100 věcí, které by měl člověk přečíst, vidět a slyšet


pajonek
pajonek 13.12.2013 v 21:25

......rozloučil jsem se s hádáním, které mi dělalo velkou radost a s potěšením jsem sledoval, jak jsou ostatní bystří a jak jim to pálí - klobouk dolů
Nicméně již mám více času, než jsem měl po celý konec minulého roku a skoro celý letošní rok.....a tak koukám po databázi a vidím spoustu a spoustu založených témat, v každém je pár příspěvků a mizí do nenávratna....
tak jsem si založil svoje, které budu doplňovat a tak nezapadne....a snad bude pro někoho přínosem.
Název už cosi napovídá - spoustu roztroušených témat nakumuluji do jednoho /samozřejmě se bude jednat o můj výběr doporučených věcí ke čtení, sledování či poslouchání/, určitě každý pochopí vo co go....

Takže dnes číslo 1
Jako první jsem vybral románový thriller
Sidney Sheldon
Hněv andělů
Fascinující hrdinka Jennifer, krásná žena a skvělá právnička, buduje úspěšnou kariéru, potírá mafiánské praktiky, až ji jako nenáviděnou a nesmiřitelnou sokyni mafiánské soukolí pohltí. Jedna vášeň je střídána jinou. Co bude nakonec silnější? Vášnivá láska k muži, pozdějšímu kandidátovi na funkci prezidenta Spojených států amerických? Anebo ničivá původní nenávist k představiteli mafie, proti němuž Jennifer tak úspěšně bojovala?

..a hned si dáme číslo 2
není potřeba pořád číst dlouhé a dlouhé .... někdy k potěšení stačí povídečka.
Dnes si dáme jednu/či dvě/ od mistra horroru ze sbírky "Za soumraku" . King má v této knize dvě povídky, které tedy stojí za to!
První je mysteriózní a jmenuje se "Věci, které po nich zůstaly"
My se budeme věnovat další, která bezesporu patří mezi trojku /pětku- at nežeru!/ nejlepších Kingových horrorových povídek.
Ta druhá se jmenuje - N.
Povídka N., ryzí horrorový příběh, z něhož mrazí, jež dokáže vyvolat strach, který by při společných chvilkách s horrorem měl být vyžadován.
Povídka vyšla v roce 2008 a King dokázal, že pořád umí!

pajonek
pajonek 13.12.2013 v 21:30

....ještě se podíváme na číslo 3
..než si dáme nějakou parádní současnou detektivku, tak zatukáme na starší vrátka - klasika klasik ze všech klasik nejklasikovatější.
Dovedu si sám sebe a spoustu známých představit jak čtou nebo jak sedí a napjatě do ucha poslouchají tuhle detektivku, která patří mezi základní kameny detektivního žánru.
Edgar Wallace
Žabí bratrstvo
"TULÁCI PŘIJALI ŽÁBU
ZA SYMBOL TAJNÉHO ŘÁDU",
Jeden z nejznámějších detektivních románů anglického detektivkáře (1875-1932). Žabí bratrstvo je před zákonem dobročinnou anglickou organizací tuláků a chudáků, ve skutečnosti jde o rozsáhlý gang lupičů a vrahů. Pátrání po několika pohlavárech a vůdci Žabákovi provádí v Londýně, ale i jinde dvojice schopných a odvážných detektivů Scotland Yardu.
-------------------------------------------------------------------
..zde jsem vložil trailer k filmu
http://www.databazeknih.cz/knihy/detektiv-elk-zabi-bratrstvo-60504
______________________________________
výborně zfilmováno samotným Haraldem Reinlem /pozdějším "Vinnetouem"/ pod názvem
Der Frosch mit der Maske

Text příspěvku byl upraven 13.12.13 v 21:56

pajonek
pajonek 13.12.2013 v 21:53

....a dnes se ještě podíváme i na číslo 4
Poprve jsem využil vložení traileru z youtube ke knize
,,,,asi tady není nikdo, kdo by neznal tuhle fantastickou automobilovou honičku z výborné detektivky
viz trailer ke knize http://www.databazeknih.cz/knihy/nemy-svedek-60642
..možná málokdo ví, že tenhle film má podklad v detektivce, která vyšla i v edici Smaragd
Robert L.Pike
Němý svědek
Detektivní příběh zachycuje zdánlivě všední a nevděčnou práci newyorského policisty,který se musí potýkat s rafinovanými plány všeho schopných zločinců,neúprosným časem i hloupou osobní ctižádostí zástupce státního návladního.

Film 100%
Kniha 100%

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 13.12.2013 v 22:24

Žabí bratrstvo a Němého svědka už mám, ale na zbylé dvě kouknu. Ačkoliv Kinga asi ne, jsem osoba bojavá :) Pajonku, díky za pěkné nové vlákno .)

pajonek
pajonek 13.12.2013 v 22:26

Barilac,MASarah o tom celé tohle forum bude !!! tipy, tipy a zase tipy - na knihy, komiksy, filmy, hudbu, načtené knihy .............

Text příspěvku byl upraven 13.12.13 v 22:46

pajonek
pajonek 13.12.2013 v 22:56

...a ještě stihneme komiksovou novinku na pultech jako číslo 5
....ted trošku od klasiky odbočíme. Puritáni pryč od dalšího čtení !!!!!
Nakladatelství Crew vydalo předvánoční opravdovou lahůdku, pro všechny fajnšmekry komiksového umění.
BORGIA
Poznejte skutečnou tvář renesance.
Takovou, o které vás ve škole neučili. Renesance, která přináší rozkvět umění a úpadek morálky. Renesance s krví na rukách.
Renesance v podání dvou komiksových velmistrů.
Do profilu rodiny Borgiů se pustil mystik, filozof, skladatel, režisér a uctívaný scenárista Alejandro Jodorowsky (Incal, Metabaroni) a král elegantního erotického komiksu a přítel Frederika Felliniho Milo Manara. Už ti dva samostatně si zasluhují absolutní pozornost (o čemž se v případě Jodorowského už mohli čtenáři přesvědčit magickým Incalem... a na příští rok se od něj chystají Metabaroni) – a což teprve, když se dají dohromady. To pak vznikne něco, co prostě nemůže nikdo minout. Čtyřdílný historický epos Borgia. Monumentální, krutý, smyslný, překrásný a nezapomenutelný.
Borgia vychází v Mistrovských dílech evropského komiksu a opět ve dvou variantách. Více než dvě stě stránková barevná brožovaná nebo vázaná kniha.


Dudu
Dudu 13.12.2013 v 23:29

Jestli mohu, tak bych doporučil toto : http://www.csfd.cz/film/268611-opravdova-kuraz/

pajonek
pajonek 14.12.2013 v 11:18

..po ránu si přidáme číslo 6
....a pod šestkou se skrývá "pravda", že se jedná pro dnešní generaci o neznámý, o to víc skvělý válečný román
Dobrodružství Wernera Holta
Dieter Noll
Jedná se o skvělé vykreslení mladé, německé generace na sklonku války, kdy šli ze školních lavic přímo na tu nejkrutější frontu...
Válka, zlo? Naděje, láska, touha? Vše tam lze najít. Tak žili v časech, kdy se mezi pohlaváry definitivně usadilo základní heslo: „Užívejte války, mír bude strašný„. I mladým vojákům, před nedávnem ještě studentům gymnázia, se dostalo sexu, alkoholu, kuřiva… ale i umírání............
100 %

Román byl zfilmován /měl jsem štěstí, že jsem si ho ze zahraničí dovezl /....nepamatuji, že by se u nás hrál
Ukázka je v traileru u knihy
http://www.databazeknih.cz/knihy/dobrodruzstvi-wernera-holta-26432

pajonek
pajonek 14.12.2013 v 17:59

....a pokračujeme číslem 7
....pod sedmičkou nakoukneneme na novelu klasika sovětské scifi Kira Bulyčeva
Novelu Průsmyk (Pereval) napsal Kir Bulyčov v roce 1980. Ještě v tomtéž roce vyšla na pokračování v časopise Znanie-Sila v číslech 7-11. Knižně ji vydala Molodaja gvardija v roce 1983.
Druhou část Průsmyku, román nazvaný Za průsmykem (Za perevalom) napsal Kir Bulyčov v roce 1984. Publikován byl až v roce 1988 kdy vyšel knižně v nakladatelství Dětskaja litěratura. Nikdy však nevyšel samostatně pod tímto názvem. Od tohoto roku vychází oba díly jednoho románu nerozlučně v jednom svazku pod názvem Posolok.
Podle prvního dílu byl nakreslen i komiks. Jeho autorem je P. Severcov. Nejprve vycházel na pokračování v roce 1991 v časopise Pioněr v číslech 6-11. Později vyšel souhrnně v komiksovém magazínu Blaster 1/95 o 32 stranách.

Taktéž byl v roce 1988 natočen krátký 30ti minutový animovaný film Pereval, režisérem Vladimirem Tarasivejem. A ten je celý tady
http://www.youtube.com/watch?v=qHQSq-hRWUs
.....je to parádní klasika

Text příspěvku byl upraven 14.12.13 v 17:59

pajonek
pajonek 14.12.2013 v 18:02

....tak, tak stíhám a už je tu číslo 8
....je pár thrillerů, které se hodně přibližují napětím a "totálním" nasazením slavnému Mlčení jehňátek. Mezi ně patří thriller
Stephen J. Cannell
Poslední oběť
Leonard Land, dva metry deset vysoký počítačový génius bez jediného chloupku na těle, je neodolatelně vtažen do prostředí punkové subkultury Death Metal a kultu uctívačů Satana. On sám jako psychicky zvrácený šílenec, v jehož mysli soupeří několik odlišných osobností, systematicky vraždí ženy. Jako Potkan se vyznačuje pronikavou inteligencí, jako Zpívající vítr je ztělesněním Boha a Ďábla. Potkan ženy pronásleduje, Zpívající vítr se jich zmocňuje. Po Landově stopě se pouští zdatná, ač nesourodá trojice hrdinů? John Lockwood – svérázný agent Celní správy Spojených států, který ještě nenarazil na pravidlo, které by dodržel, nebo na předpis, který by neporušil: Karen Dawsonová přezdívaná „Poděs“ – krásná s duchaplná soudní psycholožka, která se doposud nesetkala s překážkou, kterou by nebyla schopna překonat: a Malavida Chacone – vysoce inteligenmtní král počítačových pirátů, který prozatím nenašel program, do něhož by se nedokázal nabourat. V okamžiku, kdy zvrhlý Leonard Land zjistí, kdo proniká do jeho počítačových programů, se z lovců – pronásledovatelů stává kořist..... Bude šílenec zastaven, než se zmocní …poslední oběti?
.....tohle je thriller na jeden zátah.....

pajonek
pajonek 14.12.2013 v 18:05

....s číslem 9
nakoukneme do světa parádního komiksu
Ze světa komiksů
.....kurecpalec, kurecpalec ........to je paráda
Crying Freeman - Plačící drak
Eso čínské mafie, nájemný vrah Jó Hinomura, je tady .......
Crying Freeman je pro mne tou největší legendou mezi japonskými komiksy, je to titul, který stojí za to přečíst. Pokud se do děje dostanete, není problém zhltnout celých 400 stran na jeden zátah. I přes některé zmíněné neduhy totiž zůstává skvělou mangou, jednou z nejlepších na tuzemském trhu. Dospělý titul pro dospělé publikum. Další takový u nás není a možná ještě ani dlouho nebude. Varovná značka 18+ zde rozhodně není jen tak pro srandu. Jestli hledáte něco jiného, než je Naruto a Death Note, a potrpíte si na kvalitní provedení, mohl by být Freeman tím pravým. Je to přece Kazuo Koike a Rjóiči Ikegami. Je to Crying Freeman. Jsou to zabijáci, vraždy a sex.
Crying Freeman 1, 2, 3 , 4 a letos vyšla 5
Scénář: Kazuo Koike
Kresba: Rjóiči Ikegami
.....neskutečná paráda /100%

pajonek
pajonek 14.12.2013 v 18:06

...a číslo 10 je vzpomínka na staré zlaté časy, kdy ještě nebyla éra "zlaté doby scifi"


Dnes zavzpomínáme na jednu z nejstarších českých scifi, kterou vydal v roce 1910 J.R.Vilímek
Zakletá země
Karel Hloucha

Hlouchův první fantastický román Zakletá země (J. R. Vilímek 1910) je ukázkovým příkladem dobrodružného verneovského románu pro mládež. Mezinárodní expedice se vypraví do Arktidy na speciálním vozidle se šnekovitým podvozkem, aby zachránila cestovatele Alexeje Somova, který v těchto místech ztroskotal. Výprava objeví ztracený svět obydlený bojovným loveckým kmenem i Somova, který mezitím zešílel. S pomocí Somovova turbínového letadla se průzkumníci vrátí domů......

Text příspěvku byl upraven 14.12.13 v 18:07

pajonek
pajonek 14.12.2013 v 22:46

...tohle téma se jmenuje také .....vidět, tak ho začneme plnit od čísla 11
Drsná škola to je moje. A že mezi moje oblíbence patří James Hadley Chase se ukázalo v jedné hádací soutěži....
Jeho detektivní romány si každý zde může vyhledat, tak mi se podíváme na to, co si nepřečteme, co u nás nevyšlo, ale zase to můžeme vidět !
...jako první jsem vybral film, který nevím jestli někdo zná.
TRIK /nebo také Drsná magie/
...natočeno podle novely Miss Shumway Waves A Wand - u nás asi nepublikované, poněvadž nemohu najít české vydání s tímto anglickým názvem.

Natočeno v roce 1995, hlavní role Bridget Fonda, Russell Crowe.

Kráska Myra Shumwayová si má vzít úspěšného politika Cliffa Wyatta a zcela zapomenout na svoji minulost. Nejspíše proto se tajně vrací k svému známému kouzelníkovi, aby po jeho boku provozovala umění magie. Tragická náhoda ale značně mění její plány. Myra přijímá nabídku dvou vědců a vydává se za tajemným lékem, který používá místní šamanka, žijící v horách. Na cestě plné překvapení se seznámí s bývalým fotografem, dobrodruhem Alecem Rossem. Po jeho boku by Myra mohla najít víc, než je ochotna připustit...
Zde máme trailer k filmu
http://www.youtube.com/watch?v=ZF1VPavdoHk
...a vy můžete pohledat na skládce, stáhnout a pokochat se ......

siena
siena 15.12.2013 v 09:03

Pajonku, znám a mám! R. Crowa jsem v té trafice nemohla nechat!
Jen jsem nevěděla, že předlohu napsal JH Chase. Mrknu na to, tentokrát poučena, znovu hned vecer.

pajonek
pajonek 15.12.2013 v 14:45

...a máme tu nedělní číslo 12
....až ted na základě přečtené knihy - Sbohem, baby od D. Lehane , jsem přišel i na tento film - třeba někoho zaujme
Gone, Baby, Gone
Režie: Ben Affleck - SUPER, notně mne překvapil
Autor drsných detektivních příběhů Dennis Lehane se proslavil především svým románem Tajemná řeka, který byl Clintem Eastwoodem velmi úspěšně zfilmován. Ale dávno předtím, než napsal první slova této knihy, vytvořil populární sérii o neobvyklém týmu bostonských soukromých detektivů, Patrickovi Kenziem a Angie Gennaro, pracujícími převážně pro obyčejné lidi. Z této dvojice, která se přátelila již od dětství, se postupem času stali nejen pracovní, ale i životní partneři, což jejich případům dodávalo další emoční rovinu. Celá série měla obrovský úspěch, ale právě čtvrtý díl, Gone, Baby, Gone, zaujal kritiky výrazněji svým nekompromisním a přesným popisem zločinů na dětech. Jinými slovy byla tato kniha působivá tak, jak byla napínavá.
FILM - Silné drama, velmi dobře napsané, ale především brilantně zrežírované
trailer k filmu/vložen také u knihy/
http://www.youtube.com/watch?v=f99Ep0koG84#ws]Gone%20Baby%20Gone%20%28trailer%29

pajonek
pajonek 15.12.2013 v 15:44

.....další číslo je takové nepříjemné 13
...a tak si dáme alespoň krásný pohled !!!
DO LOŽNIC JE VIDĚT
Gardner, ukrývající se pod pseudonymem A.A.Fair napsal výborné detektivky s ústřední dvojicí soukromých detektivů - Berta Coolová a Donald Lam. Já osobně považuji tohle za nejlepší, co E.S.Gardner psal....daleko čtivější než slavný Perry Mason.

Důmyslná zápletka, neúprosná logika, strhující dynamika děje i překvapující závěr.
Zdá se, že šarmantní soukromý detektiv Donald Lam tentokrát na svou zálibu v krásných ženách s dokonalými tvary doplatil. Lucille Hartovou doprovodil do periferního motelu - a druhý den je zde nalezena mrtvá. Policie má podezření, že s její vraždou souvisí i sebevražda milenců, která se odehrála tutéž noc ve vedlejší chatě. Zdá se, že Donald Lam v tom pěkně lítá. O jeho nevině má chvílemi pochybnosti i jeho rázná společnice a šéfka Berta Coolová. Nebyl by to ale Donald Lam, aby si neporadil…

...jasných 100%

pajonek
pajonek 15.12.2013 v 16:05

...s dalším číslem - 14 - se podíváme na knihu asi málo známou, o to překvapivě výbornou..
Dobrodružství v Eridanu

Pozemská kosmická loď Astrid je na samém začátku knihy poničena rojem meteorů a její posádka ztroskotá na planetě Tercii v souhvězdí Eridanu. Čtyřsetstránkový román líčí dramatický boj pozemšťanů o přežití v divokém prostředí této planety, nacházející se na úrovni pozemského pravěku. Zkrácená verze románu byla pod pseudonymem Jiří Zdeněk otištěna na pokračování v Lidové demokracii v roce 1960.
Jiří Brabenec – Zdeněk Veselý vytvořili v době vydání /v roce 1961/ dílo vskutku fantastické........

Scifistům se tohle bude určitě líbit - 100%

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 15.12.2013 v 16:19

Pajonku s Gone, Baby, Gone ses přesně trefil, je to můj oblíbený film :) Jdu pohledat ty ostatní

pajonek
pajonek 15.12.2013 v 16:45

.....jen v krátkosti : v tomhle vláknu nečekejte doporučení k chronicky známým knihám, filmům apod. Takže tady se nikdy neobjeví třeba, podle mne nejlepší kniha KMOTR, je známá, ale klidně se tu může od Puza objevit něco jiného....
Tohle není žebříček, tady půjde o dobré knihy, filmy, komiksy, hudbu co jsou třeba polozapomenuté a je potřeba je pro mladé vynořit na světlo, co třeba vyšly dávněji....a jsou už neznámé....tady budou vzpomínky na knižní "braky", které jsou nezapomenutelné, filmy vykopávky, třeba od studia Hammer - pro mladé skoro neznámé....atd,atd
...samozřejmě očekává se reakce, poněvadž bez ní je každé vlákno na dvě věci - na ..... a na nic.....

Dudu
Dudu 15.12.2013 v 16:56

Pajonku, vzpomen si také na zajímavá audia. Díky.

pajonek
pajonek 15.12.2013 v 16:59

Dudu, určitě, protože vlákno se jmenuje i SLYŠET - a to není jen hudba, ale jsou to načtené knihy, hry, povídky, seriály.......

pajonek
pajonek 15.12.2013 v 17:59

.....tak s číslem 15 se podíváme na první pořad v mp3 - mohl být legendární
Při poslechu rozhlasového seriálu John Knittel - Via Mala, který natočil režisér Miroslav Buriánek má úvodní rozhovor ..a tam říká /a já si na to kurníčekšopíček vzpoměl.../, že jeho první rozhlasový seriál z osmdesátých let byl podle knihy T.Blocka MAYDAY.
Vzpomínám - opravdová paráda!!!!
Tak jsem nějak pátral, kdy by se mohl seriálek zopakovat.....
A pořád nic, tak jsem se mejlíkem spojil přímo s panem Buriánkem. Jaké bylo moje překvapení, ldyž přišla odpověd. Hodně špatná...... ale díky mu, že přišla.
Tady je část odpovědi přímo od pana Buriánka
"Velice mě potěšila Vaše vzpomínka na seriál MAYDAY, který jsem natáčel
v polovině osmdesátých let v hlavní roli se skvělým hercem Luďkem Munzarem.
V seriálu účinkovali téměř všichni členové činohry DJKT v Plzni. Chtěl jsem
před časem navrhnout dramaturgii literárního vysílání jeho reprízu, ale
zjistil jsem, že byl nedopatřením, omylem či nedbalostí někdy začátkem
devadesátých let smazán 10. závěrečný díl. Rozladilo mě to a strašně mě to
mrzí!......takže je devět dílů - desátý chybí a hodně herců, kteří tenkrát namlouvali jsou na zaslouženém odpočinku /zemřeli/.....tenhle seriál, pokud by někdo neměl doma mag.pásek se záznamem, který by se dal vyčistit, je zatím naprosto ztracený !!!!!
Nicméně je skupinka lidí, kteří pro naše slepé kamarády na jiném foru načítají knihy, povídky a už se pouštějí i do seriálových dramatizací !!!!!!!!
Takže máme namluvený a překrásně ozvučený MAYDAY v 17 a půl hodinách !
....pro zájemce - stačí se jednoduše registrovat na jiném foru, které se zabývá mluveným slovem a každý si může přijít na spoustu /stovky a stovky/ výborně načtených knih , povídek a her......
Já tam jsem a nikdy jsem nelitoval - jsem velký příznivec mluveného slova !!!!

Dudu
Dudu 15.12.2013 v 18:06

Nějak mi asi unikl název toho fora.

pajonek
pajonek 15.12.2013 v 20:36

..a už máme číslo 16
...ještě než nakoukneme pod pokličku mých oblíbených horrorových filmů ze studia Hammer, tak se podíváme na jeden filmeček /je ke stáhnutí na skládce/
.....každý zná jméno Old Shatterhand, každý zná jméno Lex Barker .....možná mnozí znají jméno Harald Reinl....asi nejznámější západoněmecký žánrový rutinér Harald Reinl ...natočil slavné Vinnetouovky, natáčel sérii s populárním agentem Jerry Cottonem, natočil několik kriminálek z pera Edgara Wallace...
V roce 1967 se Reinl na popud studia Constantin Film pokusil začít novou sérii potencionálně divácky vděčných filmů. Mělo se jednat o snímky kopírující gotické horory britského brakového studia Hammer volně inspirované příběhy Edgara Allana Poea. Nakonec vznikl ovšem pouze jediný film, úsměvně béčková Hadí jáma a kyvadlo, jejímž hlavním lákadlem je „hvězdné“ obsazení. Vedle slavného Lexe Barkera a vyzývavé Karin Dor, kteří ve vinnetouovkách ztvárnili populární postavy Old Shatterhanda a Ribanny, se film pyšní také démonickou ikonou britských hororů Christopherem Leem. Vedlejší role připadly dalšímu vinnetouovskému herci Vladimiru Medarovi a hvězdičce erotických komedií Christiane Rücker.
...zde je trailer
http://www.youtube.com/watch?v=XY7vJoeCnYU
....tohle musí každý fanda "fantasmagorismu" vidět ......Olda-Lex Barker pro něj v opravdu nezvyklé dvojroli Rogera Monta Elisa/Roger von Marienberg.
...pro mne báječné pobaveníčko !!!!

pajonek
pajonek 15.12.2013 v 22:42

...na dobrou noc si dáme číslo 17
...nemám rád romány z koncentračního tábora....je hodně málo vyjímek, které jsou skvělé...třeba Jiskra života
....dnes si dáme další skvělý román
ČERNÝ KŘÍŽ
Greg Iles - patří k americkým autorům napínavých thrillerů, jejichž díla se pravidelně objevují v první desítce titulů na žebříčcích bestsellerů listu New York Times.Absolvent mississippské univerzity se několik let živil jako muzikant ve skupině Frankly Scarlet. Po úspěchu své první knihy se začal profesionálně věnovat psaní příběhů. Žije s manželkou a dvěma dětmi v Natchezu v Mississippi.

.... I když kniha má kolem 500 stran, čte se velmi rychle díky skvěle stavěnému příběhu, autorovu stylu vyprávění a samozřejmě dobrému překladu Pavla Dufka, který se specializuje na překlady thrillerů z angličtiny. A co je tedy v příběhu nadstandardního? Celý příběh se odvíjí kolem koncentračních táborů a osudů Židů za 2. světové války.
Příběh, který Vás nutí se zabývat i otázkami lidské bestiality a odplaty.

Tohle si zaslouží 100%



Vložit příspěvek