100 věcí, které by měl člověk přečíst, vidět a slyšet


Viki9
Viki9 20.12.2013 v 20:32

...ale třeba je tu šachistů (nýmandských amatérů) povícero ... hoď nám do další padesátky i něco z této literatury...

Text příspěvku byl upraven 20.12.13 v 20:33

Raksa.A
Raksa.A 20.12.2013 v 20:45

Pajonku, já nejsem žádný šachista (vím jak táhnou figury). ale zajímalo by mě, jestli znáš od Kazanceva Třináctý Hérakleův čin, a jestli je to o té hře fakt pravda? Tedy ne že to hrál Héraklés, ale že se ta hra tak dá, a musí vyhrát.

pajonek
pajonek 20.12.2013 v 21:11

Raksa.A - knihu Dar Kaissy jsem neměl nikdy v ruce, nikdy jsem ji nikde ani u nikoho z nás šachistů neviděl....neznám tu historii - jen o tom vím, protože jsem četl Kazencovovu knihu Zánik Faeny a nějakou povídku /Planeta bouřek???? nejsem si jist........

pajonek
pajonek 21.12.2013 v 18:25

..a ještě jeden dárek - povídku kterou napsala Nina Kiriki Hoffman a která se jmenuje Domov na vánoce / Home for Christmas/ jsem kdysi dávno přečetl a uchovala se mi v paměti...letos jsem si na ni vzpoměl, nechal načíst a ozvučit vánoční melodií a tady si ji můžete stáhnout... přeji pěkný předvánoční poslech
http://uloz.to/xKuGBhu2/nh-dnv-ef-mp3

Raksa.A
Raksa.A 22.12.2013 v 01:08

Pajonku, knihu Dar Kaissy jsem měla, ale můj syn, tehdy vášnivý šachista, ji při odchodu z domova vzal s sebou. Byla v ruštině. A jinak mám Kazancevovy sebrané spisy (v ruštině), a tam je celkem 5 šachových povídek - kromě výše zmíněné ještě Destička ze slonoviny (kde je kromě šachové úlohy také důkaz Pythagorovy věty na šachovnici - ten mi nedělal potíže), Potápějící se ostrov, Marťanská partie a Utkání antisvětů. Pokud se mi povede z mladého tu Kaissu vyrazit, ozvu se. Ale nevím - už je to asi 20 let...

Viki9
Viki9 27.12.2013 v 23:13

...tak kdypak se začne s další padesátkou??? :-D


pajonek
pajonek 28.12.2013 v 10:57

..tak tedy s číslem 51 se vrátíme do prehistorie scifi
Tady si dovolím malou poznámku - protože jsem dostal dotazy, že knihy o kterých píšu /jedná se většinou o vykopávky/ nikde nejsou . Jsou, SKORO všechny knihy, o kterých píšu jsou u mne fyzicky a na webu jako ebooky.

Rypl, Václav
SYNOVÉ NEBES
Autor se dozvídá o nejstarší letecké legendě z papíru s čínskými znaky: Na Marsu dochází k ochlazování, žijí zde 3 rasy - Růžoví kněží, Žlutí technici a Hnědí dělníci. Inženýři Lin a Lei vyřeší technickou stránku evakuace na Zemi, kde se Marťané začínají usazovat v Nové Zemi v JV Asii. Na Marsu zůstává část kněží a zbylých kosmických lodí se zmocňují Vyvržení, členové hnutí, které mělo na Zemi přístup zakázán. Ti se přestěhují do Atlantidy. Diverzní oddíly vnesou rozkol mezi marťaské usedlíky v Asii a jejich kultura zaniká. Atlantida se udrží o pár set let déle, život na Zemi pak jde dál a celý příběh zůstane zachován pouze v legendách.
Knížka je dobře čtivá, patří k nejkvalitnějším předválečným SF dílům.

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:14

...a máme tu další číslo 52 a ještě jedno scifíčko, pak skočíme jinam

...pod číslem 52 se skrývají dvě scifi knihy, které napsal Dale Brown
Stanice I. - Smrt na oběžné dráze
Stanice II. - Kosmická stanice Armstrong

Vysoko na oběžné dráze obíhá americká kosmická stanice Armstrong. Na její palubě probíhají výzkumy v rámci programu SDI.Hluboko dole však houstne napětí … Stačí předem připravená provokace a Střední východ se ocitá v plamenech konfliktu, do něhož je zatažena i posádka stanice …
Hodnocení na Legie 85%, já dávám o kapánek vyšší ........moc málo chybí do 100%
Dale Brown je novinář, spisovatel a uznávaný expert na otázky týkající se americké armády

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:17

Změna je život - přidáme si číslo 53
JENNI FAGAN: Panoptikon (Odeon)

Patnáctiletá Anais je převážena do Panoptikonu, centra pro mladistvé delikventy. Tam si okamžitě padne do oka s dalšími klienty. Galerie je to opravdu pestrá: zloděj, žhář, zoofil, prostitutka, sebepoškozovatelka, HIV pozitivní atd. Všichni mají poměrně pohnutou minulost a všechny spojuje závislost na čemkoli, co se dá vsunout, spolknout, vypít či vykouřit. Děj je prokládán flashbacky do Anaisiny minulosti, která byla "dobrým předpokladem" k jejímu současnému životu. Kromě jiného dívka nezná svoje rodiče a je přesvědčena, že byla počata v Petriho misce jako součást podivného vědeckého experimentu...

Knihu mám přečtenou, snese nejpřísnější přirovnání ke kultovním knihám "My děti ze Stanice ZOO" , "Zpackaný život" nebo "Trainspotting".

Jenni Fagan je anglická básnířka a prozaička, autorka povídkových sbírek a jednoho románu. Zazářila na seznamu Waterstones 11 – nejlepší debutová díla roku 2012.

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:19

...pod číslem 54 je jeden z nejlepších loňských úlovku v thrilleru
....zapomeňte na Bonda,Jerryho Cottona, na Šakala.....přichází TESSERACT

Krycí jméno Tesseract
...první část -LOVEC
Thriller je nabitý napětím, sexappealem a smrští dech beroucích akcí. Mistři svého řemesla nedávají svůj život lacino, ať už jsou to zločinci nebo agenti ruských výzvědných služeb. Když jde o ztracený arsenál, který by mohl zničit svět, je možné úplně všechno. Kdo je tu padouch a kdo hrdina?
Tom Wood
Vlastním jménem Tom Hinshelwood. Vystřídal řadu zaměstnání, než se zaměřil na psaní, byl pokladní i video-editor.
Nyní je oficiálně autorem série akčních thrillerů s nájemným vrahem Viktorem alias Tesseractem

...a hned se podíváme na další díl
NEPŘÍTEL
Zabiják s krycím jménem Tesseract se pod tlakem okolností rozhodl dát se zapsat na výplatní listinu někdejšího nepřítele. Pro začátek dostane od CIA za úkol odstřelit jiného nájemného vraha, který má zlikvidovat vlivného ruského obchodníka se zbraněmi.
A tím se celý kolotoč roztočí.....

Super, super a ještě jednou super

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:20

...dnešní číslo 55 nám představí knihu mága - scénaristy desítek oblíbených komiksů...

TŘETÍ VÝPRAVA
Vlastislav Toman
Co se stane, když na Zemi přistane mimozemský zabiják a vmísí se mezi lidi? Existuje bájná planeta Nibiru ze sumerských mýtů? Jak vypadá vesmírný Ráj – a co by si tak mimozemšťané mohli myslet o pozemském kouzelníkovi? Odpovědi na tyto i jiné otázky přináší Třetí výprava, nová sbírka autora sci-fi povídek a komiksů, Vlastislava Tomana. Jeho příběhy jsou originální, humorné i napínavé. Setkání s Johnem Carterem a titulní Třetí výprava jsou poctami legendárním autorům dobrodružných sci-fi románů, E. R. Burroughsovi a A. C. Doylovi. Nesnili jste také někdy o tom, co by se stalo, kdyby nějaký Ztracený svět skutečně existoval?

.....a zase jsem si početl

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:24

...kdo by se nechtěl podívat na Měsíc ........ s číslem 56
to určitě vyjde
OHEŇ NA MĚSÍCI / Of a fire on the moon
Mailer, Norman
Románová reportáž o historickém letu Apolla 11 a přistání prvních lidí na Měsíci.
Jsou to zároveň psychologické, filozofické i společensko-kritické úvahy o smyslu průzkumu vesmíru a kritika současné americké společnosti. Je to také zevrubná studie tří kosmonautů, kteří se vydali dobýt vesmír a kterých autor zbavuje aureoly hrdinů a ukazuje je jako živé bytosti. Zachycuje i miniportréty představitelů NASA a celé širší pozadí výpravy. Zachycuje přípravu letu, jeho průběh, přistání na Měsíci a návrat na Zem.

...jelikož jsem seděl v den přistání na Měsící u televize / tohle a atentát v Dallasu, na mne zanechaly velký dojem..../,
tak i tahle kniha je počin, který jsem zhltl /410stran/ na jeden zátah
..a zase 100%, prostě neskutečná paráda

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:26

...a pro změnu zase můžeme skočit na skládku a stáhnout si film, který se skrývá pod číslem
57

BEZ OKOLKŮ - Point Blank-1967

Po úspěšném pokusu okrást kurýry pašerácké organizace v jejich přestupní stanici v bývalé věznici Alcatraz je stárnoucí gangster Walker (Lee Marvin) postřelen svým komplicem, který vzápětí zmizí s ukradenými penězi i s Walkerovou ženou. Walker, který tu měl zemřít, se z Alcatrazu dostane a veden pomstou najde svoji ženu, která spáchá sebevraždu, a nakonec i společníka. Přitom však zjistí, že ten je členem rozvětvené zločinecké organizace, která rozhodně nemíní vydat Walkerův podíl z loupeže. Finále, jež se odehraje opět v Alcatrazu, se blíží.
Hrají: Lee Marvin, Angie Dickinson, Keenan Wynn, Carroll O'Connor...........
...a zase vzpomínka, ůplně něco jiného, než akčňáky z dnešní doby -100%

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:27

...a máme tu další čísílko 58

......a pod ním je ukrytý scifi román, kde najdete pořádnou katastrofu, kterou autor, jak je jeho zvykem, skvěle analyzuje. A není to veselé čtení.
Vetřelci z hlubin / The Kraken Wakes
John Wyndham
Čtenářům se dostává do rukou další z Wyndhamových románů, který vás zajisté uchvátí a vtáhne do dramatického děje. Společně s rozhlasovými scénáristy Phyllis a Mikem se stanete svědky budoucí vize světa, který je ohrožen vpádem cizí civilizace. Jak se naše civilizace s novou skutečností vyrovná? Budou tyto tak odlišné formy života moci žít na jedné planetě? Nebudou noví návštěvníci Země ohrožovat samu podstatu lidské existence? Na tyto i další otázky vám naznačí odpověď román Johna Wyndhama Vetřelci z hlubin, který je mistrně napsaný, napínavý, plný filozofických úvah a v neposlední řadě zajímavých postřehů o psychice lidí.

Pajonek dává 100%

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:31

...číslo 59
....komu se nechce nic dělat, může koukat z okna jestli tam není mlha ....pokud není venku, může být v obýváku na poličce a to MLHA, mlha ze všech mlh nejmlhovatější ...............
JAMES HERBERT napsal vynikající horror MLHA
Tajemný podzemní výbuch otevřel gigantickou trhlinu v samém srdci pokojné Anglie. Z hlubin země vystupuje podivná žlutá mlha a putuje krajinou. Lidé jsou zachváceni nevysvětlitelným šílenstvím, jako epidemie se šíří vražedný amok. John Holman je jediný člověk, který přežil útok záhadné mlhy a uchoval si zdravý rozum. Právě na něm teď možná závisí příští osud britských ostrovů.

Mlha je v pořadí druhý román uznávaného mistra britského hororu Jamese Herberta. Román, který patří k jeho nejúspěšnějším, se dočkal i filmového zpracován...
The Fog natočil v roce 1980 slavný John Carpenter

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:37

...s číslem 60 se vrátíme do mých junáckých let
.....NĚMÝ DOBRODRUŽNÝ "VELKOFILM"

.....co si budeme vykládat - komiks je můj další fenomém
V rokách 1964 - 1966 vcházel do našeho domu Bůh - jmenoval se Vinnetou. Každých 14 dní jsem napjatě očekával listonoše, až donese nové číslo tehdy populárního časopisu "Zápisník". Na dvou stranách tam vycházel kreslený komiks , který na námět upraveného textu od Jaromíra Kincla, kreslil skvělý malíř, ilustrátor a v neposlední řadě tehdejší komiksový král - Gustav Krum.
Navzdory "urejpané" kritice, že se nejedná v podstatě o komiks/bublinkový/ (tedy bublina s dialogem, a kresbám prý schází i tempo a patřičná akce. Čtenář díky tomu zůstává ději vzdálen a nahlíží jej v širokoúhlých, sošně obsazených záběrech. "Dovnitř" se nedostane, ani kdyby chtěl. Komiks se mění v oněmělý film..... ) je tohle pro mne celoživotní zážitek Fascinuje mne původní perokresba, na přání redakce Zápisníku domalována anilínkami na barevný komiks.
Stejně tak mám rád další Krumovy NEkomiksy - Poklad na ostrově, Trojská válka, Věznice parmská, Kapitán Blood.....

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:39

.....jedna mlha stoupla a je tu další pod číslem 61

A máme tu další horrorovou sbírku, tentokrát od samého Stephena Kinga
Supermarket se stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci... výlet na půdu se proměňuje v cestu do pekla... řidička objevuje vpravdě děsivou zkratku do ráje... idylické jezero může být domovem bezbřehého zla... a opuštěný ostrov se stává svědkem toho neúděsnějšího boje o přežití, jaký kdy člověk vedl.

Ve sbírce dvaadvaceti povídek Stephen King opět čtenářům poodhaluje temná zákoutí své jedinečné fantazie...

Můj názor - Mlha je sbírka skvělých, vynikajících, dobrých i prachmizerných povídek.

Také tato MLHA byla zfilmována. V roce 2007 převedl Kingovu povídku na plátno režisér Frank Darabont , pod názvem The Mist

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:41

"VEČERBNÍČEK" PRO DOSPĚLÉ pod číslem 62

Dnes si něco přečteme, děti spí .........
Vzpoura vězňů v Green Riveru

Když v roce 1994Tim Willcks napsal román Vzpoura vězňů v Green Riveru, byl označen tento román za "snad největší vězeňský román"
Dramatický příběh vzpoury vězňů zavádí čtenáře do společnosti, která žije ze svébytných zákonů, umožňujících přežití jedince v extrémní situaci.

.....s čímž musím jenom souhlasit a dávám knize 100%

Podnětem knihy je vzpoura ve státní trestnici v Novém Mexiku
KURECPALEC - TENHLE ROMÁN,. TO JE SÍLA

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:45

...a další "večerbníček pro dospělé" tentokrát pod číslem 63
VÝBUCH !!!!!!!!!

15.4.2010 začala trošku pokuřovat islandská sopka Eyjafjallajölkull.

Co nám to všechno přineslo ? pár televizních šotů s krásnou doprovodnou hudbou .... třeba trošku bordelku v letových plánech ČSA a jiných evropských společností, trošku prachu ,takové malé ohlédnutí co třeba víme o Islandu, ale také tento film :
101 Reykjavík - S milenkou mé matky

Hlynur - potomek lesby a alkoholika, je od přírody neškodný dareba... Je to unikum, originál parazitujícím na celé společnosti; trochu flegmatik, ale hlavně lenoch k pohledání - sledovat jeho životní cestu, jeho "radosti" a hlavně průsery, to byla fakt zábavná podívaná! Tolik kuriózních scén, to se jen tak nevidí!............to se prostě musí vidět !!!!!!!

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:54

...filmové návraty pro milovníky Ed McBaina pod číslem 64

.....Dnes se vrátíme do zlaté francouzské filmové éry. Do školy amerického krimi románu od McBaina ve francouzském balení.
Ed McBain napsal v roce 1962 detektivní román Ten Plus One. Česky vyšla kniha v roce 1972 pod názvem Deset a jeden.
Slavný francouzský režisér Philippe Labro v roce 1971 sáhl po scénáři této bezesporu špičkové Baienovky a převedl ji na filmové plátno. Hudbu složil, kdo jiný, než další "sláva" na filmovém hudebním nebi - Ennio Morricone - a když k tomu přidáme plejádu výborných francouzských hereček té doby - Dominique Sanda, Carla Gravina, Laura Antonelli, Stéphane Audran......tak zbývá dodat jen jedno . V hlavní roli brilantní profesionalita herce Jean-Louis Trintignanta. Detektivka se skvěle vybudovanou atmosférou, kde hlavním překvapením závěru není odhalení vraha, jako u jiných detektivek, ale právě na motivu.
Sans mobile apparent - Bez motivu
....jen doplním - Cupák dabující Carellu /Trintingnata/je další perlou tohoto skvělého filmu

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:56

..s číslem 65 ještě jednou "Filmové návraty" a znovu Francie ...
FILMOVÉ NÁVRATY

....a máme tu další filmový návrat - tentokrát nakoukneme do Francie roku 1970 - oscarový režisér, známý René Clément natočil v roce krimi drama , v hlavních rolích filmové hvězdy Marlène Jobert, Charles Bronson, Jill Ireland /Bronsonova manželka/.
Napínavý psychologický thriller, ve kterém je osamělá žena pilota Melie (Marlene Jobert) napadena a znásilněna neznámým cizincem ve vlastním domě. Násilník se však nadále skrývá ve sklepě jejího domu, kde ho Melie objeví a zastřelí. Melie hrůzný čin nenahlásí policii, ale shodí tělo muže z útesů do moře a doufá, že tím to skončí. Do městečka přijíždí přesvědčivý, charismatický plukovník Harry Dobbs (Charles Bronson), který je přesvědčen, že je Melie do činu zapletena. Za pomoci netradičních vyšetřovacích metod, začne Dobbs pomalu a systematicky rozmotávat…
Le Passager de la pluie - Cestující v dešti

....hudba ? kdo jiný než slavný Francis Lai /Muž a žena,Love Story,.....ale třeba také filmy o Emanuelle :D
...přeji skvělé pokoukáníčko

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 13:57

...bum! a je tu další číslo 66
....je právě tolik hodin, kolik právě je a já se rozhoduji, koho si dnes vezmu do postele
Nakonec to vyhrála Gayle Lynds. Tahle americká spisovatelka je hodně plodná a určitě se mi s ní bude v posteli líbit.....
V roce 1998 vyšla v nakladatelství IKAR její kniha Masquerade /Maškaráda/
Je to špionážní thriller, jehož hrdinka obětuje tajnému poslání svou totožnost.
Mladá hrdinka se jednoho dne probudí bez paměti v neznámém domě. To je začátek její cesty do světa špionáže, terorismu, výcvikových táborů a mnohonásobné mystifikace. Plní nebezpečný úkol a přitom jen s námahou odhaluje svou pravou totožnost a odděluje ji od pracně vytvořené iluze..
....a že se nejedná o román jen tak "v ceně palivového dříví" svědčí fakt, že erudovaný odborník na špionážní romány Peter Cannon /a on je v tomto oboru opravdové DĚLO/ z Publishers Weekly,sestavil seznam nejlepších 15 špionážních románů všech dob. A považte, že tahle Maškaráda zaujmula fantastické 8.místo.
Gayle Lynds byla poctěna pro své mimořádné spisovatelské schopnosti a dostala možnost dopsat tři knihy dalšího velikána politicko-špionážního thrilleru Roberta Ludluma.
Krásné počtení u mimořádně napínavé knihy přeje pajonek

Viki9
Viki9 28.12.2013 v 14:02

..k 64 .... nevíš jestli byla někdy zfilmovaná některá z Ed McBainových knih kde se Carella marně snaží lapit Hluchého?....

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 14:03

číslo 67? ..je tu!
.....nejraději čtu pohádky......a proto si na dnešní večer dáme jeden thriller
RUSSELL Craig
Převtělený mstitel
Během čtyřiadvaceti hodin jsou nalezeny dvě oběti záhadného vraha – vlivný politik, který kdysi býval levicovým radikálem, a expert na genetiku. Oba muži byli skalpováni. Na místech činu zůstaly dva rudé vlasy, které nepatřily ani jedné z obětí. Ukáže se, že byly vytrženy z čísi hlavy před dvaceti lety. Detektiv Jan Fabel a jeho tým začíná pátrat po velmi inteligentním a rafinovaném vrahovi, který má v úmyslu zabít a skalpovat několik dalších lidí. Co mají jeho oběti společného? A co „Hamburského kadeřníka“, jak novináři vrahovi přezdívají, motivuje k tak brutálním činům? Aby Fabel uspěl, musí se ponořit hluboko do minulosti, o šestnáct století zpět, kdy se měl narodit mstitel, který se znovu a znovu vrací na tento svět. Detektiv odhaluje děsivé souvislosti mezi mumifikovaným tělem z hlubin starověku, teroristickou skupinou, o níž se věřilo, že dávno neexistuje, a vrahem, jenž je přesvědčen, že se reinkarnoval, aby vykonal odplatu na těch, kteří ho v minulém životě zradili......

pajonek
pajonek 28.12.2013 v 14:07

Viki9 - tu je vše, co bylo od Huntera /ed mcbaina/ zfilmováno
http://www.imdb.com/name/nm0402805/



Vložit příspěvek