Záhadný pan Quin zajímavosti

Záhadný pan Quin https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217/bmid_zahadny-pan-quin-DTl-217.jpeg 4 202 202

V sérii detektivních příběhů Záhadný pan Quin se českému čtenáři poprvé představuje nejtajuplnější a nejneuchopitelnější postava, jakou kdy Agatha Christie stvořila, pan Harley Quin. Tento muž se zjevuje či mizí naprosto nečekaně a do běhu událostí zasahuje téměř nepostřehnutelně, takže nejen čtenář, ale dokonce i samotné postavy v příbězích nejednou zapochybují o jeho reálné existenci. Zanechává však za sebou zcela změněné, znovu rozehrané nebo jinak završené osudy lidí živých i dávno zemřelých; ne nadarmo v jedné z povídek sám sebe nazve „obhájcem mrtvých“. Ačkoli jsou povídky s panem Quinem o poznání nejednoznačnější než většina děl Agathy Christie a mají i značně melodramatičtější atmosféru, vedle typicky přesných charakteristik postav v nich většinou nechybí ani ta – pro autorku nejzásadnější – ingredience: úkladná vražda. Ať už mrtvola tvoří dokonale naaranžované zátiší v saloncích starobylých a poněkud strašidelných rodinných sídel či v jejich rozlehlých zahradách, nebo je obklopena mondénním prostředím přímořských letovisek s luxusními hotely a restauranty, v nichž krásné dámy šustí nákladnými róbami a skrývají temná tajemství…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

The Mysterious Mr. Quin , 1930


více info...

Zajímavosti (4)

Hned v první povídce Skvrna na skle se objevuje narážka na Českou republiku/ Československo. Pan Satterthwaite měl totiž odjet ze zdravotních důvodů na léčení do Karlových Varů. (Bája89)


Pan Satterthwaite se objevil v příbězích Agathy Christie ještě dvakrát. Tentokrát vyměnil pana Quina za Poirota, a to v knize Tragédie o třech jednáních a povídce Zrcadlo mrtvého muže (tu nalezneme v knize Vraždy v postranní ulici). (Bája89)


Inspirací pro Harleye Quina byla postava Harlekýna z italské commedie dell arte, kterému dokonce věnovala soubor povídek Záhadný pan Quin. (Bája89)


Povídky o panu Quinovi, které Agatha Christie na psala ve 20. letech označila za své nejoblíbenější. (Bája89)