Moc utrácím. Za knihy


Aiwa
Aiwa 30.09.2014 v 19:36

Já utrácela donedávna hlavně za skripta, ale to byl nutný výdaj. V beletrii mě brzdí nedostatek místa, ale jinak mám zálibu v tlustých = drahých knihách, které jaksi chybí v naší okresní knihovně. K těm výdajům - někdo kouří, někdo pije či utrácí za oblečení, boty, šminky... no a někdo kupuje knihy, čímž podporuje autory, vydavatele, překladatele, knihkupce atd. :-) Po zkušenostech doporučuji chlubit se novými úlovky podobně zatíženým lidem, v krajním případě dohledat heslo oniomanie

eraserhead
eraserhead 30.09.2014 v 20:58

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Richie1
Richie1 30.09.2014 v 21:14

Také u mě bývaly pravidelné návštěvy v knihkupectvích, kdy jsem tam nechal 2-3 tisíce. Teď se už více krotím - ze tří důvodů: málo peněz, málo místa a asi 500-600 stále ještě nepřečtených koupených knih doma.
V posledních letech mám pravidlo, že každoročně nesmím koupit více knih, než kolik za rok přečtu.

Některé knihy přečtu třeba až po 20-25 letech po zakoupení. Můj pořadník je hooodně dlouhý a stále se doplňuje. :-)
Snad se dožiji toho, že všechny ty zakoupené knihy jednou přečtu. :-)

Koka
Koka 30.09.2014 v 21:20

to Pajčula: zda-li je 2000 Kč moc nebo málo, by bylo možné posoudit až kdyby bylo specifikováno, o jaké procento z příjmu jde. Pokud je to více než 10 %, tak je to na pováženou. Ale jinak všem, kteří jsou schopni dát za knihy "i poslední kalhoty", rozumím - byla jsem kdysi stejná. Nejdu nikoho od té záliby zrazovat (i když si myslím, že ceny knih jsou momentálně nelidsky vysoké, nadsazené a jejich akceptováním vlastně stvrzujeme něco, co bychom měli odmítnout), ale možná můj příběh, který jsem popsala v posledním blogu, by mohl být všem vlastníkům hromady knih varováním.

Dudu
Dudu 30.09.2014 v 21:43

Koka, příběh jsem si přečetl a popřemýšlel, proč se pracovníci ochranky tak rychle přihnali k darovaným knihám. Došel jsem k závěru, zda neměli zkušenost s nějakým jiným dárcem, který omylem nechal v knize papírovou bankovku, jíž používal jako záložku. Proč by jinak nasadili takové tempíčko? :-)

Koka
Koka 30.09.2014 v 21:51

Dudu, nikdo z Městské knihovny se mi neozval a incident nevysvětlil, i když si myslím, že alespoň někteří pracovníci knihovny jsou aktivní na Databázi knih :-). Když nad tím zpětně přemýšlím, tak možná tu situaci přivodila skutečnost, že můj dar čtenářům byl do těch šteláží vložen právě 21. srpna, a to je - jak mnozí víme - hodně výbušné datum. A že mezi knihami byla i učebnice ruštiny v azbuce, situaci jenom "přitvrdilo".
No ale vraťme se k tématu vlákna - výdajům za knihy: co dnes vydáš, za 40 let knihovně daruješ :-)

Text příspěvku byl upraven 30.09.14 v 21:53


nokid
nokid 01.10.2014 v 14:13

Richie1 mi mluví z duše. Mám to taky tak.

Lenka68
Lenka68 01.10.2014 v 19:33

Taky jsem na knížky zatížená. Z důvodu cen jsem ale přešla na anglicky psané, často jsou i o polovinu levnější, než český překlad. Teď mám ale zase problém s nadváhou v letadle při cestě z dovolené :)

PetraMe
PetraMe 01.10.2014 v 21:15

O knihách mi raději ani nemluvte :D Zrovna dnes jsem si zase 4 objednala. Sice nestíhám číst, ale ten pocit, že ty knížky mám doma je neskutečný :) No co, radši budu utrácet za knížky než za oblečení.. :)

notburga
notburga 02.10.2014 v 12:10

Já v tomto duchu pravidelně vybíluju antikvariáty :) je mi celkem jedno, v jakém stavu kniha je, jen pokud jí nechybí stránky (kouř z cigaret odstraňuju kočičími granulemi). Často beru tu samou knihu v horším stavu za nižší cenu, jen abych ji měla. Se čtením to zatím tak hrozné není - nejvíc toho načtu na dětském hřišti a večer jako relax.

Snažím se moc neutrácet, ale momentálně je pro nás i 200-300 měsíčně moc. Pro srovnání, po zaplacení hypotéky a veškerých záloh nám zbudou asi 300 tisíce a z toho financuju kroužky a jídlo. Takže taky moc utrácím za knihy. Bohužel a syn v druhé třídě už je to samé. Z kapesného si knihy a komiksy kupuje pravidelně. Tak aspoň že tak. Někdy je to utrácení i k něčemu dobré :)

Text příspěvku byl upraven 02.10.14 v 12:10

reader.007
reader.007 02.10.2014 v 12:24

Je to tu jak na odvykací skupině :-))) a tak si přisadím: Jmenuji se Hanka a JSEM závislá na knihách, antikvariáty už sice nebílím (většinu z toho dlouhého seznamu co jsem si udělala v pubertě už totiž doma mám) ale i tak tam za každou návštěvu nechám alespoň 150,- No a internet, to je teprve mor, ještě že je to poštovné tak drahé aby se člověk úplně neutrhl z uzdy ;-)
Spíše mě poslední dny trápí otázka (a kupodivu ji nenakousla Koka svým vynikajícím depresivním příspěvkem do blogu, na ten jsem přišla později), co s mými miláčky bude až já nebudu...

Naias
Naias 02.10.2014 v 13:02

Prečo odvykacej? Niekto sa tu z tej závislosti chystá liečiť? Ja nie! A ak máte dojem, že moc utrácate za knihy, resp. za poštovné, presťahujte sa na Slovensko a nakupujte v českých antikvariátoch. Inak, tiež boli časy, keď som v kníhkupectve kupovala, čo predo mnou neutieklo, ale realita ma priškripla. Peňazí niet, miesta niet, času niet, je to tragický život. A to som ešte zistila, že autor kníh, nad ktorými som váhala, už zomrel, takže prepracované vydanie nebude. Čiže sa ide nakupovať.

Notburga, ako presne odstraňuješ z kníh cigaretový dym?

Reader, ja sa s celou knižnicou nechám spopolniť, už som v tomto zmysle vydala príkazy okoliu. Ak tie knihy nebudem mať ja, tak nikto!

reader.007
reader.007 02.10.2014 v 13:42

Naias: tak to já až tak závislá nejsem, navíc mám v knihovně převelice půvabné kousky nad kterými je notná poptávka, případně se velmi málo vidí a to bych snad chodila strašit toho Koniáše co by se se sirkou jen přiblížil, spíš mě trápí že tak jak já je už nikdo milovat nebude, chudinky moje.
Zrovna mám v bezprostřední blízkosti případ kdy starou dámu rodinka pěkně vyšplouchla z domečku a nenechala ji ani si pořádně zabalit osobní věci. No hnus... :-(

Naias
Naias 02.10.2014 v 13:50

To nie je prejav závislosti, ale egoizmu. Moje, nedám! Vo van Gulikovi som čítala, že Číňania mali sviatok, počas ktorého posielali drahým zosnulým predmety tak, že ich vyhotovili z papiera, spálili a dym ich dopravil na miesto určenia. Knihy už z papiera sú a za pokus to stojí. Predstava, že na onom svete (nech už je to hocikde) budem mať k dispozícii celú svoju knižnicu, je preveľmi lákavá. A poptávka? Po mne potopa.

Podobný prípad poznám tiež, mám ho dokonca v rodine. Našťastie to dobre dopadlo, aj keď to musel riešiť súd.

Text příspěvku byl upraven 02.10.14 v 13:54

notburga
notburga 02.10.2014 v 18:21

Jak se tak dívám do zpráv, tak to odstranění zápachu z cigaret zaujalo víc lidí, ta tedy:

Mě tenhle způsob kdysi poradila prodavačka ve zverimexu. Je třeba koupit pytlík granulí do kočičího záchodu, které pohlcují zápach - zrovna doma pytlík nemám, abych poradila značku, ale ve zverimexu určitě poradí. Knihy pak jednotlivě vložím do papírových sáčků, přidám asi dvě hrstě granulí, zavřu a nechám týden až dva odpočinout. Pokud knížky zapáchají hodně (strýc je silný kuřák a kouří přímo v bytě), vložím tyto sáčky s knihami ještě do bedničky nebo mísy a granulemi úplně zasypu. Pak knihy opráším čistou malířskou štětkou a je to :)

Ještě mě napadá - když knihy zapáchají plísní, tak se to musí zopakovat vícekrát, ale nakonec to vždycky pomohlo.

Tak snad vám bude tenhle návod fungovat jako mě.


Jinak o část svojí knihovny po smrti strach nemám - děti vypadají, že budou oba čtenáři. Ale co budu dělat s tou velkou sbírkou orientální poezie, to netuším. Asi budu hledat nějakého dědice. Takové Zpěvy staré Číny s podpisem B. Mathesia by bylo škoda pálit ;/

TheCiko5
TheCiko5 03.10.2014 v 01:25

Dobrý večer. Jmenuji se Čiko a již pátým rokem jsem závislý na knihách (potlesk). Na jejich kupování,čtení,ukládání a třídění do na míru vyřezávané mahagonové knihovny,nebo jen na procházení se podél knižních regálů (vstávám). Je mi líto,že podobně jako Reader.007,Lenka68,PetraMe a samozřejmě Pajčula nejsem schopen neutratit za knihy aspoň 2000,- měsíčně (další potlesk). V současné době se velmi snažím porozumět sám sobě,co chci vlastně číst ( vteřinka nechápavého ticha),zkrátka než přemýšlet nad stylistickou vyrovnaností,nebo cenou daného kusu,raději sháním rovnou komplety autorů...(nesouhlasné zašumění ). Nicméně Vám všem přeji spoustu odvahy a trpělivosti v bojích s problémy,tolik podobných tomu mému. Věřím že to zvládnete...Já třeba nemám na činži,žeru hlínu,ale zvládám to... Určitě to zvládnete i Vy !!! (bouřlivý potlesk)

Leiah
Leiah 03.10.2014 v 13:21

Pokud někdo čtete anglicky a chcete si nechat z Anglie posílat knížky bez poštovného, můžu poradit bookdepository.com. Mám vyzkoušeno- rychlé a spolehlivé. Občas pošlou i záložku :)

Text příspěvku byl upraven 03.10.14 v 13:23

fog
fog 03.10.2014 v 14:24

Tak tato myšlenka, co bude s mými knížkami, až já nebudu, mi dřímá v hlavě už nějaký čas. Kdo o ty ubohé sirotečky bude pečovat a milovat je tak jako já!! Tolik mám krásných vzpomínek na to, jak jsem je sháněla, jak jsem byla za ně schopna utratit poslední korunu, pak je vítala doma do mé knihovny, očuchávala, hladila a slibovala jim, že je nikdy neopustím :))
A to aniž bych si uvědomila, že mají delší životnost než já. Jsem já to ale sobec!! A jak je strašná představa, co s nimi jednou bude :((

R.E.M.
R.E.M. 04.10.2014 v 00:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Linu
Linu 04.10.2014 v 09:35

Počkat? Opravdu se tady řeší závislost na nakupování knih?? Sakra! A já myslela, že jsem postižená! Mimochodem lidi, jsem na tom úplně stejně a odvykačku rozhodně podstoupit nechci :-D. Upřímně, radši budu utrácet za knihy než za cigarety.....

Text příspěvku byl upraven 06.10.14 v 19:13

Nagadir
Nagadir 05.10.2014 v 11:39

Och ano, utrácení za knihy. Knihy, jediná položka za kterou jsem schopna utratit i pět tisíc, tedy byla jsem do té doby než jsem si začala brát vyřazené knížky z knihoven nebo ty které tam donesli čtenáři.Takhle děsně ušetřím... byla bych hloupá, krom toho jsem tam našla takové poklady jako Maupassanta, Čechova, Manna, Čapka (Válka s mloky, tu jsem nemohla sehnat), Jiráska...
Takže za minulý měsíc to bylo 18 knih (jak z knihovny tak z knihkupectví) a celková cena byla jen kolem 500 kč.
Na druhou stranu, kvůli tomu že mě to téměř nic nestojí (buď si knihu vemu zadarmo a nebo za ní zaplatím 5-10 kč), už je doma nemám kam dávat XD
Jo jo, knihy to je závislost, kdepak oblečení nebo cigarety XD

verbula
verbula 05.10.2014 v 15:52

Toto vlákno je balzám na moji duši. Až přijde nový výpis ze společného účtu, aspoň budu mít čím hájit nevysvětlitelné položky před manželem :-)). Přiznávám se dobrovolně, že jsem po se půlročním půstu opravdu řádně rozšoupla a že i nadále mám trochu výčitky svědomí, ale ty se naštěstí postupně vytrácejí s každou novou přečtenou knihou.
Pokud chcete, aby bylo o vaše miláčky po vašem odchodu řádně postaráno, je nutné najít v rodině, širším příbuzenstvu nebo mezi známými stejně postiženého, který vám podepíše vlastní krví slib, že se o ně postará minimálně tak jako vy. Takto jsem se stala před mnoha lety příjemkyní hned tří rozsáhlých knihoven. Po necelém roce v novém domě díky tomu bloudím mezi věžemi z banánových krabic a těším se na slibovanou knihovnu. Po mém odchodu z tohoto světa chce potomstvo vybudovat z našeho domu veřejnou knihovnu nesoucí mé jméno, protože dělit takovýto poklad šesti je nereálné.

Richie1
Richie1 05.10.2014 v 18:11

Mám to štěstí, že se dcera (co se týče lásky ke knihám) potatila. A tak ačkoliv se hodlám dožít sta let (abych stihnul vše přečíst), tak věřím, že se dcera po mé smrti ráda o mé knihy postará. Popř. ještě stihnu vychovat k lásce ke knihám nějaké další potomky v rodě . Rodinná knihovna má budoucnost ... :-)

Mocharka
Mocharka 07.10.2014 v 22:06

Mám takový dojem,že moje knihovna mít takové štěstí nebude.Dvě děti a ani jedno nečte to co já,takže nevím,nevím....

TheCiko5
TheCiko5 07.10.2014 v 23:59

Násilí,Mocharko,násilí... :-) Rozmlátit kladivem všechny laptopy v bytě ! Pryč s dobou,kdy si děti v trafice koupí Méďu Pusíka a slajdujou,když chtějí otočit stránku ! Systematická nauka o knihách. Nenápadně knihy někde "zapomínat",pečlivě zvolit žánr dítětem náhodou nalezené knížky... Milovníci knih nerezignují! :-) Hodně štěstí !



Vložit příspěvek