Agónie

Agónie https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482225/bmid_agonie-FS5-482225.jpg 4 8 4

Sedm dní života člověka, který se probudil s předtuchou své smrti. Jak se zbývajícím časem naloží? Prostě vyjde zelenou brankou ven. Muže, který nikdy nic velkého nedokázal, ženou pořád dál otázky po smyslu života spolu se stíny minulosti. V agónii je i vnější svět, a tak se hrdina propadá hlouběji do nejistoty, ztrácí pevné body, které jeho životu dávaly řád. Jeho cesta je méně a méně reálná, stejně jako místa, kterými prochází. Snad se v jeho agónii pokřivuje všechno kolem, možná jen procitá a začíná vnímat, co se se světem děje už dávno.... celý text

VáclaV111
02.02.2024 4 z 5

Není vlastně kniha analýzou našeho současného světa pár minut před zánikem civilizace?

uzivatel7908
25.09.2022 5 z 5

Moc se mi líbila. Úžasná kniha, která člověka nutí přemýšlet. Jakmile ji otevřete, nepůjde odložit. Každou chvíli nějaký zajímavý zvrat. Vylíčení naší budoucnosti mi přišlo trefně realistické, i když pesimistické. Jde jen o takový nákres, co by se mohlo stát a kam možná směřujeme. Zaujala mě i ta rovina mezilidských vztahů, i ty působí hodně uvěřitelně. Je to fantazie, která vás pobaví, ale má i takový ten přesah k vážnému zamyšlení. Rozhodně to stojí za přečtení.

Kajan462
12.09.2022 4 z 5

Zajímavá a dobře napsaná kniha. Dost tedy temná, což jsem čekal a byl to důvod, proč jsem si dával načas, než jsem ji otevřel. Ale musím říct, že je to celkově čtivé a některé myšlenky opravdu dobře vyjádřené. Mně osobně se třeba líbil popis teorie kondicionálů, který se objevuje ke konci. A i další věci, co si člověk tak nějak myslí, jsou v knížce vystiženy s nebývalou přesností a současně lehkostí. Za mne určitě stojí za přečtení.

SlamLenka
03.08.2022 3 z 5

Agónie… kniha, kterou není snadné hodnotit. Vznikla díky crowdfundingu na Pointě, kde se o ní píše jako o filozofické novele „o hledání odpuštění, o touze být součástí velkého příběhu, o průchodu vagínou ven do světa, který přestává držet pohromadě.“ Sám autor, který jinak pracuje pro Člověka v tísni, o sobě píše, že „texty dopředu nepromýšlí“ a „jeho novely jsou zatím krátké a zahuštěné, aby se vešly do našeho času.“
Hledám slova, jimiž bych nejlépe postihla své dojmy, a stále se mi vrací myšlenka na logiku snu. Přičtěte k tomu ještě ten fakt, že Jan Mrkvička své příběhy nebuduje dopředu – proto novela působí spíše jako koláž neucelených střípků, jež občas (podobně jako ten svět v první citaci) dohromady tak úplně nedrží a spíš se čtenáři před očima drolí.
Bylo vidět i zjevnou snahu postihnout tu řadu velmi závažných a důležitých problémů, s nimiž se náš svět potýká. Narazíte tu na katastrofický stav naší planety, vědomí vlastní konečnosti, sociální vyloučení a obchod s chudobou, úskalí náboženského fanatismu i zneužitelnosti dat, které o sobě vypouštíme do online prostoru. Obsáhnout to vše na necelé stovce stran je podle mě nemožné a tady to navíc pluje v oné snové atmosféře, čímž se to vše stává spíš jen jakousi satirou nebo karikaturou oněch reálných a opravdu tíživých problémů.
Nějak se mi to nedařilo dobře čtenářsky uchopit a nepomohla tomu ani spisovatelská obratnost Jana Mrkvičky, který mě občas překvapil velmi nečekaným a zároveň opravdu zajímavým slovním obratem. Je to velmi podivné čtení a onu podivnost ještě podtrhují temné ilustrace samotného autora. A přiznám se, že mě taky napadlo, co asi vzniklo dřív, jestli samotný příběh, nebo ony temné ilustrace? Já osobně sázím spíš na tu druhou možnost…

Jan Mrkvička
česká, 1977