Anatomie duchů

Anatomie duchů

Děj románu se odehrává v Cambridgi roku 1786. Do uzavřeného světa Jeruzalémské koleje přijíždí z Londýna z pověření lady Anny Oldershawové John Holdsworth, aby vyšetřil nejasné okolnosti, jež vedly ke ztrátě paměti u jejího syna Franka, který se údajně setkal s duchem. Holdsworth má pro takové poslání veškeré předpoklady - pod tíhou osobní tragédie, ve které přišel nejprve o malého syna a posléze i o ženu, sepsal a vydal útlý spisek pojednávající o fenoménu duchů.
Spisek vyvolal rozruch v tehdejší společnosti a rozdělil ji na dva tábory. Holdsworth netuší, kolik členů Jeruzalémské koleje svým nečekaným příjezdem zneklidnil, a brzy zjistí, že za jejími zdmi se odehrávají podivné, nebezpečné věci. Zdánlivě poklidný akademický život je totiž ovládán zlovolným Spolkem svatého Ducha, jenž stojí i v pozadí mnoha neblahých událostí. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/116995/anatomie-duchu-116995.jpg 3.930

Anatomy of Ghosts (2010)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Argo
Více informací...

orinka3
14.08.2016

Nebudu opakovat, co už mnohem lépe napsal trudoš. Mám tentýž dojem, do čtení jsem se nutila a konec bohužel přeskákala, což se mi tak často nestává. Kniha rozhodně špatná není, ale pro únavnou rozvleklost a přebytek stran doporučím jen pouze hodně trpělivým čtenářům. Atmosféra viktoriánské Anglie je popsána věrně.

trudoš
16.02.2016

Milá detektivka z prostředí anglických studentských kolejí předviktoriánského období, se skvělou atmosférou, ale nepříliš výraznou zápletkou. Začátek je velmi slibný, dostáváme se na Oxfordskou univerzitu, abychom pátrali po duchovi a příčinách šílenství jednoho studenta. Naneštěstí děj brzy začne stagnovat, což trvá bratru dvě stě stran, než se Andrew Taylor dostane ke kýženému finále. To je sice solidní, ale vatu uprostřed mi to nijak nevynahradilo.
Autor navíc trochu násilně nasadil ohlávku vyšetřovatele bývalému knihkupci. Nápad fajn, ale detekční predispozice logicky nula nula nic. Hrdina je tu spíš pro svůj intelekt a antiduchařské přesvědčení, než pro cokoliv jiného. Ač uvěřitelně a živě vykreslen, chybí mu pověstný říz, jenž by jeho postavě dal nějaké osobitější charisma. To ostatně platí pro většinu aktérů románu. Nakonec až různí sluhové a služky ve vedlejších rolích byli ti, kteří si mě pro svou selskou otevřenost získali v příběhu nejvíc. Ale jinak příjemné noční čtení.

Rodaw
29.08.2014

Jako nebylo to špatné, ale nebylo to ani převratné... Čekala jsem horor a opravdu duchy, takže jsem byla zklamaná, protože toto byla spíš detektivka.. škoda...

e.luk
17.11.2013

Knížka se mi moc líbila , četla jsem ji trošku déle,ale musím říct,že posledních 100 stránek jsem doslova hltala. Do poslední chvíle jsem si myslela,že vrahem bude někdo jiný a uoha překvapení.

kleria
13.07.2013

Nádherná knížka, děj byl napínavý a kniha se mi četla celkem rychle. Jedinou výtku kterou mám ke knize je taková, že mi na konci knihy přišlo pár nevyřešenej věcí, ale je to fakt maličkost. Od tohoto autor bych si chtěla v nejbližší době přečíst i Malého Američana :). Jinak tuto knihu mohu DOPORUČIT :DD.

vincek1
27.02.2013

Kniha se velmi pěkně čte, zpočátku jsem měl trochu problém se srovnat se stylem kterým je napsána, ale trvalo to jen několik stránek. Stejně tak jako čtenářka jarmi123 hodnotím poutavý popis prostředí kolejí i krajiny a charakteristiku jednotlivých postav. Příběh je poutavý, bez zdlouhavých pasáží a drží čtenáře až do samého konce napnutého a vtaženého do děje. Doporučuji.

Lenora
27.08.2012

Detektivka, která se na první pohled tváří jako duchařský příběh z konce 18. století. Pod maskou názvu knihy se skrývá titul spisku ústředního hrdiny Johna Holdswortha, v němž odhaluje řečnění o spirituální materii jako prostředek výdělku rozličných šarlatánů. Sám má totiž s podobnými podvodníky bohaté zkušenosti, neboť mu zemřela mu žena i dítě. Proto si jej najme zámožná lady Oldershawová, aby vypátral důvody náhlé choromyslnosti jejího syna, který prý v Cambridgi viděl strašidlo. John se v uzavřeném prostředí univerzitního kampusu dozvídá o podivném úmrtí mladé ženy, mocenských machinacích a vydírání v profesorském sboru nebo o záhadném Spolku svatého ducha i jeho odvázaných přijímacích rituálech. Prostředí starých anglických kolejí a tajemství ukrytá ve spleti křivolakých uliček prostoupených mlhou jen příjemně zastírají, že jde o klasickou krimi zápletku, v níž zločin obvykle zapříčiní odvěké důvody - peníze anebo sex (popř. obojí). Malým zpestřením je milostná linie odehrávající se pouze v hlavách viktoriánsky cudně po sobě pokukujících postav.

jarmi123
30.07.2012

Vynikající kniha, má dobovou atmosféru, dobře vykreslené postavy a prostředí, napínavý děj. Při čtení knihy se zcela přesuneme do roku 1786, do univerzitní koleje, do uliček v tehdejší Cambridgi i do okolní přírody na venkově.

Andrew Taylor

Andrew Taylor