Farma zvířat zajímavosti

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484405/bmid_farma-zvirat-biF-484405.jpg 5 10118 1169

Ilustrované vydání Farmy zvířat s desítkami obrazů ukrajinského malíře Iwana Kulika, jakož i s dosud nepublikovaným textem, v němž autor objasňuje a komentuje zrod své slavné knihy. Když George Orwell v roce 1944 dopsal svou Farmu zvířat, nemohl tušit, že jeho alegorická bajka o ruské revoluci a stalinské diktatuře se po několika desetiletích stane klasikou, ba povinnou školní četbou, a to tím spíše, že britští nakladatelé o vydání knihy zpočátku nejevili pražádný zájem, ba přímo ji odmítali – své nesmrtelné dílko totiž autor napsal v době, kdy západní mocnosti v přetěžkém zápase s nacistickým Německem spolupracovali se Sovětským svazem a kdy panovala obava, že by dystopický, až příliš pravdivý obraz reality sovětské společnosti mohl Stalina nahněvat. Orwell byl přesvědčen o tom, že spojenectví nebude mít dlouhého trvání a své přesvědčení prorocky vtělil do závěrečné scény Farmy zvířat (jejímž předobrazem je teheránská konference), která nejenže symbolizuje definitivní konec revolučního idealismu a vítězství cynického pragmatismu, ale též ohlašuje éru nesmiřitelného konfliktu, kterému se zanedlouho začne říkat studená válka. Jestliže Farma zvířat v době svého vydání vyvolávala u mnoha komentátorů a kritiků rozpaky, ba odpor, s příchodem otevřené studené války se situace obrátila a příčiny tohoto zvratu byly i tentokrát politické povahy: kniha byla napříště halasně velebena a hojně vydávána, protože se ukázala jako efektivní nástroj antikomunistické propagandy. Americká vláda financovala překlady knihy do jazyků (např. řečtiny, vietnamštiny, arabštiny, fársí, malajštiny), jimiž se hovoří v zemích, které považovala za „rizikové“, a následně podporovala i jejich šíření a distribuci. Nedlouho po autorově smrti pojala americká zpravodajská služba CIA důmyslný strategický nápad Orwellovu parodii na sovětský komunismus zpopularizovat filmem a prostřednictvím nastrčených aktérů odkoupila od Orwellovy manželky filmová práva. Animovaný film Farma zvířat z roku 1954, oproti knižní předloze náležitě upravený, byl plně v její režii... Autor, který tak bravurně popisoval mechanismy totalitního systému, propagandy a demagogie, nemohl tušit, že předmětem manipulace se stane samotné jeho dílo... Farmy zvířat se dovolávali prakticky všichni – konzervativci, liberálové, a to pravicoví i levicoví, ale také socialisté, a je třeba říct, že právem. Vždyť jestliže autor svou knihou chtěl před veřejností, zvláště pak britskou, „demaskovat sovětský mýtus“, činil tak podle svých slov v zájmu demokratického socialismu: „… A proto jsem přesvědčen, že zničení sovětského mýtu je pro obrodu socialistického hnutí zcela zásadní.“ Můžeme si položit otázku, jaký mýtus by demaskoval dnes…... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Rybka Publishers
Originální název:

Animal Farm , 1945


více info...

Zajímavosti (10)

Vydání z roku 2023 od Fortuna Libri dostalo anticeno Skřipec za překlad od Jany Middleton. Dle poroty se jedná nepřiznanou dílčí úpravu staršího překladu Gabriela Gössela, který žil v letech 1943 až 2020. (LordSnape)


Kniha byla pro svoje kontroverzní téma zakázána v zemích tvz. Východního bloku, a to až do roku 1989, kdy došlo k pádu komunistického režimu v Evropě. (Miliarda)


Farma zvířat byla také adaptována do podoby divadelní hry. Byla uvedena např. v Moravském divadle Olomouc v režii Romana Groszmanna nebo v Činoherním studiu v Ústí nad Labem v režii Jiřího Maryška (chaera)


Kniha popisuje Říjnovou revoluci, Major představuje Lenina, Napolen - Stalin, Kuliš - Trockij, Psi pochopitelně tajnou policii, koně usilovně pracujíví lid a Benjamin pasivní intelektuály, kteří si sice uvědomují dopad, nicméně rezignují, ovce jsou pak samozřejmě ovce. (oXide)


Ve Francii platí zákon zakazující farmáři nazývat prase jménem Napoleon. Absurdní zákon, trvající až do dnešních let, vydala vláda na popud knihy. (chaera)


Roku 2002 byla zakázána v Spojených arabských emirátech, jelikož mluvící prasata jsou proti učení islámu (chaera)


Zakázána při vydání roku 1945 v USA, jelikož byla kritikou váléčného spojence SSSR. (chaera)


Tato novela se dočkala také dvou filmových adaptací. Tou první je animovaný film z roku 1954 a druhou film režiséra Johna Stephensona z roku 1999. Oba filmy nesou stejný název jako kniha. (vhojta)


Kniha Farma zvířat nebyla po svém vydání nijak zvlášť úspěšná. Dnes je to však - společně s antiutopickým románem 1984 - Orwellovo nejznámější dílo. (vhojta)


Kniha poprvé vyšla v češtině v roce 1946. Po únorovém převratu se Farma zvířat, respektive George Orwell dostal na seznam zakázaných autorů a jeho díla nemohla vycházet. Podruhé se jeho dílo objevilo až v roce 1981. Po Sametové revoluci v roce 1991 vyšla kniha přeložená Gabrielem Gösselem. (vhojta)