1Q84: Kniha 1 a 2

1Q84: Kniha 1 a 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137474/bmid_1q84-kniha-1-a-2-V0i-137474.jpg 4 1388 232

1Q84 série

Co kdyby jednoho dne kdosi kdesi přehodil imaginární výhybku, a svět, jak ho znáte, jednou provždy skončil? A co kdyby si toho navíc nikdo kolem vás nevšiml? Aomame a Tengo jsou zvláštní postavy. Ona je geniální fyzioterapeutka, která rozumí lidskému tělu jako málokdo. Jen svých znalostí občas využije k tomu, aby odeslala na jiný svět muže, na které je běžná spravedlnost krátká. On je vynikající matematik se spisovatelským talentem, který se jednoho dne propůjčí ke zdánlivě nedůležitému literárnímu podvodu. Ti dva se neviděli dobrých dvacet let, v hloubi duše ale nepřestávají myslet jeden na druhého. Oni sami se vlastně nezměnili. Jenže svět kolem nich začal být od jistého okamžiku jiný a podivný. A oni by v něm teď měli najít jeden druhého… Ve svém nejnovějším románu se Murakami pokusil propojit své dosavadní tvůrčí postupy a zkušenosti do rozsáhlého celku, ve kterém nechává zaznít mnoha protichůdným hlasům, aby se znovu a nově zamyslel nad svými oblíbenými tématy. Název 1Q84 odkazuje na jiné slavné dílo, a sice román 1984 George Orwella. V japonštině má totiž Q stejnou výslovnost jako devítka, takže se z tohoto hlediska jedná zároveň i o jakousi slovní hříčku. Má naznačovat nepatrnou, ale přesto velmi podstatnou změnu, jež má obrovské následky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

1Q84 , 2009

vjera
31.01.2013 5 z 5

1Q84 je vskutku něco jako Murakamiho epos. Složitý, fantaskní příběh o paralelních světech a dvou vzdálených a přece tak blízkých duších, Tenga a Aomame. Finální hodnocení tohoto díla si nechávám až po vydání třetí části, nicméně jako velký fanoušek Murakamiho rozhodně nejsem zklamaná. Konec světa je pro mě sice stále číslo jedna, 1Q84 je ale natolik tajemná kniha, že jí prostě nelze odolat. Čtivé, zvláštní, poutavé dílo. A jediná forma pana Kafky, kterou jsem schopná chválit. Doporučuji!

ichinose
22.01.2013 5 z 5

1Q84 je složitá kniha propletená sama do sebe s takovou dokonalou lehkostí, až je to zarážející. Tengo a Aomame jako dva ostrovy. Jako dva paralelní světy. Jako překrývající se reality, které se zároveň nikdy nepotkají. Hodnotit můžu až po přečtení třetí knihy a věřím, že do doby, než se mi dostane do rukou, budu mezi prsty přelévat příběh, který v této knize Murakami rozběhl. Budu tkát kukly ze vzduchu a až nastane čas, prohlédnu dál..

Jen jedna věc, která je u předpokládaného bestselleru zarážející: korektura. Nebojím se použít slovo zprasená. Nebojím se říct, že až jedna pětina stránek obsahuje alespoň jednu chybu, kterou objevíte, i když se na ní nesoustředíte a tím pádem je chyba rozptylující. Odpoutává od čtení a od příběhu. Doufám, že na třetí knize si už dají na korekturu pozor.

elpiska
21.01.2013 3 z 5

Ty chyby, gramatické, překlepy i překladové, to je velká vada na kráse téhle knížky. Škoda. S chybami nelze než se smířit. Korekturu prý neblaze ovlivnil stres kolem vydání titulu. Snad se to nestane pravidlem...
Přestože jde o dobré čtení, příběh mi místy přišel hluchý a jakoby odbytý.

abcbobo
18.01.2013

Kniha je skvělá, což se dalo očekávat, ale hrozně mne zklamalo, jak moc je v ní překlepů a tiskových chyb. Jsem ve 3/4 knihy a už jsem jich (nechtě) objevila kolem 30. Hodně mne to při čtení ruší a mrzí mne, že si vydavatel nedal více práce s korekturou.

dalimoni
17.01.2013 5 z 5

Tajemná, snová, záhadná kniha, která rozbíhá čtenářovu fantazii na plné obrátky. Pro mě to je první kniha od Murakamiho a jsem velmi spokojen. Děj se line chvílemi jasným směrem, ale pak najednou přesmyčka a čtenář začíná tápat (aspoň já místy ano :-D) a hodně přemýšlet. Obvykle nejsem příznivcem tohoto typu knih, ale dostala se mi do rukou jako tip od knihovnice, tak jsem se do ní pustil a vůbec nelituji. Teď jen čekat na závěrečný díl, a doufat, že nebude vydán v češtině až na konci roku :-).

minya
08.01.2013 5 z 5

Sice měla být za odměnu až po bakalářce, ale podlehla jsem jí. A podlehla jsem jí! Představte si, že by svět tak jaký doposud byl, najednou přestal existovat. A vy se naprosto plynule přenesli na křižovatce paralelních světů docela jinam, bez možnosti návratu, protože různoběžky už se znovu nesetkají. Tahle kniha patří do Murakamiho "Kafkovského typu". Je snová, ale přitom není iracionální. Každá jednotlivá věc má rub a líc a neustále nevycházíte z překvapení. Druhá polovina knihy vás zcela pohltí a nebudete ji moci odložit. A závěr? Závěr není. V tom nejnapínavějším kniha končí. To be continued...

Jitulisko
08.01.2013 5 z 5

Luxusni kniha !!!!!! Musim řict, že mě uchvátila , užasně napsané, gradujici dilo ! Už aby tu byla 3 kniha :)))))

mysterygirl
06.01.2013 4 z 5

Dočetla jsem tuhle knihu..začátek dobrý...prostředek tak nějak zdlouhavý, ale napínavý, poslední třetina knihy nejlepší..Ale stejně si myslím, že Kafka na pobřeží nebo Norské dřevo je nej

HiRes
11.12.2012 5 z 5

Sakra, první kniha od Murakamiho, kterou jsem četl a musím zabrousit hned do minulosti a přečíst ostatní díla. Velice spletitý příběh, s každou kapitolou jsem si řekl, že už znám jak to půjde dál, ale snad nikdy to tak nebylo, vždy z toho Murakami nějak záhadně vybruslil, avšak logicky, takže všechna čest autorovi, občas sem si říkal, že to opravdu autor musel prožít, protože tohle napsat muselo být velice komplikované. Teď, ihned po dokončení četby, nevím co si mám počít s koncem, budu si muset dát pár dní klid a zamyslet se nad celou knihou, ale hlavně nad koncem. Ale stoprocentně 5*

Kirtans
22.11.2012 5 z 5

Páááni... Od téhle knihy jsem čekala hodně, dostala jsem ale mnohem, mnohem víc. Bylo tam opravdu všechno, uplně všechno..
To, že Murakami vkládá do knih vždy dva příběhy odděleně a prolíná je dalšími menšími naprosto zbožňuju, to, že se vždy jeden zastaví a rozeběhne druhý ve mě vyvolává roztěkané očekávání kdy se vrátí k první rovině ale mezitím se nechám naprosto pohltit tou druhou a tak to jde až do té chvíle kdy vše do sebe začíná zapadat a šlapat jak hodinky.. Dokáže tak vtáhnout do děje, nic se neopakuje a vše je tak přirozené i když nad vámi svítí dva měsíce

.Pro mne naprosto dokonalé dílo..

pistalka
22.11.2012 5 z 5

1Q84 je kniha, kterou by čtenáři neměli s Murakamim začínat. Určitě se najde spousta těch, kterým bude 768 stránek dvou třetin románu připadat zbytečně rozvleklých. Atmosféra japonského Tokia roku 1984 plyne pozvolna a autor podobně jako v 'Kafkovi na pobřeží' využívá dvou dějových linií, jejichž střetnutí se s každou další otočenou stránkou zdá více a více v nedohlednu. Kafkovská neukončenost, bezvýchodnost situace, nejasnost směřování i těžká uchopitelnost děje, to všechno jsou aspekty Murakamiho příběhu. 1Q84 se stal obrovským bestsellerem a zařadil se mezi nejúspěšnější autorova díla, přičítám to však věhlasu spisovatele, opakově nominovaného na Nobelovu cenu za literaturu, nikoli samotné knize, která je pro průměrného čtenáře až příliš těžká.

Milý čtenáři, pokud již máš s Harukim nějaké zkušenosti a zalíbily se ti jeho knihy (nejlépe všechny), bez jakýchkoliv dalších debat se do 1Q84 pusť. Ten román, to je totiž jakási esence Murakamiho, protnutí všech jeho literárních postupů, myšlenkových pochodů. Vzpomeňme na mikrosvět tokijské metropole v próze 'Afterdark', na retrospektivně pojatou lásku v 'Na jihu od hranic, na západ od slunce', na existenci podivné alternativy v 'Konci světa & Haird-boiled Wonderland'. V 1Q84 mnoho z autora znovuožívá, ne ovšem jako třikrát vyluhovaný japonský čaj, ale jako plnohodnotné a originální dílo. Někde v hlubinách dvacetimilionového velkoměsta jsou ti dva. Je jim třicet a dvě desítky let se neviděli, nikdy však na sebe nepřestali myslet. A jakási podivná síla je znovu sbližuje a dává dohromady, aniž by bylo jasné, proč tomu tak je. Na nebi září dva měsíce: větší stříbrný kotouč doplňuje menší, zelený. Svět se změnil a už nikdy nebude jako dřív. A téměř nikdo si toho nevšiml.

Pojďte se pomazlit s Murakamiho fantaskním magickým realismem, čeká vás neskutečný literární zážitek!

Ke knize jsem se více vyjádřil za tímto odkazem:

Taktéž děkuji databaziknih.cz za poskytnutí recenzního výtisku.
(8. listopadu 2012 - 21. listopadu 2012)

Christo
02.11.2012 4 z 5

Příběh je to vskutku magicko- fatální, který jsem prožíval jako kdybych četl thriller. Miluji Murakamiho styl a tato kniha mi to zase potvrzuje.