Čtyři knihy o józe zajímavosti

Čtyři knihy o józe
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274721/mid_ctyri-knihy-o-joze-2iv-274721.PNG 5 8 8

Pokud bychom hledali skutečného nestora moderní jógy, pak se jím bez dlouhého pátrání stane Svámí Vivékánanda - indický mystik, myslitel a národní buditel, který jako první seznámil Západ s hlubokou studnicí východní moudrosti a otevřel do té doby utajené dveře čisté duchovní vědy indických mudrců. V modernizovaném překladu vám vůbec poprvé přinášíme v souborném českém vydání čtyři jeho nejvýznamnější díla o józe, která se stala skutečnou klasikou duchovní literatury a která ani po téměř sto letech od prvního vydání neztrácejí nic z originality své vize a provokujících myšlenek, z nichž dodnes čerpají mnozí autoři, ani z přesvědčivosti slovní vurtuozity, jíž tento výjímečný mistr otevřel srdce bezpočtu hledajících.... celý text

Zajímavosti (5)

Karmajóga vznikla na základě cyklu soukromých přednášek na 39. Západní ulici na přelomu let 1895-96. (Varvara)


V zájmu zachování tématické ucelenosti textu byly některé pasáže - především opakování, digrese a dobové komentáře - v českém překladu buď zkráceny, nebo zcela vypuštěny. Podkladem pro překlad bylo 14. indické vydání The Complete Works of Swami Vivekananda z r. 1983. (Ediční poznámka v knize) (Varvara)


Džňánajóga je kompilací zaznamenaných projevů, které autor přednesl začátkem r. 1896 a následně během října a listopadu v Londýně. (Varvara)


Bhaktijóga vznikla na základě cyklu přednášek v Madison Square Garden v březnu 1896. (Varvara)


Rádžajóga byla dopsána v červnu 1895 za autorova pobytu v Brooklynu. Ihned po vydání k sobě přitáhla pozornost významného harvardského profesora W. Jamese, jednoho z nejvlivnějších psychologů tehdejší doby, který z ní učinil diskuzní téma na půdě několika prestižních univerzit, a dokonce podnítila zájem L. N. Tolstého o východní nauky. Kniha vznikla na základě diktátů, které zapsala S. E. Waldová, pozdější významná žačka. (Varvara)