Překupník

Překupník https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/4412/prekupnik-4412.jpg 4 178 27

87. revír série

Ve svém pokoji je nalezen mrtvý překupník drog. Vše nasvědčuje tomu, že se mladík oběsil. Detektivové z 87. revíru v čele se Stevem Carellou však zakrátko zjistí, že jde pouze o fingovanou sebevraždu, protože oběť ve skutečnosti zemřela na předávkování heroinem. Někdo se snaží policisty přelstít. Detektivové stojí před řadou otázek. Kdo se je snaží svést na falešnou stopu? Do hledání nebezpečného pachatele se pouštějí detektivové Carella a Byrnes. Vědí, že musejí jednat rychle a zároveň nesmírně opatrně, protože i jim jde o život.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , BB art

The Pusher , 1956

Dom95
20.03.2024 5 z 5

Příjemné počtení tentokrát o závislostech. Zvláštní, že si u detektivky můžete odpočinout :-)

pepa4081
27.01.2024 4 z 5

Hodně zajímavý doslov. Tak Carella měl po třetím díle končit. Tradičně výborná detektivka.
Nanejvýš uspokojivé.

Timkim
13.11.2023 4 z 5

Takový obyčejný detektivní příběh ze " šedesátek". Co se mi na tom líbí, je ta poctivá detektivní práce, sledování, výslechy...co mě však rozčilovalo, bylo to, jak brali heroin jako pohoda drogu. Za to teda jednu dolů. Jinak dobré.

Johny_H.
29.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Po dočtení jsem trochu v pokušení dát autorovi o jednu hvězdu méně za původní myšlenku nechat zemřít oblíbeného policistu. Naštěstí měl kolem sebe lidi které mu to nedovolily a já za tuto neskutečně napínavou jízdu musím dát 5/5 a jak mě první kniha nechala v navážkách zda pokračovat druhá se přiklonila pro, ale pořád jsem měl mírné pochybnosti zde jsem je ztratil a bez obav se pustím rád do dalšího dílu.

Jaruš7
12.08.2022 5 z 5

Překupník - je po titulu Útočník s výrazným zaměřením na změnu životních hodnot pod vlivem.
Pestře barvitý obraz o závislosti.
Případ jenž zobrazuje široké společenské spektrum zasažené morem společnosti.
Všechny druhy zločinů ve jménu drogy.
Jako příručka pro poznání ve jménu nepoznaného.
Audiokniha.

C.vok
08.08.2022 3 z 5

Mno. Ja vlastne moc nemusim detektivky. A na muj vkus tam bylo moc jmen. Cetlo se to rychle, to jo. Ale tuhle knizku znovu cist nebudu.

willy9203
04.06.2022 4 z 5

Tentokrát se mi zdálo rozuzlení o něco čitelnější dopředu, než je u Ed McBaina běžné. Ale neubralo to na napínavosti, což je hlavní. Jako obvykle nás autor seznámil s vyšetřovacími postupy, které možná někoho obtěžují, ale mě to baví.

heavy66
15.04.2022 5 z 5

Při čtení Překupníka vás vůbec nenapadne, že se příběh odehrává v roce 1956, tak je drogové téma současné a aktuální!
Carellovi a Byrnesovi jde o krk, a nám ostatním hrozí čtenářská závislost na případech 87.revíru!

Česneksmedem
06.04.2022 4 z 5

Občas to bylo lulzovní, občas se našla podivná mrtvola, občas drogy a podrazy, prostě taková poklidná klasika zabalená do 252 stran.

kap66
29.04.2021 5 z 5

„Zima se přihnala jako anarchista s bombou.
S vytřeštěnýma očima, jekotem a supěním zachvátila velkoměsto chladem a v led proměnila morek i srdce.
Vítr skučel pod okapy a hnal se kolem rohů, kradl klobouky a zvedal sukně, laskal mrazivými prsty teplá stehna. Lidé si dýchali do dlaní, ohrnovali límce kabátů a utahovali kolem krku tlusté šály. Byli ještě v područí zvolna skomírající letargie podzimu, když je přepadla zima a ledovými pěstmi jim vyrážela zuby. Šklebili se do větru, jenomže ten neměl na smích náladu. Vítr burácel a řval a z oblohy se valil sníh, který pokrýval město bílou záplavou a potom, špinavý a blátivý, se větru a chladu poddal a proměnil se v zrádný led.
Lidé vyklidili ulice. Zalezli k bubínkovým kamnům a syčícím radiátorům. Hodili do sebe lacinou režnou nebo drahou skotskou. A zatímco venku skučel vítr, zalezli do kanafasu sami, nebo se v primitivním milostném rituálu přitiskli k žáru jiného těla.
Zima bude letos pěkná bestie.“
Už se z toho po třetím dílu (ze své úchylné potřeby číst díly popořadě se nemůžu vymanit) musím vyznat: spojení poetických popisů a realistického vyšetřování mě momentálně ohromně baví - a vlastně nemám teď jiného autora, který by mi to poskytl. Kdysi na střední jsem četla Panenku a Brokovnici a byla jsem zděšená drsností (!) a popisy jsem přeskakovala (hrůza!). Takže aspoň v tomhle jsem se čtenářsky vyvinula :-).
(K překladu: záměna kysličníku uhelnatého a uhličitého je asi celkem běžná. Ale dumám: opravdu nevyšel u nás Překupník už před rokem 2000? Možná se překladatelka přizpůsobila roku vydání, ale někdy na mě volba slov i přesto působila zastarale: i to „zalézt do kanafasu“ z úryvku nebo obzvlášť slovo „ohanbí“ - ještě k tomu nazvané eufemismem. Ale na druhou stranu, má to aspoň punc „starého dobrého“.)
A „starý dobrý“ je celý Ed McBain.

Vesmich
03.04.2021 5 z 5

Detektiva Carellu si vybavuji z televizního zpracování příběhu Panenka (nebo rozhodně nějak tak), kdy Josef Abrhám byl celý zdrogovaný zlými prevíty a sugestivně škemral o další dávku. To bylo hodně napínavý! Toto je tedy moje teprve druhé setkání s 87.revírem a první knižní. Zase jde o drogy a znovu je to napsané tak, že drogoví uživatelé a všechno kolem nich je mimořádně nepřitažlivé.

konicekbily
04.02.2021 5 z 5

Třetí příběh z 87.revíru - a obzvláště vydařený. Zápletka je skvěle vymyšlená a dobře zrealizovaná, na závěr vše klaplo! Dobře skloubené zapojení okolí blízkých hlavních hrdinů do příběhu! Nezapomenutelné dialogy na různá témata - vynikající! A navíc doslov - Carella neumírá - vydavatel si vymohl nesmrtelnost hlavního hrdiny, autor ho nechává naživu a máme co číst!

tygřík2
08.10.2020 5 z 5

Sůvím, ještě, že je víkend! :-)))

Koka
06.09.2020 3 z 5

Příběh nic moc. Detektivové nic nevypátrají, až jim jeden hodný a slitovný práskač všechno, včetně jména vraha, přijde říct a vezme k tomu i krabici-bonboniéru. To bylo opravdu směšné.
Zajímavý je zejména doslov, v němž autor dodatečně vysvětluje, jak po dopsání tohoto příběhu, když původně nechal Steva Carellu zemřít, čelil takovému tlaku svého vydavatele, až musel text pozměnit a nechat tu postavu žít. Díky tomu zásahu jsme pak my, čtenáři, získali desítky dalších příběhů Steva C. a jeho party. I takové jsou cesty literatury ....

katka134
29.07.2020 4 z 5

Skvělá detektivka, stručná a jasná. Poslední stránka mile dojemná.

Jenny055
29.04.2020 4 z 5

Príjemná, pomalá detektívka, dobrá na čítanie pred spaním. Mám rada prípady 87. revíru, hoci sa mi zdajú po prečítaní množstva severských detektívok trochu nudné. Ale ako zmena a oddych pre nervy dobré.

mi-380
10.04.2020 4 z 5

Jednoduché, stručné, přímočaré, stále aktuální. Důkaz, že kvalitní detektivka nemusí mít ani 200 stran.
80 % (zatím 110 hodnocení s průměrem 85 %).

„Znáš feťáky, Steve. V jednom kuse mají něco za lubem. Přísámbůh ani prezident General Motors nemusí tolik intrikovat jako feťák.“
Carella mrkl na hodinky. Bylo 12.27.
„Vrátím se později,“ řekl. „Chci se někde najíst.“
„Ty mě urážíš,“ řekl Terry.
„Proč?“
„Neumíš číst nebo co? Venku je nápis Bar a grill. Vidíš, co je támhle vzadu na tom pultíku? Nejlepší oběd ve městě, sakra.“

„Už jsem se přiotrávil ve větších pajzlech,“ řekl Carella. „Tak sem s tím.“...

BlackBlade
28.12.2018 4 z 5

Za mě na pomezí 3-4 hvězd, klasických 70 %. Detektivky ze 87. revíru jsou skvělé. Tahle je dobrá, ale Ed McBain napsal i lepší.

tlllk
09.12.2018 3 z 5

Otázkou ostáva ako sa takýto čierno biely svet blíži skutočnej Amerike tých rokov. Dnešný právnici by sa tetelili šťastím, na druhej strane je škoda že sa svet tak skomplikoval.....

moudivlacek
29.11.2018 4 z 5

Velice podařený díl o dealerech drog, sice jsem četla lepší, ale musela jsem ocenit způsob léčení syna velitele policie a jeho ženy, bylo to dost netradiční, a zde i úspěšné.
Bylo tu i napětí - hlavně s detektivem Carellou.
Užila jsem si to.

detektivní drsná škola