Jak naložit s knihami, které už nechceme?


Koka
Koka 19.10.2016 v 19:19

Libkuci, myslím, že jsem to pochopila správně, jenom jsem to asi "nevzala s pochopením". Ty knihotoče mají totiž své zákonitosti - slouží k tomu, aby do nich lidé dali knihy, které už nechtějí, a aby si je vzali jiní lidé, kteří ty knihy - z různých důvodů - chtějí . A to, co s nimi ti jiní udělají, by už nemělo být starostí těch prvních. Také tady na DK prodávám, resp. nabízím k prodeji několik knih. Některé z nich jsem si koupila sama za těžce vydělané peníze, další jsem si koupila sama za snadno vydělané peníze, další jsem dostala jako dárky, jiné jsem dostala jako doslova nechtěné přebytky - jako odpad, který pokud si jej nevezmu, skončí v popelnici, několik jsem dostala vysloveně jako hmotnou výpomoc se slovy "zkus to prodat a pomož si tak k pár korunám", a k několika jsem se opravdu dostala bezplatně a bez úsilí - vzala jsem si je třeba v té zmiňované knihobudce. Mám se za to stydět?
Rozdala jsem asi třikrát více knih, než kolik jsem jich prodala, i několik zdejších uživatelů DK je "obětí" mé mánie hledat pro každou knihu nějakého vhodného čtenáře, a pokud by je i po mém obdarování prodali, stejně bych se nezlobila, neboť bych byla přesvědčená, že i to mohla být užitečná pomoc - jim a/nebo té knize.
A jestli ve vašem domě je jeden překupník knih, o kterém víš, a třeba tři další, o nichž to netušíš - přátelsky radím: tím se netrap.

nokid
nokid 20.10.2016 v 13:43

Souhlasil bych s Kokou. Ono prodat knihu není až tak snadné, jistě se dá líp zbohatnout na jiném zboží.

Tylinka
Tylinka 26.10.2016 v 22:24

Nikdy bych knihu nevyhodila do popelnice ani do sběru. To je raději rozdám nebo nosím do knihovny, kde si je zatím vždy rádi vzali. Jednou za čas se asi týden provádí výprodej knih za 5 Kč/ks. Teď byl v jedné z knihoven skoro měsíc bazar knih, kam jsem odnesla ty o které jsem již neměla zájem a zase si přinesla jiné. Tenhle způsob koloběhu knih je velice užitečný a doufám, že bude pokračovat i do budoucna.

Marketa12
Marketa12 26.10.2016 v 23:07

Tak zrovna předevčírem jsem čučela do knížek na vlakovém nádraží u nás. Ano, i my máme knihu do vlaku. Ale nic jsem si nevybrala. Myslím že problém není v tom, že někdo knihu vezme a zpeněží, ale že zůstávají ty "horší" Např. Knihu Co s volným časem, o tom jak trávit volný čas, z roku 1980 asi nikdo na bazar dávat nebude. Lidem , co se živí prodejem knih, ale nezávidím. Někdo má nutkání knihy sbírat, a pak to na něho padá jak všechny věci. Já ne. Já jich mám v poličce 50, z toho asi 20 jsou knihy o ptácích po tchánovi. Dokonce i moje nejoblíbenější kniha leží už 10 let na půdě se všemi ostatními , co jsem dostala k vánocům. Moji rodiče v nich utopili jmění. Přesto nejradši chodím do knihovny, už od mala. Přečtu, vrátím, a co si nezapamatuju, nebylo důležitý.

Darina89
Darina89 28.10.2016 v 19:58

Zdravím, poslední dobou hodně prodávám knihy, které už mám přečteny, ale nemají pro mne takovou hodnotu, abych si je nechal, tady: http://knihy-ucebnice.biginzerce.cz/ Poptávky je hodně. Navíc to mají rozdělené do nejrůznějších kategorií, takže kupující přesně ví, pro co jde. :)

bamba
bamba 29.10.2016 v 16:16

málokedy oceňujem, že v Bratislave nemáme metro. :D


newtory
newtory 29.10.2016 v 20:37

Vidíte,keby ste mali,tak už máte plnú igelitku...

bubka
bubka 30.10.2016 v 07:22

Darina89 - no , nevím, podívala jsem se a na dotaz po jednom titulu mi web vydal nabídky na domácí gynekologické amatérské prohlídky pod značkou - vybavení od gynekologa mám.

eva5318
eva5318 02.11.2016 v 20:13

Četla jsem tady o darování knih do domova důchodců.Já to udělala,dala jsem tam 3 bedby knih abych se potom dověděla od známé sestry,že si z listů knih chlapi balili cigaraty.Žádná úcta ke knize.

Tylinka
Tylinka 02.11.2016 v 23:36

eva5318 - no tak, to by mi hráblo...... a si bych jim šla taky nějakou ubalit !

eva5318
eva5318 03.11.2016 v 18:40

Poučila jsem se,že ten,kdo v mládí nikdy nečetl,tak nebude číst ani ve stáří.A tím moje dobročinnost skončila.

stafbul
stafbul 05.11.2016 v 07:31

Oslov nějakou nemocnici v blízkosti, většinou o knihy mají zájem. Mají své knihovny, kde si půjčují knihy pacoši na lůžkových odděleních, ale také se teď poměrně často vytváří v nemocnicích knihovny vezmi/dones. Tj. někdo si prostě rozečte knížku při čekání na doktora, vezme si ji i domů a místo toho někdy v budoucnu donese jinou, kterou už sám nechce.

Koka
Koka 05.11.2016 v 09:32

stafbul, myslím, že žádná nemocnice nepošle auto k vyzvednoutí 60 knih - je zbytečné je oslovovat. Buď to tam dárce sám odnese a bude doufat, že to najde uplatnění, nebo to rovnou může hodit do kontejneru na papír. Ke mě pro knihy nedojel ani antikvariát, který tuto "službu" nabízí přímo ve svých reklamních textech. Ukázalo se, že jejich slova "přijedeme k vám domů a odvezeme", platí jenom v případě, že jim za ten odvoz (= zdarma) předáš kompletní mnohasetkusovou knihovnu, když třeba vyklízíš pozůstalost po rodičích.

reader.007
reader.007 05.11.2016 v 16:07

Já když vidím ty přecpané regály v antikvariátech, vlastně se jim ani moc nedivím, že si chtějí vybírat. Ono vlastnit knihy je jedna věc, ale prodat je už tak snadné není, i kdyby byly za pakatel a tak si antiky se svými provozními náklady (mzdy, nájmy prodejen i skladů) prostě nemohou dovolit brát všechno co šustí.

bamba
bamba 05.11.2016 v 16:13

v Bratislave je jeden antikvariát. ktorý si príde sám po knihy - dve ženy v rokoch s taškami na kolieskach. Ich jedinou podmienkou bolo, aby kníh bolo aspoň 100. Ale že by mi to odbremenilo domácnosť, to sa nedá povedať. Akurát už nemám žiadne knihy o rybárstve. Miesto bolo okamžite zaplnené niečim iným.

stafbul
stafbul 05.11.2016 v 18:02

Koka, ale já nemyslím, že si pro to někdo přijede, já myslela, že to prostě donese do špitálu, co je u nich ve městě.

Koka
Koka 05.11.2016 v 22:47

stafbul, když lucievach nabízí ty knihy "za odvoz", tak asi má své důvody, a proto jsem zpochybnila zrovna nemocnici jako odběratele. Sama vím, jak je to pro mne nesnadné tahat třeba jen pět knih - také bych mnohé ráda darovala, jen kdyby si někdo pro ně přijel.
Abych sem vnesla trochu veselí ,"pochlubím se "hořkou" příhodou: na jednom ženském webu jsem dlouho inzerovala prodej takové retro stojací lampy, ideální postavit vedle křesla a mít ke čtení. Když to dlouho nikdo nekupoval, nabídla jsem darování "za odvoz a jedno kinder-vejce" (to kinder-vejce jsem chtěla jako dárek pro sousedčino dítě, protože ta mi zas sehnala bublinkovou fólii na zabalení toho obrovského stínidla).
Ozvala se anonymní mladá žena, že má o lampu obrovský zájem a že pro ní přes Prahu pošle tátu s dodávkou. Pán přijel, lampu a pečlivě zabalené obrovské stínidlo do dodávky s mou pomocí naložil, a když jsem špitla, že bych ještě ráda dostala to kinder-vejce, tak odvětil "O tom nic nevím, to si vyřiďte s mou dcerou, pro kterou ta lampa je." Zabouchl dveře a odjel.
A to byl, milé děti, konec pohádky o darování za dovoz :=)

lucievach
lucievach 06.11.2016 v 09:59

Bohužel nemám možnost auta :) ano i v 21.století se najde exot, který neřídí. Vyhodit se mi nechce a pořád doufám, že třeba nějaké vnouče by pro babičku / dědečka chtělo nenáročné čtení pro dlouhé zimní večery :)

nokid
nokid 06.11.2016 v 16:04

Holt to nadále bude tak, jako doposud: Jedni knihy vyhazují a druzí přitom některé z nich shánějí třeba i 20 let...

stafbul
stafbul 07.11.2016 v 17:01

Já bych to Lucie brala hned....máme babičku, která před třemi roky byla na operaci s kolenem (umělý kloub), od té doby je na tom špatně, nemůže pořádně chodit, má velké bolesti. Baví ji už jen četba...ale knížky jsou drahé. Jenže jsem z Moravy :(

linpro
linpro 23.01.2017 v 14:21

Říká se, že každé zboží má svého kupce nebo zájemce. Nemyslím, že to platí i u knih. Ať chceme nebo ne, jsou knihy, které nikdo nechce ani zadarmo. U takových nevidím jako problém, když si s nimi zatopí třeba bezdomovci. Umístit každou vydanou knihu do něčí knihovny je utopie.
Sama jsem některé knihy prodala nebo rozdala, jiné skončily v antikvariátu, další jsem hodila do kontejneru na papír a některé, byť v bezvadném stavu, dokonce rovnou spálila. Bez výčitek.

Text příspěvku byl upraven 23.01.17 v 14:21

valecekm
AnaMariaDaCos
AnaMariaDaCos 17.02.2017 v 09:12

Ja mam opacny problem. Ziji trvale ve Spanelsku a zde o knihu v cestine ci slovenstine nezavadite. Od minuleho roku se snazim dat dohromady knihovnu pro krajany, neco jsem koupila, neco dostala, nabidla ubytovani u more za knihy ... V soucasne dobe se nase knihovna pysni uctyhodnym poctem temer 2700 svazku a s radosti pozoruji, ze hlavne deti objevuji nova dobrodruzstvi, ktere jim nabizi literatura. Diky teto akci jsem poznala spoustu bajecnych lidi a doufam, ze jich jeste hodne poznam.

encyklopedie
nokid
nokid 05.04.2017 v 16:26

Upozorňuji, že v Brně na Zahradníkově (nemocenská) přibyl další regál plný knih! Je v přízemí za EKG a při sezení v čekárně vám může četba ukrátit chvíli. Pokud se kniha zamlouvá, klidně si ji vemte domů. Sami pak můžete volné místo zaplnit svými, co se vám už nehodí...



Vložit příspěvek