Tvůrčí psaní a vydávání aneb pisálkové mezi námi


Koka
Koka 15.10.2013 v 12:00

Marlowe, je zřejmé, že příspěvek Janea777 sis nepřečetl "správnou optikou", tedy že jsi nepostřehl tu ironii, kterou vyjádřila svým ďábelským smíchem a smajlíkem. Nemohu mluvit za ní, ale jsem přesvědčena, že Janea777 právě svým příspěvkem chtěla vyjádřit výsměch, nebo možná spíše zděšení nad těmi, kteří mladému začínajícímu autorovi radí neohlížet se na nic, nestudovat "řemeslo", neradit se s nikým, a pod.
Zvládnutí "řemesla" je vůbec slabinou současné literatury, ale na druhou stranu - když si trochu projdeme dějiny literatury, zjistíme, že posun ve vývoji (žánrů, témat, podání) přinášeli zpravidla ti, které ke psaní nabádal "vnitřní přetlak" a přirozený talent, a na nějaké klasické postupy se moc neohlíželi.
Samozřejmě - dotaz na formátování textu a volbu typu písma je dost naivní (mile naivní), a značí, že pan autor trochu možná předbíhá a už vidí svůj text zaslaný do tiskárny, tak aby se to nezdržovalo, chce tu sazbu usnadnit:) Ale i to je sympatické, poznat z toho, že chce být čtený, že má ty ambice. Bez nich by to bylo zbytečné.

marlowe
marlowe 15.10.2013 v 12:36

Koka: Děkuju za upozornění!
Přiznávám s uzarděním, že jsem měl asi „optiku“ řádně zaprasenou, protože jsem to fakt pochopil úplně blbě! (Pravda, ten ďábelský škleb mi byl od samého začátky trochu podezřelý... :-))
Tak se „Janě“ omlouvám – jakož i všem, které jsem svým příspěvkem zmátl.
(Nicméně za vším, co jsem tam napsal, si stojím.)
Smajlíka i „škleb“ jsem přehlédl, protože mě do ruda rozpálil obsah zbylého textu.
Tož jaké z toho plyne poučení? Chceš-li se zapojit do diskuse, vyčisti si pořádně čočky... :-)

nokid
nokid 16.10.2013 v 18:00

Stručně a jasně: Když nevíš, jak začít psát...tak ani nezačínej.

Janea777
Janea777 09.11.2013 v 16:40

Mně se docela líbí, kam se diskuse začala vyvíjet. Trocha kontroverze (způsobená komunikačním šumem a zanesenými čočkami) vyvolala pnutí a vystřelila kvalitu diskusních příspěvků nahoru... A pak už to šlo všechno zase do...

Janea777
Janea777 16.11.2013 v 01:49

Barilac - Ten záhadný Avalon má být Brno? :)

Ječmínek
Ječmínek 19.11.2013 v 07:42

Brzy mi má vyjít román (prvotina), takže myslím, že ti můžu poradit. Hodně čti a hodně piš. Neboj se psát něco nového a zvláštního. Dříve nebo později stvoříš nějaké dílo. Pokud nejsi výjimečný talent, nebude to stát za moc. Nech to chvíli uležet, pak si to přečti, a přepiš. Vyluč všechny blbiny a zbytečnosti, přidej to hezké, co tě právě napadne. Pak to přepiš. Pak to dej někomu chytrému přečíst. Pak to přepiš. Pak to dej někomu jinému chytrému přečíst. Pak to přepiš. Ještě jednou to přepiš. Pak už to nepřepisuj, protože by ses zbláznil a nebo bys začal své dílo nenávidět. Věř jen sám sobě! Piš s vědomím, že ti to stejně nikdo nevydá.


Koka
Koka 19.11.2013 v 08:31

Ječmínku, skvělý návod, škoda, že značná část autorů o tomto postupu nemá tušení, a tak často jsme my, zákazníci, těmi prvními čtenáři, kteří si jejich dílo zakoupili a přečetli už ve fázi, která je tak asi v první třetině tohoto doporučovaného postupu.
A přeji hodně zdaru tvé prvotině.

nokid
nokid 20.11.2013 v 14:02

Ječmínku, je to přesný!

marie brandon
marie brandon 11.05.2014 v 16:44

Ahoj. Chtěla bych získat pár rad, popřípadě kritiku, co bych měla zlepšit na své knize. Je mi teprve čtrnáct a vím, že šance, že mi někdo vydá knihu, je asi taková, jako, že se dostanu na Měsíc, ale přesto bych chtěla vědět jaký názor na mou knihu máte vy. Má kniha je na stránkách http://booksareallforme.blog.cz/, pod rubrikou Kroniky šesti světů. Ráda bych věděla, co si o mém nápadu myslí ostatní. Prosím berte v potaz pravopisné chyby a další mluvnické 'zádrhely'. Vůbec mi nebude vadit kritika. Ba naopak, přivítám ji. Vezmu si z ní příklad. S knihou má takový plán, že nejprve ji napíšu celou a poté ji budu opravovat, přepisovat atd. Začátek knihy není nic moc, ale řekla bych, že poslední kapitoly jsou už lepší.

Mockrát vám děkuji za vaše komentáře.

Valyk
Valyk 13.05.2014 v 14:31

Já jsem se na tvoje dílko juknul. Není to můj žánr, ale na svůj věk píšeš hezky. Hlavně jsem ti chtěl ale říct, že je to tvoje velká přednost, když se věnuješ psaní. Vlastně není zase tak důležité, jestli ti to někdy někdo vydá. Dnes je tolik alternativních možností, že si každé dílko svého čtenáře už najde... Znám jednoho malíře (dnes již poměrně známého a uznávaného), který celé roky maloval obrazy "jen pro sebe", nikomu žádný ani nechtěl prodat, jedině výjimečně darovat. Byl jsem před lety mezi obdarovanými. Pak roky plynuly, jeho výstavy přibývaly a jeho postoj se změnil. Maluje a na výstavách prodává. Dnes se formáty jako mám já prodávají na výstavě za částky nad 50 tis. Kč..... Takže.... proč by se něco takového nemohlo stát spisovateli :-)

marie brandon
marie brandon 13.05.2014 v 14:34

Moc děkuji, psaní mě strašně baví a myslím, že toho jen tak nenechám :) Děkuji za hezký komentář. :)

Liana
Liana 15.05.2014 v 12:04

tvoje dielo som sice necitala a nemam ani skusenosti s vydavaním knih, ale minule som nahodne natrafila na tuto stranku:
http://www.publico.sk/

bola tam velka reklama, ze si mozes sama vydat e-knihu. Skus prečítať podmienky a pravidlá a možno sa dopracujes nakoniec aj k tvojej prvej knihe. Drzim palce.

marie brandon
marie brandon 15.05.2014 v 16:43

Děkuji za rada. na tu stránku se určitě podívám :) .

RADOST
RADOST 16.05.2014 v 16:44

Marie Brandon, příjemně jsi mě překvapila. Přečetla jsem zatím jen prolog a dvě kapitoly. Určitě si někdy dočtu, jak se bude Saveham dále dařit a co zažije. Oceňuji velkou fantazii i základní myšlenku. Myslím, že by si kniha našla čtenáře.
Sama upozorňuješ na možné pravopisné a gramatické prohřešky. Ano, jsou tam. Věřím, že si je v souladu s plánovaným postupem najdeš, text opravíš i upravíš.
Přeji ti hodně elánu, nápadů, příznivců i štěstí.

Temper
Temper 16.05.2014 v 17:01

Hodně mi to připomíná už několikrát napsané "mysteriozní knihy". Upřímně, knihy, ve kterých se na celou stranu popisuje krajina atd. jdou mimo mě, protože mě nudí. Pravděpodobně toto bude kniha spíše pro nadšence, kteří nepotřebují v knihách racionálno a realistický pohled na věc, ale na 14 let to vypadá, co se týče volby slov, vyzrále a to mě příjmně překvapilo.

marie brandon
marie brandon 16.05.2014 v 17:54

Ahoj, moc děkuji za další komentáře. Komentář od 'RADOST' mě hodně potěšil a komentář od 'Temper' přijímám. Chápu, že se nemůžu zavděčit všem a vím, že toho mám ještě hodně co dohánět. Ale jsem ráda, že si to alespoň někdo přečte. :)

DračiceLaura
DračiceLaura 04.06.2014 v 17:39

Jsem tu nová a napadlo mě zda je tu někdo začínající spisovatel či by chtěl být a píše doma.

DračiceLaura
DračiceLaura 05.06.2014 v 14:40

Zatím jsem přečetla jen prolog a kousek první kapitoly. Také píšu a tvé dílo se mi zatím líbilo. Uvažovala jsi o vydání ? Zřejmě by stálo zato knihu upravit, dokončit a zkusit poslat do nakladatelství.

Ječmínek
Ječmínek 06.06.2014 v 14:31

Jo, já jsem pisálek. Jako začínající spisovatel se zatím necítím, i když zrovna teď se mi podařilo vydat svojí prvotinu. Jmenuje se Deštivý den.

marie brandon
marie brandon 06.06.2014 v 14:40

Ahoj Lauro, o vydání jsem uvažovala a napsala jsem i do několika nakladatelství. Zatím se mi jich pár ozvalo, ale buď nevydávají tento žánr, nebo nemají zájem a další takovéhle odpovědi. Přesto se mi ještě z několika nakladatelství neozvali. Vím, že by se nemělo psát několika nakladatelstvím najednou, ale já jsem si moc šancí nedávala a riskla to. S knihou pokračuji, hodlám jí dopsat a hodně, hodně poopravovat. Chtěla bych se zeptat, jestli máš své dílo někde zveřejněné. Ráda bych si ho přečetla. :)

Dudu
Dudu 06.06.2014 v 18:29

Já si myslím, že je nás tu takových pisálků nepočítaně. Třeba zrovna já už nějaký čas předělávám předělanou verzi :-)

Text příspěvku byl upraven 06.06.14 v 20:02

DračiceLaura
DračiceLaura 07.06.2014 v 07:13

Doufám, že tvá kniha vyjde. :) Já svou knihu bohužel nikde nemám(možná je to i proto, že začínám). Přeji ti hodně zdaru.

marlowe
marlowe 07.06.2014 v 07:58

Ječmínku, blahopřeju - a trochu závidím... Určitě si přečtu.

Roselunda 1928
Roselunda 1928 14.06.2014 v 18:42

jo, snažím se něco psát:D

kuceju
kuceju 14.06.2014 v 20:32

Moc ráda bych něco napsala. Má rozepsané asi 4 příběhy, ale mám jeden zásadní problém. Když napíšu nějaký text, po napsání se mi zdá celkem fajn, ale po nějaké době se mi zdá strašně divný, nebo se zaseknu na nějakém mrtvém bodě a vůbec nevím, jak pokračovat. Zatím jsem celý příběh napsala jen jeden a moc bych potřebovala někoho, kdo by mi ho zhodnotil, protože si nejsem jistá, jestli to není úplná blbost.



Vložit příspěvek