Irena Kopecká životopis

česká, 1940

Životopis

Irena Kopecká žije v Příboře. Miluje město, ve kterém prožila své dětství i mládí. Verše píše od patnácti let. V r. 1975 se stává členkou Klubu mladých autorů v Praze. Klub po roce opouští, Praha je příliš vzdálená a Příbor opustit nechce. Vyučuje v tomto městě 25 let matematiku a chemii na ZŠ, v r. 1990 se stává ředitelkou ZŠ npor. Loma. V této funkci působí do r. 1994. Pak odchází učit do Kopřivnice na ZŠ Alšova, později do Suchdolu nad Odrou, kde působí dosud.
Její verše vycházely v Učitelských novinách, ve Vlastě, v Pochodni v Hradci Králové, ve zpravodaji Šrámkovy Sobotky, v ČRTU ve Frýdku-Místku, Rozkvětu Novojicka, v Regionu. Zazněly i v Českém rozhlase. Účastnila se různých literárních soutěží v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, v Novém Jičíně, v Nymburku, v Tachově, v Sobotce, v Praze, ve kterých získala celou řadu ocenění. Jejím nejmilovanějším básníkem je Fráňa Šrámek a Jaroslav Seifert.
Vydávat knižně své básně začíná v r.1996. Její první zelená básnická sbírka se jmenuje „Strom života.“ Po ní následuje růžová, lyrická sbírka „Krajiny srdce“ s ilustracemi pana Mgr. Zdeňka Babince, žlutá „Zářijová růže“ se stejným ilustrátorem, modrá „Pramínky naděje“ s ilustrátory panem Mgr. Babincem a panem Mgr. Ladislavem Borákem.
V r. 2001 vydává bílou sbírku „Příbore, lásko má“, která vychází za laskavé pomoci celé řady sponzorů u příležitosti 750 let založení města Příbora. Sbírku sama ilustruje svými barevnými fotografiemi Příbora, jak jej ona vnímá a miluje.
Ze své básnické tvorby uspořádala celou řadu literárně-hudebních večerů v Novém Jičíně, ve Frýdku-Místku, v Kopřivnici, Štramberku a v Příboře. Dne 9. 12. 2002 připravila spolu s devíti spoluučinkujícími literární večer v Mě Muzeu v Příboře u příležitosti vydání své šesté básnické sbírky „Pavoučci myšlenek“.
Za básně v této sbírce získává první místo v literární soutěži Pražská inspirace za rok 2002.
V prosinci 2003 pořádá poetický večer v Příboře a představuje v pořadí sedmou básnickou sbírku pod názvem „Ze rtů píseň stéká“.
Křest očekávané knížky nejen pro děti, ale i pro dospělé, pod názvem „Pohádky“, s půvabnou ilustrací Mgr. Zdeňka Babince, proběhl dne 17. 6. 2005 ve vinárně Armanka v Příboře.
V září roku 2005 jí uděluje Svaz nuceně nasazených občanů v Havlíčkově Brodě pamětní list.
Dne 18. října 2005 se stává členkou Obce spisovatelů v Praze. Působí jako redaktorka kulturního sdružení Bezručův kraj ve Frýdku-Místku. Spolupracuje s literárně dramatickým spolkem Místecká Viola.
V roce 2006 vydává „Písně ze Starých Hradů“ od básnířky Marie Keblové, která zemřela před čtyřiceti sedmi lety. Její osmá básnická sbírka vychází ve stejném roce pod názvem „Šerosvit“, ilustrovaná Mgr. Z. Babincem, kde můžeme obdivovat autorčinu zralost, čistotu a krásu myšlenek.
V roce 2007 vydala dvě ucelené sbírky. První pod názvem „Remízky slov“, z níž vyzařuje moudrost a obdiv k přírodě kolem nás. O autorce zde píše spisovatel Jan Kukuczka, vedoucí Místecké Violy z Frýdku-Místku. Ve druhé „Svoju pieseň mlčíte...“ se autorka vyznává z lásky k Vysokým Tatrám. Vyšla v česko-slovenském překladu především díky spolupráci s překladatelkou Bc. Zuzanou Čížikovou, Ing. Jánem Bendíkem, vedoucím odděl. kultury a sportu města Vysoké Tatry a Ing. Jánem Mokošem, primátorem města Vysoké Tatry. Velmi zdařilými obrázky knížku opět ilustroval Zdeněk Babinec, ředitel ZUŠ v Kopřivnici.
V roce 2008 vychází básnická sbírka „Ve stínu ráje“ oslavující kouzelnou krajinu Českého ráje. Už v úvodní básni se básnířka vyznává z lásky k tomuto kraji verši: S přírodou / v symbióze žiji, / mé srdce / synchronicky / s jejím bije. / Knížka má / nechť krédem je / mé empatie. (Motto). Zajímavý doslov napsal spisovatel Richard Sobotka z Rožnova Pod Radhoštěm.
V květnu 2010 pořádá autorka literární večer v refektáři muzea v Příboře a představuje veřejnosti svou novou knížku „Praštěné kanorky a roztomilé děti“. Jsou zde skutečné, humorné povídky z padesáti let její učitelské praxe. Ve stejném roce vydává třináctou sbírku básní „Mešita hvězd“. A stejně jako v předchozích básních i v těchto si básnířka všímá života kolem sebe. Zajímají ji obyčejné a běžné věci, které nás dennodenně obklopují a u kterých si ani neuvědomujeme, že jsou pro nás důležité - OČI, ÚSMĚV, ale také BUDÍK, KALENDÁŘ...zajímá ji život - jeho běh se vším - i se smutkem a bolestí. (zdroj životopisu: http://kopeckairena.xf.cz/autor.php?author)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.