33 žien rozpráva o sebe

33 žien rozpráva o sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180015/33-zien-rozprava-o-sebe-z6V-180015.jpg 4 6 1

V Tridsiatich troch ženách nastavil zrkadlo ženám z najzámožnejších vrstiev, ženám presýteným, znudeným z nedostatku akejkoľvek činnosti, silne zaťaženým pocitom odcudzenia, vyplývajúcim zákonite z rozkladu všetkých ľudských hodnôt. A odtiaľ je už iba krôčik k morálnej narušenosti, skazenosti, k negatívnym dôsledkom konzumnej spoločnosti, ktoré vyúsťujú až v samovražde a vražde. (Kniha je první částí trilogie o ženách: Il paradiso - Un'altra vita - Boh, zbylé dvě části v češtině ani slovenštině nikdy nevyšly).... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Il paradiso , 1970

adorjas
30.09.2021 3 z 5

Poviedky o úpadku strednej triedy a meštiactva, ktoré autor vykreslil v ženskej 1. osobe. A presne to bol môj problém. Moravia sa snažil pochopiť ženské myslenie, ale vždy tomu chýbal malý kúsoček, aby som mu naozaj uverila, aby sa poviedky dostali bližšie k tomu, aby ma nejakým spôsobom zasiahli. A preto aj moje 3* hodnotenie. Prvé poviedky dokonca boli vysvetlené ako nejakému debilkovi, akoby čitateľ nedokázal čítať aj pomedzi riadky. Neskôr, v ďalších poviedkach, približne za polovicou, sa opakovane vracia motív strojov, replikácie, výrobkov. Predpokladám, že to autora muselo nejakým spôsobom fascinovať. V skrátke by som zhrnula, že je tam aj odpor ku konzumnému spôsobu života.

"Rodina, telesný vzhľad, zamestnanie- tri základné veci, na ktoré je každý muž náramne citlivý."

"Ani vo sne si neuvedomovala, že keď dala synovi život, stvorila vlastne potencionálneho soka svojho muža a potencionálneho milenca seba samej."

"Žiaľ, žijeme v civilizácii, ktorej najvlastnejšou charakteristikou je, že vyrába krajšie predmety, ako sú tí, čo ich vlastnia a užívajú."

Najviac ma zaujali poviedky: Predaj a kúpa, Sedmoro detí