Nuda

Nuda https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35611/bmid_nuda-vLz-35611.jpg 4 133 19

Děj románu se odehrává v Římě 60. let 20. století a protagonista Dino, nadaný malíř, opouští pohodlí matčina domu, aby se mohl nerušeně soustředit na svou práci. Inspirace ale nepřichází ani se změnou prostředí, hrdinu neustále pronásleduje pocit nudy a bezútěšnosti, na kterou nenachází lék ani v prchavých milostných vztazích. Setkání s mladičkou bezprostřední modelkou ho na chvíli zaujme, brzy se ale jejich vztah mění opět na pouhý erotický stereotyp. Teprve když Dino zjistí, že se jeho živočišná milenka schází ještě s jiným mužem, láme se jeho otupělost a nezájem a on poprvé v životě chce vědět o druhém člověku co nejvíce, co si myslí, co cítí, čím a proč ji druhý muž přitahuje. Opravdový zájem o druhého člověka v něm probouzí skutečný cit a hrdina se snaží k sobě dívku všemi prostředky připoutat. Jeho úsilí sice vychází naprázdno, ale on konečně poznává smysl lásky, oproštěné od pocitu vlastnictví, a nalézá i nový zdroj inspirace pro svou tvorbu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

La noia , 1960

konicekbily
23.07.2022 3 z 5

Psychologická studie zhýčkaného římského muže středních let, který neví co chce od života až propadne chorobné žárlivosti a posedlosti vlastnit "svou vybranou dívku". Autor román zpracoval jako monolog hlavního protagonisty, který - možná (snad) - chce najít štěstí, ale bohužel, podle mne, neví co je to štěstí, a proto mu stále uniká.

Kabuky
28.05.2022 5 z 5

Čtivé.

Gracian1964
25.09.2021 3 z 5

Moje druhé alebo tretie stretnutie s Moraviom, ale tie predchádzajúce boli tak dávno, že si ich pamätám len veľmi matne, takmer vôbec. Sú tu dva príbehy, prvý, Nuda, je o zhýčkanom chlapíkovi z bohatej rodiny, považuje sa za maliara, ale maľovať prestal. Trápi ho nuda, ale on si pod nudou nepredstavuje to, čo obvykle my, ale to, že si nedokáže vytvoriť vzťah k veciam a k ľuďom. Divný chalanisko, čo? Je tu aj jeho tupá a pomerne uderená milenka Cecília, prázdna a živočíšna, pre mňa obidvaja hlavní predstavitelia vrcholne nesympatickí, úprimne, najradšej by som ich utĺkol hrdzavou motykou, odpustite mi. Druhá novela, Cesta do Ríma sa mi páčila oveľa viac, aj s jej hlavným protagonistom Mariom, ktorý sa považuje za básnika, ale žiadnu báseň nenapísal, lebo vraj všetko zaňho už napísal Apolinaire, okrem toho sa cíti byť dosť disponovaný, nech už to znamená čokoľvek. Takže tak, neviem, čo k tomu viac napísať, každopádne, dá sa to prečítať a Moravia je považovaný za kvalitného, hodnotného spisovateľa.

jfialova
04.02.2021 4 z 5

Kniha není určitě špatná, ale bohužel jsem asi nebyla ve správném rozpoložení, aby mě chytla-něco jako když koukáte na artový film po náročném dni, kdy máte spíš chuť dát si dvojku a vlézt do postele. Umělecky bych hodnotila vysoko, postavy jsou psychologicky propracované (pro někoho možná až moc do detailů). Hlavní hrdina Dino, který může mít a dělat cokoli, ale vnitřně nedokáže být šťastný a spokojený mi přijde jako prototyp dnešního konzumního člověka-byť to může znít jako klišé. U knihy napsané poměrně krátce po válce ve složité době, kdy lidé řešili asi trochu jiné problémy, mi výsledek přijde až vizionářský.

Solette
06.11.2020 2 z 5

Nuda..... do/čítanè len s veľkou námahou

Fanda74
28.05.2020 2 z 5

Já jsem z toho moc nadšený nebyl, asi byl hlavní hrdina pro mě tak složitá povaha, že jsem ho nedokázal pochopit Nejoblíbenější dialogy - Dino a jeho matka.

bob0985
07.04.2020 4 z 5

Studie vztahů, manipulace (oboustranné), možná zvláštní, ale kniha mi velmi sedla a nějak nevím, co k ní úplně napsat.

...123
10.07.2019 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Anibag
29.09.2018 2 z 5

Nuda. Opravdu jsem se nudila.

Nomia
19.04.2018 5 z 5

Jedním slovem - majstrštyk!

ddkk
15.01.2018 5 z 5

Moc ráda jsem Nudu četla...výtečné dílo, mám ho nejraději z Moraviových knih...

selmapsovita
11.07.2017 3 z 5

Asi budu za pedanta, ale v románu by se našlo pár menších nedostatků a nedomyšleností. Hodně prostoru je věnovaného psychologii postav a přesto dochází k výraznějším zvratů, takže se čtenář u té NUDY moc nenudí. Já se ale přesto občas nudil. Napadá mě, že je možná důležitý, aby byl člověk ve správnym rozpoložení, aby dokázal tuhle knihu ocenit.

michal1425
28.01.2016 4 z 5

Autor bravurně vykresluje stavy mysli jednotlivých postav až z toho mrazí, působí to velmi reálně a autenticky. Dokonce podezřívám autora z toho, že byl velká žárlivka jinak by to takhle nemohl napsat.

horkosladka
28.09.2015 4 z 5

Bohatý malíř, který trpí nudou a není schopen vztahu k věcem ani k lidem potkává modelku Cecilii, která ho svou tajemností vytrhne z nudy a z Dina se rázem stává posedlý a žárlivý milenec, který se točí v začarovaném kruhu nejistoty, kterou v něm Cecilia svým chladným a nepřístupným chováním vyvolává. Výborná sonda do duše člověka trpícího odcizením.

eviku19
02.09.2015 3 z 5

Bola to nuda ta Nuda:-)

miriam9628
21.02.2015

Zarlivym vrele doporucuji.

macek166
08.04.2013 5 z 5

Existencinální román nejvyšší úrovně. Moravia umí zábavnou formou čtenáři přblížit lidské pocity plné absurdního hledání štěstí a živočišné vnímavosti. Filozofické hledání štěstí, které člověku paradoxně pořád uniká. Čtivý a geniální počin.

kika 13
14.11.2012 1 z 5

Jak najít lásku,a přestat žít nudný život to je hlavní téma knížky.

Komnenos
30.11.-0001 4 z 5

Prvých 30 strán úplne excelentných, zvyšok knihy sa však točí dokola o tom istom.