Vánoce v Paříži

recenze

Vánoce v Paříži (2017) 4 z 5 / mmmisulka.r
Vánoce v Paříži

Nejlepším lékem na smutek a splín je:
Paříž
Nejlepším místem, kde se schovat a načerpat nové síly je:
Paříž
A kde myslíte, že můžete najít pravou lásku???

Myslíte si, že na knihu s vánoční tématikou je ještě času dost? Blázním snad? Připomenout si Vánoce, vůni punče, skořice a jehličí přeci nutně nemusí znamenat zděšení z blížícího se shonu, právě naopak. Takové knihy v nás mohou včas navodit tu dokonalou vánoční atmosféru a to doslova nenásilnou formou.

Nakladatelství Baronet přichází s novinkou z pera spisovatelky, která se zaměřuje hlavně na žánr romantických komedií. Mandy Baggot je pro mě od minulého týdne autorkou, kterou si ponechám ve svém hledáčku.

Vánoce v Paříži, jaký to div, že jde o knihu jejíž děj se odehrává o Vánocích a hlavně v Paříži. Myslím, že jako první si pod tímto názvem a touto obálkou představíte klasickou love story poblíž Eiffelovy věže. Mám pravdu? Ale co když se dostanete ještě na další významná místa, ochutnáte ty nejlepší francouzské pokrmy a potkáte šarmantního francouze, jehož charisma vám učaruje. A to vše ve světélkující vánoční Paříži. Pořád si říkáte, že nepřicházím s ničím novým nebo zajímavým? Možná bych ještě něco málo přihodit mohla...

Dvě ženy, jedna je pravý opak Grinche, novinářka na volné noze, jejíž sláva je v těžkém ohrožení, ta druhá, procházející životní krizí z rozpadlého vztahu a také zničená vlastní matkou, jež jí většinu života organizovala každičké bytí a nutila ji do práce modelky. Dvě ženy, dvě Angličanky.

Muž, který se kdysi velmi úspěšně skrýval za hledáčkem svého fotoaparátu - říkejme mu třeba pan Kodak. Nyní skrývající se před svou vlastní rodinou, před skutečností velké ztráty, zahrabaný ve svém bytě a čekající na co, na zázrak? Charismatický Francouz, který potřebuje nají zase chuť žít a dělat to, co ho skutečně baví.

Cesty všech zúčastněných jsou klikaté, ale tak jako všechny cesty vedou do Říma, tak můžou vést i do Paříže.

Ava a Debs vyrážejí na svátky do Paříže. Debs potřebuje napsat dokonalý článek o "Singles ve městě", ale také je tu i ze zcela jiného důvodu. Jít po stopách svého nevlastního otce, který má možná milostný poměr. Ava je tu jako doplněk k oběma úkolům, má pomoci sledovat kamarádčina nevlastního otce a také být druhou single ladies a zmapovat místní život. Všechno by možná probíhalo jako na drátku, kdyby Ava neslyšela cvaknout spoušť fotoaparátu....

Vánoce trochu jinak? Projít se po památkách, ochutnat vše, co se v Paříži ochutnat dá, poznat nové lidi... Uvědomit si co vlastně od života chceme a co všechno děláme špatně, dokázat se přenést přes malichernosti i smutek.
Začít zase věřit na zázraky - to jsou Vánoce v Paříži.t

Můj dojem:
Hned jak jsem se do knihy začetla, tak jsem věděla, že je to přesně to, co jsem od knihy očekávala. Pohodový a milý příběh. Životní osudy všech hlavních hrdinů byly lehce uvěřitelné. Kontrast všech postav byl skvěle vyvážený. Bláznivá vánoční fanatička, opuštěná bývalá modelka, která hledá sebe samu a bojuje za svoje místo v matčině očích a muž, který přes bolest v srdci nevidí, jak ztrácí sám sebe. Takhle to možná působí spíše jako vánoční drama, ale nenechte se zmást. Autorka do knihy zakomponovala nemálo trapasů a komických událostí. O humor tedy nouze není. Poznáme různá známá i neznámá místa vánoční Paříže a pokaždé budeme mít na jazyku jinou dokonalou chuť nějaké delikatesy. V příběhu má prostor samozřejmě i láska, ale není tam nijak násilně vtlačena a předchází jí docela obsáhlý a rozvětvený děj.

Musím ovšem přiznat, byla jsem nucena ubrat o jednu hvězdičku na hodnocení a to z toho důvodu, že postupem času mi přišel příběh trošičku vleklý, pár stránek by kniha klidně postrádat mohla. Ale ve výsledku? Je to přesně to, co si pod pohodovým a nenáročným čtením představuji.

Kniha je vhodná pro všechny milovnice Paříže, romantiky a životních příběhů, které se zdají být ztracené a nenapravitelné. Je to kniha u které není zapotřebí příliš přemýšlet, doslova můžete vypnout a jednoduše si užívat ubíhající slova a řádky.

Pokud se chcete naladit na tu pravou předvánoční náladu, pak jsou Vánoce v Paříži tou pravou volbou. Kniha nesedne těm, kteří hledají náročný příběh a ani těm, kteří nevyhledávají rozvleklé příběhy. Rozvleklost, to je to pravé slovo, ale když se nad tím tak zamyslím, nebylo to zase až tak na škodu, protože jsem si čtení i tak moc užila!

Hodnocení: 75%
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Baronet.
www.kniznidenicek.blogspot.cz