Adaptace

Adaptace https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270565/bmid_adaptace-thO-270565.jpg 4 124 37

Zoya měla všechno – domov, přátele, rodinu… A pak lidstvo zdecimovaly války. Teď nemá nic. Přišla i o svůj domov. Ale přizpůsobila se. Vpřed ji pohání jen naděje, že ji vzácná mapa dovede do posledního útočiště na Zemi. Lidé zkoušení válkou a nemocemi se také přizpůsobili novému světu a bojují o každou minutu života. Osamělá dívka putující neznámou krajinou je pro ně snadnou kořistí. Když Zoje pomůže neznámý Šimon, poruší tím křehkou rovnováhu poválečného společenství a musí za to zaplatit životem. A tak se Zoye vydává na cestu zničenou krajinou s nadějí, že ji mapa po jejím mrtvém kamarádovi skutečně dovede před brány města, kde ještě vládne lidskost. Tedy měla by… Dystopická verze budoucnosti v nejnovějším románu Miroslavy Varáčkové Adaptace má až nebezpečně blízko k realitě, která může zabušit na dveře už zítra.... celý text

edisek83
23.09.2016 2 z 5

Nic moc, takový románek pro náctileté....čekala jsem od knihy víc podle recenzí.

paloma
16.09.2016 2 z 5

Mám naprosto stejný názor jako pan Záhadný. Kniha je sice čtivá, ale bohužel hl. hrdinka si nezískala mé sympatie. Zbytečně moc o emocích a

Záhadný
05.08.2016 2 z 5

Vím, že kniha je určena pro mládež, ale autorka mohla upozornit čtenáře, že román je určen pro dívky:( Sice mi už není dvacet, ale pokud mě zaujme anotace, tak to zas tak neřeším. Kniha je zaměřena spíš na romantiku a postapokalyptický svět funguje jen jako jakási kulisa v divadle. Autorka se soustředí především na emoce a popisu světa po zkáze je tu pramálo:( Dospívajícím dívkám se to ale asi bude líbit.

Danago
10.07.2016 3 z 5

Dobrý příběh, dobře napsaný. Knížka je čtivá, plná zvratů a napínavá. Po dlouhé době sem se nemohla od knížky odtrhnout. Přečetla sem ji během jednoho dne , prostě sem musela.
Rozhodně stála za to. Mužům ji nedoporučuji , ale jinak mě 20 let bylo už hodně dávno. :)

steph.tey
04.07.2016 5 z 5

Příběh - skvělý. Konec - okouzlující. Výtky - nadmíra sprostých slov a občasná nespisovnost. Vzhled knihy - naprostá spokojenost. Čtivost - a jaká! Myslím, že od této chvíle budu dávat českým a slovenským spisovatelům větší šanci!!! :-)

MissBlack
01.07.2016 4 z 5

Samozřejmě mě nalákala krásná postapo obálka :D Až poté jsem si přečetla anotaci a za sebe říkám, že jsem byla spokojená. Protože já jsem - vzhledem k přečtení té anotace - nečekala ani nic moc jiného, než milostný příběh zasazený do postapo doby. Měla jsem jasná očekávání, ta byla splněna (i když uznávám jisté slabiny - jako byla třeba ta Simonova sestra, to musím dát za pravdu uživateli michal5426) a tak nemám důvod být nějak výrazně zklamaná :)

aspik83
22.06.2016 3 z 5

Tak já si dovolím trochu nesouhlasit s kolegou recenzentem, který píše přede mnou. Ano příběh je pro mladší (dle mě 15 až 20 let), nicméně je to docela čtivé. Příběh jednoduchý, ale celkem odsejpá. Postavy jsou protivné, ale s jejich touhou po svobodě, potřebou společnosti, rodiny, přátel a v neposlední řadě i odvahy se ztotožňuji. Klasické postapo to úplně není, ale svět postapokaliptický je, tak proč to sem nezařadit... Pro mě příjemná oddechovka, která se mi celkem líbila... A to mi zdaleka není 20 let :-)

michal5426
22.05.2016 1 z 5

Všeobecné varování pro milovníky postapo.

Právě jsem dočetl knihu, co se maskuje jako postapo a cítím jako svou morální povinnost před ní důsledně varovat. Toto varování obsahuje v prvním odstavci prozrazení děje knihy (který by s trochou snahy svou "komplikovaností" naplnil dvě souvětí).

S hlavní protagonistkou, Zoyou, se shledáváme ve chvíli, kdy na své pouti k cíli vstoupí do města, kde díky místnímu gangu přijde o batoh a mimo mapy vše v něm. Zachrání ji místní klučina, ze kterého se vyklube drsňák plný emocí, jež však nedokáže náležitě dávat najevo, nejspíš proto, že před pádem civilizace byl...počkejte si na to....VOJÁK. Tím, že Zoye pomohl, porušil dohodu o neútočení a nevměšování se a tak posléze čelil útoku členů gangu, při kterém zemřel jeho dědeček a malá sestra utrpěla nehezké popáleniny. Simon - emotivní drsňák, se v doprovodu emotivně rozhárané Zoy a věčně fňukající sestry (díky její roli v příběhu jsem si vůbec nezapamatoval jméno) vydá na pobřeží podle mapy, jíž Zoy dostala od svého bývalého přítele.
Konec části jedna, tedy první poloviny knihy.

A teď vážně. Jak je možné tím jedním odstavcem naplnit 123 stránek? Prostě všude, kde je to jen trochu možné, narvete sáhodlouhé bibliografické líčení vnitřních emocionálních pochodů pocitem viny a minulostí pronásledované psychicky rozmlácené Zoy. Kdyby Zoy měla něco jako vnitřní Bohyni, prakticky by se jednalo o 50 odstínů šedi bez sexu a fungující infrastruktury moderní civilizace. Autorka románu si patrně uvědomovala, že postapo, o nějž se tak strašně neúspěšně pokusila, si žádá určitou drsnost, takže v dialozích se nebrání vulgarismům a text využívá štědrou dávku nespisovných koncovek a slangu. Naneštěstí celkový dojem psychologické sondy do palice zmatené osmnáctky poté, co jí byl odebrán iPod a přístup k elektřině, je v tak do vkusu bijícím kontrastu s použitím vyjadřováním, že v některých chvílích jsem měl podezření, zda knihu nepsal Leoš Mareš v přestávkách mezi dvěma idiotskými vtipy v ranní show. Příběh je mělký, postavy příšerně předvídatelné a ani autorčino neustálé líčení téměř neúnosné rozervanosti Zoy hlavní postavě nepřidá na hloubce. Simonova sestra je naprosto jasně do děje vložena jen jako prvek, díky kterému může Simon emocionálně balancovat než se zamiluje do Zoy a její plytká "kulisovitost" řve z každé scény, ve které je o ní zmínka. Postapo atmosféra prakticky neexistuje, protože na ní není místo pro sebezpytné vnitřní promluvy Zoy.
Druhá část knihy je o trochu lepší v tom, že osobnosti dostanou jasnější kontury (a Simonova sestra naštěstí zmizí ze scény). Naneštěstí je stále přítomný pocit šlendriánství při komponování a splétání dějové linie. Jako by autorka psala s myšlenkou "jenom rychle, ať už to mám z krku". Děj je nekompaktní a šitý horkou jehlou. Líčení příběhu sice vyvolává obrazy, ale nenechá čtenáře, aby si je osvojil. Kulinářským žargonem, je to jídlo s nezbytným množstvím masa, ale chybí omáčka a náležitá příloha. Navíc konec celé knihy doslova řve "JÁ JSEM DANIELA STEELOVÁ!!!" Vyměňte motorový člun za palubu pirátské lodi a máte příkladnou scénu s korzárem a komtesou.

Knihu Adaptace bych doporučil dívkám věkového rozhraní 14 - 15 let za předpokladu, že mají na stěně plakát Justina Biebera a hlavu plnou snů o "tajemném neznámém". Adaptace NENÍ román v tématice postapo, je to dívčí románek, který hrubým a surovým způsobem zneužívá postapo, jako lacinou kulisu.

rarášek
06.05.2016 4 z 5

Na tuto knihu jsem náhodou narazila v knihovně a rozhodla jsem se ji vyzkoušet. A nad moje očekávání se mi moc líbila. Nejlepší byla ta druhá část, kde už jsou ve městě. Simon a Zoya se mi moc líbili a ten konec vůbec nebyl špatný. Obálka je rozhodně pěkná a skvěle se k té knize hodí. Moc dobrý příběh. :)

Arsi007
01.05.2016 3 z 5

Začátek byl hodně rozvleklý a poměrně mě nudil. Od poloviny se děj ale rozjel a byl i docela napínavý. I přesto se nejedná o bůh ví jaký bestseller, ale o klasickou young adult spíše pro mladší čtenáře. Navíc mi to až nápadně připomínalo Dech a Vzdor od S.Crossan. A na to, že hlavní hrdince bylo 18 tak se chovala spíše jako patnáctiletá. Dávám *** z pěti a od autorky zatím nic dalšího neplánuji.

ElisR1
27.03.2016 4 z 5

Knihu jsem čekala lepší, vzhledem k tomu, jak je vychvalovaná. Začátek mě moc nebavil, ale v druhé části došlo k velkému zlepšení.

lapetitedeny
07.03.2016 4 z 5

Začátek perfektní, pak to poskočilo o kousek níž, ale still good. Ten vztah se Simonem nedával smysl, změna jejího názoru nedávala smysl a wtf prostě. A její věk mi taky přijde jako blbost. Ale až na tohle a ještě pár drobností to bylo fakt super.

Mishak
03.03.2016 5 z 5

Kniha od slovenské autorky? A ještě ke všemu dystopická? Jasně!!!

Narazila jsem na ní úplnou náhodou a hned jsem jí musela mít. Většinou mě totiž knihy od českých či slovenských autorů zklamou, tak jsem chtěla aspoň jednu, která by pokořila tohle prokletí. A vida! VYŠLO TO!

POZOR! MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY...

Svým způsobem je kniha stejná jako všechny dystopie – zničený svět, putování několika přeživších s nadějí, že bude líp, náhodná setkání, rabování, zlo, atd. Klasické prvky, které se v těchhle knihách nejspíš opakovat musí, ale není to na škodu! Přesně tohle totiž vyhledávám! =)
Pak ale dočtete první část knihy a najednou se všechno změní a najdete něco, co jste moc nečekali (ano, dokonalá společnost, kde podřadní pracují, aby se ti výš měli dobře – to je přece skoro všude, ale v téhle knize mi přišlo, že je v tom něco víc a bylo!).

Romance mezi Zoyou a Simonem nebyla plná vášně, jak to tak většinou bývá. Byli plní nedůvěry oba dva, docházelo k drsným výměnám názorů (a někdy byl Simon opravdu tvrdý, až jsem kroutila hlavou), vyskytovaly se nadávky, ale bylo tam pár okamžiků, které byly romantické (ne však přeslazené) – tohle mi chybělo už dlouho!! Něco, co není moc sladké!

Kniha se četla velmi lehce, stránky mi ubíhaly jedna za druhou a než jsem se nadála za dva večery jsem byla u konce. Ten mi pěkně zamotal hlavu, seděla jsem s otevřenou pusou a nemohla asi slzy uronit, jak jsem tomu nemohla uvěřit. Každopádně zdání klame ;)

Jediné, co mě mrzí, jsou ty občasné překlepy a změny písmenek.

Za mě určitě 5 hvězdiček.

barbora2863
16.02.2016 5 z 5

Svet, aký poznáme, prestal existovať. Ľudia si ho zničili sami.
Tých pár, čo ostalo, sa teraz pretĺka spustnutým svetom a hľadá... čo vlastne? Jedlo, vďaka ktorému prežijú? Nádej, ktorá je taktiež nedostatkovým tovarom? Dôvod žiť, pretĺkať sa ďalej?
Jednou z nich je aj Zoya. Osamelá putuje krajinou s pokladom ukrytým pred nepovolanými – s mapou k miestu, poslednému útočišťu ľudí, kde sa dá žiť, nielen prežívať.
Jedným z nich je aj Simon. Má sestru a deda, o ktorých sa musí starať. Žije v krehkej symbióze so zvyškom spoločnosti, v rozpadnutom meste, s vyhliadkou do neradostnej budúcnosti. Vedomý si skutočnosti, že každý deň bojujú o prežitie.
Ich cesty sa stretnú, a už sa nerozdelia. Simon svojou pomocou poruší nepísané pravidlá a je nútený aj so sestrou Emily odísť z miesta, kde žili. Pripoja sa k Zoyi, doteraz osamelej putujúcej, ktorá z toho nie je veľmi nadšená, ale vie, že je ich dlžníčkou.
Putovanie nie je ľahké, v spustošenej krajine na nich čakajú nástrahy, ale našťastie im cestu k cieľu uľahčuje auto, ktoré Simon zázračne zachránil z mesta, s ním im cesta ubieha omnoho rýchlejšie. Avšak nielen divoká krajina za oknom auta je pre putujúcu trojicu neznámou a nebezpečnou. Z osamelých ľudí, ktorí sa doteraz spoliehali len na vlastné možnosti a schopnosti, sa postupne stávajú akísi spojenci.
Priatelia. Súputníci. Spojenci.
Potrebujú sa, ale osobné väzby si nepripúšťajú. Zoya aj Simon sú nedôverčiví, opatrní. Uzavretí pred svetom a jeden pred druhým, no musia spolu žiť, prežiť. A spoločné okamihy, starostlivosť a obavy o malú Emily ich postupne zblížia.
To, čo na konci cesty nájdu, však nečakal nikto z nich.
A zrazu vyvstáva otázka, či to celé malo zmysel... či to naozaj stálo za to.

Simon so Zoyou si boli veľmi podobní, povedala by som, že Simon miestami až príliš nedôverčivý a podozrievavý, najmä na začiatku. Voči Zoyi bol miestami až tvrdý, krútila som nad ním hlavou. Boli úseční, ich dialógy priam prekypovali nedôverou a odmeranosťou.
A ja som si ich užívala.
Nijaké zamilované pohľady, gestá či myšlienky, kdeže! A práve to sa mi na nich nesmierne pozdávalo. Aké to osvieženie od presladených romancí :-)

Adaptácia v sebe nesie všetko, čo má dobrý dystopický príbeh mať, písaná je pútavo a rečou mladých, kde nechýbajú (dokonca) ani šťavnaté nadávky (mimochodom dobrá scéna), úprimné emócie a uveriteľné správanie.
Aspoň zo trikrát ma vývoj deja prekvapil zvratom, ktorý som ani v päte nešípila... a ten koniec?
Dobrý ťah, fakt som si myslela niečo úplne iné :-)
A našťastie sa vyhla mnohým klišé zahraničných kníh, nesie si svoj štýl a príbeh, ktorý nie je v každej druhej/tretej knihe. Práve pre to ma kniha tak bavila, bola originálna a najmä naša tuzemská...

ReziEngli
15.02.2016 5 z 5

Kniha mě chytla již po několika slovech. Moc katastrofické příběhy nevyhledávám, ale tahle mě opravdu zaujala. Líbilo se mi popisování postav, krajin, příhod, které se postavám staly. Určitě knihu doporučuji k přečtení, a doufám, že autorka brzy napíše něco podobně skvělého. =)

ERiKaB
09.01.2016

Kniha sa mi zapáčila hneď po prečítaní jej prvých stránok. Možno to bude aj tým, že sa mi to dosť podobalo na Hry o život. Postavy som si hneď obľúbila a najmä Zoyu. Páčila sa mi na nej tá jej zvláštna povaha. Nebola odvážna, no vždy prekročila svoje hranice ako len vedela a išla za svojim cieľom a nevzdávala sa. Kniha bola napínavá, nechýbalo tam dobrodružstvo a ani láska. Určite ju odporúčam.

Fantasysvet
07.01.2016 5 z 5

Hlavnú hrdinku som si veľmi rýchlo obľúbila a ľahko som sa s ňou dokázala stotožniť. Jej myšlienkové pochody a názory na niektoré veci často odrážali moje vlastné, možno preto to bolo pre mňa také jednoduché. Najviac sa mi na nej páčilo, že síce mala strach, no napriek tomu bola odhodlaná ísť ďalej, bojovať za to, čomu verila a nevzdať sa a hlavne nedať ho najavo.

Jediná škoda je, že to autorka nenatiahla aspoň na viac strán, keď už nie na viac kníh, na čo by príbeh určite potenciál mal. Rada by som si toho prečítala viac. Ale rozhodne siahnem aj po iných jej knihách, lebo si ma svojím štýlom jednoducho získala.

Na záver snáď len toľko, že Adaptácia by sa kľudne mohla zaradiť medzi známe a obľúbené dystópie, pretože dosahuje ich úroveň a kvalitu. Rozhodne odporúčam všetkým, ktorým sa páčili či už Hry o život, Divergencia, Penryn a koniec sveta alebo Krvavá cesta.