Adelheid

Adelheid https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5552/bmid_adelheid-zfI-5552.jpg 4 409 65

Milostný příběh s nadčasovým významem. Tragický a svým způsobem nezdravý erotický vztah dvou lidí, kteří si jsou cizí národnostně, společensky, svým nejvnitřnějším založením i neřešitelným rozporem dobové situace. Hlavním hrdinou je voják západní armády, který se v úloze správce majetku po zavřeném nacistovi zamiluje do jeho dcery Adelheid. Tato žena je však vnitřně silnější, přijímá jeho dvoření, avšak ve skutečnosti jej nenávidí a podle této nenávisti také v kritickém okamžiku jedná.... celý text

makovec.h
24.02.2014 4 z 5

Kratka a dobre citelna kniha, ktera postupne svou jednoduchosti vtahne do deje a tezko dovoli se odpoutat od pribehu a na konec poradne prekvapi.

hanoule
18.06.2013 5 z 5

Sice relativně krátka, ale pro mě velice hluboká kniha, do které jsem se naprosto vžila.

Zuzvil
30.06.2012 2 z 5

Kniha většinou velmi dobře hodnocená, já bohužel nadšená nejsem vůbec. Knihu jsem ze začátku četla hodně na sílu, nemohla jsem se tzv. čtenářsky připoutat, ale konec byl zajímavý. Další problém jsem měla s hlavní hrdinkou, která mi byla doslova nesympatická. Neoslovil mě ani styl psaní. Téma zajímavé a poutavé, jako vždy, když se jedná o válečnou tématiku, ale to je tak všechno, alespoň mě osobně kniha nezaujala.

saaa
24.01.2012

Pro mě až moc stručné a tak nějak mě ani konec nepřekvapil, čekala jsem trošku více...četla jsem na doporučení profesorky Češtiny..

Vojta
28.09.2011 5 z 5

Ponurý příběh. Dočetl jsem ho v Den české státnosti, což je tedy mírně ironické. Češi v této novele sice brání svou státnost, ovšem když už je po válce a na bezbranných Němcích. Do této poválečné atmosféry přijíždí hlavní hrdina, aby svou melancholií a lhostejností ke všemu ještě více zhoršil situaci. Brzy se stane velmi neoblíbeným, jak u Čechů, tak u Němců. Na chvíli mu svitne naděje, když se zamiluje do Adelheid, své služky a bývalé obyvatelky statku, který spravuje. Tato šance na lepší život je však brzy zmařena, jak jinak. Setkali se na špatném místě a ve špatné době, a proto nemohou být svoji, otřepané téma, které je však zpracováno velmi umně.
Mám slabost pro dílá s takovouto porcí těžké melancholie. Často se totiž setkávám s díly, která jsou přehnaně optimistická, jako by snad autoři neznali svět nebo se snažili zalíbit svým čtenářům. Jakoby to všichni byli nějaký blbý hipíci. Nic proti optimismu, ale někdy není na místě.