Americká princezna

Americká princezna https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445045/bmid_americka-princezna-iYK-445045.jpg 4 101 29

Když Amerika zvítězila v Revoluční válce, nabídl lid generálovi Georgi Washingtonovi korunu. O dvě a půl století později sedí rod Washingtonů stále na trůnu. Čím více se blíží okamžik, kdy se z princezny Beatrice stane první americká královna regentka, tím dusivější jí připadají povinnosti, které musela plnit celý život. O druhorozenou dceru, princeznu Samanthu, se nikdo moc nestará, a tak se ani ona o nic moc nezajímá… tedy kromě jednoho kluka, který je ale pro ni naprosto zapovězený. A pak je tu Samanthino dvojče, princ Jefferson. Kdyby se narodil o generaci dříve, byl by prvním následníkem trůnu, ale nové zákony o nástupnictví ho odsunuly až na třetí místo. Většina Ameriky zničující krásu svého prince naprosto zbožňuje… ale o jeho srdce se tu ucházejí hned dvě naprosto odlišné dívky.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

American Royals , 2019

Fortuna7
29.10.2020 4 z 5

Zajímavý námět, ale postavy se občas chovaly nepřirozeně a některé mi úplně nesedly. Vzhledem k tomu že je to romantická knížka je to prostě strašně moc dlouhé...

kalinkacz
25.10.2020 3 z 5

Námět zněl skvěle - Amerika se stala nikoli republikou, ale královstvím... Do toho romantika, intriky... Mě to ale moc nebavilo se přiznám... Hodně překombinované vztahy, postav bylo na mě až mnoho a pak jsem se přistihla, že jejich vztahy dost motám... Možná i díky tomu, že mi ani na jednom moc nezáleželo... Nebyl to vyloženě průšvih, ale průměrná kniha s dobrým nápadem, která mi ničím velký v hlavě neutkvěla... Do dalšího dílu se nepustím...

Ajda300
22.10.2020 4 z 5

Pane jo.
Pane jo, pane jo, pane jo.
Čekala jsem něco naprosto jiného a příběh mě dost zaskočil. Anotace je totiž něco naprosto rozdílného v porovnání s dějem knihy (i když uznávám, že je to strašně složité nějak jednoduše popsat). Všechny postavy (až na Daphne - oficiálně nenávidím všechny lidi s tímhle jménem) byly skvělý. Bylo to plný milostných afér, intrik a napjatých situací. A ačkoli takové knihy většinou nevyhledávám, tohle jsem si strašně užila.
A ten konec?! Jako COŽE?! Beatrice mi bylo hrozně líto a navíc popis té situace byl tak neuvěřitelný. Jako fakt. Prostě mega hustý, mega boží. (Mluvím skoro jako nějaký rapper. Hah.)
Skvělá kniha. Dobrá pro fanoušky Červená, bílá a královsky modrá.

Mimochodem - má to víc hlavních postav. To abyste nebyli překvapeni jako já.

Sabča92
12.10.2020 4 z 5

Tři královské děti, dvě princezny a jeden princ a jejich eskapády lásky. Najdeme tu zakázanou lásku mezi princeznou a jejím bodygurdem, potom princ, který se zamiloval do neurozené dívky zatímco jeho bývalka je nejen nádherná ale také pochází z dobré rodiny a samozřejmě chce svého prince zpět. A poslední princezna je trošku divoška a je zamilovaná do zadaného. Najdeme tu snad všechny klišé, které se dají najít ale víte co, i tak mě to bavilo. Tohle je největší vztahovka, kterou jsem četla. Autorka sice vytvořila fiktivní americkou monarchii, ale kdyby královská rodinka byla z Anglie, rozdíl bychom nijak nepoznali protože se tu politika kromě následnictví nijak neřeší. Jde tu jen o vztahy.
Prvních zhruba 60 stran mě dost bolelo, protože je v knize dost postav, se kterými jsem se musela sžít a co nejhorší, prvních několik stran se skoro nic neděje. Ale potom jsem se začetla a opravdu mě to bavilo.
Mix Selekce, Gossip girl nebo filmu Princ a já. Není to nic světoborného, ale jako vztahová oddechovka parádní. Pokud jste si zamilovali Selekci tak věřím, že se vám bude líbit i toto. Hrdinové nejsou tolik na facku jako America a dojde i na sex!

katasokolov
27.09.2020 odpad!

Takže tady jsem se hodně sekla, bohužel mi na tom nesedlo skoro nic a měla jsem opravdu problém dočíst!! Jedno slovo, které vystihne celou knihu je - vykrádačka ‼️ Jedno velké klišé za druhým ..... tuhle knihu ani nemusíte číst, abyste věděli, jak dopadne!! Druhý díl s klidným srdcem vynechám .... V recenzích píšou, že pro někoho, kdo měl rád Gossip Girl, je kniha jako dělaná - já ten seriál zbožňovala, ale kniha se tomu opravdu ani zdaleka nepodobala... spíš mi přišlo, že se autorka koukla na seriály typu The Royals a The Crown a namíchala tam k tomu veškerá klišé, která po cestě nasbírala .... nechápejte mě špatně, já mám některá klišé a romanťárny ráda, ale autor tam musí dát alespoň nějakou svoji originální myšlenku (tady je originální pouze to, že USA jsou monarchií - a co jako ? :D ). A ať teda jenom nekritizuju, tak tam bylo pár cute momentů - třeba, když Jeff přinesl Nině její oblíbený M&M´s koktejl.. Rozhodně tomu ublížilo i vyprávění ze čtyř různých ženských pohledů (jinde mi to nevadí, tady jsem to nemohla vystát, zejména kapitoly o Daphne byly děs běs). Jo a jediná zajímavá postava byla ta vedlejší - víc tety Margaret pls (i když to taky byla jenom vykrádačka z The Crown a skutečného života sestry královny Alžběty II. :)). Jo a ať teda nejsem jenom hnusná, tak kniha strašně hezky voní, takže pokud se k ní někdy vrátím, tak jenom si čichnout :D Pár pasáží se v knize povedlo, ale to je tak bohužel vše !!

lapetitedeny
20.09.2020 4 z 5

Americká princezna přináší alternativní realitu, ve které se George Washington nestal prezidentem, ale králem. O dvě stě padesát let později jeho potomci stále vládnou a Amerika se pomalu připravuje, že na trůn poprvé v historii usedne královna…

Princezna Beatrice je následnicí trůnu a celá Amerika bedlivě sleduje každý její krok. Její život není tak úplně jenom její, na prvním místě totiž vždycky musí stát zájmy Ameriky. Oproti tomu její mladší sestra Sam má pocit, že nikoho nezajímá, a tak vyvádí jednu šílenost za druhou a nebere na nikoho ohledy. Oporou je jí její nejlepší kamarádka Nina, která se přitom sama snaží najít své místo na světě – a taky zapomenout na to, co se stalo mezi ní a Saminým dvojčetem Jeffersonem…

Nakonec je tu Daphne, Jeffersonova bývala přítelkyně. I když se s ní Jeffersonem před několika měsíci rozešel, Daphne ví, že to takhle nezůstane. Oni dva patří k sobě, a nakonec se k sobě taky vrátí. A Daphne se pak konečně stane princeznou.

Na hlavních hrdinkách je skvělá především jedna věc – každá je úplně jiná, vnímají věci odlišně a jejich cíle, touhy i motivace by se mnohdy nemohly lišit víc. Zatímco Nině o tituly nikdy nešlo, pro Daphne je společenské postavení vším a je odhodlaná udělat cokoliv, aby se dostala na vrchol.

Na postavách také oceňuji ještě jednu věc a to, že nemají jen dobré vlastnosti. Není to tak, že by tu hrdinkami byly čtyři hodné, milé holky, které by v životě neublížily ani mouše. A to je velice dobře.

Na druhou stranu každá z postav řeší své vlastní životy a problémy, což znamená, že je pravděpodobné, že vás nebudou všechny linky bavit stejně. Některé totiž byly zajímavější víc než jiné, a tak se nejednou stalo, že jsem si musela otráveně odfrknout, při zjištění, že následující kapitola bude už zase z pohledu téhle hrdinky, když mně mnohem víc bavila jiná…

To, na čem kniha stojí, jsou ovšem vztahy – a to v žádném případě nejen ty romantické. Drama, intriky, zakázaná láska – nic z toho Americké princezně nechybí. Dynamika mezi postavami je skvělá, stejně jako chemie mezi některými páry. Je nicméně potřeba zmínit, že se knize nevyhnula ani insta-love, která je (jak už tomu u insta-love ostatně bývá velice často) uspěchaná a naivní.

Kniha byla napsána čtivě a svižně, neměla problém čtenáře pohltit, přestože začátek byl trochu pomalejší. Příběh ve vás s velkou pravděpodobností dokáže vzbudit mnoho emocí, ať už to bude strach, zvědavost nebo touha, aby to pro vaši oblíbenou postavu dobře dopadlo.

Alternativní realita, ve které se příběh odehrává, je kapitola sama o sobě. Fascinovalo mě, jak zastaralý ten systém v určitých oblastech vlastně je v porovnání s našimi současnými hodnotami. Trochu mě mrzelo, že prostor pro feminismus, který tu díky tomu vznikl, nechala autorka z velké části nevyužitý. Autorka taktéž několikrát narážela na demokracii a naši dobu. Tyhle narážky byly úsměvné, dávaly ale také autorce možnost k určité míře reflexe, do té se ale rozhodla nepouštět.

Americká princezna je ve výsledku jednoduchý příběh pro všechny, kdo si rádi užijí romantiku a intriky v královském prostředí. Má to chyby, ale je to záživné, čtivé a prostě zábavné. Nebudu vám tvrdit, že je to dokonalé, protože není. Příběh stejně jako některé vztahy místy působí trochu naivní a přitažený za vlasy, pokud ale máte tento typ knih rádi, pravděpodobně mu to rádi odpustíte.
----
Kniha mi byla poskytnuta na recenzi společností Albatros Media.

Tanya007
24.08.2020 4 z 5

Na knížku jsem se opravdu těšíla, ale na zadek jsem se z ní neposadila. Trochu mi vadilo, že kniha byla psána z tolika pohledů a musela jsem se soustředit, koho zrovna čtu. Nicméně mě něco pořád nutilo číst dál a dál, takže i přesto, že jsem očekávala víc, dávám 4* a jsem zvědavá na další díl.

Libris_Na_Ex
19.08.2020 3 z 5

No, tohle nebyla úplně kniha pro mě.
Tohle je kniha založená na dramatu a vztazích. Což já moc nemusím. Přirovnala bych to k Selekci. Hrdinové tam dělají úplný hovadiny, ale je to čtivý a vy prostě chcete vědět jak to dopadne , takže čtete dál. A jo, Selekci jsem dala pět z pěti. Ale četla jsem to pět let zpátky. A od té doby se moje čtecí preference dost změnily.
P.S. Doporučuji si ke knize pustit písničku National Anthem od Lany del Rey.
!!!Následující část obsahuje SPOILERY!!!
V knize máme 4 vypravěčky.
Hlavní hrdinka Beatrice, budoucí královna, ač ve většinově logická, se pubertálně zamiluje do někoho koho si nemůže vzít - svého strážce, ale musí si vzít někoho urozeného. A jo, srdce na tituly nehledí, ale i tak si myslím, že reagovala dost dětinsky, neboli aby bylo další drama.
Její mladší sestra Samatha mi byla co se týče svého zamilování dost sympatičtější. Zamilovat se do sestřina snoubence není úplně to co chceš. Štvali mě ale její dost zbytečné hádky s Beatricí. Obě setry chápu a jejich pocity co se týče postavení mě bavili, ale mnohdy stačilo aby si sedli a vše si vyříkali (což se pak i stalo, takže za to palec nahoru).
Pak je tu Nina, nejlepší kamarádka Samanthy, která se zamiluje do prince Jeffa. Tahle postava mi byla nejsympatičtější a její kapitoly mě nejvíc bavily. Na druhou stranu mi přišlo, že tam bylo málo Jeffa a já bych ho ráda poznala víc.
No a Daphne... To je prostě typická mrcha, co si jde sobecky za svým cílem a dělá ty největší drama situace. Na konci se ale pro ni otevřel dost zajímavý vývoj, na který jsem zvědavá.
NO a co další díl? Nevím. Další vývoj postav mě zajímá (hlavně Niny a Daphne) a i tenhle díl mě dost chytnul a k čtení jsem se ráda vracela, takže pokud bude nálada, tak se do knihy pustím. Nejočekávanější titul to pro mě asi ale úplně nebude.

LilianaFalcon
14.08.2020 2 z 5

Tohle mohlo být vážně skvělé.
Nebo taky ne - bohužel :-(
Myslím, že téhle knížce ublížilo více úhlů pohledu. Kdyby se autorka soustředila na jednu až dvě postavy nepůsobilo by to tak roztříštěně a zdlouhavě.

romantika pro dospívající mládež (young adult)

2020  70%Americká princezna
2016  76%Tisící patro