Případ pro psychiatra

Případ pro psychiatra https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7943/pripad-pro-psychiatra-7943.jpg 4 87 18

Adam Dalgliesh série

Na prominentní psychiatrické klinice je nalezena mrtvola brutálně zavražděné ženy. Případu se opět ujímá superintendant Dalgliesh. Hrůzostrašný výkřik rozřízne ticho večerní psychoterapie. V přízemí Steenovy psychiatrické kliniky je nalezeno ženské tělo s dlátem zabodnutým přímo do srdce. Superintendant Dalgliesh ze Scotland Yardu, který je právě na nedalekém literárním večírku, musí přispěchat, aby zločin vyšetřil a dokázal, kdo zavraždil tuto všemi nenáviděnou vedoucí sekretariátu... ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Motto

A Mind to Murder , 1963

Kulda1981
23.01.2022 4 z 5

Kdysi jsem viděla seriál, tak jsem si chtěla po letech osvěžit paměť. Seriál se mi moc líbila a knížka bych řekla, že je ještě lepší. Výborná.

AnetaKor
04.10.2021 3 z 5

Dost velký propad oproti prvnímu dílu.

Mrňous1
28.07.2021 5 z 5

Opět výborná P.D Jamesová. Kniha má modrý štítek, ale mě zaujala a pohltila více, než třeba Rubáš pro slavíka, který má vyšší hodnocení. Opět výborné vykreslení prostředí a hlavně charaktery postav, to je její veliká přednost. Není potřeba litrů krve a horu mrtvol, aby byl příběh zajímavý a napínavý. Její knihy se čtou pomalu, klidně, člověk si je vychutnává. Je to návrat do časů, kdy svět byl ještě aspoň trochu v pořádku, což dnes opravdu potřebujeme jako sůl:-)

cukrovka
17.03.2021 4 z 5

Klasická anglická detektivka. Rozjezd byl hodně pomalý, ale příběh rozhodně nenudil.

knihomoli
25.10.2020 3 z 5

Jedná ze slabších věcí této autorky. I přes to příjemné čtení

Tedíkpikolík
12.08.2020 2 z 5

Nějak mě to neoslovilo. Začátek velmi popisný a nudný a když se příběh konečně pohnul trochu dál, byl najednou konec. Tenhle styl a ani žánr nejspíš není pro mě.

haki34
16.12.2019 3 z 5

Knihobudka :) jako součást knihy 3x Adam Dalgliesh...

co potěšilo : exkurze do práce pschiatrické kliniky v 1. polovině 20.století....můžu srovnat s našimi pracovištěmi dnes....(pravda, exkurze tak nějak povrchná- ale potěšila ;))

co nepotěšilo : příběh napsaný strašně rozvláčně...šlo by zrevidovat počet stran aspoň na polovinu....malá skupina osob, na vraha to jaksi ukazuje hned od začátku, autorka to maskuje takovým "pod svícnem je největší tma" - takže - bacha na suverény s alibi !!! (i když, i to albi je vlastně relativní...)
no a pak se ukáže, že peníze jsou pořád nejsilnějším motivem...

Delší dobu jsem od autorky nic nečetl a nějak jsem měla uloženo v podvědomí, že to byly dost dobré knížky...no, přehodnocuji na takové "jen" dobré...
nebyla špatná, ale ani nenadchla..a v podstatě mě pořádně ani nedokázala zaujmout..bylo mi to všechno úplně jedno...jak postavy, tak objasnění motivu a vraha...a na oddechovku ke kávě strašně moc stran.

Baiba
30.07.2019 4 z 5

Standard P. D. Jamesové, která jistě napsala lepší romány, přesto je to v záplavě současných podřadných a odfkláklých kousků pořád kvalita.

ivoiro
07.07.2019 1 z 5

Bohužel, tato kniha mě vůbec nechytla. Dělalo mi velké potíže se na knihu soustředit a dočíst ji.

Chesterton
08.02.2018 4 z 5

Autorku jsem poznala díky televizi a přesto, že mě filmy bavily, moc ji načtenou nemám. Tuto jsem četla nedávno a byla jsem příjemně překvapena anglickou klasikou:) Budu muset paní James i jejího superintendanta více prozkoumat. Tato mě bavila a nepřišla mi až tak rozvleklá.
4/3

P1tr
26.10.2017 3 z 5

Zajímavé prostředí a lákavá premisa uzavřeného prostoru se všemi potenciálními pachateli dává naději na intenzivní příběh, ovšem P.D. Jamesová tentokrát bohužel poměrně selhala a namísto výtečné detektivky servíruje průměrné dílo, které působí velice nevěrohodně a po většinu času mechanicky, neboť nabízí spoustu postav, ovšem ani jedna z nich nepůsobí příliš uvěřitelně, ani lidsky, natož zajímavě a jedná se tak spíše o archetypy, se kterými se nelze sžít a slouží ve výsledku pouze jako prostředek vyšetřování a sdílení informací čtenáři. To by nebylo zas tak trestuhodné, pokud by samotné vyšetřování bylo zajímavé, ovšem opak je bohužel pravdou a celé pátrání působí spíše jako souhra náhodných okolností a v očích čtenáře většinu práce oddřou podezřelí a ne Dalgliesh. Hřebíčekem do rakve je samotné vyvrcholení příběhu, které se snaží až příliš překvapit, ovšem místo toho působí směšně a nepatřičně a v kontextu předchozího příběhu nedává příliš smysl. Tentokrát to autorce příliš nevyšlo a ačkoliv kniha nabízí zajímavé momenty a prvky, zajímavý potenciál nebyl zdaleka naplněn a po dočtení převládají negativní dojmy.

Andrea81
04.09.2017 3 z 5

Stará dobrá klasika...

Marla
25.03.2017 4 z 5

Klasická, klidná detektivka, bez potoků krve a hromady mrtvol. Přesně můj šálek dobrého anglického čaje, ostatně jako všechny knihy P. D. James.

marek1278
22.03.2017 3 z 5

3+ Polovina knihy by se dala označit "jen" za popis místa - vraždy - postav a samozřejmě výslechy, zbytek knihy se už "něco dělo" a závěr byl docela překvapivý, měl jsem stejný názor jako superintendant Dalgliesh

Majdule
28.01.2017 4 z 5

Raný Dalgliesh mě vlastně překvapil. Jak se zdá, autorčin styl šel od přímočarého ke složitému. Vražda a její vyšetřování vstupují do děje velmi brzy bez později obvyklé důkladné expozice, čímž příběh samozřejmě dostává rychlejší náběh. Samotného tempo je poklidné, ale vůbec ne nudné. Jinak je to velmi britské, což mám osobně velmi ráda. Závěr: i raný Dalgliesh je výborná zábava.

ivzu77
26.05.2016 4 z 5

Klasická detektivka klasického autora ... obdivuji popisné části, které jsou úchvatné, ale zase mohou někdy pro čtenáře působit zdlouhavě a nudně ( myslím to v porovnání dnešních akčních detektivek ) . Nejprve se pro mne vyšetřovací příběh vlekl, všechny ty jednotlivé výslechy, nejvíce mne kniha upoutala v posledních 50 stránkách, ale to asi bylo tím, že se pak už " něco " dělo. Ale jinak SUPER, klasika.

Sandik
10.10.2015 4 z 5

Velmi slušně napsaná detektivka, které ubírám jednu hvězdičku kvůli jisté rozvleklosti. Asi by mě nelákalo si ji přečíst víckrát než jednou, i když to jediné čtení vůbec nebylo špatné.

senora
25.08.2011 3 z 5

Taková průměrná detektivka se superintendantem Dalglieshem. Nenadchne ani neurazí. Překvapilo mě, že oběť byla jenom jedna.