Zaklínač je zpátky ve vrcholné formě.

recenze

Bouřková sezóna (2014) 5 z 5 / SuperFrankie
Bouřková sezóna

Nekorunovaný král polské fantasy Andrzej Sapkowski se po více než čtrnácti letech vrací ke své veleúspěšné sérii Zaklínač, kterou doplňuje čerstvým dílem Bouřková sezóna. Geralt z Rivie, všemožné nestvůry, břitký humor, nečekané dějově zvraty, svůdné čarodějky, palácové intriky, to všechno je zpět a fanoušci se mohou těšit na samostatný fantasy román, který je prequelem k následné pětidílné sáze.

Hlavním hrdinou je věhlasný zaklínač Geralt z Rivie, přezdívaný bílý vlk, mutant, jehož úkolem je, většinou za poplatek, chránit lidi před různými monstry a zabíjet je. K tomu používá své dva meče. První, stříbrný, slouží k zabíjení monster a ten druhý, ocelový, posílá na onen svět lidi. Kromě mečů používá také magická znamení a speciální zaklínačské lektvary.

Právě zaklínačské meče jsou ústředním motivem celé knihy. Geralt, který zrovna projíždí městem Kerac, metropolí stejnojmenného království je o meče okraden a na své trestné výpravě k nalezení zloděje zažívá všemožná úskalí. Vše se odehrává v Sapkowského poupraveném světě vrcholného středověku, který je protkám magií, příšerami, zradou a v neposlední řadě sexem.

Samotný příběh knihy, ač vypadá ze začátku banálně, se začne rozvíjet do obřích rozměrů a než se čtenář naděje, Geralt musí čelit pokusu o převrat v království, intrikám mágů, démonům pustošícím krajinu a dalším nebezpečím, jež stojí mezi ním a opětovném získání svých mečů zpět.
Sečteno podtrženo se nový zaklínač povedl a navázal na úspěch předchozích knih i počítačových her. Zvlášť bych pochválil grafickou stránku díla, protože nás s každou novou kapitolou vítá obrázek vlčí hlavy a přiléhavý citát. Je povinností každého fanouška fantasy si nejnovější román o Geraltovi přečíst, protože to stojí za to!

Ukázka:
‚‘Bravo, Marigolde, jako obvykle přesná trefa. Politika, to je za téhle situace něco pro mě. Zpočátku se mi do toho moc nechtělo, říkal jsem si, že čistější bude organizování prostituce a investování do veřejných domů. S politiky jsem už sjednával kšefty a dost jsem jich poznal. Přesvědčil jsem se, že s kurvami je lepší pořízení, poněvadž kurvy mají alespoň nějaké zásady a nějakou čest, Na druhou stranu se z hampejzu nedá tak dobře vládnout jako z radnice. A vládnout by se mi docela chtělo, když ne světu, tak aspoň okresu. Staré přísloví říká: když je nemůžeš porazit, tak se k nim přidej…‘‘

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Zaklínač Geralt. Muž, jehož posláním je chránit obyčejné lidi před magicky stvořenými nestvůrami. Mutant, který má za úkol zabíjet nepřirozené bytosti. Používá magická znamení, kouzelné lektvary a chloubu každého zaklínače – dva m... více