Věříte, že dnešní knihy mohou kultivovat své čtenáře?


Pejsánek
Pejsánek 07.12.2014 v 09:25

Ve společnosti dřív převládal většinový názor, že četba knih čtenáře kultivuje, stává se z něho lepší člověk. Je tomu tak i dnes? Ovlivňuje pozitivně čtenáře četba dnešních knih? Třeba podle různých žebříčků.

Richie1
Richie1 07.12.2014 v 09:35

Asi záleží na výběru knih. Některé čtenáře kultivují, jiné mu toho moc pozitivního předat nemusejí.
Ale obecně si myslím, že je jen dobře, pokud budou lidé číst knihy. Je to určitá forma sebevzdělávání.

reader.007
reader.007 07.12.2014 v 13:07

Toto je v podstatě téma mojí maturitní písemky. Tenkrát jsem ho ukončila úvahou že je asi lepší když čtou třeba i braky jako jsou ženské romány, hlavně když čtou. Při dnešní úrovni vydávaných knih, kdy má jeden dojem že editor je ve většině nakladatelství brán jako "otrapa který bere své peníze za nic, proto ho raději ani nemáme", už si tím nejsem tak jistá

tester
tester 19.05.2016 v 01:26

Otázka je dosti zeširoka položená. Každý to bude vidět a chápat jinak. Ale princip o co jde je snad možné pochopit. Abych nebyl alibista, mně se to s tou kultivací čtenářů moc nezdá. To tak jen tuším a intuitivně odhaduji.

Luvák
Luvák 19.05.2016 v 06:56

A jak je ta otázka položená?? Zda čtenáři dnešních knih kultivují ostatní nečtenáře nebo zda dnešní knihy kultivují jejich čtenáře?
Ale obě varianty směřují v podstatě k totožné odpovědi - záleží na knize a osobě čtenáře; dnešní střední proud literatury (Vieweg či jak se to píše, Hra o trůny, Nesbo, 50 odstínů hnědé apod.) těžko někoho může kultivovat, neboť nejde o literaturu nijak obohacující. Naopak jistě vychází knihy, které mají co nabídnout a čtenáře jistě zkultivují. V dnešní době se k tomu bohužel připočítávají i mizerné překlady zahraničních knih - nakladatelství, aby ušetřila, tak najímají na překlady lidi co umí řeč (naštěstí jde v 99% případů jen o angličtinu), ale nejsou překladatelé a netuší tak nic o kultuře, ve které kniha vznikla, ani o tématech, která překládají (četl jsem knihu o paleoantropologii přeloženou inženýrem a kvalita překladu tomu odpovídala). Takže asi tak.

tester
tester 19.05.2016 v 08:44

To Luvák .....správná otázka je zda dnešní knihy kultivují jejich čtenáře.


EvaTurner
EvaTurner 19.05.2016 v 09:53

Dobré knihy nepochybně ano. Hlouposti typu 50 šedivých myší asi ne.

EvaTurner
EvaTurner 19.05.2016 v 10:16

Maghtnire: To je dost naivní názor

TakySimona
TakySimona 19.05.2016 v 11:03

Vy jste se, testere, od školy nic nového nenaučil? Nic nepochopil? Nezměnil jste se?
Předpokládám, že 3x ano.
A nikdy to nebylo pod aspoň lehkým vlivem nějaké knížky?

Anebo už zase dělíte svět na "já a zbytek prohnilého světa"?

Luvák
Luvák 19.05.2016 v 12:49

Myslím, že Tester měl na mysli současné knihy (tj. takové, které byly vydány v posledních, řekněme, pěti, letech) a ne tzv. klasiku.

TakySimona
TakySimona 19.05.2016 v 13:04

Myslíte, že současní autoři nepíší knihy, které my mohly mít ZÁSADNÍ vliv na některého z čtenářů? Co třeba takoví filozofové jako Miroslav Petříček nebo Zdeněk Neubauer?

Ročně u nás vychází asi 18 tisíc knih, jde o to si jen vybírat to, co chceme anebo HLEDAT, co potřebujeme.

Luvák
Luvák 19.05.2016 v 13:22

Ne, jenom říkám, že současný střední proud a překlady stojí za hovno.

TakySimona
TakySimona 19.05.2016 v 14:08

Ale to stály vždycky, ne?
Není to dobou, je to spotřební kulturou. Bylo-je-bude.

gladya
gladya 19.05.2016 v 21:56

Nechceme toho po knihách a čtenářích moc? Přemýšlím, jestli mě nějaká knížka zkultivovala. Je jasné, že přečtené knížky člověka ovlivní. Ale není jednoduché a jednoznačné odpovědět jak, takové ambice snad ani nikdo nemá.

A ještě jedna věc. Neidealizujeme s vlivem nadčasové klasiky starší literaturu? Nezavrhujeme současnou produkci moc? Brak přece vyházel vždycky. Netroufám si odhadnout, jak se mění podíl braku.

Jass
Jass 19.05.2016 v 22:36

Tohle je hrozná řeka pesimismu... Netvrdím, že většina knih je nějak obsahově obohacující, o málokterých knihách dnes přemýšlíme ještě týdny po dočtení (samozřejmě tu jsou výjimky, za mě třeba Jodi Picoult nebo Myši Gordona Reece atd.), ale čtením se minimálně zlepšuje naše úroveň jazyka, stylistika, slovní zásoba. Možná se to nezdá, ale je to celkem dost poznat, málem jsem dostala infarkt, když se jeden můj spolužák při diktátu z češtiny zeptal, co je to kolbiště XD (učitelku to zděsilo taky...), vím, že tam byla ještě jedna další perla, ale tu už si raději nepamatuji. Takže já bych řekla, že mají (i když třeba nemusí být nijak převratný...).

newtory
newtory 20.05.2016 v 00:12

Věříte, že dnešní knihy mohou kultivovat své čtenáře?
Nie.
Dnešné knihy (česť výnimkám sú len vykrádaním tých včerajších)
Dnes sa väčšinou píšu knihy len na to,aby vyplnili voľný čas...

woodward
woodward 21.05.2016 v 08:40

newtory: nemyslím, že tohle je správná odpověď na položenou otázku. Předně to, že pokleslým žánrům a hloupostem všeho druhu je věnován větší objem než dobré literatuře, není jen záležitost dneška. A hlavně: podstatné je, jestli vůbec nějaká kniha může někoho kultivovat. Nekultivovaný jedinec po knize nesáhne a když jo, málokdy mu to je ku prospěchu. Dobrej autor může člověku leccos vysvětlit, nabídnout mu novej úhel pohledu, zaujmout ho vyprávěním o věcech, o kterých do té doby neměl ani tušení, ale z neandrtála člověka nevychová. To může udělat jenom člověk. Pokud se podaří člověku přitáhnout neandrtála ke knize tak, aby u ní vydržel, tomu se dá říkat "kultivace". Ale kniha sama to nezvládne.

tester
tester 21.05.2016 v 08:47

Tržní hospodářství v knihovnictví má velký kultivační potenciál. Dělá se všechno možné proto, aby se kupovalo víc knih.

woodward
woodward 21.05.2016 v 08:52

jak to souvisí s kultivací čtenářů?

R.E.M.
R.E.M. 21.05.2016 v 08:54

Ad příspěvek v 8:40
Představa neandrtálce jak očichává knihu Darwina mě pobavila. :))

Text příspěvku byl upraven 21.05.16 v 09:00

TakySimona
TakySimona 21.05.2016 v 08:56

Testere, vy jste skutečně jasnozřivec.
Zeptejte se knihovnice, která má na starosti tzv. akvizici, ve vámi nejoblíbenější resp. nejbližší knihovně, co je to za tanec mezi vejci. nakoupit z velmi omezeného (někde až symbolického) rozpočtu knihy, po kterých je akutně největší sháňka (a za pár let už po nich nikdo nevzdychne, natož, aby si jíi půjčil), a přitm neztratit knihovnickou čest a mít tzv. fond (tj. soubor všech nejen-knih), pestrý, vyvážený a pro danou úroveň (obecní-městská-krajská(vědecká)-Národní) odpovídající.

tester
tester 21.05.2016 v 08:57

Spíš s dekultivací. pokud sáhne tržní hospodářství na kulturu spolehlivě ji zničí. Nebo dobrou kulturu ekonomicky pro většinu občanů znepřístupní. To je devastující neviditelná ruka trhu ve všech oblastech lidské činnosti. .

R.E.M.
R.E.M. 21.05.2016 v 12:10

Kdo chce, ten si skvělé a, dle subjektivního názoru, dobré knihy najde. V knihkupectví, v knihovně, u kamarádů... :-)

Text příspěvku byl upraven 21.05.16 v 12:10

MarkétaLore
MarkétaLore 21.05.2016 v 13:49

Myslím, že zvláště u českých autorů za posledních 26 let je 99 procent nově výchozího brak. dcery slavnějších otců, nejprodávanější český autor píšící o svém infarktu, otevírání témat jako benešovy dekrety je ještě horší. Tak mě ale napadá, že ono něco i vychází dobrého ale reklamu a medialní pozornost směřuje k hovadinám. že by top byl úmysl, vychoávat pomaloučku z čechů debily jak v amreice, někde jsem slyšela, že nejsme vyspělí , že nečteme komixy, to sem se musela smát, jako Mour a Mourek dobrý, ale do první třídy. Naštěstí vívega předběhl Vondruška, kterej ale podle mě nebude taky žádnej klasik , za pár let, protože snáší 4 knihy do roka. A co bylo to dobrého českého po revoluci? Napadá mě třeba Té noci svítil úplněk, krásná

MarkétaLore
MarkétaLore 21.05.2016 v 19:18

Já jsem 4 dohody četla, protože tatínek je toho obrovskej fanda- nebo byl. možná ho to už přešlo. že by to změnilo můj život o 100 procent t o teda ne, ale něco by si z toho člověk vzít mohl. určitě. Já taky literaturu faktu moc nečtu, ale mám ráda příběhy , při kterých se něco dovíte. stačí málo, např, jak fungovala římská armáda, mám ráda historii. že jsou některý knížky jak mexická telenovela, to asi ano. na uživatelích DK mě zaráží občas stejné chování jak na idnesu, a to kdykoliv se diskuze stočí k politice, někdy ani to nemusí být.

Text příspěvku byl upraven 21.05.16 v 19:20



Vložit příspěvek