Že už prý naposled

recenze

Metro 2035 (2016) 4 z 5 / -Endy-
Metro 2035

Tak Glukhovsky prý s Metrem skončil. Dopsal třetí díl a šlus, finito, ende, útrum.
Je pravda, že s moskevskou podzemní dráhou nás obeznámil vskutku štědře a nabídl výživné příběhy ať už o mutantech, nebezpečné nemoci či jen prostých lidech žijících v útrobách stanic a temných tunelů. Stále však jsou (a evidentně už navždy budou) místa, která jsme v metru neprobádali a zůstanou pro nás záhadou – ale proč si nenechat i trochu toho tajemna, ne? Navíc se říká, že v nejlepším se má přestat. Zdali je Metro 2035 nejlepším dílem, nechť posoudí každý z vás sám, každopádně však Glukhovsky prostřednictvím této knihy nabízí více než důstojné zakončení série.

Mnozí fanoušci jistě uvítají návrat k příběhové linii Arťoma, který je nyní o dva roky starší než v prvním díle. V určitém smyslu je považován za hrdinu, protože pomohl zachránit metro před černými mutanty, ale zároveň ho lidé považují za blázna. Arťom totiž dennodenně chodí na povrch (čím dál častěji bez masky a protiradiačního obleku) a pomocí své radiostanice hledá spojení s dalšími přeživšími. Nevěří tomu, že obyvatelé moskevského metra jsou jediní lidé, kteří přežili jadernou válku.
Od relativně věrohodného zdroje (ne ne, žádné jmenné spoilery) dostane tip na jakéhosi radistu, který už prý spojení s vnějším světem navázal. Za ním se Arťom vydá. Jeho cílovou stanicí je Těatralnaja, strategický bod, na který mají zálusk fašisté a Rudá trasa.

To by asi nebyl Glukhovsky, kdyby i třetí díl neučinil něčím jiný; výjimečný. K orientaci v ději a postavách je přinejmenším vhodné znát oba předchozí díly, ALE…a už se k tomu dostáváme.
Není žádným tajemstvím, že se v této knize autor odklonil od prvků sci-fi směrem k politicko-ideologickým střetům zájmů. Přeci jen – jakkoli miniaturizovaný a prostorově omezený, svět v metru je stále pokračováním někdejšího světa na povrchu. A tak se Arťom při svém putování zaplétá do vyhrocených machinací, které se snaží vyřešit nejen zájmy politicky nejednotného ruského obyvatelstva, ale také přelidnění metra, chudobu a hlad.

Děj inspirovaný palčivými tématy historickými i současnými přináší otázku, zdali se lidé dokážou poučit z minulosti, popř. jsou-li schopni začít nanovo. Odpověď zní ANO nebo NE a najdete ji v knize.
Kromě filosofického velikášství si však také nezapomeňte užít patrně poslední návrat do jedinečných kulis ruského metra, některá výjimečná setkání a rozloučit se s Arťomem, ať už jeho putování skončí jakkoliv.