Kolibřík

Kolibřík https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296374/mid_kolibrik-OWq-296374.jpg 4 128 37

Anna Fekete série

Napínavý začátek nové detektivní série posílá Annu Feketeovou do ledové Arktidy, aby se zabývala palčivými problémy přistěhovalectví. Maďarka původem, Jugoslávka místem narození. Někdejší uprchlice Anna Feketeová začala svou kariéru vyšetřovatelky v severofinském přímořském městečku. Ačkoli se již zcela integrovala ve své nové domovině, cítí se jako imigrant a cizinec — a to hlavně sama pro sebe. Navíc jejím kolegou je muž ve středních letech, který se netají svou xenofobií. Annina kariéra ještě skoro ani nezačala a už se dostala k případu, který uchvátil celou zemi. Mladou ženu kdosi z bezprostřední blízkosti zastřelil brokovnicí. V její kapse policie nalezla přívěsek zobrazující aztéckého boha. Další vražda brzy následuje. Vše naznačuje, že se bude jednat o sériového vraha. Dokáže ho Anna dostihnout, než udeří znovu? Kromě toho Annu trápí osud kurdské dívky Bihar. Dívka kontaktuje policii, ale bojí se pomsty a odmítá spolupracovat během výslechu. Má snad strach z vlastní rodiny? Dokud Bihar nezačne mluvit, musí Anna hledat důkazy jinde. První vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Kolibri , 2013

Ajrad1981
21.08.2017 4 z 5

Když vezmu příběh jako celek, tak dost dobrý, i když nějakou tu mouchu bych našla. Třeba to, že Annin soukromý život je popisován hlavně cigaretami. Co její bratr? Podle toho, jak byl vylíčen, bych čekala, že bude žebrat prachy častěji a dělat problémy - a ono ne. A Eskova změna názorů a postojů se mi taky nezdá moc přesvědčivá.
Spolupříběh o kurdské rodině je sice chvályhodný pokus, vzhledem k aktuálnímu počtu muslimů v Evropě, ale řešení mi nepřijde moc věrohodné.
Každopádně slušné počtení, a kdyby se vyšetřování tak netáhlo (no, ono i mezi jednotlivými mrtvolami byly na severskou detektivku nezvykle dlouhé prodlevy), možná by to bylo i na 5*.

Timor
20.08.2017 5 z 5

Moje první finská kriminálka a je opravdu skvělá.

qydko
28.07.2017 5 z 5

Kolibřík je vážně skvělý. Normálně na takové ty reklamní citáty na obalech knih moc nedám, ale tuhle báječnou detektivku s přesahem do tématu imigrace jsem doslova zhltla. Nádobí ve dřezu, nevyžehlené prádlo... nic mě nerozhodilo. Prostě jsem to potřebovala dočíst.

happy-smile
07.07.2017 5 z 5

Kolibřík kromě dobré detektivky přináší také vhled do aktuální problematiky přistěhovalců. Autorce se podle mě povedlo téma do příběhu nenásilně vložit. Ukazuje, že je jedno, jestli člověk žije v zemi 20 let, ovládá perfektně jazyk a místní zvyky a pracuje a chce pracovat, nebo jestli v dané zemi jen pobírá podporu, nechce se naučit jazyk, pohrdá místními lidmi a jejich zvyky. Jednou přistěhovalec, navždy přistěhovalec. Je to smutné. Vražd se zde stane hned několik a tak je čtenáři předložen celkem obsáhlý okruh podezřelých. Nápad se symbolikou kolibříka, která rozčeří původní vyšetřovací teorie, mi přišel docela originální. Nástup nové a přesto velmi zkušené vyšetřovatelky k místní policii zase rozehraje další linii příběhu v kolektivu detektivů. Za mě povedená kniha a těším se na další.

soukroma
05.07.2017 3 z 5

Je to severská detektivka, takže nechybí ohavné (podzimní) počasí a alkoholismus, ale ještě navíc i problémy přistěhovalců všeho druhu. Užije si, kdo se chce pocvičit v idiomech (asi zejména nadávkového typu) jak v maďarštině, tak srbochorvatštině (hlavní hrdinka je Maďarka pocházející ze Srbska, žijící ve Finsku dvacet let), ovšem musí si sám pořídit slovník, neboť autorka nic nepřekládá.
Připadalo mi, že autorka se sice velice snaží skloubit problémy přistěhovalců s detektivním příběhem, ale nepovedlo se jí to, a to ani samostatně, protože detektivní zápletka byla opravdu ujetá, nevěrohodná a celé dlouhé vyšetřování na 350 stranách se ukázalo prakticky nanic. A druhý případ na pozadí byl také podán neuvěřitelným způsobem - přitom spousta věcí zůstála stejně jen na povrchu. 55%

marion111
11.06.2017 5 z 5

Mně se kniha dost líbila. Poctivá detektivka, dobře vykreslené postavy...na prvotinu výborné. Těším se na pokračování.

konicekbily
22.05.2017 3 z 5

Průměrná detektivka s hodně nudnými a hluchými místy. Komplikované osobní záležitosti vyšetřovatelů veliké obohacení děje nepřinesly.

VerčaFF
03.04.2017 4 z 5

Po několika dánských, švédských, norských a dokonce islandských detektivkách jsem si konečně přečetla jednu finskou a jsem mile překvapená. Detektivní příběh byl docela originální, i když byl nakonec vysvětlen trochu nelogicky. Hlavní hrdinka byla trochu protivná a řada jejich kolegů policajtů byla úplně na facku, ale nakonec mi to vůbec nevadilo, žádný z nich nebyl úplně dobrý ani úplně špatný, Prostě normální lidi, které znáte taky. Někomu možná vadí ta problematika přistěhovalectví, která s hlavní zápletkou moc nesouvisela, ale já myslím, že to bylo zajímavé zpestření, něco co knížku odlišuje od řady dalších detektivek.

NikaMirka
02.04.2017 4 z 5

Kniha se četla dobře. Zápletka měla hlavu a patu, hlavní hrdinové se postupně rozvíjeli, stejně jako jejich vztahy. Divím se, že se v ději někdo mohl ztratit, nebo že někomu připadalo, že se spisovatelka hodně zaměřuje na duševní stav hlavní hrdinky, nebo kolega byl velký alkoholik (to jste asi nečetli SOVU-doporučuji, ke zvážení změny názoru na tuto knihu dokonce nutnost). Myslím, že v knize byla velice dobře zachycena nenávist vůči přistěhovalcům i celková charakteristika Finů - sportovně založení, s velkou zálibou lovit a konzumovat alkohol kdekoli a kdykoli. Detektivka to není špatná, stejně jako zpracované téma, takže dávám za čtyři. Na pět hvězd mi chybělo víc napětí, které člověka strhne a nepustí. Tady příběh plynul poklidně a stejně klidně dospěl (pro někoho) k dobrému závěru. Rozhodně si přečtu pokračování.

orinka3
24.03.2017 1 z 5

Knihou jsem zklamaná. Po nadějném začátku se autorka čím dál víc věnuje podivnému duševnímu stavu kriminalistky Anny. K dobrému čtenářskému zážitku nepřispívá ani pro mě krajně nesympatická postava jejího kolegy Eska-Esky? Jaksi nemůžu uvěřit tomu, že ve Finsku se dá chodit do práce v nepřetržitém alkoholickém opojení, okolím tolerovaném, a v případě Anny jde zas o práci vykonávanou v jakémsi trvalém delirantním stavu. Když se k tomu připočte její rozháranost, místy bezradnost, neukázněnost - to má být policistka??? Tak nevyrovnaná osoba spíš patří na psychiatrii a ne k policii - a příšerná životospráva k tomu. Zkrátka detektivka víc řeší osobní záležitosti kriminalistů, zatímco vraždy i pachatelé stojí v jejich stínu. Paralelní příběh kurdské rodiny ničemu neprospívá, v podstatě nechápu, co tam vlastně dělá. Ano, přistěhovalectví jistě problém je, Anna taky není Finka. Autorka si ukousla velké sousto, které dost dobře nestrávila.

limetka2008
12.03.2017 4 z 5

Kolibřík je dobrá detektivka, celkem klasicky vystavěná, zasazená do zajímavého prostředí Finska s paralelní dějovou linkou na téma imigrace. Nenudila jsem se ani chvíli, v tomto příběhu se dal snést i osamělý vlk policista - alkoholik, jakkoliv už mi tyto typy v detektivkách vadí, tady se z toho nestalo úplné klišé.

DariDerek
09.03.2017 3 z 5

Nebylo to nic, z čeho by mi spadla brada. Nebylo to špatné, místy to bylo docela dobré, ale já pořád při čtení tápala a ztrácela se. Rozuzlení bylo velmi překvapující. Více bude v recenzi na Chrudimka.cz

kneslova
21.02.2017 3 z 5

Tak tato kniha by mne zcela unudila. Prostě jsem četla dál, jelikož to nerada vzdávám, ale příběh mne prostě nechytil a připadal mi čím dál nezáživnější.

MartinaF
21.01.2017 4 z 5

Zajímavá kniha, dobře napsaná, ale napínavá mi moc nepřišla, spíše až ke konci.

lupo
18.01.2017 3 z 5

Ze začátku horší orientace v ději, ale pak děj dostal spád a rozuzlení překvapilo.

MarekLangr
15.01.2017 5 z 5

Napínavé až do poslední chvíle. Těším se na další knihu v sérii.

Ketrin.TR
12.01.2017 5 z 5

Od začátku až do konce čtivé a napínavé, že vám to nedá číst pořád dál a dál. Miluji Finsko a autorka tak krásně a barvitě popisuje zdejší prostředí, že mi tuhletu zemi nádherně připomněla. Těším se na další její počiny!

finská literatura severská krimi finské detektivky přistěhovalci, imigranti

Kati Hiekkapelto
finská, 1970