Vadná až do morku kostí!

recenze

Vadná (2016) 5 z 5 / sona8058
Vadná

Představte si, že žijete ve světě, kde vás - dokonalé - chrání Výbor před VADNÝMI. Kdo jsou Vadní? Vadní jsou občané, kteří se dopustili morálních nebo etických chyb.
A právě Výbor rozhodne o tom, jestli se chováte podle daných morálních a etických zásad. V jeho čele stojí obávaný soudce Crevan, to na jeho rozhodnutí závisí váš život. Pokud shledají někoho Vadným, v den rozhodnutí soudci vyhlásí jeho nedostatky a dotyčnému pak vypálí cejch podle jeho prohřešku - na pravou dlaň, chodidlo, spánek,hruď a jazyk. Cejch nesmí nikdo skrývat a pokud ho máte na místě, kde není na očích, tak Vadného prozradí rudá páska na jeho paži. Vadní lidé žijí mezi námi, ale musí dodržovat zvláštní pravidla.

Celestine Westová je jednou z dokonalých, vede dokonalý život, má dokonalou rodinu, dokonalého přítele Arta. Art nemůže být víc dokonalý, je krásný, milý, chytrý a je to syn soudce Crevana. Každý rok jejich rodiny, společně s rodinou Tinderových, oslavují Den Země. Jenže právě v tento den si pro sousedku Angelinu Tinderovou přijeli dohlížitelé a odvážejí ji do hradu, kde bude čekat na soud.

"Můj život se točí kolem definic, logiky, černé a bílé.
To si dobře zapamatujte."

V tu chvíli se v Celestine všechno pere! Vždyť je to sousedka, chodila k ní na hodiny klavíru, je to jejich přítelkyně. Jak může být Vadná? Co provedla? Kam jí vypálí cejch a bude jen jeden? Nejvíce byly vypáleny 3 cejchy najednou...

Nikdo netuší, že jich bude vypáleno mnohem víc a že ta osoba bude pro všechny obyvatele tou nejdůležitější. V jejích rukou bude ležet osud celé země, Výboru a i jí samotné.

Celestine se díky příhodě s Angelinou zamýšlí nad systémem Výboru a nad tím, co Vadní provedli tak strašného. Art ji přesvědčuje, ať mlčí, ať se drží zpátky, ať na to prostě zapomene, jenže to právě Celestine nemůže. A tak se rozhodne udělat něco, co podle ní nemůže být nezákonné, vždyť udělala logicky správnou věc, tak kam ji teď vedou?

Můj dojem:
Když jsem se účastnila recenzního konkurzu, tak jsem si říkala, že anotace nezní špatně a navíc mě knihy od téhle autorky vážně baví. Četla jsem od ní tři knihy (s touto už čtyři) a všechny mě přivedli k slzám. Vadné se povedlo něco víc.

Tahle kniha mě nejen rozplakala, ale i naštvala. Vážně naše předsudky tolik ovlivňují životy druhých? Příběh, který Cecelia Ahern zasadila do utopické představy o dokonalosti je tak silný, že nad ním budu přemýšlet hodně dlouho, protože i já sama jsem Vadná a svůj cejch bych nosila hrdě.

Vadná je kniha, která donutí čtenáře přemýšlet, nenechá vás v klidu a vy si budete rvát vlasy! Zvláště na konci příběhu, tedy, ani se nedá říct konci, protože knížka je prvním dílem série. Kapitoly byly krátké a hodně čtivé, já jsem musela obracet stránku za stránkou a chtěla jsem s knížkou švihnout do kouta, když jsem si uvědomila, že už je konec a já vlastně nevím, jak to bude dál! Jak to dopadne? Teď nezbývá nic jiného, než čekat, kdy Omega vydá další díl a já doufám, že to bude hodně brzy.

Cecelia Ahern napsala brilantní příběh a já jsem neskutečně vděčná, že jsem si ho přečetla. Nenechte se zmást anotací, ta toho moc nenapoví a přečtěte si tuhle skvělou knihu.