Arabská žena

Arabská žena

Když se osmnáctiletá polská studentka Dorota seznámí s arabským medikem Ahmedem, na první pohled se do sebe zamilují. Když Dorota otěhotní, vezmou se, ale jejich manželství dostane první trhliny. Manželé odjíždějí začít nový život do Libye, zde ale dojde k šokujícímu obratu – Ahmed se okamžitě ujímá role manžela v tradiční muslimské rodině. Když se týraná Dora v zoufalství pokusí o útěk, je přistižena a svou novou rodinou prodána do otroctví… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/15_/158018/arabska-zena-158018.jpg 473

Arabska żona

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2010 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
starrky20.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zajímavá a čtivá kniha, už se těším na pokračování.

vikaa02.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Knihu jsem přetla za pár dní. Zpočátku se mi zdál příběh podobný jako stovky jiných (Bez dcerky neodejdu a pod), ale nakonec jsem se začetla a druhou polovinu knihy jsem zhltala za jednu noc. V knize je dobře popsáno arabské (libyjské) prostředí a moc se mi líbí, jak arabské rodiny drží při sobě. Na druhé straně ani rodinné zázemí nemůže ochránit slabší členky rodiny před násilím a zneužíváním ze strany mužů v rodině. Zatímco arabská matka byla vylíčena jako obětavá a celkem milá žena, na polské matce hlavní hrdinky se autorka opravdu "vyřádila". Dorota byla neskutečně naivní a její předpoklad, že se všechno zlepší až.... se nikdy nenaplnil. Je dobře, že kniha není napsána podle skutečného příběhu, protože Dorotin život bych opravdu nikomu nepřála a v reálném světě by zcela určitě nekončil ani zdaleka happyendem...Pokud se mi do ruky dostane pokračování knihy, ráda si ho přečtu.

KláraJurdová24.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha byla čtivě napsaná, ráda si přečtu pokračování...

MartulkaS09.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha byla pěkně psaná, dobře se četla, ale určité pasáže mi přišli až moc přehnané, nesmyslné. Dorota byla absolutně naivní, neznala kulturu muže, kterého si vzala, odjela do cizí země aniž by si zjistila jakékoli informace o muslimské víře. Nejhůře bych hodnotila část knihy kde byla Dorota prodána rodině na poušti.

Irča6208.05.2016

Kniha se mi líbila.myslím,že i ve skutečnosti se to děje.

radka7325.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

V knize byl nějaký děj, tak se dobře četla. Taková červená knihovna z prostředí islámu.

Jirinamac17.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knižku bych rozdělila na třetiny. 1.a 2. část dost možná by se mohla stát, poslední třetina taková hovadina, jak kdyby to napsala jiná spisovatelka.

Ditules12.11.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Dorota mě celou dobu rozčilovala a skoro vůbec jsem k ní necítila lítost, natož nějaké sympatie. To ženy z Ahmedovy rodiny mi byly daleko sympatičtější.

Lindulinek14.10.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Sice vymyšlený příběh, ale po přečtení reálných Panenek z ráje a Bez dcerky neodejdu, není těžké si představit, že podobné osudy nemají daleko ke skutečným situacím, které se v těchto zemích odehrávají. A možná za pár let budou pro nás Evropany skutečnější, než bychom si přáli.

Kulhavá05.10.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Z této knihy mám velmi rozpačitý pocit,je poměrně čtivá, ale celkový dojem opravdu hodně rozpačitý.Tuto knihu nepotřebuji mít ve své knihovně.

1casper12.07.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Další kniha z prostředí Islámu. Dá se dopředu předpokládat, jak vztah Evropanky a Lybijce dopadne......kniha se mi četla dobře.

daninnka22.05.2015

I když je příběh smýšlený, líbil se mi:-)

jasm05ína11.04.2015

Jsem na začátku a asi knihu odložím.Myslela jsem,že se jedná o skutečný příběh jedné osoby,ale jelikož je to slátanina různých osudů,což jsem vyčetla zde,tak asi pokračovat nebudu,hlavně proto,že mě příběh moc nechytl a připadá mi divný,nejspíš proto,že Dorota je hodně jednoduchá,když se rozhodne odjet s manželem do jeho vlasti po zkušenosti,kdy ji škrtil.Jestli opravdu existují takové husy v reálu,pak je lepší o nich nevědět.

vertunka05.03.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem přečetla za dva dny. Je napsaná dobře, jediné co musím vytknou je to, že příběh se vleče 300 stránek pořád stejným tempem, a na posledních sto stranách se odehraje to nejdůležitější a je to popsáno mnohdy jen okrajově. Více by se mi líbilo kdyby tomu bylo naopak.
O síle příběhu asi nemusím mluvit, neboť všechny knihy s touto tématikou jsem stejné. Děs a hrůza.

Petruše9028.10.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Silný životní příběh. Sice mi moc neseděl ten styl psaní, Dorota byla až moc naivní, což mi někdy vadilo, ale láska udělala svoje... Úplně mě šokovalo, že se tohle opravdu děje...Že je to pro někoho denní chleba, ale myslí si, že je to normální, protože tohle přece hlásá jejich náboženství... Strašný.

mejca8820.08.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Knížka se mi strašně dobře četla. I když některé zvraty byly nesmyslné. Hlavní hrdinka tolik let ví, co se kolem ní děje ale stále vyčkává. Ke konci se dostává k "moci" ale stejně se rozhodne čekat dále (např. práce, přátelé, peníze .... vše poté zahodí aby ....). Každopádně doporučuji, je nemyslitelné, že se něco takového může dít kór v dnešní době.

orinka307.08.2014Hodnocení knihy 1 z 5

Dost špatná kniha. Jednu hvězdičku dávám kvůli tomu, že ke konci pobytu skutečně trpěla a že to přežila. Ale psát to měl radši někdo jiný. Pořád dokolečka jedno a to samé. Nepochopitelné jednání hlavní hrdinky. Na vlastní oči vidí kruté zneužívání švagrové, přesto je s manželem dál jakoby se nechumelilo. Od poloviny příběhu jsem jen listovala, abych zjistila, že píše stále totéž. Děvče se mi zdá trochu jednoduché, pudové, to se pak holt nedá nic jiného čekat, než život v průšvihu. K četbě neradím, ztráta času.

vendul_02.06.2014

Knihu jsem přečetla jedním dechem, i když jsem místama měla chuť Dorotě jednu fláknout. Naivnější holku jsem neviděla, i když láska je slepá, že? Každopádně kniha je velmi dobře napsaná a čtivá.

Rup05.02.2014Hodnocení knihy 3 z 5

Patrně proto, že měla autorka možnost se podrobně seznámit s blízkovýchodními reáliemi, zasadila tam i děj románu. Jinak se hlavní linie - tyranie, domácí násilí - táhne dějinami i kulturami odnepaměti. Není to napsané až tak špatně, ale: za prvé jsou některé pasáže opravdu nudné a o ničem, a za druhé mladá naivní holka z které hloupost přímo kape se najednou změní v inteligentní ženu aby se vzápětí zachovala jako totální idiot. Možná je to zapříčiněno tím, že, jak autorka sama přiznává, je vyprávění poskládané z mnoha různých zážitků a vyprávění.

mi-nul-o30.01.2014Hodnocení knihy 2 z 5

Knížka mě nebavila, dle mého je velmi špatně napsaná.

jitkalata24.01.2014

Kniha mě úplně pohltila, už se nemohu dočkat dalšího pokračování...

malazluta24.01.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Z první poloviny knihy jsem byla poněkud rozpačitá, ale to bylo dáno tím, že jsem od děje čekala něco jiného a taky hlavní hrdinka mi nebyla zrovna sympatická, vlastně mi z postav nebyl sympatický nikdo. V druhé polovině knihy mě už něj naprosto pohltil, autorka skvěle popisuje běžný život v Libyi, vzájemné vztahy v rodině i mimo ni a některé pasáže byly opravdu hodně silné. Přiznávám, že arabskému pojetí života zrovna nerozumím, ale je mi jasné, že ne všichni jsou sadisti a tyrani. Toto je spíš problematika ortodoxního náboženství a to se týká nejen muslimů, ale i židů, křesťanů atd.

Evulka Matli01.01.2014

Nevíte kdy mají ty knihy vyjít ty tři díly.?.:)

kikina2817.11.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Opět kniha z prostředí islámu a opět strašné. Nechápu jejich kulturu, jejich náturu a jejich "Smysl pro rodinu". Zvrácené. Ale kniha samotná je napsaná moc dobře, jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Už koluje po celé rodině.

bookcase25.10.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Taky jsem čekala zpověď napálené Evropanky, ale byla jsem překvapená Je to román, autorka čerpala ze svého okolí - pracovala několik let v diplomatických kruzích v arabských zemích. Co se týče stylu, je román napsaný čtivě, dialogů je tam docela dost, je psán v ich formě - vyprávění Doroty, takže působí hodně autentičně.

pejsinka08.10.2013Hodnocení knihy 5 z 5

strašně jsem se do téhle knihy zamilovala a nemohla jsem přestat si jé číst .. brala jsem si jí i do práce no prostě všude ... kdybych sehnala zbylé tři díly byla bych happy :)

miuk09.09.2013Hodnocení knihy 1 z 5

Perfektně vykreslené vztahy, hlavně u rodiny v Libyi. Jinak mi kniha připadá jako klasika - Arab a Evropanka. Nepopírám, že kniha má několik zajímavých zvratů, ale jinak je to nalajnované jako obvykle. Rychlé, nekomplikované čtení na volné odpoledne.

cinka.h08.09.2013Hodnocení knihy 2 z 5

Knížka mě hodně zklamala. Čekala jsem příběh o Evropance, která se chce/musí stát arabskou ženou. Přitom je to příběh o Evropance, která se přistěhovala do arabského státu. Naivní mladá žena od začátku do konce s některými šílenými situacemi hlavně ze začátku (viz. návrat z maturitní plesu).. A její působení v muslimském rodině? Některé věci by se tam odehrát ani nesměly a ona je přesto může.. Podle mne, se to nedá brát vážně, ale čte se to rychle.

zulvisek21.08.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Moc hezky a velmi zajímavě napsaný příběh.Jsem zvědavá na další díly

Nefer03.07.2013

Těším se zbylé díly..

T. Valko

Tanya Valko

polská

islám muslimské ženy otroctví útěk znásilnění zneužívání

Podpořte svým hlasem Databázi knih v anketě Křišťálová lupa - více zde.