Ako (ne)prežiť mladosť: Príbehy príšerných rozhodnutí

Ako (ne)prežiť mladosť: Príbehy príšerných rozhodnutí https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480431/bmid_ako-ne-prezit-mladost-pribehy-prise-Yhe-480431.jpeg 4 21 6

Ako (ne)prežiť mladosť je súbor poviedok inšpirovaných neobyčajnými príbehmi autorovej šialenej partie kamarátov. Ponúka prierez ich tragikomickými zážitkami od základnej a strednej školy až po poburujúce zverstvá univerzitných čias. To, čo sa začína ako nevinná školská výmena zberateľských kariet, sa postupne zvrháva na búrlivé alkoholické excesy a končí sa absolútnym drogovým delíriom. Príbehy sú charakteristické autorovým neodmysliteľným humorom, jemnou nekorektnosťou a často prekvapivým rozuzlením.... celý text

Azizi
16.08.2023 1 z 5

Veľké sklamanie. Peťa ako tvorcu videí mám veľmi rada, aj jeho prvá kniha sa mi páčila, ale táto bola veľmi zlá. Čítať len o tom, ako sa niekto opije a zdroguje ma naozaj nebaví. Niektoré veci boli mierne prekvapivé, ale keďže román je len inšpirovaný skutočnými udalosťami, som presvedčená, že práve tie boli vymyslené. Jednu hviezdičku dávam za to, že mám Peťa inak naozaj rada. Ale túto knihu rozhodne neodporúčam.

oasismanik
06.08.2022 3 z 5

Pokúsim sa knihu zhodnotiť čo najobjektívnejšie napriek tomu, že som naozaj obrovský a dlhoročný fanúšik Peťovho polodementného humoru už od čias Dana Dreva. Jeho druhá kniha je rozhodne slabšia ako prvá, badať obrovsku inšpiráciu od jeho obľúbených autorov, nie je to tak krásne autentické a odľahčené. Väčšina príbehov zas nie je až tak zaujímava a bláznivá ako sa môže zdať z pohľadu toho, kto to zažil, je to ako keď vám kamarát opisuje polhodinu čo zažil cez víkend až mu slzy tečú od smiechu a vy ticho počúvate a zisťujete, že sa v podstate iba ožral v klube a dogrcal niekde na ulici. Rozdiel je samozrejme v tom, že Peťo má obrovský dar reči a jeho kvetnaté slovné spojenia dávajú tým príbehom úplne iný nádych spolu s jeho špecifickým zmyslom pre humor. Napriek všetkému ide o dobrú knihu, hlavne pre jeho fanúšikov, čítanie som si doslova užíval, oceňujem skvelý nápad s postupne tmavšími strankami /až na predposlednú kapitolu, kde to bolo takmer nečitateľné/ a teším sa na ďalšiu, nech to bude hocičo, rozhodne to kupujem.

Sany33
26.02.2022 4 z 5

Peter Popluhár je slovenský tvorca zábavného obsahu (zámerne sa snažím vyhnúť slovu Youtuber lebo sa s ním ani on sám nestotožňuje). Petra vnímam od čias Dana Dreva, travel série na RTVS až po dnes... Tento chalan má nezameniteľný humor, ktorý sa nesie presne na mojej vlne dekadentnej zábavy. Aj treto som sa na knihu tak tešil a obstaral som si ju aj s podpisom autora. Kniha je zbierka príbehov z Petrovej minulosti. Nie je však všade vykreslený ako hlavný aktér ale všade je aspoň ako priamy zúčastnený. Kniha má postupnú gradáciu dekadentnosti čomu zodpovedá aj postupné tmavnutie stránok s evidentným úmyslom. Nie je to zrovna kniha, ktorú zaradíte do zlatého fondu literatúry ale svoj účel pobaviť dokonalo splnila. 72%

Maki21
25.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Od knihy sem měla velké očekávání protože tohoto slovenského youtubera sledují již několik let a jeho videa mě vždy dokáží pobavit. I u této knihy jsem se u některých příběhů zasmála ale bylo jich bohužel jenom pár. Některé jsou zase tak neuvěřitelné že si člověk jenom poví "to se vážně stalo?" Ale poslední povídka mě tedy zasáhla nejvíce, najednou mě to donutilo se zamyslet nad vysokoškolským životem a uvědomit si že člověk nemusí zkusit všechno. Jako bonus mě bavilo si občas některá slovenská slovíčka překládat do češtiny protože očividně slovenštinu znám méně než sem si myslela.

vanchovi
28.01.2022 5 z 5

Po prvých kapitolách zo školského prostredia som si povedal, že tento človek by si zaslužil unfollow, unsubscribe z Youtube aj odvšadiaľ a to som dlhoročný fanúšik už od čias Dana Dreva. V niektorých príbehoch autor ale nie je hlavný aktér dekadencie, iba rozprávač príbehu. Musím ale uznať, že kniha je napísaná veľmi pútavo a vtipne. Postupné tmavnutie stránok malo presne ten efekt, ako bolo zamýšľané - pri čítaní som veľakrát tŕpol, ako sa to vyvinie, keďže úroveň dekadencie stúpa priamo úmerne s tmavým odnieňom nasledujúcich strán. Aj vďaka tomuto prvku som ochotný odpustiť ten nevydarený kontrast pri tmavosivých stránkach a čiernom písme, ale chápem,že niektorým to môže robiť problém. Pri poslednom príbehu na čiernych stranách som takmer ani nedýchal, je to brutálny záver.

MarkCarter
29.10.2021 4 z 5

Knihu som predobjednal a pustil som sa do čítania hneď ako prišla. Nemusím teda zdôrazňovať, že moje očakávania boli vysoké. Aj napriek (alebo skôr kvôli) tomu mi príde ako lepší priemer.

Skladá sa z krátkych príbehov, ktoré ak označím ako fikcia inšpirovaná skutočnosťou, tak nebudem ďaleko od pravdy. Fanúšikov PPPetra to má potenciál zaujať, ale širší okruh ľudí skôr nie. Príbehy majú väčšinou jednoduchú zápletku, ako zbieranie kartičiek pokémonov, prvý alkohol, šikanovanie spolužiakov, alebo učiteľov. V hlavnej úlohe väčšinou alkohol, alebo iné drogy. Z toho pohľadu bola pre mňa prvá polovica knihy úplne nezaujímavá, v druhej časti to už bolo lepšie.

Čo sa týka formy, tmavnutie stránok je zaujímavý prvok, ale chýbajúci kontrast robí nám starším problém pri čítaní. Posledné stránky vyzerajú ako 100x prefotené na kopírke. Odsadenie textu - opačné ako je zvykom mi vyložene prekážalo. Zarovnanie textu nedáva zmysel, niektoré slová sú rozdelené, aj keby sa zmestili do riadku. Font pripomína písací stroj, ale pri dlhšom čítaní unavuje oči. Ilustrácie sú vydarené.

Jeho prvá kniha - Kde všade som nezomrel sa mi páčila omnoho viac. Cestovateľské príbehy majú tendenciu zaujať aj nezúčastneného čitateľa. Toto je kniha skôr pre fanúšikov. 7/10

Peter Pppíter Popluhár (p)
slovenská, 1993
2018  89%Kde všade som (ne)zomrel