Terry Pratchett


Naias
Naias 28.05.2015 v 08:14

Čertina, nie je to posadnutosť. Vtedy sa s fantasy roztrhlo vrece, ja som mala niečo cez dvadsať a budovala som si knižnicu. Nakúpila som vtedy haldy a haldy všeličoho, ale po previerke časom som sa väčšiny zbavila. Zostali mi napríklad Pratchett a Morressy. Zeměplocha ma uchvátila, tak som v nakupovaní pokračovala.

Azizi, to oficiálne delenie sa mi zdá nezmyselné. Niektoré príbehy, v ktorých Bábi je, sú v sérii Úžasná Zeměplocha a iné v sérii Příběhy ze Zeměplochy? Aký je v tom rozdiel? Ja knihy od TP delím takto: Zeměplocha – ostatné (Johnny, Kobercové a tak).
A pokiaľ ide o Soudný den, keď si človek odmyslí tie vedecké rozbory, zostane mu príbeh z Neviditeľnej univerzity, čo je pravá a nefalšovaná Úžasná Zeměplocha.

Áno, Alix, som strašný škrečok. A to vidíš len vrchol ľadovca.

reader, zase sa na mňa vyťahuješ?! Najprv, že si väčší cvok a teraz aj väčší škrečok? Hovorí ti niečo úcta k starším?!
Aj ja raz porovnám originály a preklad, AŽ SA NAUČÍM PO ANGLICKY (hahaha).
Opakujem špeci pre teba:
http://www.kniznivesmir.cz/2015/03/posledni-pribeh-ze-zemeplochy-vyjde-na-podzim/
Poslední příběh nese v originále název The Sheperd’s Crown a půjde o další knihu s Toničkou v hlavní roli. Tentokrát se bude mladá čarodějka ve výcviku potýkat s nástrahami krutého světa dospěláctví. Fanoušci se nemusí obávat, že by šlo o ubohou slátaninu poskládanou z poznámek a nedokončených myšlenek jejich mistra. Siru Pratchettovi se totiž povedlo dokončit celé dílo už na podzim a půjde tedy o plnohodnotný zážitek bez výrazných zásahů někoho zvenčí. Paul Kidby, autor ilustrací k Pratchettovým knihám, už v únoru na svém blogu potvrdil, že momentálně pracuje na The Shepherd’s Crown a že vyjde na podzim.

Ak bude niekto pokračovať, skoro určite si to zo zvedavosti prečítam, ale hrozne sa bojím, že to už proste nebude ono, že sa to pokazí.

A ešte som zabudla na milovaného Knihovníka! Raz na Istrocone nám premietali kúsok z amatérskeho predstavenia, kde hral Knihovníka sám Kantůrek. Mal chúďa takú trému, že si zabudol dať dole náramkové hodinky. Musím povedať, že Ooook v podaní sira Kantůrka je neprekonateľné!

reader.007
reader.007 28.05.2015 v 11:01

naias: "bez výrazných zásahů" takže mu do toho přeci jen někdo fušoval.

a ano, vytahuju :-) Úcta ke starším? Počkej... vím určitě že jsem z toho nematurovala... možná na základce něco říkali... ale to už je dávno, to už ti spíš odříkám trojpolní systém :-)
Udělala jsem si namátkovou kontrolu a přesto že nemůžu najít Almanach roku Garnáta, i bez něj je to 81 kousků + 4 mapy + puzzle Maškaráda. Jestli se máš za křečka číslo 1, tak na mě, sysla, nemáš :-))

Mimochodem když už jsi naťukla to divadlo, viděl někdo z vás Soudné sestry ve zpracování libereckého malého divadla?

Text příspěvku byl upraven 28.05.15 v 11:56

Naias
Naias 28.05.2015 v 12:33

Syseľ najväčší na svete, myslíš, že Pod parou je 100% Terry, že mu do toho nikto nijak nezasiahol?

Text příspěvku byl upraven 28.05.15 v 12:37

reader.007
reader.007 28.05.2015 v 12:41

Bůhví... on se Pratchett vůbec měnil. Už Noční hlídka byla taková přemýšlivější. Ne méně vtipná, patří k mým nejoblíbenějším, ale nějak se mi zdálo že téma už není tak rozverně vybrané jako třeba u Hrrr na ně!

čertina
čertina 28.05.2015 v 19:45

Šnupec se mi také zdál takový jako vyzrálejší,ano přemýšlivělší. Pod parou,jsem skoro v polovině a zatím takový jakoby klid. Reader 007 už budu mlčet,na tebe tedy nikdo nemá!

reader.007
reader.007 28.05.2015 v 20:42

Jo jo, až mě budou s mými poklady zpopelňovat, budeme hořet fakt dlouho :-))


VíťaNT
VíťaNT 28.05.2015 v 21:44

reader.007: To je geniální věta. To si budu muset zapamatovat. Díky za ní. Uvědomil jsem si, že například čtečky, tablety, flashky a externí disky tak lehce nehoří..

Text příspěvku byl upraven 28.05.15 v 21:59

reader.007
reader.007 28.05.2015 v 22:48

:-)) když už jsi je připomněl, zrovna jsem chtěla připsat že jen ty audioknihy na CDčkách budou trochu čadit

Alix
Alix 04.06.2015 v 20:36

Tak jsem včera opatrně začala číst Pod parou. Zatím se zdržím komentáře, počkám......

prema0637
prema0637 29.06.2015 v 13:25

Nevím proč, ale k Terrymu mám odpor. Na můj vkus napsal až mnoho knih. Sice jsem ani jednu nečetl, takže nemůžu být objektivní, ale myslím si, že při takové kvantitě ztrácejí kvalitu.

Mikko
Mikko 29.06.2015 v 13:26

Myslíš si špatně... :D

prema0637
prema0637 29.06.2015 v 13:33

je to možný :D ale já to nemůžu překonat

Mikko
Mikko 29.06.2015 v 14:10

v pohodě, já to beru. Každý má právo na svůj názor. Avšak přicházíš o hodně.. :)

Alienor
Alienor 29.06.2015 v 14:11

No ja keď mám k niektorej knihe nepodložený odpor, tak si dám tú námahu a prečítam ju. Niekedy názor zmením, niekedy nie, ale aspoň viem prečo.

HTO
HTO 29.06.2015 v 16:57

To s přílišnou autorskou plodností je běžný předsudek. Pratchett napsal asi 60 knih, Asimov naproti tomu přes 500 (schválně jsem vybral SF/F autora, který byl nejen plodný, ale taky výborný). Dalšími příklady mohou být Balzac, Simenon, Creasey nebo Lope de Vega. Napadlo by vás nečíst Otce Goriota proto, že Lidská komedie čítá ca 97 románů? Jistě, jsou autoři, kteří stráví roky vybrušováním jednoho díla, ale to, že někdo píše rychle, neznamená, že píše špatně; prostě má jen jinou metodu. Osobně se snažím různé nepodložené odpory přemáhat, většinou se skvělým úspěchem. Ale nebudu vám to nutit.

reader.007
reader.007 29.06.2015 v 17:41

prema0637: vždycky když čtu/slyším někoho jak ze sebe vyhodí modro ve stylu "sice jsem to nečet, ale určitě to nestojí za nic" si vzpomenu na svého učitele z jazykovky který, když zjistil že čtu Martina Chuzzlewita, prohlásil něco o tom jak je Dickens nudný. Sice od něj nic nečetl, ale je to přece tak TLUSTÝ... A přesto že se mi tenkrát hrozně líbil, pomyslela jsem si: chlapče... můžeš být 100x fešák, ale jsi vůl.

Alix
Alix 01.07.2015 v 18:27

prema0637: Nic ve zlém, ale v tom případě nechápu, proč tady vůbec píše nějaký komentář? Když jsi nic od TP nečetl, nemůžeš komentovat a když nemůžeš komentovat, proč komentuješ?

Nujeglo
Nujeglo 09.07.2015 v 00:17

Taky nevím proč zakládat názor na tom že je to autor který jich napsal moc, že je kniha tlustá..přesudky jsou naprd :-) Jen když si představím jak se řežu když čtu jakkoukoliv knížku,,,

notburga
notburga 09.07.2015 v 10:10

Tak tenhle předsudek jsem měla taky... v cca deseti letech, když mě přestaly bavit pohádky a začala jsem chroupat máminu sci-fi knihovnu. A A. C. Clarka jsem docela dlouho obcházela, neb tehdy byla celá police jen jeho (asi 30 knih). A pak jsem se jednou zakousla a nepřestala. Zkrátka není nad osobní zkušenost.

Pokračování TP se nebojím (pravda, proti některým z vás mám asi 10 knih skluz). Ch. Tolkien se také třídění a zpracování otcova díla ujal velmi dobře. Myslím, že pokud v tom prostředí vyrůstáte a živě se zajímáte o to, kdo je vás rodič a co dělá (klidně si dosaďte jiné příbuzenské linie), máte docela dobré předpoklady k tomu v jeho díle pokračovat. Navíc lze určitě rozpoznat, jestli ten který spisovatel pokračuje v díle "jen proto, že by z toho mohlo něco být" nebo "proto, že se zkrátka nedokáže vzdát toho, co si tolik zamiloval." Možná budu nakonec vyvedena z omylu, ale nechci nic zatracovat předem :)

HTO
HTO 09.07.2015 v 16:49

Zeměplocha už bude jen jedna, vyjde v září, jeho dcera se rozhodla, že v ní nikdo pokračovat nebude: http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/books/news/terry-pratchett-discworld-series-comes-to-an-end-as-daughter-rhianna-rules-out-future-books-10312426.html

Smrť
Smrť 04.04.2016 v 00:17

Shepherd's Crown si určitě koupím, abych měl Zeměplochu kompletní, ale rozhodně ji nebudu číst. Protože souhlasím s názorem Jana Kantůrka, že to, co v ní Terry Pratchett udělal, je zkrátka podraz na fanoušky. Já bych dokonce použil výraz prasárna. Nebudu to tu radši prozrazovat, kdo chce, ať si to najde na netu, ale konečně už přesně chápu, o čem je Kingova Misery. Kdyby sir Terry ještě žil, nejspíš bych ho zavřel do sklepa dokud by to nepřepsal.

elfos
elfos 04.04.2016 v 01:28

Mít TP něco za zlé? A až tak? Nesmysl.

Smrť
Smrť 04.04.2016 v 08:24

Jsou věci, které by si po 40 dílech neměl dovolit snad ani sám autor a tohle je přesně jedna z nich.

Hadati
Hadati 07.04.2016 v 20:56

Po takových reakcích na poslední knihu se začínám děsit.

Azizi
Azizi 09.04.2016 v 14:02

Mohol by mi prosím niekto napísať do správy, čo je na tej knihe také? Mne sa to nejak nedarí nájsť. Už som aj zbežne prešla komentáre na Goodreads, vo všeobecnosti sa mi však zdajú byť pozitívne. A U Prokopnutého bubnu tiež sa nikto nevyjadril konkrétne... Alebo ešte lepšie, dajte sem prosím nejaký konkrétny odkaz, kde si to môžeme nájsť, ak teda nie som jediná, koho to zaujíma :)



Vložit příspěvek