Existuje česká literatura popisující historii Tibetu?


woodward
woodward 30.06.2016 v 10:25

newtory: což o to, názory jsou od toho, aby se různily. Potíž je v tom, že v dnešním světě, který se proti minulým časům výrazně zmenšil a informace pravdivé i vylhané se v něm šíří rychlostí světla, není nic těžkého zbastlovat cosi co vypadá jako názor, navěsit na to pár cingrlátek, na která méně chápaví občané hupnou jako myš na špek, a než si stačej uvědomit, že pod těma cingrlátkama není nic než kecy, pastička sklapne. V důsledku zmíněného "zmenšení" světa a rychlosti šíření informací i bludů, a také proto, že mnoho lidí z pohodlnosti používá mozek jenom občas, lze takto v reálném čase zasáhnout milionové davy.
Archie Goodwin v jedné detektivce praví: . "Jen zatracený pitomec může mít nějaký názor, když ho nemá čím podpořit."
Kdyby se tato prostá poučka rozšířila do nejširších lidových vrstev, všichni bychom si oddychli.

tester
tester 30.06.2016 v 11:44

A budhista na DK není? Nebo ti mají zakázané číst protože je to rozptyluje v meditaci? Co čtou budhisti? Kromě meditačních rozcviček.

woodward
woodward 30.06.2016 v 11:47

Nečtou nic. Čekají až vyjdou Sebrané Testerovy úvahy a bláboly, které jim konečně ukážou cestu k Nirváně.

TakySimona
TakySimona 30.06.2016 v 13:37

A budhistka by nestačila?
Budu jí až ztratím jedno déčko.
Do té doby čtu všemožnou literaturu - viz můj profil.

tester
tester 30.06.2016 v 15:05

To TakySimona..budhisti a buddhisti jsou tajnůstkáři...Uživatel o sobě zatím nic nenapsal....Není jim moc do řeči. Jedna budhistka je lepší než žádná budhistka.

TakySimona
TakySimona 30.06.2016 v 15:09

Nachytal jste mě na meruzalce vonné, testere. Bod pro vás.
Měla jsem specifikovat přesněji:
Viz můj profil - sekce Přečtené knihy, Knihotéka a Chystám se číst.


MarkétaLore
MarkétaLore 30.06.2016 v 16:38

Když jsem měla 20 potkala jsem ma exkurzi čínanku a přišlo ma Tibet a ona říkala ze tam měli otroctví a ze tam nikdo nechce bydlet protože je tam spatny počasí a ze je Vlada musí uplácet aby tam bydleli. A ja ksem ji neverila c

bamba
bamba 30.06.2016 v 17:00

ja som netušila ani oveľa skôr - tesne potom, ako som začala čítať, že sa dá novinám, tv a knihám veriť.Ani som to nikdy neskúsila.

Text příspěvku byl upraven 30.06.16 v 17:01

tester
tester 30.06.2016 v 17:15

Velmi mně zajímá jestli budhisti, lámové atd někdy zpívají? Je o tom někde zmínka nebo budhistický zpěvník atp.? Osobně jsem je neslyšel než meldovat jejich mantry což zpěv nebyl. Když se neustále zabývají svým utrpením tak jim asi není do zpěvu. Trochu jsem ujel, ale kde jinde se to mám dozvědět když nemám žádného budhistu po ruce a ani žádnou diskuzi s nimi?

TakySimona
TakySimona 30.06.2016 v 17:46

Co pro vás, testere, zpěvem není, může pro někoho zpěvem být. Zkuste si počíst třeba na stránkách http://bdc.cz/ Anebo se zeptat Jeho Svatosti dalajlámy, až bude na podzim v Praze. Bude mít opět veřejné slyšení. Má skvělý smysl pro humor, takže by vaši otázku jistě neodmítl.

tester
tester 30.06.2016 v 17:57

A nemají na youtube něco o do skoku? Pozor něco sem zjistil!! Mantra pro odstranění finančních potíží. Nevím jak rychle to funguje. Ale budhisti se prokazataleně starají o štěstí nesolventních občanů..
https://www.youtube.com/watch?v=V1HdURBA67g

Text příspěvku byl upraven 30.06.16 v 18:31

TakySimona
TakySimona 30.06.2016 v 19:03

O doskoku by vás spíše instruovali lehcí atleti, ne? Já vím...horko je úmorné!
:-)
Mantře na odstranění finančních potíží jaksi nemůžu věřit, už jenom kvůli tomu ultrakýčovitému obrázku. To funguje jinak...
O štestí se zasluhujeme především my sami a to zhusta právě tenkrát, když na sebe zapomínáme.
Konec nevyžádané přednášky.
Velmi doporučuju román mé milované Daniely Fischerové Happy end. Tam je zhruba tak ve třetí čtvrtině pasáž, kdy pokročilý buddhista vysvětluje podstatu karmy a dharmy devítileté holčice. Tedy jazykem a metaforou, které jsem pochopila i já.
A jak vesele se mi hned žije!
:-)

Text příspěvku byl upraven 30.06.16 v 19:04

woodward
woodward 30.06.2016 v 19:23

TakySimona: já myslím, že Tester o tyhle výklady nestojí. Za celý ten čas co rady čtu jeho bláboly jsem u něj ještě ani jednou nezaznamenal skutečný zájem o žádné z milionu témat, která tu předkládá k diskusi.
mimochodem, já sám o budhistech nic moc nevím, ale sem tam jsem o nich něco zaslechl a když Tester píše, že se budhisté "neustále zabývají svým utrpením", řekl bych, že je to pitomost. Nebo ne?

TakySimona
TakySimona 30.06.2016 v 19:35

woodwarde, s uživateleme "tester" to vidím naprosto stejně jako vy. Ale po fázi, kdy mě tento JEHO způsob ukrácení asi nepřiměřeně dlouhého volného (čti: pustého) času štval, jsem se buddhisticky (:-)) rozhodla, že změním svůj pohled a postoj a neskutečně se odpověďmi na jeho otázky bavím.

Žádná buddhistka samozřejmě nejsem, ale jejich přístup ke světu, lidem a sobě samému je mi stejně tak inspirativní jako taoismus. Jsem ta nejsprostější ekletička, jakou si dovedete představit.
:-)
Pokud vm, tak buddhismus říká, že utrpení je nevyhnutelné v kole života a je úkolem lidské duše se z něj vymanit svou pomalou, ale neustálou kultivací. Tedy vysvobozením duše z koloběhu reinkarnací.
Ale tohle je jenom můj výklad neopřený o žádnou autoritu.

Text příspěvku byl upraven 30.06.16 v 19:36

tester
tester 01.07.2016 v 07:06

Nevím proč bych se z diskuze smál. Je velice zajímavá a poučná a nikde taková diskuze neexistuje. Našel jste někdy někdo nějakou diskuzi o budhizmu? V současné době mají budhisté po celém světě i v ČR svoje centra v nichž za úplatu vedou lidi k dosažení štěstí a odstranění utrpení. Formou přednášek, společnou meditací, prodejem literatury atd. Budhisté moc sdílní nejsou a možná že někteří tuto diskuzi čtou ale nezapojí se. Zde se jim moc do šíření štěstí asi nechce.

LordSnape
LordSnape 05.07.2016 v 09:23

@tester Jsem buddhista, co chcete ještě vědět? Kolegové se tady docela vyčerpali :-)

Ad diskuze jako celek: Je krásné, jak na některé lidi působí stále ještě čínská propaganda. Nepopírám, že v Tibetu vládl feudalismus, nicméně některé věci, jako třeba tresty sekání rukou, hlav a jejich následné nošení na opasku jsou skutečně jen mýtus, který tak krásně vytvořila čínská hlásná trouba. Číně nejde ani tak o blaho Tibetu, jako spíš o jeho přírodní zdroje a medicínu, kterou mohou vyvážet do světa. binysek opět nezklamala. Jsem si jist, že se najde i spousta zastánců vývozu demokracie do Vietnamu by US Army či náš rok 68, kdy nás tak krásně zachránili a podobně. Že já vůl jsem do té volné diskuze lezl. Tibeťané si skutečně pomohli. Hlavně těmi lágry.

Text příspěvku byl upraven 05.07.16 v 09:35

tester
tester 05.07.2016 v 10:05

Je potřeba rozlišovat budhizmus jako životní styl a zneužití budhizmu, tak jako u křesťanství. první se vždy začíná zneužitím. Vyvoz budhizmu jako zdroje štěstí a odstranění utrpení je celosvětový a má mnoho zákazníků a je to velmi lákavé. Prodejna štěstí a potlačení utrpení bez prášků a drog. Je to zboží které se prodává na trhu dobře a našlo si to na celosvětovém trhu místo. V dnešní době není divu. V ČR převládají negativní názory na křesťanství. Negativa budhizmu jsme u nás nezažili na vlastní kůži, proto má budhizmus u nás zelenou. Budhizmus odčerpává kšefty našim pracovištím začínajícím na PSYCHO. Na masová budhistická shromáždění zákazníci spíš přijdou než když mají jít sami do nějaké naši dosti drahé soukromé psychoporadny atd. Vývoz budhizmu je dobře promyšlený. CHYBA-budhisté nemají žádné diskuzní servry atp. Mají jen stránky s plánem kdy kde co bude, co to stojí a co se tam za úplatu nabízí. Zpětná vazba na budhisty neexistuje. Něco jako www.vira.cz , nebo ano? Nevím o tom.

LordSnape
LordSnape 05.07.2016 v 10:23

Mluvit o buddhismu jako produktu je dost ošemetné. Upozorňuji, že to není ani náboženský směr či společnost i když je u nás tak registrovaný. Pro praxi samotnou ani nemusí každý věřit v reinkarnaci. Ano, trvalo to, než se k nám dostal, ale na trhu je dostatek zajímavých knih o něm. Doporučuji třeba ty současné od Davida Michieho. Ono jde hlavně o to, že se dělí na tři proudy a je mnoho škol, a každá má trochu jiný styl a používá jiné meditace a učení i když je to ve výsledku úplně to samé v tom jádru. Každá škola je pak světem samotným pro sebe a každý učitel nebo lama ti řekne, že si máš vyzkoušet co tobě nejvíce sedí a kde se cítíš dobře. Poku ti navíc nic neříká buddhovo učení, je to škoda, ale je tu spousta jiných možností.

Existuje rozcestník buddhismus.cz, kde jsou pak odkazy na mahajánové školy pod vedením Dalajlamy dzogčhen, pak i zenové školy, které jsou trošku mimo tibetské směřování, centrum Lotus (ty moc neznám ale přišli mi na přednáškách dost namyšlení...), což je theraváda, kam patří o Bodhi path (ti se specializují na meditace hlavně) a v neposlední řadě i vadžrajánový směr pod vedením Karmapy, což dělám já, a to je ta BDC.cz. Pak tu existuje třeba i čistě jen meditační skupina pod vedením Romana Žížlavského. O svém pobytě v klášteře napsal moc pěknou knihu.

Pokud hledáte srovnání a rozdíly doporučím knihu Jednota v rozmanitosti, kde má každá škola, med. centrum v rámci ČR své místo a je stručně představena svými iniciátory.

Text příspěvku byl upraven 05.07.16 v 10:31

woodward
woodward 05.07.2016 v 10:25

TakySimona: na eklekticismu není nic sprostého. vzhledem k velikosti a pestrosti světa je přirozené, že různé kultury produkují různé filosofie a mají různé představy o bohu či bozích, jež považují za stvořitele. někde jsem četl jakousi bajku o třech slepcích, kteří se dotýkali slona aby zjistili jak vypadá. ten co se dotkl nohy tvrdil, že slon je mohutný sloup, jiný mu sáhl na chobot a usoudil, že slon je tlustý had, a třetí se dotkl ucha a řekl, že slon je široká plachta. Takhle nějak asi lidstvo vnímá boha. všichni jeho přítomnost nějakým způsobem vnímají a uctívají ho, ale každý jinak. možná jednou dojde k tomu, že politikové a duchovní přestanou lidi štvát proti sobě ve jménu náboženských doktrín, které v jejich zemích či národech převažují, a lidi pochopí, že stvořitel je jenom jeden, nelze mu porozumět "na jeden dotyk" a jediná cesta jak se mu přiblížit a poznat ho je studovat jeho dílo. je pravděpodobné, že z každé té "domácí" víry a na ní založených zvyklostí pak přežije jenom část. eklektikové už ve starověku pochopili, že svět a vesmír je složitý a při každém pokusu nacpat ho do nějaké filosofie, doktríny, náboženství vždycky kousek přečuhuje. totéž platí o bohu. náboženství je přirozenou reakcí na složitost světa a na uvědomování si "vyššího řádu", který za ní nutně stojí. filosofie a v mnohem pozdější době sociologie se pokoušejí o vědecké pojmenování zákonitostí vývoje společnosti - ale myslím, že to jsou vědy vzniklé poněkud předčasně. chybí data a ještě pár tisíc let chybět budou. jestliže se eklektikové snaží vyzobávat z existujících teorií a domněnek to, co nejlépe odpovídá jejich představám o světě, bohu, vesmíru, společnosti, není na tom nic špatného. leda pro fanatiky a bláznivé střežitele čistoty kultů a ideologií.

tester
tester 05.07.2016 v 10:40

Jaksi se nemůžu zbavit pocitu, že export budhizmu do světa je motivovaný kšeftem, nikoli primárně starostí o blaho lidstva. Náš národ je od budhizmu vývojově vzdálený a genově nekompatibilní. Sedět pod stromem, meditovat, nic nedělat a žebrat není typická česká vlastnost.
Takž sem budhizmus jaksi nepasuje. Kromě toho budhizmus to má nějak málo domyšlené v oblasti rodiny atp. Že se naši občané nerozčilují nad deformacemi nebohých budhišťátek strčených od 5ti let na několik let do budhistických klášterů a škol? Kde je tam svoboda vyznání? Od malička děti budhizmem znásilňují. Zde naši budhisté zarytě mlčí. Na budhistických dýcháncích plácají v tranzu nadšeně rukama nad hlavou s vytřeštěnýma očima.

woodward
woodward 05.07.2016 v 10:42

já se nemůžu zbavit pocitu, že tvoje kecy jsou motivované bůhvíčím, ale rozhodně ne zájmem o naznačená témata.

LordSnape
LordSnape 05.07.2016 v 11:23

Buddhismus na západě a potažmo v celé Evropě je jiný, světský, nýbrž ne klášterní, takže nemusíš žebrat, ale chodíš normálně do práce či podnikáš. Mniši žebrají a žijí z tzv dány, protože nemohou nic vlastnit a darovat dánu mnichům zlepšuje karmu. V rámci tradice bylo vždy dobré a ctí dát dítě do kláštera do učení a po určitých letech se sám daný člověk mohl svobodně rozhodnout zdali zůstane nebo odejde. Tu možnost má každý i později, protože klášterní život je vázaný mnišskými sliby jako celibátem, a možnost odejít a žít jako prostý člověk nebyla nikdy nijak trestána. Některé rodiny také neměly dost jídla a financí, aby všechny děti uživily... Nevíš o tom nic, jen plkáš a soudíš. Radši čti a mysli, než něco napíšeš.

Text příspěvku byl upraven 05.07.16 v 11:27

tester
tester 05.07.2016 v 12:31

Budhizmus na západě je modifikovaný-tržní. Velice zlepšuje karmu západních, hlavně bohatých a dárných budhistů. Číst můžu, ale mám vlastní hlavu. Oblbováky jsou určené oblbovancům. Z nějaké na míru psané literatury na objednávku lobistů nesedám na zadek. Že na modifikaci nepřišel Buddha když seděl 6 let pod stromem a meditoval po zhnusení nad vlastním předchozím životem v přebytku a pohodlí? To museli přijít ušlechtilí lidumilní modifikovatelé a trochu si budhizmus přizpůsobit svým pokladničkám.

Text příspěvku byl upraven 05.07.16 v 12:34

woodward
woodward 05.07.2016 v 12:35

jak by bylo krásný, kdyby sis ty šel sednout pod strom a šest let meditoval o čemkoliv. nebo šestkrát šest let, případně šestkrát šedesát let...

LordSnape
LordSnape 05.07.2016 v 12:45

O co ti jde? Jsi jen troll nebo prostě tak natvrdlý? Nejdřív vehementně tvrdíš, že tě zajímá buddhismus a pak otočíš a tvrdíš, že je vše jen o penězích. Smiř se s tím! Je to vše o penězích. Centra musí platit nájem, případně úvěr, učitelům a lamům se na přednáškách musí uhradit cestovné, protože jak vidno vlaky ani letadla nelétají zadarmo. Když to srovnám s ezomagorama, tak tady je to v řádu stovek, ne tisíců za víkend. Dělají se super meditační víkendy, kde máš v ceně, kterou za to zaplatíš: jídlo, přednášky, textový materiál, překladatele... Vlastní hlavu máš, ale jsi jen další rádobychytrý hlupáček, co vidí konspirace úplně všude. Podívej se kolem sebe, na svět, kde žijeme. Bez prostředků nejsi nic a očekáváš, že bude vše tak super zadarmo? To učení jako takové dostupné zadarmo je (stačí třeba zagooglit) a je to dáno hlavně tím, že se ústní i písemnou tradicí podporovalo formou darů klášterům, které jej od doby Buddhovy uchovávaly. K meditaci nic nepotřebuješ, kromě pár návyků, klidu a místa. Možná jen ještě polštářek.

Text příspěvku byl upraven 05.07.16 v 12:50



Vložit příspěvek