Vojna a mír I zajímavosti

Vojna a mír I https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185324/mid_vojna-a-mir-i-AA2-185324.jpeg 5 501 501

Epos Vojna a mír je spolu s románem Anna Karenina nejslavnějším dílem jednoho z největších romanopisců všech dob, a také nejspíš nejoblíbenější romancí na světě vůbec, o čemž svědčí již jen počet filmových adaptací tohoto díla. Jeho dramatickým jádrem jsou změny odehrávající se v pěti rodinách, některých rolnických, jiných aristokratických, během úpadku společnosti v době napoleonských válek. Tolstoj, jeden z největších myslitelů 19. století, zde vytvořil vlastní vesmír obydlený živými hrdiny, jejichž životy odrážejí hlavní Tolstého témata - sebe-obětování a sebe-odpuštění, úzkost a extáze, diplomacie a zrada, víra a zatracení - a opatřil jej dialogy hýřícími humorem a vtipem a fascinujícími živými bitevní scénami. Napoleonovo tažení do Ruska se stává úhelným kamenem, bodem, do nějž se sbíhají osudy všech hlavních postav, a současně mezníkem vývoje ruské společnosti. 28-094-62... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

Война и мир , 1869


více info...

Zajímavosti (4)

V knihe sa spomína zabitie vojvodu d'Enghien. Jedná sa o Louisa-Antoina-Henriho de Bourbon, princa z kráľovskej krvi a posledného princa z Condé (1772-1804).
,,Viac známy svojou smrťou než životom" bol popravený na základe obvinenia z napomáhania Británii a zo sprisahania proti Francúzsku, čo šokovalo kráľovskú rodinu a šľachtu v celej Európe. Zmienky o jeho osude sa dajú nájsť taktiež v Dumasovom Rytíři de Sainte-Hermine alebo Grófovi Monte Cristo či v Čas znovu nalezený od Marcela Prousta. Existuje tiež 15-minútový nemý film La mort du duc d'Enghien en 1804 (1909); voľne dostupný. Na odbornej úrovni je jeho skon zmienený v knihách Sňatky se smrtí (Jiří Kovařík) a Napoleon Bonaparte (Albert Zacharovič Manfred). A vo svojich pamätiach sa mu venujú takisto Philippe, comte de Ségur (Napoleonův pobočník) a François René de Chateaubriand (Paměti ze záhrobí). (NathalieVerdun)


Tolstoj po dopsání knihy "Vojna a mír" údajně napsal v dopise svému příteli: "Jsem tak nesmírně šťastný, že už nebudu muset psát takový těžkopádný odpad." (ddkk)


V románu vystupuje na 250 postav hlavních i epizodních včetně historických osobností cara Alexandra I., císaře Napoleona či generála Kutuzova. Obsáhlé, barvité líčení bitev (u Slavkova, u Borodina) či vylidněné, hořící Moskvy nemá ve světové literatuře obdoby. (Kamčari)


Tolstoj napsal tento obsáhlý román v době, kdy nebyly počítače, tiskárny, či kopírky. Po své ženě chtěl, aby jeho dílo ručně sedmkrát přepsala. (vhojta)