Zajímavá a neobvyklá přirovnání nebo úsloví, i nářečná


denib
denib 07.05.2017 v 23:25

Je to výraz pravděpodobně hodně starý. Dřív stačilo být nevidomý nebo hluchý, aby byl člověk považovaný za zaostalého. Možná proto se to ujalo jako známka jakési "inteligence" I když to je samozřejmě špatně ... Ale to jsou jen moje spekulace :-)

denib
denib 07.05.2017 v 23:30

woodwardovo vysvětlení je pravděpodobnější :-)

hannah2000
hannah2000 20.05.2017 v 09:35

Nedávno jsme se doma dohadovali, jak vlastně vzniklo rčení "Louskat šváby" :-) .

Medunkavera
Medunkavera 20.05.2017 v 10:10

"Louskat šváby?" Mě to přijde jako, že někdo dělá něco zbytečného. Nebo... že nic nedělá, fláká se, tak o tom by se mohlo říci, že louská šváby.

woodward
woodward 20.05.2017 v 10:13

s tím se dá asi souhlasit, ale otázka zněla jak to vzniklo. koho by napadlo louskat šváby? a jak asi? šváb není ořech.

Medunkavera
Medunkavera 20.05.2017 v 10:21

Původně jsem sem šla s něčím jiným, ale viděla jsem zprávu od hannah2000 a nedalo mě to a tak jsem zareagovala.

Jinak sem chci dát to, že když . . . to už je dávno . . . když tu ještě maminka byla a hodnotily jsme něčí vztah, tak říkávala: "No... nevím, nevím holka, jestli jsou oni dva naladěni na stejnou notu."


Medunkavera
Medunkavera 20.05.2017 v 10:27

Teď teprve čtu zprávu od woodwwarda:
Nojo, to je pravda. Jak to vzniklo? A koho by napadlo louskat šváby? No fuj! Já švába viděla jen v televizi, nebo na internetu a nikdy bych se ho nedotkla, natož abych ho louskala...

encyklopedie
encyklopedie 20.05.2017 v 10:35

...našel jsem nějakou přílohu - české animální frazémy /není tam sice jak to vzniklo, ale vypadat by to mělo asi takto -
být (hubený) / vypadat jako když šváby louská/ jako by šváby / cvrčky louskal.

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 10:35

hannah2000
hannah2000 20.05.2017 v 10:57

My doma se k tomu dostali, když jsme nedopatřením zapomněli nakoupit na víkend :-) . Po průzkumu ledničky a spíže byla pronesena výše uvedená věta, že nám nezbyde nic jiného než louskat šváby.
My tedy nakonec skončili na jídle v restauraci. A dohadovali se jestli to vzniklo tak, že někdo ty šváby fakt jedl, když nebylo nic jiného. Hrozná představa. Ale občas se objeví na některých food festivalech příprava brouků a jiné havěti jako delikatesy. Já bych to tedy nedala, ale obdivuju odvahy, co to zkusí :-D.
Takže náš závěr byl: "Louskat šváby znamená být zoufale hladový a tak ...". Co ostatní na to?

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 11:17

encyklopedie
Medunkavera
Medunkavera 20.05.2017 v 11:44

Nooo . . . teď jsem si chtěla jít udělat něco dobrého k jídlu. Áále tak... když to někomu chutná, nic proti tomu. A jak říká - nebo píše - hannah2000, já bych to také nedala a obdivuju ty, co to zkusí.
Uvádí se, že je to velký zdroj bílkovin. Ale znám i jiné potraviny bohaté na bílkoviny. Takové, které dám do úst a nekoutí se mi tam. Fakt děsná odvaha, kdo tohle do úst dá. Obdivuju.

hannah2000
hannah2000 20.05.2017 v 13:54

Pro Medunkavera: Tak to já si k obědu udělala tresku s bylinkovým krémem, což je určitě sympatičtější zdroj bílkovin :-) a k tomu poslouchám telku a tam padla věta:
"Myslela jsem si, že jsme naladěni na stejnou vlnu".
Takže trochu jiné podání úsloví vaší maminky. Tohle já taky ráda používám. Že je mi dobře s lidmi, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu jako já. :-)

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 18:12

Já vám s tím trochu zamíchám.:)
Někde se slovo šváb používá jako "přezdívka" pro velké fazole.

Medunkavera
Medunkavera 20.05.2017 v 18:23

Pro hannah2000: Tak to je hezká náhoda, že to zrovna říkali v televizi. Já už jsem tohle úsloví neslyšela a nepoužila několik let.

Pro R.E.M.: Tak to je zajímavé: šváb - velká fazole. Kde jste to vyštrachala?

woodward
woodward 20.05.2017 v 18:37

R.E.M. Aha, tak to by mohlo být vysvětlení.

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 20:49

Medunkavera: Kde bych to nečekala. :-)) - U vlastního muže, když jsem se ho ptala, co si myslí, že úsloví "louskat šváby" znamená. Ovšem nepotěšil mě, protože z druhů fazolí mám ráda právě ty největší a obávám se, že teď při jejich dobývání z lusků nebo když je budu jíst, si vzpomenu vždy i na šváby. Ach jo :).

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 20:52

encyklopedie
encyklopedie 20.05.2017 v 22:25

R.E.M. má pravdu. Velké fazole - říká se jim becoky neboli švábka
https://www.farmarskykoutek.cz/lusteniny/fazole-barevne-velke-svabka/
Dělám z becoků /švábků/ výborný guláš /becoky se nerozvařují/....

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 22:32

encyklopedie: Díky za odkaz - přímo tyto fialovočerné mám nejraději.

Text příspěvku byl upraven 22.05.17 v 03:25

shenandoah
shenandoah 21.05.2017 v 08:02

Včera jsem dostala poučení od dědy:
Ber, co ti dávajů, odpovídej, na co se tě ptajů.

Eicherik
Eicherik 21.05.2017 v 10:55

Při krájení chleba k snídani jsem si vzpomněl na:

"Kdo se srovná s chlebem, srovná se i s člověkem."

Medunkavera
Medunkavera 22.05.2017 v 00:00

Tak jsem se hezky poučila, co znamená úsloví "louskat šváby," za což děkuji.
Se svým odhadem jsem byla vedle, jak ta jedle. A docela se za to stydím, že jsem plácla takový nesmysl místo toho, abych prozkoumala net.
Opět ponaučení: příště se raději kousnout do jazyka, otevřít wiki, než plácnout nesmysl.

R.E.M. Hmm, je mi to jasný, že co se člověku dostane do hlavy, tak se to z ní těžko vyhání ven. Ale to bude dobrý - uvidíte - po čase zapomenete.
Já se na to také pokusím zapomenout a zkusím ten guláš, jak tu uvádí encyklopedie.
Mohla by to být dobrota.

shenandoah: Velice moudré. Tak... je to výrok od dědy, že? tak aby nebyl!

Eicherik: Děkuji. Vzpoměla jsem si na svoji babičku.

Text příspěvku byl upraven 22.05.17 v 00:02

shenandoah
shenandoah 22.05.2017 v 17:39

Ještě jedno moudro od dědy a také se týká chleba: jednou mi řekl, že kdo si neumí ukrojit chleba na srdci, tak si ho nezaslouží. Od té doby nepotřebuji prkýnko. (Pravda, dělám to jen občas a ani ten krajíc by žádný titul krasavce nezískal.)

hannah2000
hannah2000 22.05.2017 v 17:50

Pro shenandoah: To je moc pěkné rčení.

K Louskat šváby: Jak se říká: "Víc hlav víc ví." Fazolové vysvětlení bylo u nás doma přijato se souhlasem jako velmi pravděpodobné :-) .

A ještě na závěr přidám naše rodinné rčení, které velmi rád používal můj tatínek - "Kecá jako když husa prdí." :-D
Už jste to taky někde někdo slyšel?

Text příspěvku byl upraven 22.05.17 v 17:55

encyklopedie
encyklopedie 22.05.2017 v 17:58

...neslyšel ....ale slyšel : tak dlouho se do lesa volá, až se ucho utrhne

denib
denib 30.05.2017 v 08:15

Teď jsem v jedné knížce narazila na přísloví, které jsem ještě nikdy neslyšela:
Jestli chceš kroužit s orly, musíš vstávat s vrabci.



Vložit příspěvek