Existuje česká literatura popisující historii Tibetu?


tester
tester 05.07.2016 v 12:55

Letecky importované štěstí z hor do duší českých občanů je málem k nezaplacení. S budhistickými šiřiteli štěstí se poslední dobou roztrhl pytel. Vyvolává to současná zhoršující se situace ve společnosti. Tonoucí oběti bez naděje na lepší budoucnost se chytají stébla.

LordSnape
LordSnape 05.07.2016 v 13:28

Nebudu krmit natvrdlýho trolla. S touhle diskuzí si dělej co chceš. Normálně jsem ti odpověděl na tvé otázky. Víš, každý si myslí, že buddhisté jsou takoví ti naivní a hodní pacifisté, kteří nechají sebou lomcovat a rádi k tomu ještě nastavují druhou tvář, aby si do nich mohli ostatní ještě více kopnout, což zná většina z filmů, ale není tomu tak. Takže se měj a užij si svůj trolling.

mhutani
mhutani 05.07.2016 v 13:33

Tohle je zajímavé téma, aspoň pro mě, a byla by to krásná a inspirativní debata, kdyby ji nekazilo napadání testera. Moje znalost Tibetu a jeho historie je určitě taky plná omylů a nesmyslů, takže je zajímavé to tady pročítat. Škoda jen, že tu pár lidí má potřebu ventilovat svou averzi vůči testerovi, dost to tu kazí, a to i ve všech debatách kde se to děje. Obzvlášť k Tibetu a buddhismu se to nehodí. A já zjišťuji, že mi nevadí testerovy příspěvky, ať už trefné nebo ne, je to člověk omylný stejně jako já a všichni, ale vadí mi ty zbytečné, zlé, útočné a nepřiměřeně přehnané reakce na ně od lidí, co jsou na testera alergičtí. Jako by ztráceli smysl pro normální věcnou debatu.

A na téma buddhismus vs peníze. Myslím, že záleží na tom, jak k tomu každý člověk přistoupí. Možnost vybrat si cestu a úhel pohledu máme všichni, je na nás, jak si to v sobě srovnáme.
To ostatně platí všude, i v přístupu a chování k druhým lidem.

R.E.M.
R.E.M. 05.07.2016 v 14:41

Jediné, co mě v této diskuzi trochu ruší, jsou příspěvky testera ve stylu všechno je špatné. No, ale není zas až tak velký problém tyto odstavce přeskočit.

A co se týká Tibetu a Číny, myslím (na základě článků z různých zdrojů, obhajujících různé názory nebo hájících odlišné zájmy), že až tak velký rozdíl v chování mezi vládnoucími třídami - tibetskou a čínskou nebude.

woodward
woodward 05.07.2016 v 14:44

jen počkej, až ti binýsek vysvětlí, že na rozdíl od tibetského tmářství čínští vládci šíří vědecký světonázor. ;-p

woodward
woodward 05.07.2016 v 14:59

polyandrie NENÍ mnohoženství. to ostatní ani nemá cenu komentovat.


tester
tester 05.07.2016 v 17:00

Binysek je v obraze. Budhizmus lidi zneužíval, otročil atd. Čína těmto lidem z budhistického útlaku pomohla. Že to nebyl její primární záměr o tom není pochyb. Byl to pozitivní vedlejší účinek obsazení Tibetu pro obyčejné lidi. Kdyby Čína do Tibetu nevtrhla byl by tam středověk do dneška. Lámové už nemůžou tak odírat vlastní lidi, tak jezdí s budhistickými jarmaky po světě.
A co je klíčová otázka? A superptákovina? Hledání reinkarnovaného mladého Budhy. To se mně velice líbí. Možná to budu časem já. Reinkarnací ke štěstí.

tester
tester 05.07.2016 v 17:18

Přesně tak-ideologie a náboženství byly a jsou zneužívané a na ně se poukazuje, nikoliv na lidi kteří je zneužívají.

LordSnape
LordSnape 05.07.2016 v 18:26

Joky dne: "Binysek je v obraze + Lámové už nemůžou tak odírat vlastní lidi, tak jezdí s budhistickými jarmaky po světě. " To, že něčemu nerozumím, ještě neznamená, že je to zlé a špatné, ale dělám, že tomu rozumím a odsuzuji to. Typicky české. Dány nikdy nebyly povinné, ale zlepšují karmu a kláštery měly, podobně jako u nás neziskovky své pravidlené dárce. Vy tak krásně umíte lhát, milá paní. Co takhle zajet do deštného pralesa a přivézt tu civilizaci taky těm chudákům křovákům? Můžete si oba podat ruce a jít bydlet do Číny, když se vám tak líbí. :-)) Tohle je zbytečné téma.

@Eldar80: Nečtou, nezajímá je jiný názor. Jedou si jen to svoje. Vždy budou, tihle lidi nejsou otevření diskuzi, protože oni mají vždy jen tu pravdu svoji a musí ji šířit. Zvláštní, že podobní lidé odsuzují fanatismus náboženský, ale razí to stejné v informačním světě. Je to směšné. Nikdy a nikde v diskuzi nebo na přednáškách jsem nepopřel, že Tibet nebyl feudální, zastaralý a nemoderní, hlavně díky své uzavřenosti a vysokomořské poloze, ale to, co tady čtete za kraviny o týrání, trestech smrti, odírání lamy, desátcích, hladomoru, zohavování lidí zaživa je jen čínská hlásná trouba... To vše přišlo až po vpádu Číňanů, kdy zemřelo víc než 80.000 lidí. Namísto klášterů jsou teď lágry. Hezky o tom psal třeba profesor Barnet anebo sinolog a tibetolog Slobodník, který mapuje vztahy mezi oběma zeměma. Vždyť i ten provařený Harrer, kterého četli snad všichni, taky psal o Tibetu z první ruky, tak proč tam není samé násilí, zneužívá a otročina?

Tibet byl v podobné situaci jako Japonsko a sám by se otevřel, kdyby ho Čína neokupovala. Současné území autonomního Tibetu se zmenšilo a připomíná nám tak protektorát bohužel. Buddhimus není jen módní, ale šancí, jak se trochu povznést nad všechnu tu všudypřítomnou techniku, konzum a nerovnost mezi lidmi. Věřím, že stále víc lidí objeví, že zkrocená a očištěná mysl je super věc.

Text příspěvku byl upraven 05.07.16 v 19:01

LordSnape
LordSnape 05.07.2016 v 18:56

Tady jsem dohledal hezký článek, který srovnává co je, a co není fakt v této oblasti naší diskuze. Autorem je docent Slobodník. Mimo jiné je tam i uvedeno, že některé citáty odvolávající se na historiky a tibetology s uvedeným zdrojem jsou naprostý výmysl autora těchto článků a dotyčný tak nikdy nic takového nenapsal ani nepublikoval. http://manipulatori.cz/o-tradicnim-tibetu-propaganda-versus-fakta/

Text příspěvku byl upraven 05.07.16 v 19:00

LordSnape
LordSnape 05.07.2016 v 19:10

@mhutani Asi by to chtělo přečíst znovu. Normálně jsem debatoval, aby pak uživatel tester vše obrátil proti mně. Tomu neříkám věcná diskuze. :-)

tester
tester 06.07.2016 v 05:19

Zdrojů informací je dost, navzájem si odporujících. Zde mně nezbývá než použít intuici a komunikaci s lidmi, kteří v Tibetu byli a sem tam jsou. Jezdí tam sem tam na školení jak šířit buddhizmus u nás. Z životních podmínek mimo tibetská města jsou trochu přepadlí. Ale vidina nirvány je žene v jejich úsilí vpřed. Dosáhnout skoro bez práce štěstí a životní pohody není k zahození. Žít jako špeditér a prodavač vznešených ideálů bez záruky je lákavá. Pozná se při tom svět, různí lidé a při vyprávění zde doma se jim rozšiřují nadšením zorničky. Jsou to takoví misionáři, bez skutečné misijní práce. Konkretní práce klasického misionáře jde mimo ně. Nejdou mezi lidožrouty šířit své ideály. Pohybují se v ekonomicky zajímavých oblastech, kde to něco nese. Jsou aktivní v oblastech kde je obvykle už křesťanská kultura, čili kde je vhodné zázemí a kde je nikdo nesežere a kde mají za svoji činnost zaplacené. To u lidožroutů nehrozí. Pracují jen virtuálně, naznačují lidem jak šťastně žít i když jsou někteří nepříliš šťastní.
Ještě musím sebekriticky doplnit že s budhizmem aplikovaným na sobě nemám osobní zkoušenost. Jen tak koukám na různé zdroje a na budhisty všeho druhu. Takže do toho nemůžu mluvit kvalifikovaně. Tak jako nekřesťané do křesťanství. Budhisté neposkytují sociální služby jako křesťané. Jsou zahleděni do svého štěstí. Jak je budhizmus přepasírovaný přes Ameriku tak v tom vidím podvědomě jedině kšeft. Ten dostupníá literatura obratně skrývá a věnuje se dosažením jásavých pocitů, euforie a pro profíky nirvány. Takový ale reálný život není. K reálu má blíž křestanství. Tak se mně to jeví z vlastní zkušenosti. Opět doplňuji- neskákat do zneužití.

Text příspěvku byl upraven 06.07.16 v 08:08

newtory
newtory 06.07.2016 v 18:25

"Čína přinesla do Tibetu moderní dobu s moderními možnostmi pro Tibeťany a užili by si jí jistě rádi i Křováci a Hotentoti, kdyby dostali příležitost"
...a keby to v zdraví prežili,pretože to čo jednému prospieva iného zabije...
Komunizmus a dnešný hurá-humanizmus je ako mor,ten ťa zachráni, aj keby ťa mal zabiť.

woodward
woodward 06.07.2016 v 18:30

newtory. hurá-humanismus je někdy otravnej, někdy i vyloženě škodí, ale s komunismem bych ho nesrovnával. tam je jenom to hurá. žádnej humanismus bych u bolševiků nehledal. ;)

newtory
newtory 06.07.2016 v 18:40

AD:Hurá-humanizmus
Mal som na mysli taký ten dnešný osvietený pohľad na všetko čo sa považuje za prežité,zastaralé, často "nehygienické".
Protesty proti veľkonočným zvykom,corride,fajčeniu,jedeniu mäsa,"nezdravým"potravinám,jednorázové plastové obaly na všetko,hyper hygiena až sterilita,odpor voči tradičnej deľbe pohlaví etc...

Text příspěvku byl upraven 06.07.16 v 18:41

woodward
woodward 06.07.2016 v 18:46

však jo, to souhlasí. je to hloupý a otravný a často to škodí. ale komunismus je krystalický zlo. v tom je rozdíl.

tester
tester 06.07.2016 v 19:06

Zneužitý komunizmus je pohroma Každému podle jeho potřeb je ideální stav. O to se dnešní systémy neohrabaně snaží slibováním blahobytu.

HTO
HTO 06.07.2016 v 19:08

„Čína přinesla do Tibetu moderní dobu s moderními možnostmi pro Tibeťany“ – jasně, a taky se z Tibeťanů snaží udělat Číňany. Výsledkem budou lidi, kteří nepatří nikam a útěchu naleznou tak v alkoholu. Neidealizuju si tibetskou teokracii, naopak, ale počínšťovat (zrovna tak jako poběloššťovat Křováky) je nejspíše neospravedlnitelné.

HTO
HTO 06.07.2016 v 21:44

Já jsem člověk, teprve pak to ostatní. Vůbec jste mě nepochopila, binysku: ať jsou Tibeťané klidně jadernými fyziky nebo učiteli mých dětí nebo čím chtějí, ale ať popud k tomuto vzdělání nabudou v tibetštině obklopeni duchem svého lidu: myslíte, že Apač, který se stane jaderným fyzikem, má stejnou šanci být šťastný jako běloch? Těžko, protože běloši jsou často rasisti. Nebude tedy patřit ani mezi ně (kam ho řadí vzdělání), ani mezi svoje (odkud ho vyděluje bělošský světonázor) a nebude patřit nikam. To je známý problém.

Co se Křováků týká (a jiných, třeba neobjevených kmenů), myslím, že jsou bez bělochů šťastní způsobem, který my nechápeme. Pokud bychom jim dokázali přinést naše dobré věci, aniž bychom jim zároveň přinesli i ty špatné, bylo by to bezva, ale to zatím asi nikdo nedokázal. Neměli bychom tam tedy jezdit vůbec.

Když řeknu, že aby člověk úplně pochopil Japonce nebo Aboriginy, musí být Japoncem, respektive Aboriginem, to je rasismus? Ale jděte. Sám jsem namíchán nejméně z deseti národností a mám mezi předky lidi ze tří kontinentů a ras, a jsem tomu rád.

woodward
woodward 06.07.2016 v 21:56

HTO: Já vím už nějakou dobu, že jsi moudrej chlap. Tenhle tvůj příspěvek to plně potvrzuje. Děkuju za něj.

HTO
HTO 06.07.2016 v 22:17

Vám taky hezký večer, binysku, mávám Cristianem Ronaldem.

woodward
woodward 06.07.2016 v 22:22

HTO: zpropadenej Ronaldo. Já jsem doufal, že ti Velšani dojdou do finále. ;)

HTO
HTO 06.07.2016 v 22:28

Ovšem pořád lepší exit z EURA než brexit... ale to už jsme mimo téma.

woodward
woodward 06.07.2016 v 22:29

to jo. daleko od tibetu i od české literatury. ale ti velšani si brexit přáli, na rozdíl od skotů.



Vložit příspěvek