Jak naložit s knihami, které už nechceme?


Atuin
Atuin 17.02.2016 v 07:32

S plutem je to zajímavé, oni jej vědci vyjmuli z tradičního označení proto, že nedosahuje té správné hmotnosti a později se našla tělesa daleko větší, ale stále ho vedeme v naší sluneční soustavě.
Mě spíš vadí že se člověk v knihovně nedostane k starším titulům, tak nějak víc samozřejmě..

R.E.M.
R.E.M. 17.02.2016 v 13:37

ad binysek/ - Chtěla jsem si půjčit knihu a až podle signatury jsem zjistila, že kniha je v tzv. skladu. Přemýšlím, jest-li sklad je mezistupeň před vyřazením z fondu knihovny. Pokud ano, tak mě trochu děsí, že ve skladu jsou umístěny knihy, jedna od L. Vaňkové, od F. Neužila - Zlomená pečeť, Patrick Ryan - Jak jsem vyhrál válku, od Z. Frýbové - Z neznámých důvodu (v nevykuchaném, původním vydání).

Petratra
Petratra 17.02.2016 v 13:45

R.E.M.: Nene, sklad nebývá předstupeň vyřazení, jen v něm můžou být staré nebo méně půjčované knížky. Všechno se do volného výběru nevejde.

nokid
nokid 17.02.2016 v 14:14

Samozřejmě Wikipedii používám, dále naši DK, bux, IMDB, CSFD.cz a další encyklopedie filmů a knih. K odborným a placeným DB nabízí přístup třeba MZK v Brně, kde bydlím.

R.E.M.
R.E.M. 17.02.2016 v 14:34

nokid: Díky za odpověď. V MZK máte k dispozici elektronické všeobecné encyklopedie - Ottovu encyklopedii, Britannicu, nebo i specializované (oborové) encyklopedie o vesmíru, biologii, fyzice? Popř. jiné naučné knihy, které se věnují genetice, chemii atd.? V jaké výši jsou poplatky?

Zkoumala jsem stránky zmiňované knihovny, ale zatím jsem se moc nezorientovala, ani v poplatcích za používání jedné/více databází. Našla jsem seznam cizojazyčných databází..., ceník a klíč k poplatkům jsem zatím neobjevila.

R.E.M.
R.E.M. 17.02.2016 v 14:38

Hanka_Bohmová, Petratra a binysek: Díky za odpovědi. Při příští návštěvě se zeptám, jak to funguje v naší knihovně (jest-li sklad má jen funkci avizovanou v názvu, tj. skladování knih, nebo se tam objevují knihy, u kterých je předpoklad vyřazení). Budu doufat v optimistickou zprávu.


Petratra
Petratra 17.02.2016 v 15:47

R.E.M.: Tak ono se to může knihovna od knihovny lehce lišit... Ale určitě neznamená sklad = vyřazení. To by pak leckde museli odepsat půlku knihovního fondu :-)))

Petratra
Petratra 17.02.2016 v 16:12

binysek: Tak to moc neposoudím... Pak už mě napadá jediný důvod, který mám i já sama - nejsou prostory na nový knížky a proto je potřeba vyřazovat.
Já to řeším jinak. Nevyřazuju, ale ani už nové knížky moc nekupuju a chodím do knihoven.

R.E.M.
R.E.M. 17.02.2016 v 16:16

Petratra: Díky za každou optimistickou informaci. :)) Budu doufat...

Petratra
Petratra 17.02.2016 v 16:31

R.E.M.: Pak dejte vědět, co jste se dozvěděla... Městská knihovna v Praze má na webu formulář pro dotazy a už jsem tam několikrát psala a vždycky mi odpověděli.

nokid
nokid 18.02.2016 v 23:06

Tak Ottovu i Britannicu mívali v MZK papírovou. Jinak k těm placeným je přístup z PC v knihovně, víc nevím, zatím jsem žádnou tak akutně nepotřeboval, ono je toho na webu dost volně.

R.E.M.
R.E.M. 18.02.2016 v 23:31

nokid: Děkuji za odpověď.
MZK dle informací na internetu vypadá dobře zásobená. Kdo má v dosahu, určitě dobrá volba.

eva2978
eva2978 02.03.2016 v 11:54

Dobrý den,mám dotaz na Vaši knihovnu,mám spoustu knih dětské i beletrii a navíc málo místa.Ráda bych knihy darovala do knihovny,protože vyhodit do sběru se mi zdá barbarské.

Odpověď na mé téma mi prosím zašlete na emailovou adresu evagurecka@seznam.cz.Děkuji.

Text příspěvku byl upraven 06.03.16 v 00:23

encyklopedie
encyklopedie 02.03.2016 v 19:28

Mám dojem, že tohle se tady občas objeví, tak zhruba odpovím pro všechny.
Třeba si to evagurecka@seznam.cz taky přečte.
Řekl bych, že menší knihovny pokud nespadají pod městské by neměly mít s darovanou knihou problém. Horší je to u těch větších. Naše knihovna za půl roku nakoupí zhruba 600 knih a místnosti nejsou nafukovací.
Takže se dělá výběr z knih, které se nepůjčují - ty putují do skladu, odkud se dají ještě nějaký čas vypůjčit.
Pak se ale vyřadí a každý první čtvrtek v měsící je v knihovně prodej těchto vyřazenců po 1 koruně.
Určitý počet vyřazených knih se každé pondělí vozí na nádraží a dává do poličky pro cestující, jak je tady někde popsáno.
Pokud byla kniha někdy vyřazena, už by se nikdy nebrala z darovaných.
Ale může se stát, že byla vyřazena protože byla zničená, potom knihovna určitě velmi ráda špatnou nahradí dobrou, darovanou./pokud není jinak k sehnání, třeba nové vydání/
Další věc je právě to, že starší vydání se nahrazují novým vydáním.
A je tu zase problém s darováním.
Nicméně, se knihovny možná nebrání dárcovství, ale má to určitá pravidla.
Je potřeba ochránit knihovní fond od nežádoucích vlivů jako jsou plísně apod. a také ne všechny tituly se k zařazení do našeho knihovního fondu hodí, má přijímání knižních darů svá pravidla, na kterých jsme, i v zájmu našich čtenářů, nuceni trvat.
Pravidla darování knih

Darované knihy nesmí být zničené, polité, mastné, pomačkané, plesnivé či jakýmkoli způsobem poškozené. Ať už se jedná o poškození mechanické či jiného druhu.
Nepoškozené knihy vydané po roce 2010 je možno donést přímo k centrálnímu pultu.
U knih staršího data vydání vyžadujeme PŘEDEDM jejich seznam, aby mohla akvizitorka vybrat, které tituly mohou obohatit náš knihovní fond, a které budeme bohužel nuceni odmítnout.
Seznam můžete doručit osobně do knihovny.....

Tady je vidět, že s novějšími knihami vydaných za posledních pět let nejsou až takové problémy, čím starší vydání, tím větší problém...

Text příspěvku byl upraven 02.03.16 v 19:30

Babouš
Babouš 03.03.2016 v 08:50

Já si své knihy chráním jako oko v hlavě, ale vím, že některá nakladatelství/knihkupectví jednou za čas udělají dobrý skutek a část přebytečných knih darují nemocnici, domovu důchodců, místní charitě apod. (Tuším, že Knižní klub to tak udělal na podzim, jak jsem viděl na Facebooku). Je dobré si uvědomit, že knihovny nejsou jediné místo, kde knížky udělají radost :)

Loondon
Loondon 19.06.2016 v 19:46

Dobrý den, dámy a pánové, omlouvám se za mé špatné češtině. Je přeložen pomocí Google Translator, doufám, že mi rozumíš. Jsem Němec. Bydlím v Praze a já jsem se přestěhoval do menšího prostoru. Existuje asi 50 knih bych chtěl zbavit. Nechci vyhodit do popelnice. Jsou to většinou v němčině, některé z nich jsou v anglickém jazyce. Také mám plnou Brockhaus encyklopedii v němčině (25 objemů) z roku 1974. Tyto knihy dávám bezplatně a byl bych ještě dodat do knihovny Když je v Praze nebo v jeho blízkosti Prahy.

díky za vaši pozornost
Josef

majík1
majík1 04.07.2016 v 08:04

Bazar,inzeráty,charity,

Koka
Koka 04.07.2016 v 10:23

Loondon - doporučuji, odneste ty knihy do charitativních obchůdků společnosti Sue Ryder, jejichž pražský seznam najdete zde:
http://www.sue-ryder.cz/dobrocinne-obchody.html
Nebo v centru Prahy, u obchodního domu Bílá labuť, je dobročinný obchůdek Restart shop, tam to také rádi přivítají
http://www.restartshop.cz/

Text příspěvku byl upraven 04.07.16 v 18:39

šebory
šebory 04.07.2016 v 18:19

Já doporučuji: http://www.prg.aero/cs/ (užijte si pohodlí před odletem)))

Text příspěvku byl upraven 04.07.16 v 18:20

stafbul
stafbul 08.10.2016 v 09:44

Dobrý den,

je dost možné, že se vám doma válí knihy, které nečtete. Jsou to většinou knihy po babičkách, dědečcích, rodičích, mezi nimiž jsou knihy, které vás nezajímají, díky žánru, autorovi apod. Já právě provedla čistku a tyto knihy odevzdala do místní městské knihovny. Musím říct, že z toho měli velkou radost. Jak nakládáte s těmito knihami vy? Už jste nějaké knihy darovali městské knihovně?

nycol
nycol 10.10.2016 v 17:49

MK jsem darovala několik přepravek knih ( i poměrně nových a drahých) a už bych to nikdy neudělala. Knihovnice jsem otrávila, já jsem musela podepsat několik papírů o jakémsi daru, ne, fakt už ne. Knihy dávám ke schránkám v domě, kde bydlím, pokud už je fakt nechci, nebo je formou inzerátu daruji někomu v okolí přes fcb. Ovšem můžu si za to sama, "nasyslila" jsem knihy po babičce a po mamce a teď jsem ve stavu třídění, protože už se mi nikam nevejdou a stejně čtu povětšinou úplně jiné žánry.

Libkuci
Libkuci 19.10.2016 v 17:54

Také jsem přemítala, že udělám miniknihovničku ve spol. prostoru paneláku, kde bydlím, ale vzdala jsem to kvůli jednomu sousedovi, který s knihami kupčí na netu. Takže by se tam žádná kniha neudržela. Mám zájem podporovat četbu a ne byznys :)

Koka
Koka 19.10.2016 v 18:28

Udělat volně přístupnou knihovničku ve společných prostorách domu, s cílem, aby si ty knihy lidé vzali, a pak rozdumávat nad tím, že si je opravdu někdo vzdal, a kdo ví, na co, co jen s nimi dělá, jak se na nich "napakuje" - to je opravdu hrozná představa.
Často navštěvuji jednu pražskou nemocnici a nikdy tam nejdu bez "dárečků" pro tamější volně přístupnou knihovničku, ale - žel - ani nikdy odtud neodcházím s nějakým úžasným úlovkem. Díky tomu, že mi nevadí knihy ve slovenštině, ani knižní produkce 60. až 80. let, tak jsem se dostala k takovým kuriozitám a kouskům, jaké si cením, a vetšinu z nich pak dávám zas do oběhu v nějakém jiném sberním místě.

Text příspěvku byl upraven 19.10.16 v 18:35

Isserley
Isserley 19.10.2016 v 18:33

Já dávám v našem paneláku knihy do přízemí na schránky, aby si je nékdo vzal, tuhle jsem ke svému údivu zjistila, že je tam sousedé po přečtení vrací.

Libkuci
Libkuci 19.10.2016 v 19:06

Koka: nepochopila jste mě dobře. Být ve svém či jiném domě je rozdíl. Ale ani v jednom případě by nešlo o nějaké rozdumávání. Žít v maloměstě je o tom, že znám lidi a poměry ve svém okolí. Proto jsem napsala poslední větu tak jak napsala a za ní si stojím.



Vložit příspěvek