Kadeřnický salon, kde dostanete více, než čekáte

recenze

Bohyně osudu ze Salonu d'Amour (2018) 5 z 5 / sona8058
Bohyně osudu ze Salonu d'Amour

Představte si, že přijdete do kadeřnictví... No dobře tohle není možná až tak skvělá úvodní věta, ale teď vážně! Představte si, že vejdete do kadeřnického salonu, kde vás přivítá usměvavá Angelika, nabídne vám bezinkový čaj a k němu šafránové krekry. Mezi tím, kdy usedáte do jejího kadeřnického křesla a ona přes vás přehodí plášť tato kadeřnice přemýšlí, jak vám může pomoci. Jakmile vám položí otázku: "Co pro vás mohu udělat?", neptá se jen na barvu vlasů, jejich zkrácení či prodloužení. Tahle otázka je mnohem hlubšího významu. Angelika vám chce totiž pomoci i v jiných ohledech, nejčastěji s láskou...

Angelika sice vlastní kadeřnický salon, kde vám z vlasů vykouzlí hotové umělecké dílo, přesně ví, co komu sluší a jak vás nasměrovat k tomu správnému rozhodnutí, ale jako vedlejší činnost se věnuje, no nazvěme to seznamovací činností. Není totiž žádná náhoda, že ve vedlejším křesle sedí právě ten člověk, který tam je.
Angelika má zákazníky rozdělené podle typu osobnosti a nutnosti najít jim lásku, ale nebojte se! Jejím heslům v diáři rozumí jen ona a její spolupracovník Ricky, takže vlastně ani vy nepřijdete na to, že jste se Angelice nebo Rickymu otevřeli tak moc, že oni okamžitě vědí, s kým budete na příští návštěvě sedět před zrcadlem.

Je tomu už sedm let, co Angelika vlastní salon, sedm let, kdy uzavřela půjčku v bance a její sestry se staly ručitelkami. Je to už sedm let, co Angelice zemřel milovaný manžel Joakim.
Teď ale nastává doba změn! Angelika co nevidět doplatí půjčku a salon bude skutečně její a na obzoru se možná něco rýsuje, že by láska? Ricky se rozhodl, že Angelice pomůže s hledáním toho pravého, a tak napíše vzkaz, vloží ho do lahve od Absinthu a vhodí ho do moře. Za pár dní se na e-mailové adrese "bohyněosudu" objeví zpráva od Sindibáda...

Tahle kniha není jen o romantické zápletce mezi návštěvníky kadeřnického salonu. Angelika možná potkala muže, do kterého by se po Joakimově smrti mohla zamilovat.
Navíc je tam dost vtipných pasáží a také se řeší podvody s majetkem. Jsou všichni opravdu těmi, za které se vydávají?

Bylo pro mě opravdovým překvapení, že autorka takovéhle krásné, milé a oddechové knihy je především autorka detektivních knih.

Do příběhu vás autorka vtáhne okamžitě, zamilujete si hlavní postavy a budete se s nimi smát, plakat a těšit se na další setkání. Anna Jansson skvěle prodala to, co měla kolem sebe, popisy jarní švédské přírody jsou napsané skvěle, dokonce tak, že jsem měla pocit, že cítím teplo, které z vyprávění sálalo, hlavní postavy jsou milé, sympatické a jak jsem říkala, opravdu je budete mít rádi. Já jsem si dokonce oblíbila i méně sympatické postavy.

Někdy v polovině knihy jsem si říkala, že to bude jasné jako facka, co by tam autorka mohla na dalších dvou stech stranách psát? Ale pletla jsem se, tahle knížka je opravdu neskutečně čtivá a opravdu baví. Po dočtení posledních stran mi přišlo líto, že se s Angelikou loučím, takže doufám, že autorka brzy napíše nějakou podobnou knihu a já se opět nechám okouzlit švédskou přírodou a možná se přiučím i nějakým dalším tradičním receptům.