Alchymista

Alchymista https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413/bmid_alchymista-zdB-413.jpg 4 7334 7334

Vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou – jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato – přetvořit samu svou osobnost.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Argo

O Alquimista , 1988

dosska
21.01.2012 5 z 5

Alchymista je příběh chlapce, který si prožije svůj "osobní příběh"... Přiběh je metaforou života, že každý by se měl pokusit o to, aby si splnil svůj sen. A když člověk moc chce a tvrdě si zatím jde, může to dokázat.. Avšak lidé jsou pohodlní a bojí se neúspěchu, a taky toho, že ztratí to, co získali do teď. Proto raději nepodnikají nic... Život je dar a je na každém, jak s ním naloží. V knize je spousta myšlenek o životě, která člověka vedou k zamyšlení a která ho mohou povzbudit k tomu, aby si šel za svým snem.. Svůj poklad nemusí na konec najit, ale důležité je se o jeho nalezení alespoň pokusit..

dada108
19.01.2012 5 z 5

Krásná kniha, jen bych řekla, že toto téma zpracoval lépe Herman Hesse - Siddhartha

Jingle
13.01.2012 2 z 5

Četla jsem Alchymistu před dvěma lety a tak nějak pořád nevím, co si o tom myslet. Pro mě je něco jako přehnaná pohádka a těžká hra na filozofii, možná snaha o dalšího Malého prince, na kterého však nemá. Rozhodovala jsem se mezi 2 a 3 hvězdami, ale už kvůli té mediální kampani se spíš přikláním ke 2.

Nico
05.01.2012

Kniha me take prilis nenadchla, ale v audio verzi je to velmi pekne:

kadgam
05.01.2012

Zdĺhavé opisovanie fráz, odpísané od iných. Mne pripomínala Hesseho Siddhártu ale ako slabý odvar. Dobrá myšlienka, spracovanie za ňou pokrivkáva

vpadysak
05.01.2012 4 z 5

Alchymistu som čítal už celkom dávno, bez akejkoľvek znalosti o autorovi, či mediálnej masáže. Príbeh je celkom jednoduchý, taká rozprávka z púšte. Samozrejme, že pri čítaní som narazil na kadečo (ako v každej knihe), s niečim som súhlasil, s niečim nie, ale aspoň ma to prinútilo urobiť si názor.

Musím povedať že nechápem názory ani tých čo knihu hádžu do odpadu, ale ani tých čo ju vynášajú vysoko do oblakov, kam nepatrí.
Mám dojem, že kniha je jedna z tých čo vyprovokuje čitateľa aby sa prejavil navonok či už pozitívne, alebo negatívne. A kniha z tých čo si ju každý vysvetlí podľa svojho vnútorného stavu.

PS ku komentárom: Mám rád vecne kritické komentáre a čítam ich ako prvé, lebo v nich sa dozviem viac o knihe ako v komentári typu - JE TO ÚŽASNÁ KNIHA - ale napísať - Coelho už nikdy více, jedině, pokud by na wc došel papír.- je podľa mňa už nad rámec akejkoľvek konštruktívnej kritiky.

PS k vykrádaniu Biblie: V Biblii sú použité asi všetky univerzálne pravdy. Ale niektoré boli známe už predtým ako sa do tejto knihy kníh zapísali a to znamená, že Biblia ich tiež vykradla? Alebo už nemôžem pravdy použiť v ďalšom texte, lebo ju vykrádam? Ja si myslím pravý opak a vždy som rád, keď sa stretnem s univerzálnymi pravdami aj v inej knihe, svedčí to o ich aktuálnosti a použiteľnosti aj v súčasnej dobe.

zipporah
01.01.2012 1 z 5

Verím, že má knihy, ktoré sú lepšie a aspoň pre jednu knižku si zaslúži autor všetko to vyznamenanie, ktoré mu vy ľudia Zeme poskytujete zdarma, "kdežto" vám život neposkytne zdarma nič a práve v tom je paradox úspechu.

Benedygtus
01.01.2012 5 z 5

V jednoduchosti je krasa. Lehkost a urcita pravidelnost z teto knihy dela dilo, po kterem se vam bude dobre usinat. Ano, je to velice nenarocna kniha-pohadka a mne v teto nelehke dobe, udelala zivot na chvili lehcim a kazdy vecer, co jsem ji cetl nabila prijemnou energii na dalsi den.

P.S.: V zasade souhlasim s temi negativisty, ale zalezi na nahledu. Jestlize se chci intelektualne vybit, potom nectu takovou knihu, o ktere uz po par strankach vim o cem a v jakem stylu kniha bude. To se potom da kritizovat cokoli a myslim, ze to je trochu nesmyslne.

zuzulique
29.12.2011 1 z 5

Už som to zmienila pri niektorej z autorových kníh, že ho považujem iba za šikovného manipulátora ľudských myslí a pri tejto to platí obzvlášť...nič nové pod slnkom sa v tejto knihe nenachádza, sčítaní ľudia vedia, že je to len "macerát" mnohých kníh...

Tresť
27.12.2011 3 z 5

Není to až tak špatná kniha, jak se tady v komentářích objevuje, ani jak se píše v recenzi, která tu je. Jasně, je to duchovno předkládané jakoby na podnose. Předem nakrájené. Ale je to duchovno. Aspoň něco se do těch hlav dává. Ne jenom konzum materiálu, ale i lásky.

DustinMind
07.12.2011 1 z 5

Nebudu to nijak zvlášť rozebírat. Co se mi líbilo a co zase ne, to nechám být. Mohu jen říct, že pokud ke mě někdo přijde se slovy ,,Prožij si svůj Osobní příběh´´, tak ho vykopu dál, než vůbec sahá vesmír.

Zajímavé komentáře: zlovlk, nightlybird

jusinka13
06.12.2011 5 z 5

knížka mi trochu připomíná málého prince, způsobem napsání taková "pohádka" pro dospělé a člověk si v ní najde spoustu věcí k zamyšlení je zvláštní a plná náhod jako život sám

eliska18
21.11.2011 5 z 5

Tahle kniha je z těch, které jsem od Coelha četla, mou nejmilejší, moc ráda se k ní vracím.

Pouli
15.11.2011 5 z 5

Než jsem začala Alchymistu číst, byla jsem vůči němu dost zaujatá. Nechápala jsem, proč ho všichni označují za výjimečnou knihu. A Alchymista skutečně výjimečný je. Pro svá moudra, pro styl vyprávění, pro víru. Opravdu jedinečná kniha. Při jejím čtení do mě vždy vstupuje takový zvláštní klid. Podobný jako u Malého prince.

swamp
14.11.2011 5 z 5

Je zajímavé, že i přes můj ne zrovna kladný vztah k náboženství, tato kniha o víře a "Osobním příběhu" mě zahřála na duši. :)

sam198
12.11.2011 3 z 5

Na Coelha jsem se hodně dlouho těšil. Zajímalo mě co na tom lidi mají nebo nemají, hodnocení a komentáře na mě působily docela divně (pro jednoho skvělá knížka, pro druhýho dno kterým by si tak maximálně vytřel prdel) a samotnýho mě zajímalo, jakej postoj k tomu budu mít já. No, dopadl jsem s tím jak u Kinga...
Asi nejvhodnější fráze je "Nic proti ničemu" (a teď zrovna nedělám reklamu P. Markovi). Je to zkrátka napsaný tak, že se to každýmu bude líbit, každej to dokáže přečíst (kapitoly na čtvrt stránky, no to je pecka! to se to pak čte :)) a té většině se to bude líbit. Za sebe musím říct že mě vadili některý pasáže i když mi připadá že většina lidí je nepochopila - samozřejmě že uspěch nespadne jen tak do klína, sice je to v tý knížce takhle téměř řečeno ale musí pro to člověk pochopitelně něco udělat. Já si to teda přebral jako takovou pozitivní motivaci - když něco chceš, dokážeš to. Ale musíš pro to pochopitleně něco udělat.
Nebylo to tak čtiný jako třeba Murakami kterýho jsem četl nedávno a na 140 stránek jsem se s tím docela loudal - ale bylo to i tím že jsme prostě víc nevydržel. V patnácti bych byl nadšenej, dneska průměr.

JanaxaM
24.10.2011 1 z 5

Alchymista je naprostej nesmysl. Dočetla jsem to jen proto, že nesnášim rozečtený knížky. Dál jsem si od Coelha troufla ještě na Čarodějku z Portobella a tím jsem s tímto autorem skončila.....

verulaj
20.10.2011 5 z 5

Přečteno jedním dechem, i když spíš vychutnáváno jedním dechem :) Souhlasím s komentářem st.me

Bára1182
27.09.2011 5 z 5

MOžná na to koukám moc neodborně...ale tohle byla jedna z nejhezčích knížek ,které jsem kdy četla :))

Neo1tex
23.09.2011 odpad!

Kdosi mi dal tuhle knihu k narozeninám tuším. Pěl na nic chválu, jak je úžasná a skvělá a jak budu "hotovej", až si ji přečtu. No "hotovej" jsem teda byl. Je to přesně ten typ knihy, který nesnáším - hromada keců, které se snaží být - ba co víc, tváří se jako životní moudra a přitom jde jen o prázdné fráze, vložené do stupidního příběhu. Navíc většina z těch "velkých myšlenek" je ukradená odjinud. No co říci na závěr? Coelho už nikdy více, jedině, pokud by na wc došel papír.

brazilská literatura

Paulo Coelho