaci vědy. Doporučuji.

michaela2338
27.03.2019 3 z 5

Výzkum mikrobiomu je záležitost posledních deseti let. Častěji se do něj zapojují psychologové a psychiatři. Početné studie zaměřené na náš vnitřní "ekosystém" ukazují, že vhodná strava obohacená o určité prvky může ovlivnit úzkosti, deprese nebo ADHD u dětí. U nás se o tom prozatím moc neví. Je moc dobře, že se najdou první vlaštovky, jako je Radkin Honzák.

iceVS
17.03.2019 5 z 5

Na rozdíl od předchozích hodnotících, já dávám plný počet a jsem spokojena. Knihu budu s radostí doporučovat dalším čtenářům. Jako lehce obeznámený laik jsem v knize našla spoustu informací, perliček i humoru. Tipuji, že zapšklé názory jsou důsledkem odpovídající stravy :-D

Metroušek
22.02.2019 2 z 5

O mikrobiomu už je naštěstí na trhu dost dobrých populárně naučných knih, tak tuhle můžete klidně pominout...