Ukřivděné děvčátko vrací úder

recenze

Carrie (2007) 4 z 5 / jakear
Carrie

Znáte příběh Carrie Whiteové? Ne? Ale no tak, určitě jste o ní někdy slyšeli. Carrie je šestnáctiletá studentka chamberlainské střední školy. Vyrůstá jen se svou přísnou matkou, fanatickou křesťankou. Už když jí byly tři roky, objevily se u ní telekinetické schopnosti. Nyní, po krvavém incidentu ve sprchách, se jí ony schopnosti vracejí. Ples. Jak se odvděčí svým voličům nově zvolená královna plesu?

Ať se na to podíváme jakkoli, Carrie je dnes kult. Příběh šedé myši, která v sobě objeví svou jedinečnost, graduje až k samotnému apokalyptickému zakončení, ve kterém není ušetřen nikdo. Stephen King ve své prvotině dokázal, že je opravdový Mistr nejen hororu, ale především samotného spisovatelského umění. Dokazuje to právě sugestivní vykreslení celého příběhu, který je modelován různými úryvky z knih, fiktivními výňatky z novin a policejními záznamy. Celá kniha pak na čtenáře působí velmi realisticky.

Román má celkem tři filmové adaptace. Nejpovedenější je dle mého názoru první zrežírovaná Brianem De Palmou. Na druhém místě by se umístila loňská a daleko za nimi tele-adaptace z roku 2002.

Pokud vás Kingovy knihy zajímají, ale ještě jste od něj nic nečetli, je víc než vhodné začít právě s Carrie. Zvyknete si zde na všechny jazykové zvláštnosti a především na osobitý styl autora (rozporuplné postavy, jejich psychologie; důraz na detaily a především to, že se zabývá i vedlejšími postavami).

jakear
13.04.2014

Moc děkuju :-)) Carrie byla taky moje první :-)

telileov
13.04.2014

Pěkná recenze. :) Carrie je první a jediná knížka, kterou jsem od Kinga četla a moc se mi líbila. :)