Postava hledá autora - pomozte jí!


Hun
Hun 15.07.2017 v 21:02

„Pořád je to moje oblíbená část knihy, i když neexistuje“ – ty jsi komik :-)))

Hun
Hun 16.07.2017 v 02:07

Autora hledá postava, která si vytkla za cíl porušit v krátké době celé Desatero.

bamba
bamba 16.07.2017 v 07:24

niečo od Klausa ? Zemana ?alebo iného politika ?

woodward
woodward 16.07.2017 v 09:29

To by mohl být Čenda Jirsák, hledající Karla Poláčka.

Aby zhřešil i proti přikázání "Nesesmilníš", napsal na zeď Heřmanovy továrny neslušný nápis...(nebo tak nějak to bylo).

Text příspěvku byl upraven 16.07.17 v 09:29

Hun
Hun 16.07.2017 v 16:03

Velmi správně, Woody. Opravdu jsem měl na mysli Čeňka Jirsáka.

Pokračuj!

woodward
woodward 16.07.2017 v 18:55

Jak už to bývá, dva pánové, jejichž rozhovor je tu zaznamenán, se po výměně počátečních zdvořilostí dali do hovoru o společných známých, přesněji řečeno o jednom společném známém. A právě ten hledá autora.

"Ať se propadnu," řekl člověk v Marseille, "není-li tohle Jensen."
Švéd Jensen zvedl oči. "Počkej," řekl, "a nemluv, pokud tě nenajdu." Položil si ruku na čelo. "Sea-gull, ne. Empress of India, ne. Pernambuco, ne. Už to mám. Vancouver. Před pěti roky na Vancouver, Osaka-Line, Frisco. A jmenuješ se
Dingle, ty rošťáku, a jsi Irčan."
Člověk vycenil žluté zuby a přisedl. "Right, Jensene. A piju každou kořalku, která je. Kde se tu bereš?"


woodward
woodward 16.07.2017 v 19:17

Hm, a co dál?

soukroma
soukroma 16.07.2017 v 20:21

Baví se Dingle s Jensenem a řeč přijde na Van Tocha...všichni v režii Karla Čapka

woodward
woodward 16.07.2017 v 20:25

No jo, no. Je to tvoje.

Hun
Hun 16.07.2017 v 20:31

Už to mám – začátek 5. kapitoly.
"A kde jsi jezdil?"
"Na takovém trampu," děl Dingle vyhýbavě. "Všechny možné ostrovy, tam dole."
"Kapitán?"
"Nějaký van Toch, Holanďan nebo co."

Takže Karla Čapka asi hledal J. Vantoch. Ale slovo klidně předávám Mirkovi.

soukroma
soukroma 16.07.2017 v 20:40

Ještě jednou antická tragédie, protože se to tu v hledacích vláknech odvčerejška tak docela nezkompletovalo: kdo hovoří a kdo jí to tak předepsal?

"Zde stojím, kde jsem ťala, nad svou obětí.
A bez vytáček povím vám, jak zahynul,
že nemohl se bránit ani uprchnout.
Obrovský přehoz jako rybářovu síť
jsem na něj hodila, háv smrti nádherný,
a ťala nadvakrát. On dvakrát vykřikl
a údy povolily. A když ležel už,
já ťala potřetí - dle slibu, na počest
vladaři mrtvých, podzemnímu Diovi.
Tak tedy on, jak padl, duši vypouštěl
a prudce tryskající krví ze tří ran
mne skrápěl, temnou prškou rosy vražedné,
leč já tím okříla, jak z vláhy nebeské,
když setba v klíčcích ukrytá se raduje."

Text příspěvku byl upraven 16.07.17 v 20:40

woodward
woodward 16.07.2017 v 21:31

To bude Klytaimnestra (Oresteia - Aischylos)

soukroma
soukroma 16.07.2017 v 21:44

Ano, jen pro pospojování všech volných konců: Klytaimnestra, manželka krále Agamemnóna (střední díl Orestei - Agamemnón) toho tnula několikrát, až ho zabila, a byla dvojčetem Heleny, kterou jsme tu měli včera také.

woodward
woodward 16.07.2017 v 22:53

Autora hledá postava z příběhu přímo nabitého dobrodružstvím. Tvrdý souboj s lupičem, ztroskotání lodi, noční lov na krvelačnou šelmu, dramatická jízda v bouři přes běsnící řeku, obtížný pochod přes pohoří, kde jeden z členů výpravy utrpí vážné zranění, to všechno, a ještě víc se odehrává na stránkách románu, který nelze odložit nedočtený. Tou postavou, hledající autora, je nezbytná krasavice, již miluje hrdina, který celý ten příběh vypráví.

soukroma
soukroma 16.07.2017 v 23:03

Hun/mirektrubak: Ještě ke včerejšku (Re: "Pořád je to moje oblíbená část knihy, i když neexistuje“) - narazila jsem zrovínka dnes na vcelku věrohodné vysvětlení toho, že si čtenář pamatuje i to, co v knize není. Toto k tomu říká Thomas C. Foster ve svém zábavném průvodci Jak číst literaturu jako profesor:
"Postavy jsou stvořeny spisovatelovou imaginací - a rovněž imaginací čtenáře. Na vzniku literární postavy se podílejí tyto dvě mocné síly. Spisovatel ji vymyslí, přičemž využívá své paměti a pozorování, jak se mu to hodí, a čtenář - nikoli čtenáři jako celek, tentokrát je to každý jednotlivý čtenář sám o sobě - si ji přetvoří podle svého na základě zase své paměti, svého pozorování a své invence. První, tedy spisovatelská invence postavu načrtne, zatímco druhá, čtenářská invence se jí chopí a vyplní prázdná místa. Někdy ta prázdná místa vyplňujeme způsobem, k němuž nás text neopravňuje, a ani si toho nevšimneme; každý zkušený čtenář se někdy vrátil ke svému oblíbenému románu, aby v něm vyhledal nějakou skvělou pasáž či brilantně zachycený osobnostní rys, které ve skutečnosti v textu vůbec nejsou." (s. 119)

Takže tak; a teď se nám jistě do hádankářských vláken vloudí naše neomezená čtenářská invence, už se těším :-)))

Text příspěvku byl upraven 16.07.17 v 23:04

woodward
woodward 16.07.2017 v 23:08

tak pro jistotu ještě jednou, aby to nezapadlo:

Autora hledá postava z příběhu přímo nabitého dobrodružstvím. Tvrdý souboj s lupičem, ztroskotání lodi, noční lov na krvelačnou šelmu, dramatická jízda v bouři přes běsnící řeku, obtížný pochod přes pohoří, kde jeden z členů výpravy utrpí vážné zranění, to všechno, a ještě víc se odehrává na stránkách románu, který nelze odložit nedočtený. Tou postavou, hledající autora, je nezbytná krasavice, již miluje hrdina, který celý ten příběh vypráví.

woodward
woodward 17.07.2017 v 10:59

Ještě na jedno dobrodružství jsem zapomněl. Věrný sluha statečně zažene drzé vetřelce, kteří jeho pána chtěli připravit o střechu nad hlavou. Je to vážně hustej nářez nabitej akcí.

woodward
woodward 17.07.2017 v 12:28

Jo, a aby toho nebylo málo, pod povrchem dramatických dobrodružných událostí se odvíjí temný příběh ničeho se neštítící intrikánky, která lstivě usiluje o dědictví po stařešinovi rodu. Teď už je to snad všechno a mohli byste to uhádnout.

Hun
Hun 17.07.2017 v 13:38

No jasně: Slečna Barbora Terebová hledá Zdeňka Jirotku! Ty vykuku...

Text příspěvku byl upraven 17.07.17 v 13:38

woodward
woodward 17.07.2017 v 13:39

Že vám o ale trvalo! :D
Máš babu.

Hun
Hun 17.07.2017 v 14:08

Bylo to hezky zakuklené, původně jsem tipoval nějakého Verna. Až narážka na tetu Kateřinu mi otevřela oči.

Teď hledá svého autora pedagog, který má nesmírně náročný úkol zcivilizovat bandu hrubiánů.

soukroma
soukroma 17.07.2017 v 15:52

Tak třeba americký Rick Dadier Evana Huntera (Džungle před tabulí)...
o něco méně pravděpodobný by byl anglický Mr. Chipping (pan Chips) Jamese Hiltona (nehledě na to, že Sbohem, pane profesore i sám autor se tu čas od času hádá)

Text příspěvku byl upraven 17.07.17 v 20:00

Hun
Hun 17.07.2017 v 16:44

Dobré tipy, leč zapomněl jsem asi uvést, že se jedná výhradně o dospělé hrubiány, ba dokonce geronty.

tatjana1737
tatjana1737 17.07.2017 v 19:13

Napadl mne Pan Kaplan (autor Leo Rosten; nečetla jsem), ale nesedí mi tam ti hrubiáni.

soukroma
soukroma 17.07.2017 v 19:51

Pan Kaplan vážně nesedí, ani hrubiáni, ani geronti v péči pana učitele Parkhilla nebyli - naopak, byli to vzdělaní lidé z Evropy v produktivním věku, kteří měli tu smůlu, že zatím nevládli sdostatek angličtinou (i když by asi lecckoho z uživatelů tady a teď strčili do kapsy i se svou nedostatečnou jazykovou výbavou), aby se mohli plně zapojit do života a nebýt "pouhými" imigranty.
tatjana1737: určitě si to přečti, dá se to číst pořád dokola...



Vložit příspěvek