Armada

Armada https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303778/bmid_armada-LaX-303778.jpg 4 355 99

Jedinečný, geniální sci-fi thriller plný překvapení od autora kultovního románu Ready Player One. Zack Lightman tráví většinu času sněním. Život přece nemůže být tak nudný. Jednoho dne musí dojít k nějaké fantastické události, která naruší monotónnost Zackovy existence a vrhne ho do neuvěřitelného dobrodružství. Třeba by mohl zachraňovat zemi před útokem mimozemšťanů, jako to dělá den co den, noc co noc ve své nejoblíbenější videohře Armada. Ale hra je hra a realita je realita. Ta Zackova ho zatím posílá jako každé ráno do školy. Až na to, že toho dne přistane před okny té jejich létající talíř… jako vystřižený z Armady. Invaze vetřelců je skutečná. A Armada vlastně nebyla jen obyčejná hra. Tady a teď má Zack šanci stát se hrdinou. A taky pochopit konspirační teorie svého otce, kterého pokládal za šílence.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Armada , 2015

Sitth
01.09.2020 odpad!

(SPOILER) Tak to se nepovedlo, už jsem zažil hodně vykrádaček, ale aby autor vykradl sám sebe? Po úspěchu Ready player one si autor řekl, že prostě splácá pár knih, které četl a musí to fungovat. A světe div se, ono to nefunguje. Vezme si VR z Ready player one, pak souboj s emzáky ve vlnách z Enderovo hry a do toho opět rádoby retro styl díky playlistu starých písní, což mi opět nahazuje Strážce vesmíru… Prostě vše už tady bylo, za celou knihu se de facto nic nestane, protože od prvních stran jste ve finální bitvě a veškeré vysvětlování, jak a co vlastně funguje dost pokulhává. Takže za mě 25%

Nikiny
01.07.2020 4 z 5

Nejdříve jsem se lekla, že to bude nuda o ufounech. Ze začátku to tak vypadalo. Knihu jsem před rokem odložila po prvních deseti stranách. Konečně nedávno přišla ta pravá chvíle, kdy jsem se ji rozhodla znovu začít číst. Není to ready player one, ale kdo by to chtěl (i když RPO byla za mě topovka)? Děj je z trošku jiného soudku než zmíněný svět Oasis. Blíží se víc realitě a naší době. Původně jsem se nějak srovnávala se sci-fi žánrem, ale nakonec se mi podařilo do knihy začíst a po první půlce už jsem chtěla vědět, co se bude dít a jaký má všechno dění v díle podtext, protože nic není takové, jak se zdá na první pohled. Stojí za to u knihy vydržet a dočíst do konce.

qydko
28.05.2020 5 z 5

Za mě trochu slabší než Ready Player One, zezačátku jsem měla problém se začíst, ale pak už to šlapalo. A hodně dobrý nápad byl pustit si zmiňované hity ke čtení konkrétních pasáží. Doporučuju.

Djkoma
08.05.2020 3 z 5

Výrazně slabší než Ready Player One. Tu skoro jednoznačnou kopii filmu Last Starfighter bych odpustil i její výrazně nalajnovaný příběh od začátku. Co neodpustím je, jakým způsobem změnil autor svůj přístup k odkazům, v RP1 šlo o naprosto zásadní složku, popkultura byla duše knihy a procházela tématy a nedala se odstranit. V Armadě jsou popkulturní odkazy na všecko strašně vnucené a málo uvěřitelné. Ano, některé děti se hádají o tom, zda je Darth Vader lepší než Picard, ale tady je to na každé straně 2-3x. ztrácí se lehkost implementace popkultury do díla, dílo vzniká, aby obsahovalo popkulturu. Tím je i výrazně horší na čtení (hodně zbytečností) a ztrácí hlubší obsah a překvapení. Hodně slabé 3* (skoro až 2).

Artinka
16.04.2020 1 z 5

Po geniální knize Ready Player One druhý román Ernesta Clina. A jak moc mě Ready Player One nadchl, tak mě Armada zklamala. Dočetla jsem ji snad jen proto, že jsem stále čekala nějaký zvrat či něco, co dá knize hloubku, kterou naprosto postrádá. Ale všechno bylo naprosto předvídatelné a ploché, postavy nepropracované, ohraná myšlenka prodaná lacině. Takže zatím pro autora 1:1 a uvidíme, s čím přijde příště.

Daryl
21.02.2020 5 z 5

Opět fantazie na dané téma od pana autora Clina - vyloženě se teším, čím nás ještě překvapí, nebo zda-li se už z těch skvělých témat vyčerpal. Všiml jsem si, že několik komentářů k této knize bylo vyloženě vlažných a bál jsem se, že kniha bude slabší, ale mé obavy byly liché a nechápu závěry v některých příspěvcích. Ano - kniha možná začíná pomalu, ale ona musí - je to další z mnoha příběhů na otřepané téma setkaní pozemšťanů s cizí mimozemskou civilizací/technologií. Faktem zůstává, že začátek knihy začíná stejně jako mnoho podobných příběhů - tedy mladý hrdina, který žije svůj obyčejný život se dostává do situace, která se začíná postupně stávat zvláštnějsí a podivnější. Nicméně - děj neustále zrychluje a nabírá na dynamičnosti, kniha se pak čím dál tím víc čte usilovněji, že se od ní člověk nemůže pomalu odtrhnout. Opravdu skvělé a i konec stál za to - tak snad to pan režisér Spielberg natočí stejně jako Ready Pleayer One;)

sgjoli
15.02.2020 3 z 5

Na Armadu jsem se dost těšila - jednak kvůli tématu a také proto, že autorova předchozí kniha byla fakt pecka. Bohužel, Armada už zas taková pecka nebyla. Téma knihy mi přišlo zajímavé a pro mne i dost lákavé, ale už mi tolik nesedělo zpracování.
Prvních 100 stran jsem se jaksi nudila a měla jsem nutkání přeskakovat. Autor totiž prvních 100 stran věnuje tomu, co slibuje anotace. Takže čtenář docela dlouho čeká na bod, odkud se děj konečně začne dál rozvíjet, aby se dozvěděl, jak to teda pokračuje.
Bohužel to nutkání přeskakovat mi zůstalo až do konce. Nedokázala jsem se ke knize tolik připoutat, abych za každou cenu četla všechny detaily příběhu. V řadě věcí je kniha dost předvídatelná a autor se nevyhnul několika klišoidním momentům, které už jsme také mohli vidět jinde. Děj je na můj vkus příliš povrchně popsaný a hodně urychlený, což mne mrzelo. Autor je schopen se nimrat v nedůležitých detailech popisujících kde jakou blbinu, ale děj samotný pak klouže pouze po povrchu. Týkalo se to i postav, které vlastně čtenář nemá možnost více poznat a víc si je oblíbit či k nim nějak přilnout. Protože se o nich vlastně dozvíme docela málo.
Námět zajímavý, ale zpracování pro mne dost průměrné. S přimhouřenýma očima to je bohužel jen za 3-3,5 hvězdy.

gemi
26.01.2020 odpad!

Tak bohužel. :-(

Po naprosto geniální, strhující a originální Ready Player One přichází autor s naprosto tupou a neoriginální nerdovinou.

Kniha je o videopařanech, kteří milují jistou počítačovou střílečku, s jejímž popisem se autor nimrá pro běžného smrtelníka nesnesitelným způsobem.

Dokázal jsem se pročíst do čtvrtiny knihy. Za tu dobu se odehrálo pouze (!) toto: Hlavní hrdina Zack je ve škole. Pak jde do odpolední práce, kde paří Armadu. Potom jde domů, kde paří Armadu. A to je všechno! Tedy krom desítek a desítek stran nesnesitelně detailního popisu této pravděpodobně neexistující hry (ačkoliv pár her s tímto názvem existuje). Bacha, možný brojler! Ve čtvrtině hry Zack zjistí, že hra kopíruje realitu a bude muset zachránit svět! Zavírám knihu, na toto nemám nervy.

Cílovou skupinou knihy je videoherní nerd (což já jsem), který se až masochisticky vyžívá v detailních popisech stříleček s vesmírnou tématikou (což já nejsem) a kterému nebylo víc než patnáct. Pokud knihu dokáže dočíst (neřkuli s chutí a pobavením) kdokoliv jiný, má můj obdiv. Já to po čtvrtině zabalil.

Straces
09.01.2020 4 z 5

Docela pěkná knížka, ze začátku chvíli trvá než se děj trochu rozjede, ale potom se čte mnohem lépe. Na Ready player one opravdu nemá, ale jinak když se člověk odprostí od nelogických věcí tak je ok.

rm
20.12.2019 4 z 5

Nebylo to špatný, ale faktem je, že na Ready Player One to nemá :-)

SpeeDeeX
01.12.2019 4 z 5

I přes pomalý začátek, nějaké nelogičnosti a trochu předvídatelný děj jsem fakt nadšená. Armada je čtivá, akční a líbila se mi víc než RPO. Odkazy na různé filmy, hry a hudbu jsou boží.

KillHurt
08.11.2019 5 z 5

!!!POZOR SPOILER!!! Zvolil jsem opačnou strategii než většina čtenářů. Dlouho se chci podívat na Ready Player One, ale nemůžu, protože si chci nejprve přečíst knihu. No a na tu v knihovně nemám štěstí, ale našel jsem tam Armadu. A proto je moje první setkání s Clinem právě tato kniha. Dostavil se mi stejný pocit jako z Marťana od Weira. Autor zvolenému tématu opravdu rozumí. Na rozdíl od Marťana tohle není hard sci-fi a autor si to moc dobře uvědomuje. Celý příběh působí jako arkáda a tím má taky být. Odkazy na 80. a 90. léta jsou super a jako 80-sátkové dítě jsem si přímo rochnil. Kniha má pro mě i další přesah. Jako malý jsem si taky představoval, že se táta někdy znovu objeví s úžasnou historkou, proto těch pět hvězd i přes drobné výhrady. Jdu si sehnat Ready Player One.

RaDaR26
27.08.2019 4 z 5

Není to tak špatné, jak by se z některých zde uveřejněných komentářů mohlo zdát. Ano, je to horší než Ready Player One, jenže ten míří neskutečně vysoko. Tato kniha byla až příliš zatížená výstřižkami z jednotlivých scifi filmů. Svůj půvab by to možná mělo, kdyby jich bylo o půlku méně. Ready Player One byla úžasná kniha a vytvořili k ní strašný film. Třeba to u Armady bude jiné a film předčí knihu...

Ebon
05.08.2019 3 z 5

Chce to dost přivřít oči, aby se příběhu dalo aspoň trochu věřit, je to strašně průhledné a je to spíš kostra příběhu pro počítačovou hru, než pro román.

protokol
11.07.2019 2 z 5

celkom podarená scifi nič pri čom by sme si mali povedať vav
ale na oddychové čítanie to ujde

ani zďaleka to nemá na knihu "redy player one "

ale ani neurazí
dej je sice trocha uponáhľaný viac menej sa celí odohrá asi tak za pár dní ale aj tak dá sa :-)

Terunkaa
08.06.2019 5 z 5

Další úžasně zpracovaná kniha od úžasného spisovatele. Knížku jsem přečetla za hrozně krátkou chvíli a jsem moc spokojená. Ze začátku to byl pomalejší rozjezd, ale potom se to četlo jedním dechem. Vtáhlo mě to do děje až tak moc, že jsem si to představovala a jednou se mi o tom i zdálo. :) Postavy byly super a u žádné jsem si ani na chvíli neřekla "ta postava je tu zbytečná". Jedinou výtkou je, že by mohla být ta knížka delší :))

Atrament
16.04.2019 2 z 5

Autorovi moc nejdou dialogy, ty působí dost toporně (všiml jsem si toho už v RPO). Postavy navíc ani tak nemluvily jako neustále citovaly nějaké ty nerdovské klasiky nebo na ně odkazovaly.

Příběh na mě působil dojmem, jako že vznikl z momentálního popudu na základě velmi prostého nápadu (obšlehnutého z Enderovy hry), ale s kterým si autor po chvíli už nevěděl rady, takže vznikl jakýsi nevyvážený paskvil, kdy se v rozvláčném úvodu nastíní celkem slibná situace ohledně invaze mimozemšťanů, která je následně ale dost zkratkovitě a zrychleně dotlačena k patetickému konci.

Po RPO dost velké zklamání, ale chápu, že skvělé debuty se dost těžko trumfují...

Israha
03.03.2019 3 z 5

Příběh, který se ze začátku s úctou pokouší jemně ironizovat a převracet klišé klasické invazionistické sci-fi, a přes značnou míru neoriginality v tom boduje...a pak se do jednoho obřího amerického klišé celý zvrhne. Při čtení Armady jsem měl pocit, jako bych četl oficiální novelizaci nějakého moderního hollywoodského blockbusteru. Je třeba naskočit, nechat se strhnout šíleným tempem vyprávění, čumět na technologické vychytávky a rochnit se v tunách referencí, ale přitom shovívavě přehlížet laciné dějové zkratky, jednorozměrnost charakterů, uspěchaný konec a ne vždy úplně zdravou míru naivity. Srovnání s RPO není na místě, tam jsou průniky jen ve VR tematice a geekovských referencích (které jsou navíc tady někdy až příliš násilně cpány čtenáři do chřtánu), Armada je svým pojetím jednodušší, jednostranněji zaměřená a celkově prostě horší, nemá ambice kultu pro všechny nerdy, ale spíš jen akční jednorázovky pro sci-fi maniaky a gamery. A nutno říct, že v tomto ohledu funguje velice dobře, Cline si evidentně dal knihou za úkol hlavně bavit a nic moc neřešit, a to bylo splněno. Očekávat cokoliv víc, dokonce snad veledílo, které naváže na RPO, nutně povede ke zklamání.

petra5588
11.02.2019 3 z 5

Uznávám, Ready Player One byl prostě lepší. Tohle bylo trochu moc předvídatelné, chvílemi i dost přitažené za vlasy, ale i tak se to četlo moc dobře. Pokud hledáte něco nenáročnějšího, vřele doporučuji ;)

Umbinek
08.02.2019 5 z 5

Přišlo mi to lepší než Ready player one, protože tahle kniha měla skutečnou sci- fi myšlenku. Celé se to nemotalo ve virtuálním světě. Opravdu pěkná kniha.