O venkovské knihovně.


tester
tester 22.01.2017 v 18:03

Dědina 1500 obyvatel, knihovník od roku 1959. Tehdy 80 čtenářů a dnes 20 čtenářů, muži nečtou vůbec a dětem půjčují knihy matky. Čtou nezaměstnané ženy a když seženou práci nemají čas a nečtou. Knihovní fond pravidelně cirkuluje, také knihy přibývají a už pro ně není místo. Tak to vypadá že je hodně čtenářů a kupců knih.

Paulett199
Paulett199 22.01.2017 v 20:14

Naše městečko má cca 3000 obyvatel, čtenářů přibývá, v knihovně se pořádají besedy a nejrůznější akce pro děti, takže u nás dobrý :-)

tester
tester 23.01.2017 v 03:34

To je důkaz toho že se dějí lokální zázraky. Na vsi existuje http://1url.cz/0tlNT

Text příspěvku byl upraven 23.01.17 v 03:42

fojtikjirik
fojtikjirik 23.01.2017 v 15:40

Musím se přidat k uživatelce Paulett199. Žiju v obci Baška, kde žije zhruba 3500 lidí. Fungují tady dvě menší knihovny s několika stovkami registrovaných čtenářů napříč pohlavími i věkovými skupinami. Zdejší knihovnice pravidelně připravuje programy pro děti z místní školy a průměrně devětkrát za rok pořádá besedy s autory z našeho regionu, kterých se pravidelně zůčastňuji. Takže u nás je taky vše v pořádku.

Text příspěvku byl upraven 23.01.17 v 15:42

Paulett199
Paulett199 23.01.2017 v 15:50

fojtikjirik, to bude tím,že jsme oba ze stejného okresu :-)

tester
tester 23.01.2017 v 18:28

pozitivní zprávy jsou vítané


jarca60
jarca60 23.01.2017 v 20:51

Bydlím na vesnici, 700 obyvatel, knihovnu tady máme, ale její fond se téměř neobnovuje, v nabídce knihy staršího a nejstaršího vydání. Pro mě není takový problém zajet do knihoven ve městě, což pravidelně dělám, ale spoustu lidí tady je odkázáno jen na místní knihovnu, což zřejmě nárůstu počtu čtenářů nepřispívá.

Lidka
Lidka 25.01.2017 v 09:14

Je to škoda, že poplatek za to, že si vypůjčíte knihu třeba z okresní knihovny je poměrně vysoký . Přijde mi to nespravedlivé. Jak to, že lidičky ve velkém městě mají možnost fakt velkého výběru a na vesnici ji nemají. Mělo by to být nějak vyřešené, že ta velká knihovna to může půjčit té venkovské zdarma. A ještě někdy se mi stane, že v knihovně lidi nabízí knihy třeba i novější , knihovnice je nechtějí, nešlo by, aby třeba byla nějaká poptávka těch menších knihoven kam by se knihy které nechci dali poslat. Myslím zdarma, a knihovna by zaplatila poštovné.

tester
tester 25.01.2017 v 11:15

Kdo bydlí v díře je diskvalifikovaný v mnoha a čím dál více směrech až tak, že je někdy ohrožená jeho existence. Je to občan nepřizpůsobivý, protože se nepřizpůsobil a neodstěhoval se za výhodami větších měst. Vidlák, adept na primitiva je kulturně čím dál víc vidlákovitější a komunikace na úrovni s ním není možná. Je na vedlejší koleji odsouzený k zániku. Postihlo to i mně a snáším to statečně. Poměry na vidlákově způsobují i to, že tam nechtějí jít noví obvodní lékaři. Podle úrovně mých příspěvků a reakcích a nereakcích na DK lze snadno poznat že jsem vidlák. O vidláky je ale zájem ve filmové tvorbě-Díra u Vikantic je vynikající dílo. Jak vydělat peníze na úkor vidláků. Svět o nás vidlácích ví. Existuje nějaká literatura na téma vidláci a jejich těžký život ?

Text příspěvku byl upraven 25.01.17 v 11:47

Lzicenka
Lzicenka 25.01.2017 v 12:58

Chtějte nejnovější knihy po svých vesnických knihovnách, nebo po jejich zřizovatelích. Z krajů jdou peníze na tvorbu výměnných fondů, které mají cirkulovat po vesnických knihovnách, o každou malou knihovnu se stará knihovna větší - nadřízená, pověřená... Případně chtějte více peněz po krajích na tuto službu. Každá knihovna evidovaná na MV má na to nárok.

tester
tester 25.01.2017 v 13:31

Přírůstky a cirkulace funguje a přesto v knihovně od roku 1960 do dneška se snížil počet čtenářů z 80 na 20. Knihovna z přírůstků bobtná. Zhoubný vliv televize atp. je evidentní.

Lzicenka
Lzicenka 25.01.2017 v 15:41

Tak to rozhodně, stačí se podívat, jaké nároky mají učitelé na "studenty" středních škol typu gymnázium či obchodka - jakože místo Shakespeara stačí přečíst Z oříšku královny Mab apod. A kdo by se prý trápil s Kyticí, stačí Deník malého poseroutky...

heda333
heda333 25.01.2017 v 21:23

Naše dědina 1800 obyvatel-knihovna vzkvétá, přibývá čtenářů i knížek, paní knihovnice se snaží a zapojuje se do kulturního dění-fotografuje a organizuje kult. akce, spolupracuje na obecním zpravodaji ,funguje výměnný systém knih. Myslím, že lidé jsou spokojení, chodí i spousta dětí.

tester
tester 26.01.2017 v 10:17

Jsou to akce bohulibé a trochu křečovité. Jako děcko jsem nepotřeboval a ani neexistovalo noční čtení a jiné krkolomné vývrtky. Děti o knihovnách věděly, nemusel jim to nikdo vtloukat do hlavy, knihy si z knihoven půjčovaly samy aniž by je k tomu musel někdo navádět. Děti si půjčovaly i svoje knihy mezi sebou a atp. Dnešní děti jsou tak negramotné že o knihovnách a možnosti půjčování neví? Kdyby bylo umožněné půjčování e-knih byl by to asi jiný cvrkot a digitální děcka by si knížky URČITĚ do svých e-krabiček stahovala a četla. Jenže CK český knihovnický moloch stojí na zadních a jen vykřikuje co pro čtenáře dělá. Pro děti v tomto směru kromě nočního čtení a jiných blbinek nedělá nic co by stálo za to a na co by děti reagovaly. Moloch jen odčerpává ze státu prostředky na dobře placená, pohodlná a teplá místa v knihovnách, nejrůznějších, údajně nezbytných administrativních orgánech typu SKIP atp......Účastníci semináře se seznámí s několika metodami aktivního učení, které rozvíjejí KRITICKÉ myšlení a čtenářskou gramotnost...BLABLABLA ... http://www.skipcr.cz/akce-a-projekty/akce-skip ..
Moloch děti k e-knihám nepustí a jen žvaní. Brzdí VĚDOMĚ přístup dětí k e-knihám.

Text příspěvku byl upraven 26.01.17 v 10:20

Koka
Koka 26.01.2017 v 10:52

Poruším všechny přísahy, které jsem si dala, že na testera nikdy nebudu regovat, ale dnes (asi že je venku biostupeň 3 :=)) zareaguji.
"... dobře placená, pohodlná, teplá místa v knihovnách" - kdo napíše takovýto nesmysl , nemá právo se vůbec, ale vůbec o knihovnách, knihovnících a knihovnicích vyjádřovat, protože prokazuje naprostou neznalost situace.

tester
tester 26.01.2017 v 11:18

Pokud není tato práce pohodlná a dobře placená relativně k odváděnému výkonu, pracovním podmínkám atp. je možné se uplatnit zhrzeným knihovníkům jinde na pracovním trhu. Velmi doporučuji tento ozdravný krok úpícím, trpícíma a zneuznaným knihovníkům. Běžte si někam jinam máknout a na druhý den budete chtít jít nazpět do knihovny. Že by knihovníci ze svého zaměstnání utíkali mně není známé. KOKA nám může, coby osoba znalá, popsat utrpení knihovníků.

Koka
Koka 26.01.2017 v 11:40

testere, pletete se - Koka vám nepomůže, protože vám není pomoci. vaše utrpení je hlubšího rázu, než může jakákoliv internetová diskuse postihnout, natož vyřešit. Stačí, když se podívám do profilu "uživatelky" Drunker Sailor, údajné ženy z Banskobystrického kraje, která zde pod jménem AngleTyphoon založila včera nad ránem vlákno na téma, které vás tak pálí, a vím, která bije. Doporučuji - postavte se před zrcadlo a popovídejte si s tou ženou z Banskobystrického kraje, která hledá příklady toho, co jen dělá zlá televize a ošklivý internet v knihách pro děti.
A když k tomu přidáme ty dobře placené knihovníky v zateplených knihovnách .... tak to vypadá, že celá dnešní populace dětí je ohrožená knihuprostým světem a ty tisíce vycházejících knižních titulů pro všechny dětské věkové kategorie si čtou jenom ty nudící se knihovnice.

tester
tester 26.01.2017 v 15:59

Takže KOKA o úpících knihovnících nic neví a jen dělá BUBUBU a nic neříkající vlny.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.01.2017 v 16:57

V naší knihovně v zimě chodí pracovníci v bundě a rukavicích :( asi jejich teplé a dobře placené místo sežral tester :( ale kam jinam jít? Pošlete mi odkaz na volná místa, já jim to při své další návštěvě předám...
Proč tester neustále zakládá tyhle prapodivnosti a ztrácí tím svůj drahocenný čas...proto nemá čas na dopsání svého roku narození viditelně do profilu, když sám potřebuje vědět, kolik je těm, kdo vkládají komentáře a sám se podle toho nechová? Hmm, to dává smysl, že nemá čas...

tester
tester 26.01.2017 v 17:29

To Lenka.Vílka má něco s očima. Neumí číst profil. A zaměstnání? Nabídl jsem jednomu úpícímu knihovníkovi že může jít dělat do lisovny na plechy autodílů, že tam bude mít 2 krát tolik jak v knihovně. Do dneška tiše trpí v knihovně. Někde mají v knihovně zimu? V plechových halách mají dělníci mráz. Zatím jsem ale v žádné knihovně kde by měli zimu nebyl. A jaképak prapodivnosti. Chci aby měli přístup ke knihám stejný, všichni bez rozdílu kde bydlí. O to se snažím pro VŠECHNY čtenáře. A k tomu zde žádné pochopení nevidím. Co si sám neudělám to nemám.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.01.2017 v 17:47

Tester: sorry, ale tomu já nevěřím, protože tyhle (všechny vaše) vejšplechty zní jako z roku 1846 :( a ano v Mostě mají v zimě v knihovně zimu...přihlaste se tam, ať se přesvědčíte, že nekecám ;)
Já bych taky do jiné práce nešla, přestože beru jenom pár stovek nad minimální mzdou a důvod je jednoduchý: baví mě to...
A co že lidé z vesnice nemají takový přístup ke knihám jako lidi z města? Ať se přestěhují do města, když je to tolik žere. Mě zase žere moc aut a moc lidí a to naše město není zase tak velké. Vesnice a město, obojí má své klady i zápory. Smiřme se s tím.
Ale je jedno, jak moc se snažíte pro všechny, výsledek je pro všechny jasný: pobaví se...

R.E.M.
R.E.M. 26.01.2017 v 18:34

Lenka.Vílka - tak to je docela extrém ve vaší knihovně. Já znám tři knihovny a ve všech je teplo, srovnatelné s kancelářemi. I ty platy jsou solidní, já jim to přeji. Práce je to krásná. Známá odešla z jiné kanceláře do knihovny a byla (a i po 4 letech je) nadšená. Polepšila si ve všech směrech, kromě pracovní doby.

Text příspěvku byl upraven 31.01.17 v 16:43

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.01.2017 v 18:44

R.EM.: jo, asi dávají peníze do něčeho jiného (že máme nové knihy skutečně brzo a velký výběr), že na teplo už nezbyde...opravdu do jejich systému nevidím (jak to mají s rozdělováním peněz na různé věci), ale je to docela smutný, protože tahle práce není jenom o pípaní půjčených knih čtenářům...

tester
tester 26.01.2017 v 18:48

Kdo se nesnaží nic nemá, trpí a skuhrá. Takže v Mostě mají v knihovně zimu? Od pondělka bude v knihovně tepleji. Líná huba holé neštěstí. Nenechám vás tam přece zmrznout a onemocnět. Nevím proč bych se měl s nepravostí smiřovat? Měli bychom spolupracovat na zlepšení situace a ne se hádat. Jde nám přece o čtenáře a také o prodej knih. Podejte hlášení jak po neděli v knihovně stoupla teplota.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.01.2017 v 18:52

Tester: děkuji, konečně přijel princ na bílém koni, který zachrání moji knihovnu...hail to the king!



Vložit příspěvek