Tvůrčí psaní a vydávání aneb pisálkové mezi námi


Nelishka
Nelishka 08.07.2014 v 14:01

Taky se přidávám k pisálkům :) a doufám, že jednoho dne konečně dopíšu celý příběh :)

Jaaahoda
Jaaahoda 17.07.2014 v 07:37

Ječmínku, četla jsem tvojí knihu Deštivý den a líbila se mi. Taky jsem zkoušela psát, ale zjistila jsem, že na to nemám trpělivost.

SoniaShadow
SoniaShadow 22.07.2014 v 15:28

Já jsem tak trochu. Nemám nic vydané, ale mám povídky umístěné na wattpadu:)

Wolfinéria
Wolfinéria 24.07.2014 v 20:46

Sice jsem ještě celou knihu nenapsala, ale kreslím hodně komiksy a teď přemýšlím, že bych mohla napsat knihu, mám totiž takový tak trochu nápad, ale ještě ho musím rozvinout, no :P jinak ty komiksy mě baví nejvíce kreslit o koních :P

Wolfinéria
Wolfinéria 24.07.2014 v 20:46

Kuceju: přesně tak to mám i já a klidně bych si to přečetla :)

Wolfinéria
Wolfinéria 14.08.2014 v 19:53

No tak už jsem na straně 50 ale je to dost sladký :D


K.M.
K.M. 22.08.2014 v 15:58

Občas napíšu nějakou povídku, ale jsem tak trochu perfekcionista a tak ji dříve či později smažu, jelikož už pro mě nemá to kouzlo.

mezer
mezer 22.08.2014 v 17:06

Jsem písák ale ještě jsem nic pořádného nenapsal:3

eraserhead
eraserhead 27.08.2014 v 10:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Káča Máča
Káča Máča 04.09.2014 v 20:22

Mám úplně ten samý problém, jako kuceju. Mám strašně moc rozepsaných povídek, řekla bych, že i s dobrým nápadem (a to nejsem zvyklá si extra fandit), ale v životě nejsem schopna je dotáhnout do konce... buď se zaseknu, nebo mě napadne lepší a začnu psát novou.

ewalien
ewalien 29.09.2014 v 19:47

Ahoj. Já tak trochu píšu, zatím doma. Na svou web stránku dávám své povídky, něco jsem poslala i na stránku anime-manga a soukromě začínám pracovat na jedné fantasy knížce; fantasy mě asi bere nejvíc. Momentálně.
Jinak, moje příběhy asi nebudou po chuti každýmu, můj velkej vzor je Tolkien a Lynn Flewellingová. Pustila jsem se totiž do dost kontroverzního tématu a to prostě nečte každej, že jo. Kdo ví, co je slash?
Pokud má někdo zájem se kouknout na moje dílečka, zkuste to (případnou kritiku přežiju- doufám).
http://ohayo-sora.webnode.cz/
Pod stejným jménem (Sora 77) píšu i tady: http://www.anime-manga.cz/

eraserhead
eraserhead 29.09.2014 v 22:17

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ewalien
ewalien 01.10.2014 v 22:34

Čau. Mám na mysli to, že spoustě lidí, aspoň, co jsem poznala, je dost sucharská a staromódní. I když je to v dnešní době docela zvláštní, že jo? Mám kliku, že doma mě neodsuzujou, i když třeba brácha to vůbec nemusí, je klasickej heterák. Ale některý lidi v práci, jak občas dávají najevo svoji averzi vůči gayům a lesbičkám, moc nechápu. Ale do názorů se jim radši nemíchám, maj na ně právo, jako já.
Vnímám to jako kontroverzní asi proto, že ještě před pár lety by mě nenapadlo, že tohle téma dokážu sama psát, dřív jsem zkoušela klasický styl (v příběhu párování muž x žena). Ze začátku jsem si nevěřila, ale podle pozitivních ohlasů mých článků to asi není taková hrůza...

Alix
Alix 07.10.2014 v 22:59

Jsem pisálek. Ale nevím, kam s tím?

ewalien
ewalien 08.10.2014 v 15:49

Myslíš, kam to poslat? Už máš něco zveřejněný (na netu)?

keri.H
keri.H 08.10.2014 v 18:47

Dřív jsem psala hodně a napsala jsem dost kratších povídek a pak jsem si rozepsala pár příběhů, které jsem chtěla dokončit, jenže bohužel problém je, že jsem se zasekla a žádný z nich nedokážu dopsat. Což mě dost mrzí, protože mě psaní vždycky bavilo.

Tajnůstkář
Tajnůstkář 08.10.2014 v 21:36

Ahoj,
od vložení příspěvku uběhlo hodně vody. Knížka už se píše jiná,nová,lepší, jak jsem se dočetl. Bylo by škoda to vzdát.
Také jsem to zkoušel opakovaně. Vždy pár, snad i desítek stránek a pak nějak už nebylo o čem. Loni o dovolené (na rybách) jsem to zase zkusil. A ono to najednou šlo. Po čase jsem došel k názoru proč to najednou šlo i dále. Kdo chodí na ryby tak ví, že času na přemýšlení je tam hodiny a hodiny. Tak jsem ten čas zkusil využít, přemíláním, promítáním v mysli, jak ten příběh poběží. Epizody na 5 až 15 stránek, které jsem potom po večerech už jenom naťukal, protože jsem je měl opakovaně promítnuté v paměti. Některé části jsem si pamatoval doslova, jak jsem si je v klidu u vody sesumíroval. Půlku knihy jsem domů přivezl hotovou a zbytek celkem do dvou měsíců dotáhl do konce. Pravda chystal jsem se na knížku před tím pasivně roky a shromažďováním podkladů asi tři měsíce. Podklady proto, že je to sice beletrie, ale plná skutečných faktů.
Mě tedy významě pomohlo k dokončení, že jsem to co napíši a to i po dovolené v koloběhu života, několikrát promítal v hlavě, asi jako když se učíte text, než jsem sednul k psaní. Napsal jsem to potom třeba jinými slovy, ale ten obsah o čem to bude, ten už byl v hlavě.
Knihu jsem nejdříve vydal jak e-knihu a před dvěma měsíci i v tištěné podobě. Má "pouhých" 152 stran, ale co jsem v ní chtěl mít, to tam je. No napsal bych to trochu jinak, kdybych to měl předělávat, ale! Píšete-li, pište to s nasazením, je třeba, aby to klaplo napoprvé, jinak se utopíte v opravách a předělávkách a konec psaní bude v nedohlednu.
Trochu jsem, podle kritiků, podcenil mít předem koncepci všeho co chci napsat. Takže jsem to prý psal jak mi to zrovna napadlo. Tak je to názor.
Shromáždil jsem fakt hodně faktů a pak je vkládal do beletrie, aby z toho byl příběh.
Plán byl 150 stran. Sestavil jsem obsah, názvy asi patnácti kapitol a toho jsem se držel. Samozřejmě se to potom trochu vyvíjelo, ale kostra byla a to pomohlo.
Na velké rozdávání rozumů nemám "gebír" ač už mi 60 bylo dávno. Je to přeci jenom první kniha. Začal jsem druhou, tak se snad z ne moc příznivých kritik profesionálních kritiků trochu poučím. Raději ne moc, protože dosavadní i zveřejněné ohlasy od čtenářů jsou kladné nebo i kladnější.
U každého to bude jistě individuální jak na to, ale snad jsem názorem pomohl.
Slávek.

Alix
Alix 11.10.2014 v 21:22

ewalien: Něco jsem měla na čtenářských stránkách, které už asi umírají, ale jinak, tradičně, v šuplíku.

keri.H
keri.H 12.10.2014 v 10:57

http://keri-h.webz.cz/rubriky/Kratke-pribehy/

Kdybyste měli chuť si něco počíst, tak tady mám pár krátkých příběhů, které jsem sepsala. :)

ewalien
ewalien 12.10.2014 v 12:40

keri.H: Pár příběhů jsem si přečetla a musím říct, že na svůj krátký rozsah to není zlé. Příjemně čitelné záležitosti. Delší příběhy jsi nezkoušela?

keri.H
keri.H 12.10.2014 v 16:52

ewalien: Mám jich víc těhle krátkých. :) Ale všechny jsem na internet nedávala. A pak mám i delší příběhy, ale poslední dobou mi to nemyslí na to, abych nějaký dokončila. :D

SoniaShadow
SoniaShadow 13.10.2014 v 14:49

Alix: Zkus wattpad, ta mám povídky i já a je to super. Víš kolik lidí četlo jakou kapitolu, kolik jsi dostala hvězdiček u jedné kapitoly (potom i celkový počet u přehledu povídky) a pod. Je to rozhodně lepší než blog.cz, tam jsem ani neviděla a nevěděla, jestli to někdo vůbec čte či se mu to líbí. Takže wattpad doporučuji!;)

Alix
Alix 14.10.2014 v 08:37

Děkuji za radu, podívám se určitě.

Jiří Crane
Jiří Crane 19.10.2014 v 12:28

Zdravim chtěl bych vydat knihu vlastnim náklade. Zajima mě několik věci.
Chtěl bych ji vydat pod pseudonymem, jak si ho mam ochranit aby nekoho potom nenapadlo ho používat taky.
Komu dat svoji knihu. Dnešní doba je taková že někomu to dam do ruky a ho by napadlo to vydat pod svým jmenem.
Vim jsem možná paranoidní ale dnešní doba je už taková...

Monicay
Monicay 20.10.2014 v 10:09

Co se týče pseudonymu, dobrý článek je tady (poslední odstavec): http://www.mamtalent.cz/pouzivani-pseudonymu.phtml?program=1&;ma__0__id_b=10391

Komu dát svoji knihu, to je na zvážení. Různých vydavatelství je spousta, a když jsi ochotný do toho nasypat peníze, vydá ti knihu kdokoliv. Záleží taky na tom, jestli chceš vydat e-knihu nebo papírovou knihu. Já jsem si třeba nechávala tisknout jeden výtisk papírové knihy (pro mou potřebu), cca 450 stran A5. Vytiskla jsem si knihu sama, odnesla do tiskárny a za nějaký 250 Kč si ji nechala svázat.

O vydání knihy vlastním nákladem třeba tady:
http://beletris.cz/jakkoliv.php
http://beletris.cz/jak_vydat_eknihu.php
http://www.librix.eu/cz/page/nabidky-pro-autory-knih/enterbook

Pokud se bojíš, že ti knihu někdo ukradne, můžeš si udělat zálohu svého textu na CD, DVD, vytisknout si text na papír, pak to vložit do obálky a poslat si ji na svoji adresu (to je levnější způsob). Dražší je zanést vytištěnou knihu k notáři a nechat si ji u něj uloženou pro případ, že se ti to stane.
Osobně si myslím, že to není nutné, pravděpodobnost, že se ti někdo pokusí tvoje dílo ukrást je docela malá. Kdo píše knihu, dělá si většinou v průběhu celého procesu poznámky a zálohy, takže není příliš obtížné dokázat, kdy dokument vznikl a kdo ho vytvořil. Já si třeba ukládám všechny verze toho, co momentálně píšu - mám to na flash disku, v počítači a ještě na externím HDD - spíš než krádeže se bojím ztráty dat :-).



Vložit příspěvek