Americký sniper

V letech 1999 až 2009 zaznamenal Chris Kyle z jednotky amerického námořnictva SEAL nejvíce odstřelovačských zásahů v dějinách USA. Nepřátelé mu přezdívali „Ďábel“, spolubojovníci ze SEALu „Legenda“. Tato autobiografická kniha líčí strhujícím způsobem bojové zážitky, které Kyle na jednotlivých misích prožil a představuje jedny z nejvýznamnějších válečných memoárů všech dob. Přináší osobní zpověď vojáka od jeho výcviku přes jednotlivá nasazení až po traumata z války. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/13_/138727/americky-sniper-apE-138727.jpg 4162

American Sniper

Literatura naučná, Autobiografický román
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2012 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
kvapsv12.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha byla jiná, než jsem čekala.
Chris byl jiný, než jsem čekala.
Neříkám horší, neříkám lepší..prostě jiný.
Chvilkami mě překvapovala otevřenost Chrise i jeho manželky, která pár stránek do knihy také přispěla. Ve filmové verzi (viděla jsem ještě před čtením knihy), mi Chris přišel jako nesmírně citlivý, spravedlivý, spolehlivý, milující a přátelský muž. Neříkám že takový nebyl, ale působilo to na mě tak, že takový byl především a hlavně ke své vlasti..nikoli ke své rodině.
Možná tedy nejsem ke knize spravedlivá, když jí dávám "jen" 3 hvězdičky. Možná mě ovlivňují moje životní hodnoty a jen mu nedokážu správně porozumět. Některé jeho názory se mi však líbili..

Ale jak Chris v knize mimo jiné také napsal..zodpovídat za svoje činy, se bude tam nahoře. Já bych nechtěla, ani bych si nedovolila soudit život jiného člověka. Pouze píši, jaký pocit Chrisovi řádky vyvolali ve mě.

PS: Na knize jde poznat, že Chris není žádný velký spisovatel, ale především voják. Nicméně se kniha čte dobře a je zajímavé, podívat se na válku a vše co k tomu patří očima člověka, ktarý se s ní setkal tváří v tvář.

wiix26.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Toto veru nebol môj štýl. Totálne chlapská záležitosť určená pre mužov. Avšak oceňujem túto knihu ako autobiografiu za svoju vecnosť.

froyo06.08.2016

tato kniha je len o zazitkoch vraha z vojny v Iraku. Chris Kyle tu predstavuje takeho primitiva ktory sluzi americkym imperialistickym zaujmom a spravi vsetko pre vlast. Mysli si ,ze robi nieco uzitocne, no roky vycviku a propagandy spravia svoje.
Ano je to zvlastne ,ze sa moze stat z takehoto cloveka hrdina.
Kto chce nech si dohlada nieco o Wikileaks, Abu Graibh.

02.08.2016

Krásná ukázka toho, jak se Američanům daří vymývat mozky mladým agresivním chlapcům, někdy ještě dětem, a nabírat je do armády, kde si naivně myslí, že bojují za vlast, ne za politiku.

lucie418101.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Přemýšlela jsem, jakými tři slovy popsat Chrise Kyla. "Hrdost" "Patriot" "Bůh". Tato kniha se podle mého nelíbí těm lidem, kteří nedokážou dokonale pochopit pravý patriotismus, kteří se nedokáží vžít do Kylovi role. Proboha, on nebyl žadný spisovatel, ale Seal!!!

Gracian196419.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Snažil som sa knihu poctivo čítať, ale zhruba v polovici som sa pristihol pri tom, že ma to skrátka vôbec nebaví. A ten Kyle mi tiež nebol dvakrát sympatický. Tak som sa na to vykašľal. Ale nič v zlom.

Sandford11.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasně čtivá a zajímavá kniha

Aymira24.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Jako spisovatel je Chris Kyle podprůměrný (no, asi proto ani není spisovatelem), ale i přesto má kniha něco do sebe. Pro mě jako ženu to možná nemusí být úplně nejzajímavější téma, ale jelikož filmy z tohoto prostředí mám ráda, sáhla jsem i po této knize. Hlavní postava na mě působila rozporuplně - chvílemi skutečný hrdina, který je nejlepší v tom co dělá a za zneškodnění protivníků mu patří náš dík (zde je potřeba se opravdu oprostit od emocí a přemýšlení nad právem na život a na smrt), chvílemi jsem v něm ale viděla nesympatického amerického nadsamce. Každopádně jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou.

agi-a298017.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Je to velice zajímavá kniha, o tom není pochyb. Jenže Chris Kyle není a nikdy nebyl spisovatel. Své city neuměl vyjádřit slovy. Nevím, jak na tom byl doopravdy, ale v této knize to jde jasně vidět. Také bych měla výtku k neustále omílaným popisům zbraní. Autobiografie je o tom, co cítíte. Ne o tom, čím střílíte.
Každopádně to byla opravdu dobrá a nadprůměrná kniha. Občas děj trošku vázl a po dočtení jsem si uvědomila, že ve válečném příběhu jsem nejraději a nejsnáze četla Kylovy osobní problémy. Ale i tak se ke knize za pár let opravdu moc ráda vrátím.

Kotas5317.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Na knihu jsem narazil díky filmu, který byl dobrý. Kniha je však skvělá a vnukne vám dojem že Kyla opravdu znáte. Celá kniha není napsaná nijak náročně a čte se svižným tempem. Rozhodně by neměla chybět v polici každého nadšence tohoto žánru.

pavel8027.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

No... napřed jsem viděl film, potom četl knížku. Film se mi líbil moc, ale bral jsem jej s rezervou, a byl jsem zvědav na knihu. První, čeho jsem si všiml, že kniha se tvářila hrozně objemně, a pravda, má 400 stran, ale po jejím otevření jsem zjistil obrovský rozměr písma, kniha by se při menším rozměru písma smrskla tak na polovinu. Osobně nemám při čtení rád neustálé obracení stránek, ale chápu, že tlustší kniha se lépe prodává. Ale to je jen technická připomínka. Jinak k obsahu samému - co se mě týče, můžu o sobě říci, že jsem militaristický typ a vojenský fanda, takže s řemeslem Chrise Kyla nemám rozhodně žádné morální problémy. Byl prostě ve válce a zabíjel nepřátele, aby ti nezabili naopak jeho spolubojovníky, na tom nevidím nic špatného, tak to prostě ve válce chodí. Navíc dle jeho popisu náročných, několikanásobně ověřovaných, postupů k možnosti zabití legitimního cíle, věřím, že skutečně likvidoval pouze ozbrojené nepřátele, několikrát se zmiňuje o okamžitém šetření vojenskou prokuratorou v případě nějakých pochybností. Co se týká samotné osobnosti Chrise Kyla, v každém případě to byl jednoznačně až extrémní americký vlastenec, který stavěl službu vlasti a pomoc svým druhům ve zbrani na nejvyšší příčku, ještě před svoji rodinu. To jediné se mi na něm, jelikož jsem sám otec od rodiny, příliš nelíbilo, na jednu stranu rodinu chtěl, ale potom od ní při každé příležitosti utíkal zpět do války, omlouvaje to potřebou chránit zájmy vlasti a své druhy. Vsuvky jeho ženy Tayi i úvahy jeho samotného svědčí o tom, že si byl sám vědom toho, že tímto své ženě a synkovi velmi ubližuje, ale přesto to dlouhou dobu nedokázal překonat. Vím, že spousta vojáků v zahraničních misích má ženy a děti, ale Kyle byl, myslím si, v tomto už za hranou. Jinak jej však jako vojáka a válečníka nezbývá než obdivovat, myslím si, že odvahy, schopností, železné vůle a koneckonců po svém odchodu z armády i nezištné ochoty pomáhat druhým, ukázal více než dost, o to více je škoda jeho tragické smrti, notabene rukou toho, jemuž chtěl pomoci. Jinak kniha je psaná jednoduchým čtivým stylem pro široké vrstvy čtenářů, je vidět, že je psaná rukou vojáka a ne spisovatele, avšak dle mého názoru to rozhodně titulu neubírá na atraktivitě, odborná stránka věci je dle mého popsána vyváženě tak, aby laici pochopili, o co se jedná, ale aby kniha nesklouzávala k učebnici taktiky či výzbroje. Pro mě byly velmi zajímavé pasáže, popisující výcvik u SEAL a vůbec život v této zvláštní jednotce a to i s negativními stránkami věci (například popisovaná "šikana" nováčků byla již dle mého dost za hranou...). Za mě knihu rozhodně doporučuji, a to nejen fanouškům vojenství, ale naopak, dle mého je zajímavý pohled do života armádního odstřelovače právě pro běžné čtenáře.

david059925.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem četl až poté co jsem viděl film a musím říct že je hodně bohatá...Jestli byl vrah?Můj názor je že nebyl, bojoval proti lidem kterým bylo jedno koho zabijí...Kniha skvěle popisovala jeho osobní život jak doma tak ve válce, vztahy a jeho hrdost.Prostou formou to je napsaný, ale řekněte mi co jste čekali od vojáka...není to spisovatel.V knize nechválí jen Ameriku, kdo četl tak ví že popisoval skvělou polskou jednotku GROM...žádná propaganda.Z boje je popisováno hodně detailů, taky nemůžete čekat že to popíše dokonale, protože některé detaily nemohl napsat.Za mě má kniha velký úspěch.R.I.P.

Hoodec31.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pokud Vás kniha zaujala z důvodu srdcervoucího remaku Clinta Easwooda, tak budete touto knihou zklamáni. Těšil jsem se, že poznám hlavně pocity ze strany Tayi a dětí a popřípadě Chrisovo rodičů, čehož jsem se moc nedočkal. A zhruba u 250. stránky, kde po několikáté do kola posloucháte výjezd tam a tam.. blabla.. přestřelka... tak to přestává opravdu bavit. Nicméně Chris Kyle se jeví jako správný americký fanatický vlastenec.

Sendog8125.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Nemůžu se ubránit srovnání s filmem Clinta Eastwooda. Kniha je mnohem zajímavější a je velice dobře čtivá. Eastwood si pak z knihy vypůjčil nějaké věci, dost jich pozměnil a další si vymyslel. Nicméně i když je kniha čtivá, tak Kyle byl víc než jen výborná odstřelovač a Seal. Byl to hlavně blázen a fanatik, což na jednu stranu musí být asi trochu každý voják, ale tohle byl podle mě extrém.

true.penny20.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Je těžké hodnotit knihu, aniž bych hodnotila jen Chrise - jeho chování, životní filozofii nebo to co dokázal a kým byl. Ale pokud se o to pokusím, tak kniha je velice čtivá. První polovina je trochu nezáživná, jistě by šlo leccos vypustit a nahradit pro čtenáře něčím zajímavějším. Druhá polovina je daleko více poutavější. Nemohl sice popsat vše, ale něco ano a více detailů by to určitě sneslo. Není to žádné převratné dílo, které by člověk musel číst několikrát, ale to také není účel této knihy. Je opravdu dobře, že knihu Chris stihl napsat.

jakub750614.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi dobrá kniha od skvělého vojáka. Pokud vás zajímá novodobá válka tak doporučuji. Velice dobře napsáno (přeloženo). Knihu mám už 2x přečtenou a stále ji mám v batohu u sebe. Moc rád se s Chrisem vracím do boje. Má můj obrovský obdiv. Škoda tohoto muže...

pejty05.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha, která popisuje život Chrise Kyla velmi jednoduchou, přímou a prostou formou. Autoři si tu nehrají se slovíčky a nebalí tento příběh do peřinky. Prostě to na čtenáře vypustí velmi surovou formou a ať si to pak sám čtenář přebere. Za mě musím říct, že mi ta forma absolutně vyhovovala a dělala pro mě tuto knihu čitelnější. Jediným mínusem je, že jsem očekával trochu víc detailů z akcí, ale asi nemůžu mít všechno.

tulipa03.11.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Kde je úcta k lidskému životu?

kikies14.10.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Hm, zkusila jsem to a musím konstatovat, že mě tahle vojenská literatura zřejmě fakt neosloví. Ano, je to Američan, je to patriot, je to voják.... rozhodně to není bůhvíjaký spisovatel, myslitel a v jeho chování a vystupování se pohybujeme mezi dvěma extrémy - hrdinské vystupování při nasazení a zaslepené a výcvikem zdegenrované macho těžko použitelné v běžném životě.... nejspíš dobrý, pravda, možná i nejlepší odstřelovač v historii, ale podle mě je to na autobiografii málo. Navíc jsem od knihy očekávala více technických detailů... sice bych jako žena a nefanda mohla ocenit, že příběh byl od nějakých větších bojových podrobností oproštěn, ale myslím, že sem rozhodně patřily.

enigma12.10.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Hned zpočátku jsem nabyl dojmu, že hlavní protagonista/autor je vůl. Na konci musím svůj postoj korigovat. Primitiv. Tomu také odpovídá formální kvalita textu. Mnoho replik je svou hloupostí hodno zapamatování.

Lenka.Vílka08.10.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu jsem chtěla přečíst, achych měla čisté svědomí před filmem (takhle to prostě mám s adaptacema), ale teď upřímně: ani doleva, ani doprava, ani nahoru, ani dolů. Ale šlo to. Asi protože nejsem cílová skupina...ale docetla jsem...

Perseus04.10.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Je to velmi jednoduché čtení. Jelikož kniha nese název sniper, tak jsem čekal, že bude více zaměřena na toto odvětví, ale bohužel. Prakticky 100% popisů bojů je odbyto stylem: ,,přesunuli jsme se tam, objevili se povstalci, zabili jsme je", toď vše. Taktéž popisy zbraní či taktiky jsou velmi kusé a člověk, který nemá alespoň základní představu na toto téma, tak nebude rozumět.
Kniha je taktéž proložena komentáři jeho ženy Tayi.
Citlivější povahy možná ocení, jak dokázal zvládat rodinné problémy, patrioti jeho loajalitu k vlasti a smysl pro povinnost a někteří možná i jeho touhu válčit.
Takže sečteno a podtrženo, pokud si chcete přečíst autobiografii Chrise Kyla jako člověka, tak mohu doporučit. Ovšem pokud čekáte Chrise Kyla odstřelovače, tak budete zklamaní.

Moravan03.10.2015

Chris Kyle , jak jej charakterizovat ? Asi takto : Je to člověk, který se nevzdá - zvracel, měl bolesti v noze a přesto ( nešel na ošetřovnu , jinak by musel přerušit BUD/S) - základní výcvik u speciální jednotky Navy Seal

Úžasné je jak přežil "Pekelný Týden " ... Další úžasná věc je to jak spolu poté všichni rekruti drželi jako rodina , jakoby se znali roky ....

Abych tady nepsal odstavce - knihu mohu jedině doporučit velice dobře se čte a je poutavá a věta na závěr :

Kdo ví, jak by se dále vyvíjel život tohoto snipera (který má mj. zásah na 2.1km tj. 2100metrů - neuvěřitelné) kdyby neskončil tak brzo.

Invictus10.09.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Naozaj ma zaskočil ten patriotizmus a vážne mi pri čítaní prekážal, ale napokon som mu uveril. Verím tomu, že autor tak premýšľa a naozaj si myslí všetko to, o čom píše. Nejde podľa mňa z jeho strany o žiadnu propagandu a preto by si knihu mal knihu prečítať každý, kto sa o tento žáner aspoň okrajovo zaujíma...:)

RunningWolf26.08.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Docela mě štve neustále napadání že kniha (I film) je silně propagandistická.Mě to tedy tak vůbec nepříjde ale příjde mi že lidé co tohle tvrdí rádí píši komentáře ale jelikož rádi rýpou tak rýpou a píšou de..... (Miluju rýpaly) Ano, Chris ale to asi jako každý vojak speciálních jednotek trvdí že SEAL jsou elita nad elitu a k tomu amerika jsou nej na světě a bůh jim k tomu krásně svítí na cestu.Ano je to tak ale když o tom člověk něco ví tak snad neexistuje voják (Spec.sil) kterékoli národnosti který by netvrdil že ta jejich je nej.Po těch počtech konfliktů kterými ,,amíci,, prošly jim to ani nezazlívám a kdo by o sobě trvdil že je nejhorší na světě že?
Forma psaní mi příjde v pořádku.Je to takové úryvkové ale na čtění 5 minut v buse,10minut na záchodě,30minut před spaním super!Skuste si přečíst Pěšákem ve Vietnamu a to uvidíte formu psaní! Takže pro military fandy jasná volba,pro pacifisty a mírotvůrce rozhodně dobrý horor na večer.
Kniha je super ale film je přecejen o hvězdičku lepší.
Nebudu hodnotit autora jako člověka ale jako chlapa vojáka za 10z10.Kdo by po zlomenině nohy nebo ruky s díky odmítl prášek proti bolesti a šel pokračovat na výcvik?:)Bourák

achilles18.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Zajímavá kniha. Americký hrdina, voják popisuje své zkušenosti a lásku k vlasti. Není to umělec, je to voják. Je potřeba tuto knihu tak brát, ne jako beletrii, ale jako literaturu faktu. Těžko mohou posuzovat tuto knihu lidé, kterým tento žánr nic neříká. Já bych také nevzal ani do ruky růžovou knihovnu, natož ji četl, a pokud bych se donutil ji dočíst, už vůbec bych nepsal recenzi.

Koňadra20.07.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Napísané biedne, určite nemôžeme hovoriť o nejakom literárnom počine. Určite autentické, neumelé ...

Denčaa09.07.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Už dlouho mě žádná kniha neoslovila tak moc, jako právě Americký sniper. V knize je vše, co v ní být má - akce, humoc, dojemné pasáže, poučné věty a láska. Po přečtení této publikace jsem měla pocit, jako bych Kyla opravdu znala. Zbytečně nic neokecával, šel rovnou k jádru věci, ale přitom se člověk dozví vše co potřebuje, možná i víc než potřebuje. Jeho život byl opravdu bohatý a tato kniha musela být asi hodně zkrácená, aby nepřesáhla úměrnou část pro běžného čtenáře. Je to trošku vlastenecky napsané, ale na druhou stranu, bylo to od něj hezké. Viděla jsem i film, takže vím, jak to s ním dopadlo. Škoda ztratit takového člověka a neobyčejnou osobnost,

monz07.07.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Zajímavé čtení. Jiný pohled jiné duše na tuto válku. Válku, která byla a je často zatracována, mnohokrát nepochopena a většinou odsuzována. Autor upozornil na pár důležitých faktů, které jsou s ní spojeny. Nebudu se pouštět do politikaření, protože to je úplně jiná kapitola a nechci se rozčilovat.. Jenže pohled těch chlapů, kteří jsou v první linii je prostě naprosto nesrovnatelný s komentáři intelektuálů z gauče. I tato kniha upozorňuje na fakt, že voják je vycvičen v zabíjení. To je holý fakt. Je to jeho práce a pokud jej někam pošlete, předpokládá se, že tuto práci bude plnit. Tak by to také mělo být. Nelze od stolu s pěti chody nařizovat, jak to mají dělat. Jsou tam od toho, aby zneškodnili povstalce. Aby obránili své kolegy a sebe. Proto je neustálá hrozba trestního stíhání za zabití fraška. Američané i svět chce trestat vojáky za to, že dělají svojí práci a že ji dělají dobře. Ale co- mír je, když se střílí někde jinde... Další stránka je to, jaký to vše má dopad na lidskou duši...
Neodpustím si k zamyšlení jednu aktuální:
"Neriskoval jsem život proto, abych do Iráku přinesl demokracii. Riskoval jsem za své druhy proto, abych chránil své přátelé a krajany. Bojoval jsem za svou zemi, ne za Irák. Moje země mě tam vyslala proto, aby se ti ničemové jednou nevylodili na našich březích"...

MildeZ21.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Pětkové hodnocení zcela po právu. Tato knížka by sice mohla mít klidně poloviční velikost, protože v podsatě každá kapitolka či téma je velmi stručné. Stručné, ale dle mě naprosto dostačující a výstižné!