A anděl mlčel

A anděl mlčel https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5542/a-andel-mlcel-5542.jpg 4 28 7

Hrdina je vojenským zběhem, prchajícím před trestem smrti. Z vlastního domova najde trosky, nenajde ani lidi, které zde opustil, jeho žena je mrtva. Setkává se s podobně opuštěnou ženou, která právě ztratila své dítě a společně s ní se pak snaží vybudovat si novou existenci a přežít. Ničím nepřikrášlený, syrový příběh působí opravdu silným dojmem. Kniha připomíná Remarqueovy příběhy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Akropolis , Ideál

Der Engel schwieg , 1992

tomas6658
31.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Böllova románová prvotina z roku 1951, za autorova života nevydaná a publikovaná až po jeho smrti z pozůstalosti, v roce 1992. Román s četnými autobiografickými prvky, zařazením typický představitel německé Trümmerliteratur, autorské reflexe bezprostředního poválečného německého vývoje.

Hlavní hrdina (či spíše antihrdina), vojenský zběh Hans Schnitzler, se vrací do svého rodného města, Kolína nad Rýnem, na samém konci druhé světové války. Doslova v troskách města vyhledává manželku svého nadřízeného, který jej zachrání před popravou a tím mu "ukradne smrt", která na něj, coby dezertéra čekala. V ovzduší všeobecné deziluze, na pozadí rozvalin zničeného města a s přetrhanými osobními vazbami (manželka, se kterou se oženil za války, umírá na konci války při náletu) se Hans ocitá na okraji společnosti. Seznamuje se s opuštěnou ženou Reginou, obdobně vykořeněnou, a postupně s ní navazuje vztah. Po určité době, kdy je ochromen deziluzí a traumaty z války, se zapojuje do snahy přežít krádežemi uhlí na otop a sháněním jídla. Jako kontrapunkt k těžkému údělu Hanse stojí doktor Fischer, oportunista a vydavatel církevního časopisu, vydělávající jak na válce, tak na poválečném chaosu a černém trhu, snažící se získat majetek z pozůstalosti od Hansova nadřízeného podvodem na jeho těžce nemocné manželce

Hlavním rysem románu je vedle silného humanistického ladění a až dokumentárního popisu poválečného zmaru a chaosu v Německu (tedy deziluze ve společnosti) především kritika oportunismu (přiživování se na válce i poválečném zmatku), často podporovaného a krytého církevními kruhy. Autor takové jevy popisuje prostřednictvím mnohých autobiografických prvků a kritizuje společenskou nečinnost či rozvrat, který nechává mnohé upadat na samé dno, zatímco jiným (přímo či nepřímo) umožňuje zneužívání nastalého celospolečenského klimatu bezohledně pro svůj osobní prospěch a obohacení.

vendy246
07.09.2021 4 z 5

První kniha od tohoto autora a určitě ne poslední.
Zdevastované poválečné Německo a přeživší, kteří by raději nepřežili. Lidé hladovějící a žijící v ruinách, hledající pro co by žili a jak. Falešné doklady, bída, špína, krádeže a spása milosrdenství...

tonysojka
09.11.2020 5 z 5

Depresivní realita poválečného Německa. Nalezena v knihobudce.

Ainyska
03.11.2018 3 z 5

Kniha to není špatná, ale není to úplně můj šálek kávy. Nejspíš jsem čekala trochu něco jiného, každopádně velmi realisticky ukazuje situaci po 2. světové válce, respektive těsně po jejím konci v roce 1945. Neseděl mi styl, jak byla kniha napsána. Trošku mi to připomíná některé knihy od A. Lustiga, které se mi taky četly velmi těžce. Bohužel tuto knihu osobně nejsem schopná docenit, možná jsem na tento styl psaní ještě nedozrála.

ELMA
21.09.2015 4 z 5

V doslovu překladatel Jiří Veselý píše, že sám autor nepovažoval dílo za zralý pro tisk, že je dílo nehotové a je to z něj i cítit. Možná. Ale možná právě pro tu "nedokonalost" mi děj přišel hodně reálný a lidský.

Lucie123
04.05.2014

Velmi pěkná kniha, pro mě zatím nejčtivější z těch, které jsem od Bölla četla (Biliár o půl desáté, Vlak dojel přesně). Jinak opět jeho originální styl.

Verrrunka
12.08.2013 4 z 5

Nádherná kniha. Sáhla jsem po ní ještě na gymplu, po výkladu při hodině češtiny. A opravdu jsem nebyla zklamaná.

láska nemocnice, špitály

Heinrich Böll
německá, 1917 - 1985
1962  81%Biliár o půl desáté
1966  84%Klaunovy názory
1989  71%Vlak dojel přesně
1993  74%A anděl mlčel
1961  79%Kdes byl Adame?

Kniha A anděl mlčel je v