Hádejte autory:)


ZajDa37
ZajDa37 12.04.2017 v 20:48

Hledá se autor, který si vzal za ženu princeznu.

Marthas
Marthas 12.04.2017 v 21:00

To snad ne, že by už zase Pavel Kohout anebo tentokráte někdo jiný?

Text příspěvku byl upraven 12.04.17 v 21:01

soukroma
soukroma 12.04.2017 v 22:02

Ano, to už jsme tu řešili - Pavel Kohout si nevzal žádnou princeznu, tou (Pyšnou princeznou) se "stala" až v době těsně před jejich rozvodem, tak ten to snad opravdu není.
Ale našla jsem norského autora jménem Ari Mikael Behn, který si vzal norskou princeznu Märthu Louise (a napsal mj. knihu o jejich svatbě ;-). Sice u nás ani asi nic od něj nevyšlo, ale ten si opravdovou princeznu skutečně vzal.

Text příspěvku byl upraven 12.04.17 v 22:03

ZajDa37
ZajDa37 13.04.2017 v 23:13

Vědom si toho, že vám s tím Pavlem Kohoutem zamotám hlavu, jsem schválně zvolil charakteristiku autora takto oklikou. I přesto, že tohoto člověka zná u nás každý, kniha od něj vyšla jen jedna, a to ještě za první republiky. Každopádně tady na DK autor i kniha jsou. Mohu vám k němu ještě doplnit, že označení princezna je možná trochu nepřesné, ačkoliv se jednalo o dceru jednoho významného evropského vladaře.

ZajDa37
ZajDa37 16.04.2017 v 08:41

Napovím, že autor je jednou z nejvýznamnějších osobností 19. století.

Hun
Hun 16.04.2017 v 14:52

Teď mě napadl Lenin, poněvadž Naděžda Krupská měla šlechtický původ...


soukroma
soukroma 16.04.2017 v 15:12

Cha, ten tu má jednak knih jak máku (Ujlanov/Lenin) a jednak přece nepasuje na "jednu z nejvýznamnějších osobností 19. století". Já už jsem dokonce využila zdejší funkci pokročilého vyhledávání (další vtip, cha cha), které umožňuje hledat knihy vydané v 1. vydání od-do, tak jsem zkusila pár let první republiky, zda na mě nevybafne někdo významný: odpovědí bylo mnoho, ale nevybafl nikdo zřejmý (samozřejmě se můžu přehlídnout, navíc jsem se zaobírala jen prvními deseti lety po 1918), a to už jsem se dostala mezi knihy nikým nehodnocené (to si DK tak řadí sama), takže tam už asi nemá ani cenu pokoušet štěstí. Ale na druhou stranu jsem našla pár zajímavostí, tak to celkem stálo za pokus.
Zase mě tady ale výsledek překvapí.

soukroma
soukroma 16.04.2017 v 23:40

Ještě nabídnu tip z raného konce vymezeného časového spektra - nepřehlédnutelná osobnost přelomu 18./19. století, která zde má zaznamenánu jedinou knihu (ale vydání 1911), je Napoleon I. Bonaparte, který pojal po rozvodu za svou druhou choť osmnáctiletou habsburskou princeznu Marii Luisu, dceru rakouského císaře Františka I.

ZajDa37
ZajDa37 17.04.2017 v 10:09

Och, omlouvám se, nevšiml jsem si, že kniha vyšla ještě za starého Rakouska, a nikoliv za mnou určené první republiky. Nicméně Napoleon Bonaparte je správná odpověď.

soukroma
soukroma 17.04.2017 v 11:32

Hledaný autor se svým dílem celosvětově proslavil již v 80. letech minulého století, obdržel hned několik přestižních cen, ale od té doby se nachází ve velmi nezáviděníhodné situaci (nejen kvůli čtyřem sňatkům).

Text příspěvku byl upraven 17.04.17 v 11:41

MonikaJanka
MonikaJanka 17.04.2017 v 12:26

Salman Rushdie?

soukroma
soukroma 17.04.2017 v 12:44

Ano, je to Salman Rushdie - vypsaná odměna za jeho hlavu už dosáhla několika miliónů dolarů...

MonikaJanka
MonikaJanka 17.04.2017 v 15:58

Máme tu autora, ktorý žil v staroveku, ale už v našom letopočte. Napísal cestopis o krajine, ktorá bola slávna, ale v jeho časoch už bola provinciou jednej veľkej ríše.

woodward
woodward 17.04.2017 v 16:05

Třeba Tacitus nebo Strabón?

soukroma
soukroma 17.04.2017 v 16:27

Pausaniás - Cesta po Řecku

MonikaJanka
MonikaJanka 17.04.2017 v 18:29

Soukromna uhádla, môže zadávať.

soukroma
soukroma 17.04.2017 v 18:54

Prohlídka děl vydaných mezi 1918 - 1928, kterou jsem kvůli tomuto vláknu včera absolvovala, mne samozřejmě inspirovala....

Hledáme velice významnou osobnost přelomu 19. a 20. století, která položila základy dosud modernímu oboru, který má stále ještě více potenciálu před sebou. Přestože tato osobnost napsala řadu technických pojednání a vydala odborné publikace a také jednu filosofickou, u nás vyšla kniha jediná, která je fikcí. Pracovala na ní skoro čtvrt století a vizionářsky se podívala skrz okuláry, rovnice a budoucí technické možnosti svého oboru až do našeho současného roku....

soukroma
soukroma 17.04.2017 v 23:19

Po hledaném je pojmenován kráter na Měsíci a má také svoji sochu třeba až v Brisbane. Jeho teorie pečlivě studovali Wernher von Braun či Sergej Koroljov. Raketový pohon a vůbec lety do vesmíru - to jsou jeho "děti". A vesmírný výtah, který ještě nemáme, s touhle teoretickou myšlenkou přišel už před více než sto lety.

biki
biki 18.04.2017 v 07:39

Napadá mě K.E. Ciolkovskij. Na DK je uvedena jediná kniha Do vesmíru, podle obálky se mi něco plete, že jsem ji snad jako děcko i četla. Ale úplně jistá si nejsem.

soukroma
soukroma 18.04.2017 v 11:03

Ano, je to Konstantin Eduardovič Ciolkovskij (1857-1935), velice zajímavá osobnost, zakladatel kosmonautiky - na české wikipedii https://cs.wikipedia.org/wiki/Konstantin_Eduardovi%C4%8D_Ciolkovskij o něm skoro nic není, více informací pro zájemce je na anglické https://en.wikipedia.org/wiki/Konstantin_Tsiolkovsky

biki
biki 18.04.2017 v 21:56

Už nemladý a hodně známý autor se narodil v exotických končinách s krásnou přírodou, ale v prostředí poznamenaném politickým napětím včetně ozbrojených střetů. Ve svých dílech z tohoto prostředí velmi často vychází, jeho dobrodružné romány obsahují také celou řadu historických faktů a reálií. Jedna z velmi populárních sérií se ale zabývá i velmi, velmi dávnou minulostí.

soukroma
soukroma 18.04.2017 v 22:12

A to bude Wilbur Smith, nemýlím se?

biki
biki 18.04.2017 v 22:16

Jasně, že se nemýlíš. Máš opět slovo.

soukroma
soukroma 18.04.2017 v 22:53

Navážeme autorem dobrodružné literatury, ale mnohem méně známým (i tak má u nás zaznamenáno na 15 knih) a také o dvě generace starším. Narodil se v rodině operních pěvců, ale jeho národnost je "konzervativnější", byť se narodil v jiné zemi a zemřel ještě v další evropské zemi. Jeho láska k romantice a dobrodružství se plně odrazila v jeho díle, které ale nepostrádá historické souvislosti. Umisťoval své romány do velmi exponovaných historických epoch zejména 16. - 18. století. Věnoval se také postavám z historie v literatuře faktu, a to mj. Torquemadovi či Cesarovi Borgiovi.
Jeho nejznámější fiktivní postavou je bukanýr, kterého vykreslil podle skutečného vzoru Henryho Morgana, ale s mnohem přiléhavějším jménem, a věnoval mu hned několik románů. Nicméně epitaf na jeho pomníku cituje první větu jeho veleúspěšného románu z doby fracouzské revoluce s názvem podle jednoho z mnoha herců comedie dell'arte: „Byl mu vrozen dar smíchu a přesvědčení, že svět se zbláznil“.

encyklopedie
encyklopedie 18.04.2017 v 22:55

Rafael Sabatini



Vložit příspěvek