Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana zajímavosti

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27613/bmid_dedecek-oge-umeni-sibirskeho-samana-pdP-27613.png 4 173 39

Kniha zachycuje proměnu obyčejného člověka v léčitele a přibližuje praktiky sibiřských šamanů. Vyprávění o životě dědečka Ogeho od řeky Podkamenné Tunguzky je okénkem do světa přírodního národa, který jen těžce odolává současným vlivům globalizace. Autorka je známá etnoložka. ISBN 978-80-7281-171-7 (dotisk)

Zajímavosti (3)

Evenkové (Tunguzové) je etnikum náležející do tunguzsko-mandžuské větve altajské jazykové rodiny. Ještě na počátku 20. let 20. století kočovali se sobími stády na obrovském území od Jeniseje po Ochotské moře. Žijí převázně na území Sibiře v počtu 26 tisíc, ale nalezneme je také v Mongolsku (4 tisíce) a Číně (asi 10 tisíc). Na území Ruské federace mají svůj vlastní správní celek - Evencký autonomní okruh s administrativním centerm v osadě Tura. (doslov knihy) (meluzena)


Autorka píše v doslovu knihy (2004):
Příběh o dědečku Ogem vznikal postupně během mých dlouhodobých etnologických výzkumů v oblasti Podkamenné Tunguzky v letech 1992-2001. Všichni Evenkové, kteří jí o tomto posledním tunguzském šamanovi vyprávěli, jej znali a někteří jeho pamětníci dosud žijí.
Přestože je příběh reálný, dovolila jsem si z ohledu k vypravěčům a pozůstalým zatajit skutečné místo, kde působil. Nebyla to Vanavara, ale osada od ní vzdálená stovky kilometrů. Tunguzové ho znali pod jiným jménem, Oge byla jen přezdívka, kterou získal kvůli světlejší pleti. Jeho dům je dodnes prázdný.
Není jasné, kdy se narodil, ale dospělost a stáří prožil v období 30.-80. let, takže zažil změny, které do tajgy přinesli bolševici a socialismus. (meluzena)


Novinky.cz, 1.4.2021
Na Sibiři hoří spor o knihu Brzákové
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/na-sibiri-hori-spor-o-knihu-brzakove-40355615 (Hamec)